Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Vremuri mai vechi si mai noi - Mari ciclisti ai Romaniei!

• Please log in to reply
50 replies to this topic

#1 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 10 May 2008 - 17:52:34

va salut! pentru ca am observat ca se vorbeste mai putin de ciclismul romanesc am initiat acest thread,sper sa nu fie cu suparare,despre vremuri apuse dar si mai recente ,despre mari campioni din istoria ciclismului de la noi din tara.Tinand cont de faptul ca si la noi sa facut ciclism de performanta si inca se mai face ar fii bine sa reamintim poate cateva nume de rezonanta precum si a altora ,a celor care sau dedicat ani dea-randul sportului cu pedale.Acest sport nu a fost privit cu foarte multa admiratie de public la noi in tara,cred ca nu este privit nici acum,bicicleta nu a fost un sport national cum este prin alte tari dar totusi au existat foarte multi care sau dedicat la maxim cu pasiune si multa durere acestui sport foarte greu!!..exista si o vorba precum:este singurul sport in care trebuie sa ai mancarea in buzunare ca sa poti face fata si sa treci linia de sosire!!..Pentru inceput am sa pun o poza mai veche si cine crede ca se recunoaste,dar si orice alt comentariu cred ca ar fii de interes pentru pasionatii pedalelor!!
  • 0

#2 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 14 May 2008 - 13:32:48

pentru ca vad putina timiditate in acest topic am sa continui tot eu!! poate am gresit pe undeva in titlu cand trebuia sa spun si '' poze de arhiva''..Sunt convis da de multe ori acest spor se mosteneste din familie si pe la multi exista pe acasa amintiri,poze mai vechi ale rudelor dar si poze mai noi cu cei care au facut acest sport,am vrut sa fie asa un remember,al celor multi ,precum si al antrenorilor care au avut grija ca performanta in ciclism sa fie la un grad cat se poate de ridicat!!..am sa mai adaug o poza in care se afla unul dintre cei mai mari ciclisti ai RO,cu tot respectul pentru el si nu numai!! o poza in care sunt si eu ,lotul national de seniori intr-o cursa de urmarire pe echipe la budapesta!!antrenor Paul Soare!!..echipa:Andoniu Valeriu,Gheorghe Lautaru Sorin Dumitrescu, si Sarbu Nanciu! cu rugamintea sa nu mai vad comentarii rautacioase !!..cu respect!!
  • 0

#3 Guest_fx0360_*

Guest_fx0360_*
  • Guests

Postat 14 May 2008 - 14:27:16

Salut Alfa,
uite ca contribui si eu la topicul deschis de tine cu un articol din internet despre "vremuri mai vechi".

http://old.banateanu...rvare/6462/104/

P.S. Din ce an sint pozele?
  • 0

#4 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 14 May 2008 - 15:24:11

..august 1977 ..la 6 luni dupa cutremur!!..foarte misto linkul..am aflat si eu lucruri pe care nu le stiam ..intradevar clubul din Arad a dat multi ciclisti de valoare,multi au ajuns prin cluburile din bucuresti...pe la dinamo unde mai toti erau ciclisti de exceptie sub atenta indrumare a lui nea Nea Voicu!! de unde au iesit de altfel personaje de vis ca ;Vasile Teodor..Mircea Romascanu..Gigi Lutaru.Costel Carutasu..Nicolae Cornel Ionel Gancea si multi altii...
  • 0

#5 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 15 May 2008 - 00:00:40

..intradevar clubul din Arad a dat multi ciclisti de valoare,

Kovacs, Schneider...oameni puternici tata pe langa care te simteai mic si neansemnat la propriu si la figurat. Orice contratimp era castigat cu cel putin 3-4 minute fata de locul 2.
  • 0

#6 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 15 May 2008 - 00:49:38

Kovacs, Schneider...oameni puternici tata pe langa care te simteai mic si neansemnat la propriu si la figurat. Orice contratimp era castigat cu cel putin 3-4 minute fata de locul 2.

intradevar,,frumos spus..multi se simt mici si neinsemnati in fata celei mai respectate probe,de contratimp individual..proba adevarului!!.ciclisti cu adevarat puternici cu mare vointa facuti si munciti pentru accest sport! as mai aduga pe langa ei sportivi de acceiasi exceptie foarte buni in proba de contratimp ca: Romascanu ..Marin Valentin , G Lautaru Antal de la brasov....!
  • 0

#7 Guest_fx0360_*

Guest_fx0360_*
  • Guests

Postat 15 May 2008 - 09:44:49

As mai si aduga: Kleinpeter de la Vointa Arad si Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti. Lorincz a fost un talent comparabil cu Jan Ullrich. La virsta de 14 ani batea deja juniorii mari de 17-18 ani. Multi din ciclistii romani din anii '70 - '80 ar fi facut fata fara probleme si in occident. In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

@alfa: Foarte frumoasa poza cu echipa de velodrom!
  • 0

#8 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5344 postări
  • Biciclete:Scott CR1 / Scott Spark

Postat 15 May 2008 - 09:55:48

In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

Din pacate la ora actuala nu exista nici cea mai mica sansa sa retraim gloria de altadata a ciclismului romanesc.
La concursuri sunt asa cum spui tu, maxim 30 de oameni. Acum doi ani la o cursa erau mai multe masini de insotire (arbitri, masinile echipelor etc) decat ciclisti pe sosea.

Asa cum am precizat pe un alt topic Vali Andoniu imi spunea la un moment dat ca exista prin Bucuresti un batranel care are o arhiva fantastica, cu poze si articole din perioada 60-80. Ar fi extrem de interesant daca cineva ar putea sa obtina chestiile acelea.
  • 0

#9 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 15 May 2008 - 10:22:26

As mai si aduga: Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti.

Lorincz era in stare sa urce un munte cu unul agatat de saua lui. Poate de aceea noi ceilalti il suspectam la greu. In camera lui de hotel nu prea aveai acces. Legendele nasc...legende.
Eu stiu ca era elevul lui Martie Stefanescu la Cibo Brasov.
Au trecut peste 20 de ani ,e posibil ca memoria sa-mi joace feste. :?
  • 0

#10 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 15 May 2008 - 12:00:20

@alfa: Foarte frumoasa poza cu echipa de velodrom![/quote]
...asa este! la start din primavara pana in toamna tarziu ,cand erau deabea prin oct - noiembrie campionatele de ciclocros tinute in Poiana Brasov,erau zeci de concursuri multe dintre ele cu fast si trambite!!.cu accea atmosfera comparabila cu ce vedem acum pe la televizor,cu multi invitati straini cu multi antrenori si mecanici ,precum si spectatori!!intotdeauna circuitele devenite celebre de pe casin{maior coravu} cel de la stadionul 23 Baba Novac si altele prin provincie adunau mii de spectatori!! la juniori existau cel putin 70-80 de ciclisti iar la seniori mai timpul depaseau suta!!..sa mai reamintim cativa din generatile de aur ale ciclismului romanesc:..C-tin Dumitrescu si Moiceanu Gabriel niste ''monstrii'' in ale pedalelor...nea IOn ardeleanu ,nea Vasile Burlacu,dealtfel primul meu antrenor,pentru care am castigat si primul titlu de campion national..precum si altii,.oameni care au fost un exemplu si tel pentru generatile viitoare...o alta poza de pe casin intr-o intoarcere..eu in prima pozitie ..dar mai era mult pana la sosire....BigMig poate vedem si noi niste poze cu tatal tau ..asa in actiune sau oricum..ar fii de maxim interes!!.[quote name='fx0360']As mai si aduga: Kleinpeter de la Vointa Arad si Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti. Lorincz a fost un talent comparabil cu Jan Ullrich. La virsta de 14 ani batea deja juniorii mari de 17-18 ani. Multi din ciclistii romani din anii '70 - '80 ar fi facut fata fara probleme si in occident. In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

@alfa: Foarte frumoasa poza cu echipa de velodrom![/quote]
  • 0

#11 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 15 May 2008 - 17:16:47

....BigMig poate vedem si noi niste poze cu tatal tau ..asa in actiune sau oricum..ar fii de maxim interes!!.

:?::?: Nu stiu ce relevanta ar avea sa va arat poze cu tata :roll:
Ori ai inteles gresit ori esti prea subtil pentru mine :confused:
In perioada aia erau putine aparate foto, singura poza pe care o aveam s-a ratacit (baieu rasucit dupa umeri si casca din piele cu iarba de mare ca niste carnati pe cap :oops: la un contratimp, bineanteles fara tricou de campion ;-)). Poate ma regasesc pe una din pozele voastre (anii 83-86 ,juniori)
  • 0

#12 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 15 May 2008 - 17:54:36

:?::?: Nu stiu ce relevanta ar avea sa va arat poze cu tata :roll:
Ori ai inteles gresit ori esti prea subtil pentru mine :confused:
In perioada aia erau putine aparate foto, singura poza pe care o aveam s-a ratacit (baieu rasucit dupa umeri si casca din piele cu iarba de mare ca niste carnati pe cap :oops: la un contratimp, bineanteles fara tricou de campion ;-)). Poate ma regasesc pe una din pozele voastre (anii 83-86 ,juniori)

da...scuze, nu am vrut sa supar pe nimeni!! ai dreptate,aparatele foto si numai de fabricatie ruseasca costau o avere si nici nu se gaseau!..nici eu nu mai tin minte cine a facut aceste poze,dar stiu ca o buna perioada de timp de asta sa ocupat nea George Negoiescu multiplu campion la probele de velodrom cat si sosea!! bafta!!
  • 0

#13 doctorul

doctorul

Membru Senior

• Members
  • 214 postări

Postat 15 May 2008 - 19:20:15

O cursa din '82, Turul Orasului Reghin.

Imagine postată

Primul din dreapta imaginii e Zoltan Lorincz. Mai stiti ceva de el. In rest, se recunoaste cineva? Poate Radu Moldovan de la Cluj sau Dragos de la Targu Mures. Cred ca e si Grosu de la Zarnesti, in randul al doilea.

Alta poza, de la acelasi concurs:

Imagine postată
  • 0

#14 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 15 May 2008 - 19:49:55

superbe poze doctore!! stiu ca se gasesc greu!! si apropo ca vad ca esti din frumoasa Timisoara,sa stii ca aici am participat la primul meu campionat national de sosea!!..dar mult mai inainte!!..bravo!!
  • 0

#15 bitza

bitza

Membru Senior

• Members
  • 645 postări

Postat 15 May 2008 - 21:44:57

foarte fain topicul! mai vreau povesti si poze
  • 0

#16 mirceacosmin

mirceacosmin

Membru Senior

• Members
  • 211 postări

Postat 15 May 2008 - 23:06:08

adevarat topic nu gluma;) familia Mihaltan ai sti? din tata in fiu ciclisti,si eu verishorul....urmeaza nepotii mei si copilul,,,si tot asa:P deja fratiorii de 13-14 ai nevestei mele i-am ekipat:P
  • 0

#17 mirceacosmin

mirceacosmin

Membru Senior

• Members
  • 211 postări

Postat 15 May 2008 - 23:51:22

Imagine postată

Imagine postată

de la stanga la dreapta...k diploma in mana...George Negoescu-G Manager Concorde curierat si dezvoltator imobiliar in Timisoara,Cristian Mihaltan antrenor-multiplu campion national..europene,balcaniade lotul de pista, Eu..multiplu camp National ekipa ciclism, firma constructii, Radu Selejan antrenor, Tumurug Lucian, multiplu campion national, participari la mondiale, balcani, Dezvoltator in Italia, constructii...
  • 0

#18 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 16 May 2008 - 13:02:52

foarte frumos!! lasa asa un aer a la Jacques Anquetil si Fausto Coppi si de vremurile de demult!!...super!!
  • 0

#19 paul tehutu

paul tehutu

Amator

• Membru
  • Pip
  • 1 postări

Postat 21 June 2008 - 22:16:16

Bravo Mircea da de mine nu zici nimic...de moldova de baietii de la Iasi ...ce vremuri,eheeii
  • 0

#20 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6814 postări
  • Biciclete:De drum lung

Postat 22 June 2008 - 07:41:22

:?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea:
E cumva din categoria re-nviere ?!?
  • 0

#21 Cap0ne

Cap0ne

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 19 postări
  • Biciclete:Stevens 7s

Postat 22 June 2008 - 10:58:49

Ca tot zicea cineva ca placerea de a bicicli se mosteneste, o frantura ceva mai veche (~1950) din ciclismul romanesc, cu bunicul meu in prim plan, castigator al cursei Bucuresti-Snagov :(

PS
Ca tot e primul meu post aici desi va citesc de ceva vreme - bine v-am gasit! :)

Imagine postată
  • 0

#22 creizi

creizi

flying Jumbo

• Members
  • 683 postări

Postat 23 June 2008 - 09:26:13

C-tin Dumitrescu si Moiceanu Gabriel niste ''monstrii'' in ale pedalelor

Am copilarit in preajma lui Moiceanu Gabriel, fiind vecin si foarte bun prieten cu bunicii mei. Chiar in urma cu doua zile imi povestea un vecin de prin Peris ca atunci cand era mic i-a "furat" cursiera pentru o tura (Campagnolo) si mai apoi l-a alergat tot satul :mrgreen:.

Mai am prin familie un "nebun" de lasa tot plutonul si echipa la km distanta, var cu tatal meu, momentan imi scapa numele dar o sa revin.

Later edit: Duta Silviu :)).
  • 0

#23 rasta_boy40

rasta_boy40

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 24 June 2008 - 00:51:07

Dar de dl.Lupas ce stiti?Am auzit ca a fost un mare ciclist si as vrea sa stiu ceva despre el daca se poate
  • 0

#24 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5344 postări

Postat 26 February 2009 - 11:24:00

Lupas are un club la Cluj si din cate stiu este antrenor la Dinamo.

Am publicat un nou articol, de fapt un interviu cu nea Mircea Romascanu. Interviul a fost luat de Hristache Naum in urma cu 25 de ani.

Mircea Romascanu

• 0

#25 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5344 postări

Postat 26 February 2009 - 11:24:00

Lupas are un club la Cluj si din cate stiu este antrenor la Dinamo.

Am publicat un nou articol, de fapt un interviu cu nea Mircea Romascanu. Interviul a fost luat de Hristache Naum in urma cu 25 de ani.

Mircea Romascanu

• 0

#26 alfa

alfa

Membru Senior

• Members
  • 221 postări

Postat 18 April 2009 - 21:05:01

..deci 1979..ca tot am postat de mecanicul nea Pal si il pomenim acum in zi sfanta!!
..echipa de ciclism a clubului steaua!..atunci in anii aia!!..ciclisti de mare valoare...asa cum au fost ei atunci si care pentru mine au fost un exemplu !!
..printre ei!..petre dolofan,fratii bonciu..victor banescu...cojocaru..vintila..nica ,radu I etc.. eu sunt al 5-lea din stanga..si scuzati modestia!!..poze vechi..30 ani!...dar cand ai facut acest sport..greu renunti la bicicleta si la pasiunea pentru ea!!
acolo era totul ..special CNC,colnago...campagnolo..si ce era mai bun!..acum totul vintige!
..mai sus subiect:mircea ramascanu!..nu a comentat nimeni de 2 luni!..ciclist de top,fara comentarii!!..o adevarata locomotiva pe 2 roti!.super contratimp!..ce sa mai zic!!..no coment!

paste fericit!

Edited by alfa, 18 April 2009 - 21:33:11.

• 0

#27 Finu

Finu

Membru Senior

• Banned
  • PipPip
  • 26 postări

Postat 12 October 2009 - 23:04:28

Gabriel Moiceanu
Results Gabriel Moiceanu

Constantin Dumitrescu
Results Constantin Dumitrescu

Ion Cosma
Results Ion Cosma

Mircea Romascanu
Results Mircea Romascanu

Ion Stoica
Results Ion Stoica

Gheorghe Suciu
Results Gheorghe Suciu

Teodor Vasile
Results Teodor Vasile

Vasile Selejan
Results Vasile Selejan

Walter Ziegler
Results Walter Ziegler

Constantin Stanescu
Results Constantin Stanescu

Alexandru Sofronie
Results Alexandru Sofronie

Costantin Ciocan
Results Costantin Ciocan
  • 0

#28 martin1967

martin1967

Amator

• Members
  • 130 postări

Postat 19 October 2009 - 20:07:32

salut voios de tinerel .vointa arad a fost clubul din care am facut parte si eu multumescnea moty .salut umil voi ceilalti care mai tineti vie amintirea clubului nostru sper curind sa pun o poza din 85 de pe drumul constanta-braila ;fond 125 km ,cupa oraselor;
  • 0

#29 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 20 October 2009 - 21:54:30

sper curind sa pun o poza din 85 de pe drumul constanta-braila ;fond 125 km ,cupa oraselor

Cupa Oraselor, Constanta,1985, septembrie.:)/ Hai man pune poza, eram acolo, in pluton!
  • 0

#30 AlexPoe

AlexPoe

Membru Senior

• Members
  • 264 postări

Postat 31 December 2010 - 19:14:59

Are cineva poze de la cursele (cupa vointa,cupa orasel)??as vrea sa vad si eu cateva:).multumesc:D
  • 0

#31 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 22 October 2012 - 20:27:31

Turul Ciclist al Romaniei , editia a 20-a
Imagine postată

Attached File  Turul Ciclist.jpg   105.45KB   32 downloads

Attached File  Turul Ciclist al Romaniei editia a 20-a.jpg   89.41KB   42 downloads

Decor de toamna 1967, pe velodromul Dinamo-Bucuresti.
Motociclistul/ciclistul Marin Niculescu (sus) de la clubul Olimpia si ciclistul Dragos Panaitescu.
Attached File  Velodrom Bucuresti.jpg   44.54KB   66 downloads

Liana Radulescu
Attached File  Ciclism - 628.jpg   51.79KB   65 downloads

Vasile Teodor , Valentin Ilie
Attached File  Ciclism - 781.jpg   82.95KB   55 downloads
  • 3

#32 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 22 October 2012 - 21:27:51

Doamna Venera Vasilescu
La 10 septembrie 1953 a realizat, pe velodromul Dinamo din Bucureşti, un record mondial la 500 m. de pe loc, cu timpul de 37 de secunde şi 8 sutimi.
http://www.facebook....&type=1
  • 3

#33 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 22 October 2012 - 21:56:23

Mica Publicitate - vanzari biciclete, secolul XIX :)
Attached File  Biciclete - 34 - 721.jpg   124.12KB   43 downloads
http://www.pro-bike....520#entry488795
  • 3

#34 xemax

xemax

Membru Senior

• Members
  • 3271 postări
  • Biciclete:CUBE Analog

Postat 22 October 2012 - 21:59:51

Excelente postarile tale Zoran! :D
  • 0

#35 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 22 October 2012 - 22:20:38

Multumesc Xemax,cu placere.
:) Reclama anvelope bicicleta - 1894
Imagine postată
  • 1

#36 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 23 October 2012 - 08:03:37

Prima calatorie europeana cu bicicleta - Constantin Cantilli , 24 august 1900 , 2720 km. pe bicicleta Gladiator , Bucuresti - Paris, in 10 zile si 6 ore.
http://www.meleaca.e...antin-cantilli/
  • 1

#37 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 23 October 2012 - 09:14:04

Stiri externe, secolul XIX
Imagine postată

Imagine postată
  • 0

#38 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 23 October 2012 - 09:32:35

1915 - Prin firma l'Automotion , bicicletele puteau fi cumparate la preturi de fabrica , direct din Franta
Imagine postată
  • 0

#39 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 23 October 2012 - 09:39:31

1904 - Viteza medie de peste 87 km/h, intr-o cursa de o ora.
Imagine postată
15 noiembrie 1904
Attached File  Darragon.jpg   86.81KB   15 downloads
  • 0

#40 Zoran

Zoran

Member

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 23 October 2012 - 09:45:55

Velocipede Franceze, Germane si Engleze.
Imagine postată
  • 0