Cea de-a 23-a ediție a campionatelor europene de ciclism pe șosea a avut astăzi ultima întrecere a seniorilor. Peste 140 de rutieri au luat startul la proba de șosea, printre aceștia fiind și cei doi români care au participat joi în proba de contratimp, Eduard Grosu și Daniel Crista.

Gazda competiției a fost orașul Herning, din Danemarca, localitatea natală a legendarului ciclist și team manager, Bjarne Riis. Plutonul avea de parcurs astăzi 241.2 de kilometri, traseul fiind compus dintr-un tur de 20.1 kilometri, parcurs de 12 ori.

În prima parte a zilei, o evadare a încercat să se desprindă decisiv, dar, deși au avut undeva în jur de 13 minute avantaj maxim, au fost prinși în cele din urmă de plutonul furibund. Au mai existat câteva atacuri în a doua parte zilei, dar, toată lumea se pregătea de un sprint masiv.

Pe ultimii metri, Alexander Kristoff și Elia Viviani s-au duelat pentru medalia de aur și implicit titlul de campion european pe șosea. În cele din urmă, câștig de cauză a avut norvegianul Kristoff, în timp ce, Viviani a fost nevoit să se mulțumească cu locul secund și cu medalia de argint.

Moreno Hoflang a adus un bronz surprinzător și oarecum nesperat pentru Olanda. Pascal Ackermann și Luka Mezgec au completat topul primilor cinci. În primii zece, i-am mai regăsit, în ordine, pe Edward Theuns, Aksel Nommela, Ivan Garcia Cortina, Pawel Franczak și Michal Kolar.

Reprezentantul României, Eduard Grosu, a fost implicat într-un incident cu câteva sute de metri înainte de finalul probei de astăzi și a abandonat în urma unei căzături.