Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Ochelari

• Please log in to reply
122 replies to this topic

#1 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 16 October 2011 - 17:04:28

Salutare!

Desi am gasit in categoria Haine si echipament (rog a se muta topicul) o discutie despre ochelari de soare/ochelari de ciclism si pentru cei care au ochelari de vedere, consider ca, topicul se incadreaza in alta categorie si nu vreau sa stric discutiile de acolo cu problema mea.

Tinand cont ca iarna este pe cale sa soseasca, vreau sa va intreb ce ochelari folositi pentru zilele fara soare? Nu ma refer la culoare, aici totul mi-e clar, galben mareste spectrul luminos, alb...alb, etc. Ma refer la raporturile calitate/pret intalnite.

Pentru zilele insorite folosesc o pereche de ochelari Oakley (vedeti poza atasata) dar avand lentila destul de inchisa la culoare nu ma pot ajuta de ei pentru zilele "suparate"

Attached Files

• 0

#2 mihaibad69

mihaibad69

Membru Senior

• Members
  • 672 postări
  • Biciclete:Lapierre Zesty314 & Peugeot P8

Postat 16 October 2011 - 19:06:59

Pt orice anotimp, orice fel de vreme insorita sau ploioasa am ales modelul asta de ochelari de la decathlon pt ca are in dotare 4 lentile pe care le schimb in functie de vreme.
Am vazut la o gramada de biciclisti modelul asta si pana acum nu am auzit pe vreunul sa se planga de ei.
  • 0

#3 Fane Deraior

Fane Deraior

Membru Senior

• Members
  • 712 postări
  • Biciclete:Merckx Leader 2005

Postat 16 October 2011 - 19:39:44

Pt orice anotimp, orice fel de vreme insorita sau ploioasa am ales modelul asta de ochelari de la decathlon pt ca are in dotare 4 lentile pe care le schimb in functie de vreme.
Am vazut la o gramada de biciclisti modelul asta si pana acum nu am auzit pe vreunul sa se planga de ei.

Modelul ăsta îl am și eu. Problema e că mă dor ochii după ce-i port mult timp. Iar dacă te uiți prin lentila transparentă, o să vezi că deformează ușor imaginea, ceea ce nu e tocmai ok. Pentru sezonul următor m-am decis să investesc într-o pereche de ochelari de calitate. N-aș vrea peste un timp să investesc în ochelari de vedere.
  • 0

#4 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 16 October 2011 - 19:47:15

Modelul ăsta îl am și eu. Problema e că mă dor ochii după ce-i port mult timp. Iar dacă te uiți prin lentila transparentă, o să vezi că deformează ușor imaginea, ceea ce nu e tocmai ok. Pentru sezonul următor m-am decis să investesc într-o pereche de ochelari de calitate. N-aș vrea peste un timp să investesc în ochelari de vedere.

Tocmai d-asta am deschis discutia. Chiar daca ar fi sa dau 100 lei pe o singura pereche, fara lentile interschimbabile, vreau sa stiu ca iau ceva care nu ma trimite la oftalmolog peste ani.
  • 0

#5 georgicles

georgicles

Amator

• Members
  • 274 postări

Postat 16 October 2011 - 21:17:37

oakley radar path cei mai buni de pe piata.
  • 0

#6 wirespot

wirespot

Membru Senior

• Members
  • 1411 postări
  • Biciclete:Jamis Eureka '95 (DJ Hybrid Remix)

Postat 16 October 2011 - 21:36:09

Dacă vrei ceva mai răsărit, caută SH Plus, în Bucureşti am găsit la Montrek. În general SH Plus vin cu lentile de schimb dar vezi pe site-ul lor ce fel de lentile are fiecare model, că site-ul Montrek nu e foarte darnic cu detaliile.

RG Ultra (165 lei) îi am eu şi-s foarte mulţumit, vin cu un set de lentile fumurii sau albastre CAT 3, unul portocaliu CAT 1 şi unul transparent CAT 0, au lentila complet încastrată în ramă şi la capete au urechi de prindere a curelei textile (incluse), deci ţi-i poţi prinde pe după gît pentru siguranţă ceea ce mi se pare foarte util -- mai ales că rezolvă vechea dilemă "peste cureaua de la cască sau pe dedesubt". Sînt cam cei mai practici (şi mai ieftini) din ce văd acolo. Îi am cred că de vreo 4 ani şi i-am călărit peste tot (schi, bicicletă, munte) şi n-au nici pe naiba.

4020 şi 4220 sînt speciali de ciclism şi au cică sistem de reglare a mărimii şi unul mai deştept de aerisire. E drept că Ultra îmi sînt un piculeţ cam mari şi un sistem de reglare ar fi ajutat, dar de aerisire suplimentară n-am simţit niciodată nevoia. Nu mi s-au aburit niciodată şi i-am folosit inclusiv pe munte la 3000m şi -20C (bine, nu pentru schiat ci atunci cînd stăteam şi făceam poze iarna pe pîrtie). Bine, aici probabil depinde foarte mult de forma feţei fiecăruia şi dacă circulă aerul pe după lentile, Ultra nu au sistem special gîndit pentru aerisire deci dacă vi se lipesc perfect de faţă luaţi în considerare modelul 4020, care are.

RG 4000 sînt de munte, cu căptuşeală şi polarizaţi deci n-are rost pentru ciclism, iar 4030 sînt de vedere.

Toate modelele SH Plus vin cu cutie specială, cu bloc de burete pentru protecţie la interior, cu locuri speciale pentru lentilele de schimb şi cu săculeţ din material pentru curăţat lentilele. Toţi au lentila de policarbonat, deci risc minim în caz de accident cu ei la ochi.Toţi acoperă ochii perfect din toate unghiurile.
  • 0

#7 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 17 October 2011 - 10:26:03

Oakley radar path sunt putin peste mine...nu am posibilitatile sa dau 180$ pe o pereche de ochelari.

Dar SH+ par interesanti si pentru numai 10 lei in plus (4020) ai posibilitatea de a regla marimea (fara de modelul RG Ultra)

Par putin suspecti ochelarii de la Montrek (vorbind de originalitate). De ce? Pai...ei ii vand la 175 lei, in timp ce in shop-ul site-ului original sunt 61 euro (61*4.2 = 256 lei)
  • 0

#8 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 17 October 2011 - 11:02:47

caută SH Plus, în Bucureşti am găsit la Montrek.

Se mai găsesc și la Kerobike pe bd. Ion Mihalache (de la Turda către Pța Domenii)

Și eu am tot RG Ultra (luați din Sibiu, în 2008 - nu rețin numele magazinului) și in afară de o f. mică problemă (se tot desfac șurubelele brațelor) nu am ce să le reproșez.
Am avut și ochelari din Decathlon... într-adevăr deformează imaginea. I-am dat
Mai am niște Alpina Drift, sînt ok dar parcă SH+ sînt mai buni...

Later edit:
apar și pe site
http://www.kerobike.ro/echipamente-biciclete/ochelari/view-all-products.html
Tot la ei poți vedea și Uvex, care-s cam la același preț
  • 0

#9 CristiC

CristiC

Membru Senior

• Members
  • 1951 postări

Postat 17 October 2011 - 18:41:55

Tot la ei poți vedea și Uvex, care-s cam la același preț

Am avut io o pereche de uvex , nu recomand nimanui , poate doar modele de top.
Io am dat 140 ron pe o pereche si lentila mi s-a parut foarte periculoasa , distorsionau imaginea chiar si culoriile( daca faceai din cap stanga dreapta si te uitai la acelasi obiect se schimba putin nuanta lui ) . Cand i-am cumparat eram in sinaia , eram grabit trebuia sa prind trenul si aveam nevoie de niste ochelari .

Urmatoarea pereche de ochelari v-a fi oakley m frame , daca nici la banii aia nu sunt de calitate atunci ma lipsesc de ochelari .
  • 0

#10 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 17 October 2011 - 22:27:26

O fi ca la "conserve"...Imagine postată Bosch e - teoretic- o marcă de încredere pt piese auto aftermarket.
Acolo.
Aici, aproape de Fanar (și mult mai aproape de Chitai decît e Nemția) făcăturile "rulz"
E ciudat... am 2 perechi de Uvex, dar sunt de schi; n-am avut problemele de care zici.
  • 0

#11 wirespot

wirespot

Membru Senior

• Members
  • 1411 postări

Postat 17 October 2011 - 22:44:13

SH Plus nu deformează decît extrem de puţin. Singurul fel în care remarci este dacă te uiţi drept în jos, la picioare, în timp ce mergi. Din fericire n-am avut problema lui Mac cu şuruburile. Despre preţ nu ştiu ce să zic, poate e din cauză că sînt modele mai vechi.
  • 0

#12 georgicles

georgicles

Amator

• Members
  • 274 postări

Postat 17 October 2011 - 23:51:16

Am avut io o pereche de uvex , nu recomand nimanui , poate doar modele de top.
Io am dat 140 ron pe o pereche si lentila mi s-a parut foarte periculoasa , distorsionau imaginea chiar si culoriile( daca faceai din cap stanga dreapta si te uitai la acelasi obiect se schimba putin nuanta lui ) . Cand i-am cumparat eram in sinaia , eram grabit trebuia sa prind trenul si aveam nevoie de niste ochelari .

Urmatoarea pereche de ochelari v-a fi oakley m frame , daca nici la banii aia nu sunt de calitate atunci ma lipsesc de ochelari .

daca nici oakley nu mai sunt buni atunci nu mai exista ochelari buni.
Eu am oakley de 1 an si jumate si sunt foarte buni.Nu distorsioneaza,protejeaza si claritatea e maxima.
  • 0

#13 Shder

Shder

Amator

• Membru
  • PipPipPip
  • 59 postări

Postat 19 October 2011 - 13:51:46

Am o intrebare va rog. As vrea sa-mi iau o pereche de ochelari de soare pentru ciclism si am gasit asa ceva la Himalaya
http://www.julbo-eye..._9/race_35.html
http://www.julbo-eye...9/trail_34.html
Ambele perechi par sa aiba lentile fotocromatice cu filtre diferite.
Ce puteti sa-mi recomandati?
  • 0

#14 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 25 October 2011 - 16:50:13

Pana la urma am optat pentru SH+ 4020. Am ales varianta titan care venea cu lentila gri, roz/portocaliu si alba. Modelul albastru venea cu alte lentile.

Ca un scurt review, pot spune ca ma inteleg bine cu ei (am incercat doar lentila Smoke).
- nu distorsioneaza deloc (+)
- nu mareste (+)
- nu recomand modelul celor carora le lacrimeaza ochii de la vant/frig. Sistemul de ventilatie nu permite aburirea, dar circulatia aerului favorizeaza lacrimarea (-).
- gripul de pe nas prezinta striatii si nu permite deloc alunecarea (+)
- raportul calitate/pret: consider ca este un pret bun pentru ceea ce primesti. Daca vreti ceva ieftin (cautati modelul din Decathlon, lentile care deformeaza) - vorbesc doar de ochelari cu lentile interschimbabile (+)
- cutia de transport cam voluminoasa (-) (exista si posibilitatea de a transporta ochelarii in husa primita dar nu vei avea si lentilele de schimb)

Scor 4-2

Este un review propriu, fiecare priveste din punctul lui de vedere. Am incercat sa fiu cat mai obiectiv.
  • 0

#15 Guest_roko_*

Guest_roko_*
  • Guests

Postat 22 November 2011 - 19:50:26

Am vazut in Market niste ochelari fotocromatici. Par messeriasi. pretul e putin cam mare, dar daca au performantele din prezentare... cred ca merita. cel putin nu mai stai cu sertul de lentile dupa tine
  • 0

#16 ciprian1975

ciprian1975

Membru Senior

• Members
  • 420 postări

Postat 25 November 2011 - 23:35:14

Dupa parerea mea Julbo au un raport calitate pret foarte bun, spun asta dupa ce am folosit deja doua perechi, vis a vis de Oakley am avut deasemenea doua perechi, modelul Gascan cat si modelul Diesel Fuell sau ceva in genul asta, dar plasticul din rame mi s-a parut FOARTE CASANT (ultima pereche mi s-a rupt dupa 3 saptamani fara a o supune la excese), acum as incerca niste Serengeti sau Oakley cu rama din aliaj de titan
  • 0

#17 Kimosabe

Kimosabe

Membru Senior

• Members
  • 634 postări

Postat 26 November 2011 - 00:02:45

Dupa parerea mea Julbo au un raport calitate pret foarte bun, spun asta dupa ce am folosit deja doua perechi, vis a vis de Oakley am avut deasemenea doua perechi, modelul Gascan cat si modelul Diesel Fuell sau ceva in genul asta, dar plasticul din rame mi s-a parut FOARTE CASANT (ultima pereche mi s-a rupt dupa 3 saptamani fara a o supune la excese), acum as incerca niste Serengeti sau Oakley cu rama din aliaj de titan

Oakley nu face rabat la calitate deloc. Materialele casante sunt folosite de cei care lucreaza fara patent ;) numai cu ciocanul... Este adevarat ca sunt cam cei mai scumpi dar deh 70% din plutonul TdF are Oakley (radar sau jaw bone), calitatea este ireprosabila (si marketingul puternic, american). Un lucru in plus ma face sa cred ca ochelarii pe care i-ai avut erau copii, Diesel Fuel nu exista. Poate Cell Fuel si oricum amandoua sunt modele de sapca, bermude si Escalade alb cu iz portorican, nu de sport.
  • 0

#18 ciprian1975

ciprian1975

Membru Senior

• Members
  • 420 postări

Postat 26 November 2011 - 00:13:58

Probabil ca erau Cell Fuel, ochelarii au fost cumparati de la un magazin de specialitate si cu traditie din Arad, sigur nu erau fake-uri, iar faptul ca erau din gama de modele pentru sapca nu justifica faptul ca s-au rupt, oricum am primit altii fiind in garantie si pastrand bonul [-O<
  • 0

#19 Kimosabe

Kimosabe

Membru Senior

• Members
  • 634 postări

Postat 26 November 2011 - 01:00:51

iar faptul ca erau din gama de modele pentru sapca nu justifica faptul ca s-au rupt

Nu stiu in ce conditii s-au rupt dar clar nu sunt ganditi sa fie folositi la o intensitate la fel de mare precum modelele de sport. Am un model similar cu cele doua, Hijinx. In afara ca i-am zgariat lentilele de ma doare sufletul purtati normal nu au patit nimic si nici nu dau semne de deteriorare.
  • 0

#20 ciprian1975

ciprian1975

Membru Senior

• Members
  • 420 postări

Postat 26 November 2011 - 01:09:16

Nu purta ochelari cu lentile zgariate, pot sa-ti afecteze vederea
  • 0

#21 Stuparul

Stuparul

Membru Senior

• Members
  • 386 postări
  • Biciclete:Corratec X-Vert

Postat 02 December 2011 - 14:48:29

iei startul pe un soare orbitor, iar dupa o treime din traseu intri in o padure asa deasa ca nici nu se vede soarele. nu ai timp sa schimbi lentilele pt ca tragi tare sa iesi pe podium. cu ce lentila te descurci? cea oranj, incolora sau cat 1 putin fumurie?
  • 0

#22 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 02 December 2011 - 15:02:52

Cea incoloră nu te ajută pe soarele orbitor. Cea fumurie nu o să te ajute în pădure. Cea oranj/galben e pentru lumină slabă, dar cred ca te ajută și pe soare.

Cea mai bună varianta ar putea-o reprezenta o pereche de ochelari cu lentila heliomată (când e soare e fumurie, când e întuneric e albă) dar nu știu dacă se fabrică pentru ciclism.
  • 0

#23 CyberFaust

CyberFaust

Membru Senior

• Members
  • 423 postări
  • Biciclete:Bonetti custom 2006 Campy ¦ Alex CX Campy ¦ MTB cu furca fixa de pe vremea lu` Stefan cel Mare

Postat 02 December 2011 - 16:11:21

Eu as merge pe galben. Contrast ftw.
  • 0

#24 romi

romi

Membru Senior

• Members
  • 512 postări
  • Biciclete:Cu doua roti

Postat 03 December 2011 - 01:26:27

Cea incoloră nu te ajută pe soarele orbitor. Cea fumurie nu o să te ajute în pădure. Cea oranj/galben e pentru lumină slabă, dar cred ca te ajută și pe soare.

Cea mai bună varianta ar putea-o reprezenta o pereche de ochelari cu lentila heliomată (când e soare e fumurie, când e întuneric e albă) dar nu știu dacă se fabrică pentru ciclism.

Depinde pe unde te duci cu bicicleta. Heliomatii pot fi extrem de periculosi daca te duci sa te plimbi in zone unde alternanta de lumini si umbre este destul de rapida... Mai bine niste lentile incolore, galbene sau portocalii pentru padure.

Heliomatii sunt insa foarte buni pentru oras sau sosea...

Exceptand momentele cand merg noaptea, in 90% din cazuri prefer lentilele portocalii.
  • 0

#25 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 03 December 2011 - 11:25:33

Întradevăr.

Cel mai bine e să Încerce toate variantele pe propia piele și să vadă cu care se Înțelege cel mai bine.
  • 0

#26 wirespot

wirespot

Membru Senior

• Members
  • 1411 postări

Postat 03 December 2011 - 12:19:31

Lentilele galbene sau portocalii au fost gîndite pentru creşterea contrastului, respectiv pentru difuzarea punctelor focale ale luminilor puternice pentru a preveni orbirea temporară. Deci nu-s tocmai ideale pentru soare, dar ca efect secundar pot servi şi pentru asta. Practic sînt un compromis decent, cum spunea şi romi, pentru 90% dintre cazuri. Atenţie, e totuşi un compromis, ceea ce înseamnă că 90% din timp o să fii uşor nemulţumit de ei. :) Dar dacă vrei o singură pereche de lentile cu care să poţi merge şi pe soare, şi pe înnorat sau prin pădure, şi noaptea, şi pe ploaie sau ceaţă etc., astea-s.
  • 0

#27 fowler

fowler

Membru Senior

• Members
  • 148 postări
  • Biciclete:epic / compulsion / stab

Postat 03 December 2011 - 15:30:05

eu folosesc oakley split jacket si sunt foarte multumit de ei, lentila G40 este destul de polivalenta, cu protectie buna la soare si vizibilitate buna si in padure. pentru noapte am optat momentan pentru o pereche de btwin transparenti.
cine spune ca nu sunt rezistenti ochelarii oakley este foarte probabil sa fi fost expus fakeuri - de altfel cred ca in romania 4 din 5 perechi de oakley sunt fake. nu o data am picat pe ochelari, m-am asezat din greseala pe ei!! - s-au facut "bucati" -lentila, nose piece, brate - le adunam si puneam la loc, fara nici o problema.
  • 0

#28 CHELIE

CHELIE

Membru Senior

• Members
  • 127 postări

Postat 20 January 2012 - 18:00:39

Ca sa nu mai deschid alt topic,am si eu o intrebare pentru cei care poseda o pereche de ochelari cu lentile fotocromice(Oakley,Rudy Project etc).Merita investitia in aceste lentile ?Trec prin aceeasi problema : ce lentila sa pun? De aceea mi as dori uni ceva mai performanti,dar nu m as arunca cu capu'nainte la ce preturi au.Multumesc!
  • 0

#29 dang123

dang123

Membru Senior

• Members
  • 530 postări
  • Biciclete:Faggin, Cinelli, Rossin, Pinarello Montello

Postat 20 January 2012 - 20:04:25

Si eu sunt interesat de o pereche de ochelari, dar pana o sa reusesc sa investesc in Oakley,Rudy etc. va intreb daca ochelarii de la Dechatlon sunt buni?

http://www.decathlon...-700-170680191/
  • 0

#30 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 20 January 2012 - 22:01:39

Modelul ăsta îl am și eu. Problema e că mă dor ochii după ce-i port mult timp. Iar dacă te uiți prin lentila transparentă, o să vezi că deformează ușor imaginea, ceea ce nu e tocmai ok.

Am avut și ochelari din Decathlon... într-adevăr deformează imaginea. I-am dat

Se aude că modelele de la decathlon deformează destul de mult. Nu știu cum este la modelele foarte scumpe, dar la cele de uzină (precum ochelarii doriți) este.
  • 0

#31 dang123

dang123

Membru Senior

• Members
  • 530 postări

Postat 21 January 2012 - 08:52:30

Atunci ceva ochelari care sa nu coste o avere?
  • 0

#32 cristiproeng

cristiproeng

Amator

• Members
  • 125 postări
  • Biciclete:Bianchi/Giant/Merida

Postat 21 January 2012 - 10:29:41

@dang123

Eu de 2 ani am o pereche de ochelari de la Merida si sunt multumit.
Nu deformeaza, au 3 feluri de lentile si au si toc de protectie.
Link :
http://www.bikefun.r...nterschimbabile
  • 0

#33 CristiC

CristiC

Membru Senior

• Members
  • 1951 postări

Postat 21 January 2012 - 14:14:03

Nu exista , am avut si uvex la 1.5 mil , am probat la o coborare si niste ochelari din decathlon , am avut si unii northland pe care am dat putin peste 1 mil si toti deformeaza/distorsioneaza , schimba nuantele de culori si cea mai mare problema e ca maresc/micsoreaza .
Urmatoarea pereche de ochelari va fi ori oakley M frame ori rudy project rydon(astia imi plac ca merg purtati si zi de zi fara sa devi vedeta anonima)
  • 1

#34 ronnye311

ronnye311

Membru Senior

• Members
  • 281 postări

Postat 21 January 2012 - 14:33:04

Nu exista , am avut si uvex la 1.5 mil , am probat la o coborare si niste ochelari din decathlon , am avut si unii northland pe care am dat putin peste 1 mil si toti deformeaza/distorsioneaza , schimba nuantele de culori si cea mai mare problema e ca maresc/micsoreaza .
Urmatoarea pereche de ochelari va fi ori oakley M frame ori rudy project rydon(astia imi plac ca merg purtati si zi de zi fara sa devi vedeta anonima)

Problema urmarita de mine a fost aceeasi,sa-mi cumpar o pereche pe care s-o pot purta oricand.Am optat pentru oakley split jacket http://www.motorhelm...lfx-sunglasses/.
M-au costat 400 ron,sh dar noi,si sunt foarte multumit de ei.
Pentru cei cu oakley pretentiosi si firavi-nu sunt originali.
De ai mei trag copiii zilnic si-i izbesc de toate cele si nu au nimic.Daca erau asa firavi erau rupti/crapati/zgariati de foarte multa vreme,dar nu sunt.
  • 0

#35 ronnye311

ronnye311

Membru Senior

• Members
  • 281 postări

Postat 21 January 2012 - 14:38:48

Gandeste-te in primul rand la calitate.Daca ai sa faci rabat la aceasta,o sa-ti strici cu siguranta ochii si o sa dai o mica avere pe ochelari de vedere.Si acestia o sa te ajute dar nu-ti va ,,repara'' ochii.Deci mai bine astepti,economisesti si-ti cumperi ceva de calitate.Parerea mea,eu unul asa am procedat.
  • 0

#36 wirespot

wirespot

Membru Senior

• Members
  • 1411 postări

Postat 21 January 2012 - 15:01:40

@dang123: Vezi posturile #6 şi #14 de mai sus de pe pagină.
  • 0

#37 ViorelCapruciu

ViorelCapruciu

Membru Senior

• Members
  • 527 postări

Postat 21 January 2012 - 18:57:00

Puteti sa va uitati si pe la magazinele de bricolaj gen Hornbach la ochelari de protectie. Unele modele sunt izbitor de asamanatoare cu cele de ciclism, sunt si modele antizgariere si antiaburire la cateva zeci de lei. Tot acolo am vazut si pelerine de ploaie pentru biciclisti.
  • 0

#38 dang123

dang123

Membru Senior

• Members
  • 530 postări

Postat 21 January 2012 - 19:26:34

La inceput cred ca o sa aleg ceva de la SH Plus. In pasul 2 o sa trec catre Rudy Project Rydon II care au un pret interesant.
Totusi cautand pe amazon am gasit Oakley M Frame la niste preturi dubios de mici (57/60 pounds):

http://www.amazon.co...27166310&sr=1-6
http://www.amazon.co...7166747&sr=1-16
  • 0

#39 paulrad

paulrad

Membru Senior

• Members
  • 1565 postări

Postat 21 January 2012 - 19:30:06

Eu sezonul trecut am umblat cu aşa ceva:
http://www.amazon.co...4/dp/B001V59STW

Lentile fumurii, transparente, galbene, portocalii. Umblu aproape tot timpul cu cele transparente.
  • 0

#40 Pandy

Pandy

Membru Senior

• Members
  • 1976 postări

Postat 21 January 2012 - 19:31:09

Nu e chiar dubios...pe site-ul oficial sunt 120$

60 lire = 320 lei
120$ = 410 lei
  • 0