Montichiari (Italia) a fost gazda Campionatului Mondial de Paraciclism in sala intre 11-13 martie 2011. Echipa Romaniei a fost alcatuita din trei sportivi ai echipei Tusnad: Novak Eduárd (clasa C4), Oláh Attila (C2) si Török Imre (C5).

Cel mai bun rezultat a fost obtinut de Novak Eduard, care a terminat pe locul trei in cursa de 4.000 de metri urmarire. Pentru medalia de bronz Novak l-a surclasat pe columbianul Duenas Gomez Diego German. Medalia de aur a revenit cehului Jiri Jezek, urmat de Jody Cundy din Marea Britanie:

1.  JEZEK Jiri CZE                         4:41.895
2.  CUNDY Jody GBR                   4:44.085
3.  NOVAK Carol Eduard ROU   4:46.488

In cursa de 1.000 de metri contratimp  Novak a ocupat locul patru, Jody Cundy castigand cursa cu record mondial, urmat de britanicul Terry Byrne si cehul Jiri Bouska:

1. CUNDY Jody GBR                  55.262 WR
2. BYRNE Terry GBR                 53.180
3. BOUSKA Jiri CZE                   51.723
4. NOVAK Carol Eduard ROU  51.456

Pentru Oláh Attila, aceasta a fost prima participare la un Campionat Mondial de paraciclism. A terminat in a doua parte a clasamentului, dar a acumulat multa experienta care ii va fi de folos in viitoarele competitii mondiale.

Török Imre a concurat in puternica grupa C5, rezultatele sale sunt foarte incurajatoare si are sanse mari sa participe la Jocurile Paralimpice din Londra.