Turul Croatiei

După locul 2 din prima etapă, Eduard Grosu a obținut o nouă clasare bună în Turul Croației în runda cu numărul 3.

Nicola Ruffoni a fost cel mai rapid în sprintul final din Zadar, italianul aducând echipei Bardiani-CSF a doua victorie din acest sezon. Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo) a sosit pe locul secund, fiind urmat de un alt italian, Riccardo Minali de la Astana. Grosu a sosit pe 5 și preia șefia în clasamentul sprinterilor, cu un avans de 3 puncte în fața lui Nizzolo.

Liderul cursei după etapa a doua, Kristijan Durasek (UAE Team Emirates), a fost implicat într-o căzătură urâtă alături de alți 6 cicliști și a pierdut prima poziție în clasamentul general. Colegul său, Przemysław Niemiec, a fost transportat la spital cu fractură de claviculă.

Jaime Roson (Caja Rural – Seguros RGA) este noul lider al Turului Croației înaintea etapei a 4-a, cu un avantaj de 5s în fața lui Vincenzo Nibali (Bahrain Merida).