Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

• Please log in to reply
553 replies to this topic

#201 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2132 postări

Postat 25 June 2009 - 15:03:07

pe hol la intrare, sunt doua apartamente care ne-am inchis o parte din hol si ne-am mai pus o usa de metal, ca de sa nu ne fure cineva avutiile (frigideru doamne ajuta ca sa-mi iau combina), daca-si ia si nevastamea imi iau un suport de perete suspendat si le pun pe amndoua la inaltime
  • 0

#202 albuemil

albuemil

Membru Senior

• Members
  • 394 postări

Postat 26 June 2009 - 10:19:06

presimt o revoluţie ;)).

Dacă n-aş sta cu chirie, aş fi sărit demult în cap domnului, mai ales că am avut foarte multe oferte de ajutor din partea vecinilor de a băga bicicleta în lift. (dovadă că unii sînt oameni normali) Bine, şi pe mine m-ar apuca mila, dacă aş vedea o fată de 49 kg cărînd un animal pe scări.

Sincer, nu mi se pare normal să băgăm biciletele în lift sau să le ţinem în apartamente. Ideal ar fi să avem un loc special de depozitare a acestora undeva la parter. "Sadly, not in this life."

Aşa că vă anunţ eu cînd facem CMR-ul în faţa Bl. 9A de pe Calea Văcăreşti :D
oops

Si eu stau la etajul 8 si adminul tot facea scandal ca-mi duc bicla cu liftul, da asta nu m-a descurajat (chiar in ciuda duceam bicla cu liftul :P).
Mi-a zis sa las bicicleta in pivnita, asta dupa ce ca cu cateva zile inainte se furasera niste roti de masina din pivnita. I-am zis ca daca imi plateste el bicicleta daca dispare si cand a aflat cat costa (si nici macar n-am bicla prea scumpa ;)) i-a mai pierit cheful.

Si acuma langa lift (pe avizier) este mesaj ca sa nu transportam bicicletele cu liftul da pe mine nici macar in cot nu ma doare de acea hartie.

Apropo, tot zicea ca cica eu distrug si murdaresc liftul, si i-am aratat ca si daca as veni plin de noroi de afara, doar podeaua si coltul din stanga il pot murdari, altundeva nu ajunge roata deci nu am ce murdari sau distruge.
Un alt argument pe care i l-am "trantit" a fost ca eu cu bicicleta cu tot sunt mai "slab" decat jumatate dintre vecini, la asta chiar n-a mai avut ce comenta (mai ales ca si el e unul din "acei vecini") :D

Faptul ca stai in chirie nu inseamna ca nu ai drepturi.
  • 0

#203 kiwi

kiwi

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 50 postări

Postat 26 June 2009 - 12:22:52

Eu o tin in balcon, la etajul 2. Balconul e deschis, dar sper sa nu urce vreun Spiderman pana acolo...;)) Si o urc pe scari, ca nu avem lift... recunosc ca am pictat ceva pereti, trebuie sa fac munca patriotica intr-un we sa-mi sterg urmele.

Stateam inainte cu chirie intr-un bloc de garsoniere la etajul 7, si am avut si eu portia mea de probleme cu "administratorita"... sub pretextul ca oamenii isi murdaresc hainele daca intra in lift dupa ce am carat eu bicla cu el... m-am certat eu ce m-am certat cu ea, dar de scarba am preferat sa o car pe umar pana la 7. Asta e... cel mai destept cedeaza ;))
  • 0

#204 animaloo

animaloo

Obosit nascut

• Members
  • 3467 postări

Postat 26 June 2009 - 13:02:21

Isn't this cute? but it'sWRONG.

Cel mai destept castiga!
  • 0

#205 Flipper_gl

Flipper_gl

Membru Senior

• Members
  • 251 postări

Postat 28 June 2009 - 10:50:12

E super tare cate probleme pot aparea de la caratul bicicletei cu liftul.
Eu imi aduc aminte de vremurile cand eram "mic si prost" si me plimbam cu Ukraina lui taica-meu pe care o bagam in lift cu tot cu coarne de Harley, cu portbagaj de camion de copii si cu toate ca avea aproape jumatate din greutatea mea. Si nu mai comenta nimeni nimic. Comentau doar cei de la parter cand nu mai apucam sa apuc usa de la lift si se trantea.
Am reusit kiar sa bag in lift in acelasi timp Ukraina mea, Practicul lui Muti si Comoda unui alt prieten. =)) Pe atunci nu conta daca se zgarie vopseaua de pe bicle.

Totusi cel mai hazliu este cand cel mai tare comenteaza despre transprotul cu liftul a diverse obiecte cei care stau la parter sau 1,2. Cei care nu platesc pentru intretinerea liftului deoarece nu-l folosesc.
  • 0

#206 Guest_ciupanezu_*

Guest_ciupanezu_*
  • Guests

Postat 29 June 2009 - 06:55:34

Si eu tot pe balcon (ca 80%) cred , dar caut un suport ceva !
  • 0

#207 MALAGA SY

MALAGA SY

Membru Senior

• Members
  • 212 postări

Postat 29 June 2009 - 14:18:57

post excelent pt informarea hotilor.
  • 0

#208 animaloo

animaloo

Obosit nascut

• Members
  • 3467 postări

Postat 01 July 2009 - 13:39:34

trecand peste sursa, ar fi bine de citit, mai ales pentru cei care nu-si suie bicla in lift ca a zis administratoru
Cine de?ine puterea în asocia?ie :: Libertatea.ro
  • 0

#209 Valy184

Valy184

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 02 July 2009 - 02:27:52

eu o tin in beci... tin acolo 2 biciclete... 3 usi cu 1 lacat fiecare :)
  • 0

#210 Niji

Niji

Membru

• Members
  • 958 postări

Postat 04 July 2009 - 20:54:36

trecand peste sursa, ar fi bine de citit, mai ales pentru cei care nu-si suie bicla in lift ca a zis administratoru
Cine de?ine puterea în asocia?ie :: Libertatea.ro

good article. mulţumesc. acum trebuie să învăţ să o bag în lift :D
  • 0

#211 MAEHD

MAEHD

Membru

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 04 July 2009 - 21:49:46

La mine este simplu in primul rand stau la etajul unu,deci nu am de carat prea mult bukele ,si in al doilea rand sta in camera la loc de cinste :D
  • 0

#212 Niji

Niji

Membru

• Members
  • 958 postări

Postat 10 July 2009 - 07:21:59

referitor la anunţul dl. administrator, un prieten şi vecin de la 8 se întreabă:

a? cam face o arogan??… ciprian muntele
  • 0

#213 neuedeutchwelle

neuedeutchwelle

Amator

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 29 July 2009 - 13:06:59

In uscator sub rufele mamei langa mb-ul tatei.Intr-o singura saptamana s-au spart 2 basti din care au disparut bicicletele.La a mea s-au oprit.Noroc de tata care s-a gandit sa puna gratii la geamul usii si un lacat suplimentar la intrare.Mentinonez ca ambele biciclete sunt SH-uri aduse de prin cine stie ce tari si nu au costat prea mult:270 respectiv 250 lei.Dar au valoare sentimentala,domnle...
  • 0

#214 Digital

Digital

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 14 postări

Postat 29 July 2009 - 19:24:06

La mine cum intrii hop si bicla in fata :)) (eh, sta si ea acolo langa perete)
Cand o scot trebuie sa cobor pe scari, ma complic prea mult cu liftul de la etajul 2 :} doar cand vin inapoi si sunt prea obosit sa o mai car sus iau liftul.
  • 0

#215 mucusoru

mucusoru

Amator

• Membri
  • Pip
  • 9 postări

Postat 29 July 2009 - 20:29:57

Io am o curisera(de la club) pe care o tin in baie, cand fac dus o spal si pe ea ori o scot din baie f simplu:).
Am avut si in mountain bike pe care il tineam in spatele blocului legat era destul de intuneric noaptea, dar a furat-o din fata blocului, era legata (blocul are curte, o tineam numai in curte):))

Edited by vera, 29 July 2009 - 22:38:13.
ortografia

• 0

#216 Asi

Asi

Membru Senior

• Members
  • 305 postări
  • Biciclete:Cursiera Krapf 1989, Sputnik fix 1978, Olmo fix 198?

Postat 29 July 2009 - 22:06:21

eu tin in camera la loc de cinste al meu sputnik, daca iau altceva mai aratos cred ca il si leg de pat ;)
  • 0

#217 Guest_davay_*

Guest_davay_*
  • Guests

Postat 29 July 2009 - 22:18:40

In curte( e acoperita ).In cazul asta chiar sunt avantajat ca stau la casa:D
  • 0

#218 micsunica

micsunica

Membru Senior

• Members
  • 238 postări

Postat 30 July 2009 - 09:26:50

La inceput o tineam in boxa, dar mi s-a facut mila de ea si acum are locusorul ei langa bicicleta lu' aia mica pe balcon.
  • 0

#219 nemesis666

nemesis666

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 77 postări

Postat 31 July 2009 - 07:44:59

2 biciclete, a mea si a prietenei, le tin pitite dupa usa de la intrare in garsoniera pe un hol de aprope 3mp si.. surprinzator am loc de ele desi a mea e o "nesimtita" cu roti de 28:))...
In cel mai rau caz le scot la aer pe balcon atunci cand mai schimb o camera sau fac o pana, dar NICIODATA nu le las pe scara blocului. Sunt sensibile si delicate, mi-e frica sa nu traga curent si sa raceasca mai ales ca sunt si alergice la hoti...:-S
  • 0

#220 florin83

florin83

Membru Senior

• Members
  • 1140 postări

Postat 31 July 2009 - 18:29:44

Eu in casa la capatul patului in fata tv-ului (e pozitionat mai sus decat bicla), iar la prietena mea pe balcon. :))
Cand vin acasa si urmeaza sa pelc repede (pana in 30min) o bag intr-o boxa la parter si o leg de o teava. Sunt 2 usi incuiate de trecut pana la ea + poarta de la intrare in bloc daca e inchisa (mai mult noaptea). :P
  • 0

#221 paulrad

paulrad

Membru Senior

• Members
  • 1574 postări

Postat 31 July 2009 - 19:08:10

Eu am noroc, am garaj!
Oricum, am una de aia, că dacă o fură ţiganu, trebuie să investească în ea să o poată vinde, dar, aşa cum e, mă servesc de ea!
  • 0

#222 danyakuza

danyakuza

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 66 postări

Postat 31 July 2009 - 21:12:09

eu o tin in uscator atarnata de 2 bare infipte in perete.e ideal
  • 0

#223 cristianpetrula

cristianpetrula

Amator

• Membru
  • Pip
  • 4 postări

Postat 03 August 2009 - 10:38:24

Eu o tin in balcon, spre disperarea aprintilor. Vecinu de deasupra mea a tinut-o pe scari legata bine..de balustrada. Pana intr-o noapte cand n-a mai gasit-o :P. I-a furat bilca tocmai de la etajul 10 din fata usii.
  • 0

#224 DARK-RIDER-82

DARK-RIDER-82

Membru Senior

• Members
  • 282 postări

Postat 25 September 2009 - 19:40:52

Eu stau la bloc, dar din fericire am garaj si o tin in garaj.
Voi ?

IN CASA ...LOGIC 8->
daca stateam la bloc TOT IN CASA!:-??
pe cand aveam motocicleta o tineam si p-aia in casa! da' mi-a venit mintea la cap si am renuntat la "sportul asta extrem"...
Si vad ca eu am supravietuit fara oase rupte , entorse , suruburi, placi, sarme si altele in oasele mele... (spre deosebire de amicii mei...)
Asa ar trebui sa faci cu un lucru la care tii! Si masina trebuie tinuta in casa (garaj subteran) , sa fie incalzit izolat termic garajul , altfel ... se strica multe la ea... vopsea, tabla , ti-o zgarie "cap-coada" vreun dobitoc...
In cazul bicicletei ramai fara ea ... etc...
motocicleta ti-o taie (saua) iti lasa flegme pe bord , cauciucuri intepate/taiate(mai rar da' se poate...)
etc... ca la romani...
<:-P
  • 0

#225 lulusor

lulusor

Membru Senior

• Members
  • 157 postări

Postat 25 September 2009 - 19:52:36

Tata poseda o boxa mare (30 mp2) in subsolul blocului. Dar sunt multe usi de deschis si lacate.........
  • 0

#226 erich1934

erich1934

Membru Senior

• Members
  • 188 postări

Postat 25 September 2009 - 20:15:25

IN CASA ...LOGIC 8->
daca stateam la bloc TOT IN CASA!:-??
pe cand aveam motocicleta o tineam si p-aia in casa! da' mi-a venit mintea la cap si am renuntat la "sportul asta extrem"...
Si vad ca eu am supravietuit fara oase rupte , entorse , suruburi, placi, sarme si altele in oasele mele... (spre deosebire de amicii mei...)
Asa ar trebui sa faci cu un lucru la care tii! Si masina trebuie tinuta in casa (garaj subteran) , sa fie incalzit izolat termic garajul , altfel ... se strica multe la ea... vopsea, tabla , ti-o zgarie "cap-coada" vreun dobitoc...
In cazul bicicletei ramai fara ea ... etc...
motocicleta ti-o taie (saua) iti lasa flegme pe bord , cauciucuri intepate/taiate(mai rar da' se poate...)
etc... ca la romani...
<:-P

Complet de acord. Orice am lasat pe afara a patit diverse chestii: bicicleta furata , masina zgariata si cu jentile furate .. exact ca la romani. Acum imi tin bike-ul in casa si asta e . Desigur daca e ceva "folding" ca Dahon, Brompton ajuta.
  • 0

#227 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3347 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 25 September 2009 - 20:24:23

hehehe
sa vedeti cum e sa ai 3 bicle pe holul minunatului_apartament_de_doo_camere_din_bloc_ceausist. Abia ne strecuram (bine ca nu sintem firma, sa ne controleze pompierii; ca sigur furam fo amenda)
Acu' e inca bine, pt. ca cea a fetitei fiind de 24" intra cumva mai bine paralel cu a mea (a sotiei fiind mai in fata, si cu roti de 28"). Sa vedem cind o creste si trece la 26":-?

later edit
e un bug al forumului: cuvintul care aduce aminte de vremile tenebroase e scris corect, fara spatiu , am editat de 2 ori; sau poate forumul o sti el ceva?
  • 0

#228 iulli

iulli

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 25 postări

Postat 26 September 2009 - 01:28:44

Am si eu o intrebare: Cum rezolvati problema cauciucurilor murdare? Daca e ud pe afara, faci o mizerie in casa...

Deocamdata stau la casa si am garaj+atelier unde imi tin bicicletele. Dar cum incepe anu' universitar ma mut la camin, si as lua si o bicicleta cu mine. Si nu stiu cum sa fac cu depozitarea. Ma gandeam sa dau jos roata fata (am quick release), intorc ghidonul la 90 de grade si asa ocup un spatiu de doar 10 cm de langa un perete, nu 40-50 cm cat e ghidonul. Numai ca ramane problema noroiului, te poti murdari cand o cari pe scari si faci mizerie si in camera.
  • 0

#229 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1123 postări

Postat 26 September 2009 - 09:20:29

Ascunzi pe undeva in uscator, sub scari sau pe unde poti o galeata cu apa plina si o perie si ai rezolvat problema, când termini lasi iar galeata plina pentru alta data.
  • 0

#230 florin0_2002

florin0_2002

Membru Senior

• Members
  • 196 postări

Postat 26 September 2009 - 18:57:42

Si eu stau la bloc, apartament cu doua camere. Bicicletele le tinem pe hol (holul apartamentului nu al blocului) si pe perioada iernii in balcon. Avem doua si uneori chiar trei (cand mai vine vreun prieten la noi pe bicla). Ca sa nu mai zic de schiuri, patine, role, protectii, casti de motor, corturi, izoprene, saci de dormit, rucsaci, umbrar, scaun pliant... toate isi gasesc loc la mine in casa. Multa lume se plange ca nu are unde sa tina bicicleta. Stiu persoane care nu isi iau bicicleta pentru ca nu au unde sa o tina. Cineva chiar avea o bicicleta de camera, pe care oricum nu prea o folosea, si nu voia sa isi ia bicicleta normala pentru ca nu avea unde sa o tina. Asta chiar nu am inteles. Pe mine nu ma deranjaza deloc sa tin bicicleta in casa. Nu am pretentii ca apartamentul in care locuiesc sa arate ca alea de prin reviste. O bicicleta sau doua in peisaj mi se pare ca se incadreaza foarte bine, chiar dau un aer mai tineresc si nu de apartament al unor oameni obsedati cu ordinea si spatiul (unii sunt obsedati cu spatiul... vreti spatiu? iesiti afara... e spatiu destul).
Cat despre noroi... e simplu... o iau pe sus pana in baie unde pun dusul pe ea.
Asa sunt unii oameni... cand e de gasit scuze se pricep foarte bine: nu imi iau bicicleta pentru ca "nu am unde sa o tin", "fac mizerie in casa", "stau la etajul x", "nu am pe unde sa ma dau cu ea", "e periculos pe strada", "inghit noxele de la masini"... eu le zic: cum e mai bine? Ca mine care merg cu bicla inghitind si noxe dar facand miscare sau ca tine care stai in fotoliu cu telecomanda in mana sau la volanul masinii facandu-ti nervi blocat in trafic?
In concluzie eu zic ca daca vrei bicla... gasesti loc si pentru ea in casa ta, chit ca sacrifici din spatiul tau. Eu zic ca merita.

Numai bine si sa speram ca o sa auzim mai putin de biciclete furate!
  • 0

#231 ash

ash

Membru Senior

• Members
  • 132 postări

Postat 26 September 2009 - 19:18:44

salu`
in casa (la bloc) am o camera pe care nu o folosesc deocamdata (camera copilului)
pe scara ar fi ok da se fura ... se mai poate si pe hol da ocupa loc
se gasesc niste suporti de cumparat unde agati bicicleta pe un perete cat mai aproape de tavan si o tii agatata acolo .
  • 0

#232 Flipper_gl

Flipper_gl

Membru Senior

• Members
  • 251 postări

Postat 28 September 2009 - 07:55:14

Cum am mai zis eu o tin in balcon invelita cu o husa, rezemata de geamurile din partea de jos.
Dar in weekend mi-am luat din Plus un suport cu scripeti la 21ron. Azi vreau sa montez suportul pe tavanul balconului. Loc i-am gasit chiar in fata geamului de la sufragerie. Va fi un peisaj mai frumos decat este acum: blocuri, blocuri, blocuri la orizont.
  • 0

#233 Kubyk

Kubyk

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 29 September 2009 - 18:12:31

Pe hol in apartament spre disperarea sotiei :))
  • 0

#234 gicusv

gicusv

Membru Senior

• Members
  • 287 postări
  • Biciclete:cursiera LeMond

Postat 29 September 2009 - 18:18:44

in parcarea caminului o tin..am tinut'o acolo un an si nu a furato nimeni, sper ca nici anu asta nu o sa dispara.
  • 0

#235 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3347 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 29 September 2009 - 18:25:16

Pe hol in apartament spre disperarea sotiei :-??

Ia-i si ei una, si ai rezolvat problema :D
dupa cum ziceam: noi avem 3 pe hol asa ca nu poa' sa spuna nimeni nimic ;))
  • 0

#236 bstoned

bstoned

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 16 postări

Postat 30 September 2009 - 17:16:59

eu am 2 in bucatarie.....
  • 0

#237 Kubyk

Kubyk

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 01 October 2009 - 08:24:54

Ia-i si ei una, si ai rezolvat problema :|
dupa cum ziceam: noi avem 3 pe hol asa ca nu poa' sa spuna nimeni nimic ;;)

Cred ca este singura solutie :)
  • 0

#238 klau2005

klau2005

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 01 October 2009 - 10:40:05

Salut. Eu imi tin bicla intr-o camara separata din balcon (am balconul super mare si am putut sa-l despart in doua). In alta parte nu prea am unde ca stau la garsoniera si n-am alte incaperi libere. O mica problema e ca stau la et.4 din 4 fara lift asa ca fac zilnic si muschi din ridicari pe langa muschii de la picioare.:))
  • 0

#239 Kata82

Kata82

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 92 postări

Postat 01 October 2009 - 14:40:03

Stai linistit , ca nu esti singurul :|
Tot la 4 stau , fara lift , si de mai bine de un an o urc si cobor zilnic.
Tot in balcon o tin.
  • 0

#240 klau2005

klau2005

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 01 October 2009 - 21:05:53

Adevarul e ca decat sa ii port de grija ca am legat-o de nu stiu ce copac anti-furt, mai bine fac ceva mai mult sport si o car in casa, dorm linistit noaptea.
  • 0