Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

551 replies to this topic

#241 Vlad Soare

Vlad Soare

Membru Senior

• Members
  • 136 postări

Postat 02 October 2009 - 21:14:57

Imagine postată
  • 0

#242 ftpaddict

ftpaddict

Membru Senior

• Members
  • 1044 postări

Postat 02 October 2009 - 21:37:22

3 biciclete, pe balcon.
  • 0

#243 stranger_2010

stranger_2010

Membru Senior

• Members
  • 191 postări

Postat 01 March 2010 - 10:58:41

eu am urcat-o pe tavan cu un bike lift in boxa la subsol sta super ok
Biciclete, nu gluma! Magazin de biciclete online Bike XCS Biciclete de vanzare. Importator NIRVE
  • 0

#244 Tancul

Tancul

Membru Senior

• Members
  • 912 postări
  • Biciclete:Atala Tre Valli '83(Commuting) , Canyon Racing Series

Postat 01 February 2011 - 00:00:14

Eu imi tin bicla in balcon,vreau sa o tin in camera mea,i-am gasit loc,dar nu ma lasa mama...:D
  • 0

#245 Cika

Cika

Membru Senior

• Members
  • 431 postări

Postat 01 February 2011 - 09:15:15

2 dintre bitze dorm cu mine langa pat
Imagine postată

Bicicleta de oras doarme in fata usii legat de teava de gaz :)
  • 0

#246 Tancul

Tancul

Membru Senior

• Members
  • 912 postări
  • Biciclete:Atala Tre Valli '83(Commuting) , Canyon Racing Series

Postat 01 February 2011 - 12:21:18

Ce tupeu ai! ii deaia ieftina?
  • -1

#247 Cika

Cika

Membru Senior

• Members
  • 431 postări

Postat 01 February 2011 - 12:33:09

Ii deaia cumparata second si nu mai incape in apartament (acum langa biciclete am si suporturile de pe masina) :)
  • 0

#248 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3108 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 01 February 2011 - 12:39:09

Eu am 4 una lângă alta, în hol lângă cuier, pe cârlige. Ocupă mai puţin de 1 metru. Sunt aşezate alternativ, una cu ghidonul în jos, alta în sus, etc.
  • 0

#249 puterfixer

puterfixer

Membru Senior

• Administrators
  • 2984 postări
  • Biciclete:Focus, X-Fact

Postat 01 February 2011 - 12:54:59

La proxima plimbare până la Ikea o să caut componentele din care să-mi confecționez un suport din ăsta: http://www.ikeahacke...-bike-rack.html . Poate mai surâde cuiva ideea.

Imagine postată
  • 1

#250 rapsohigh83

rapsohigh83

Membru

• Members
  • 1296 postări
  • Biciclete:Rich Bike - Road ----- First Bike - MTB

Postat 01 February 2011 - 13:22:56

Daca ai o bicicleta mai de calitate,in care ai investit bani si suflet singura locatie in care o depozitezi e propria-ti casa.
Asa o sti mai in siguranta decat legata pe holul blocului sau in curte
In casa ii faci loc unde nu deranjeaza si e mai putin vizibila ( debara,balcon,beci )
  • 0

#251 MBZ

MBZ

Sânt Niculaie

• Administrators
  • 5435 postări
  • Biciclete:Nicolai

Postat 01 February 2011 - 13:27:04

Traduize "mai de calitate". Cat de calitate trebuie sa fie? Imagine postată
  • 0

#252 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3149 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 01 February 2011 - 14:08:34

La proxima plimbare până la Ikea o să caut componentele din care să-mi confecționez un suport din ăsta: http://www.ikeahacke...-bike-rack.html . Poate mai surâde cuiva ideea.

hehehe, that makes 2 of us Imagine postată
(io am fost mai rapid: uite aici )
  • 0

#253 maurice

maurice

Membru Senior

• Members
  • 1603 postări
  • Biciclete:Scapin RX-6, BMC TeamElite TE01, Dahon Speed P8

Postat 01 February 2011 - 14:32:25

• 0

#254 Shiva

Shiva

Professional Bug Slayer

• Members
  • 450 postări
  • Biciclete:MTB Morishima

Postat 01 February 2011 - 15:32:24

Momentan, chinezoaica mea asteapta cuminte in garaj, sprijinita in cric, venirea primaverii. O salut de fiecare data cand scot bestia de Corsa la "plimbare". :rolleyes: De fapt, le salut pe amandoua :blink:
  • 0

#255 rivalul

rivalul

Membru Senior

• Members
  • 258 postări
  • Biciclete:MTB Giant

Postat 10 February 2011 - 23:47:28

Initial cand m-am mutat la bloc (inainte locuind la casa) am tinut bicla (MTB)pe holul blocului, la etajul 4, chiar in fata usii apartamentului. Asta vreo 2 sapt pana cand intr-o noapte mi-a disparut farul (ca dobitocul l-am lasat acolo, de lene sa-l dau jos) si am gasit rotile dezumflate. De atunci sta in holul apartamentului si nu ma intereseaza ca mai zice cate unul care vine la mine "doamne, aici tii bicicleta?". Cat despre lift (avem unul de 6 persoane deci incape fara probleme) s-a gasit un vecin sa comenteze ca zgarii peretii liftului cu pedalele asa ca intr-o zi l-am invitat sa luam liftul impreuna sa-i demonstrez ca nu se intampla asa ceva si s-a convins omu'. De atunci chiar daca mai e o persoana in lift cand ma vede cu bicla imi face frumos loc sa intru cu ea. Daca merg in vizita la cineva si sunt cu toagla uneori intra si ea cu mine alteori o leg in fata apartamentului si o verific din 5 in 5 min. Problema va fi de sapt viitoare cand apare si cursiera....
  • 0

#256 Cika

Cika

Membru Senior

• Members
  • 431 postări

Postat 11 February 2011 - 09:19:38

Cursiera e de obicei mai curata asa ca poti s-o tii in camera sau pe perete ;)
  • 0

#257 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3108 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 11 February 2011 - 09:38:07

Initial cand m-am mutat la bloc (inainte locuind la casa) am tinut bicla (MTB)pe holul blocului, la etajul 4, chiar in fata usii apartamentului. Asta vreo 2 sapt pana cand intr-o noapte mi-a disparut farul (ca dobitocul l-am lasat acolo, de lene sa-l dau jos) si am gasit rotile dezumflate. De atunci sta in holul apartamentului si nu ma intereseaza ca mai zice cate unul care vine la mine "doamne, aici tii bicicleta?". Cat despre lift (avem unul de 6 persoane deci incape fara probleme) s-a gasit un vecin sa comenteze ca zgarii peretii liftului cu pedalele asa ca intr-o zi l-am invitat sa luam liftul impreuna sa-i demonstrez ca nu se intampla asa ceva si s-a convins omu'. De atunci chiar daca mai e o persoana in lift cand ma vede cu bicla imi face frumos loc sa intru cu ea. Daca merg in vizita la cineva si sunt cu toagla uneori intra si ea cu mine alteori o leg in fata apartamentului si o verific din 5 in 5 min. Problema va fi de sapt viitoare cand apare si cursiera....

Eu am patru cârlige ca şi ăsta în holul de la intrare, şi ţin toate 4 biclele acolo, una cu ghidonul în sus, una în jos, etc. Ocupă cam 90x120 cm din suprafaţa holului. Pe perete am pus plăci de plastic ca să nu îl stric cu pedale, cauciucuri, etc.
Imagine postată
  • 0

#258 rivalul

rivalul

Membru Senior

• Members
  • 258 postări
  • Biciclete:MTB Giant

Postat 11 February 2011 - 12:07:33

Da domnu' Radu, e buna metoda. Dar la mine nu se poate aplica. Prin singurul loc, in hol, unde as putea pune un asemenea suport trec cateva cabluri de curent. Cred ca pana la urma o agat deasupra patului, vorba cuiva de aici, si asa nu am tablou.
  • 0

#259 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1832 postări

Postat 13 February 2011 - 12:48:51

Uite unde as vrea sa-mi depozitez bicicleta
http://www.bikedocks...roduct/201.aspx
Cred ca e o solutie excelenta . Ati vazut asa ceva pe la noi ?
  • 0

#260 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3149 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 13 February 2011 - 18:55:02

Hehe, păi tătă lumea să plînje p-aici de lipsă de spațiu și vii matale cu d-astea??? Imagine postată
Pii dacă n-ai o viloacă cu ceva garaj, un' să pui hardughia asta? Imagine postată
  • 0

#261 dan_acs

dan_acs

Member

• Membru
  • PipPip
  • 12 postări

Postat 13 February 2011 - 19:47:57

Pana de curand aveam 2 biciclete care stau bine merci in balconul inchis. Mentionez ca stau la bloc la etajul 8. Nu am carat nicodata bicicleta cu liftul. Fiind un bloc plin cu persoane in varsta, am mai primit cate o mustrare verbala cum ca "murdaresc eretii cu rotile". Astora le dau pur si simplu "IGNORE". Am grija sa nu lovesc peretii cand urc/cobor cu bicicleta pe scari.
De vre-o 2 sapatamani, situatia s-a complicat si anume: a mai aparut o bicicleta in familie.
Dupa masuratori prin balcon, cred ca voi pune 2 carlige in tavan si una va sta suspendata. Parca am vazut o poza pe forum cu o bicicleta suspendata in balcon.
Pt genul asta de operatiune, daca aveti ceva sugestii sa stiti ca le primesc cu placere.
Numai bine.
  • 0

#262 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1832 postări

Postat 13 February 2011 - 20:35:05

Pai exact problema de spatiu e rezolvata de "hardughia" asta.
Vorbim de problema de spatiu dintr-un apartament . Daca s-ar gasi intelegere la asociatia de locatari presupun ca s-ar putea
amplasa asefel de cutii langa blocuri. Cutiile mi se par destul de sigure si in plus cred ca ar putea fi prevazute cu alarme.
Pretul nu mi se pare destul de rezonabil. Ca sa nu mai zic ca ar fi interesante si dintr-o alta perspectiva. O firma ar putea sa le cumpere, sa discute eventual amplasarea lor cu primaria si sa le ofere spre inchiriere.
uite cum ar fi
http://www.murdock-s...icycle-security
  • 0

#263 adisb

adisb

Amator

• Members
  • 202 postări
  • Biciclete:KTM Myroon LTD 29er

Postat 13 February 2011 - 20:41:48

Eu am un mtb si o cursiera pe care le tin in pivnita. De weekend'u asta am facut curat in pivnita si acuma este suficient loc pentru ele .
  • 0

#264 cn-bike

cn-bike

Amator

• Members
  • 479 postări
  • Biciclete:Bergamont 4.8 Vitess + FRW

Postat 08 May 2011 - 21:38:26

Eu am trei biciclete[un Tohan pe care nu-l mai folosesc cam de 13 ani,un mtb Felt ptr. XC si un touring Weller pe care i-l folosesc zilnic],Tohanul i-l am intr-o anexa cu butoaiele de vin si bidoanele prt. varza,iar celelalte doua in miniatelierul unde repar biciclete care este dotat cu un lacat respectabil.
Precizez ca locuiesc la casa intrun cartier din Braila.
Cu stima nicu din Braila
  • 0

#265 paulrad

paulrad

Membru Senior

• Members
  • 1563 postări

Postat 08 May 2011 - 22:05:32

Bicicleta mea stă în cameră cu mine :rolleyes: Am garaj în spatele blocului, dar e plin de discriminaţi pe aici care au ca obiect de studiu garajele, aşa că ... Se uitau vecinii o vreme ciudat la mine când mă vedeau cu bicicleta pe scări, dar le-a trecut :D
  • 1

#266 mihaibad69

mihaibad69

Membru Senior

• Members
  • 670 postări
  • Biciclete:Lapierre Zesty314 & Peugeot P8

Postat 26 May 2011 - 08:28:46

Salutare biciclistilor.

Bicicleta o tin in apartament, de obicei pe hol, iar cand nu trebuie sa ies cu ea si a doua zi o mut pe balcon.
Si la mine se uita unii mai ciudat cand ma vad cu ea la subrat urcand pe scari pana la et. 4 http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/unsure.gif
Nici macar o secunda nu m-am gandit sa o las pe scara (la ce vecini curiosi am...)
  • 0

#267 Guest_username250_*

Guest_username250_*
  • Guests

Postat 26 May 2011 - 19:06:17

La fel ca si mihaibad69, bicicleta sta in hol, daca mai ies cu ea si a doua zi sau in balcon.
Un vecin m-a intrebat de ce nu las bicicleta la parter, la intrarea din spatele blocului, dar ma simt mai linistit cu ea in casa.
  • 0

#268 mihaibad69

mihaibad69

Membru Senior

• Members
  • 670 postări
  • Biciclete:Lapierre Zesty314 & Peugeot P8

Postat 07 June 2011 - 09:26:12

Cand merg la tara la nevasta-mea, o parchez la cumnata-miu in casa ;)
Nu are garaj si o las in living la parter, ca pe hol incurca la intrare.

Attached Files

• 0

#269 shuy_cg

shuy_cg

Membru Senior

• Members
  • 721 postări

Postat 07 June 2011 - 09:52:03

eu am preferat sa nu am prea multa mobila in casa. La mine in sufragerie (de apartament la bloc) au loc 4 biciclete pe rotile lor, ba una e pusa si pe trainer. Tin insa decat 3, una mai la indemana pe hol. Mentionez ca am si eu o canapea, doua biblioteci mici dar pline cu 500 de volume, 2 birouri mici pentru pc work si un fotoliu maricel pentru birou.
  • 0

#270 cgeorgescu

cgeorgescu

Amator

• Members
  • 162 postări

Postat 15 June 2011 - 16:49:41

M-am tot mutat de colo-colo si modul in care parchez MTB-ul (cand stau cu chirie prin vreo garsoniera) e "la coltz":
- scot roata fata si saua;
- bicla sta intr-un coltz sprijinita in ghidon si bratele furcii: ghidonul jos, spre un perete; roata spate in sus, rezemata de celalalt perete;
- roata fata si saua intra intre bicla si perete;
Avantaje:
- nu se haotizeaza uleiul prin furcile fitzoase, stiti, alea care n-au voie sa stea invers;
- spatiul ocupat efectiv e foarte mic daca-i vorba de-un MTB, cam cat ar ocupa o geanta d-aia speciala;
- daca coltul ala e in buda, e la fix ca-ti si reglezi schimbatoarele cat timp faci treaba mare dimineatza :)
  • 0

#271 andrew41

andrew41

Membru Senior

• Members
  • 153 postări

Postat 15 June 2011 - 17:05:08

Cand merg la tara la nevasta-mea, o parchez la cumnata-miu in casa ;)
Nu are garaj si o las in living la parter, ca pe hol incurca la intrare.

Asta parca e in showroom.Stau la casa,nu ma complic,o tin in garaj :D
  • 0

#272 rapsohigh83

rapsohigh83

Membru

• Members
  • 1296 postări
  • Biciclete:Rich Bike - Road ----- First Bike - MTB

Postat 15 June 2011 - 18:53:13

Una in casa,una pe balcon,una intr-o boxa si alta la un prieten :)
  • 0

#273 RaduB

RaduB

Profesionist şi Senior

• Members
  • 1455 postări

Postat 16 June 2011 - 07:03:53

Trei pe balcon si una in casa :)
  • 0

#274 melcul

melcul

Membru Senior

• Members
  • 401 postări

Postat 16 June 2011 - 08:08:30

Toate trei in balcon. E bine macar ca apartamentul are doua balcoane, altfel nu mai avem loc sa admir peisajul!
  • 0

#275 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3108 postări

Postat 16 June 2011 - 09:37:47

5 în apartament. 4 agăţate în cuier şi una fără roţi cocoţată pe mobilă :)
  • 0

#276 Smunteanu

Smunteanu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 1 postări

Postat 16 June 2011 - 10:09:38

Pana la data de 3/06 anul curent le tineam pe ambele (un UMF dirt fun de 16.5' si un B-twin Elops City) legate frumos cu cabluri de 5 stele din 5 la protectie impotriva hotului pe palierul blocului cu interfon, la et 9/10 legate de balustrada. Norocul s-a cam terminat in ziua aia. Acum pe balcon, desi acesta de ceva vreme face parte din apartament...

Disparutele fara urma sunt:
http://images1.just-...03-365023so.jpg
cea de-a 2-a este atasata.

Attached Files

• Attached File  bici.jpg   85.85KB   105 downloads

• 0

#277 Knowcrizatu

Knowcrizatu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 3 postări

Postat 18 October 2011 - 14:40:37

Buna ziua la lume, ete si primul meu post pe forum :rolleyes:. Am o Merida Crossway 20 md pe care o tin pe balcon, carata dupa fiecare iesire pe scari pana la etajul 4 pentru ca e cam mare pentru lift. O mica nelamurire am si eu, pe perioada iernii, cu ce o pot acoperii pentru a o proteja de zapada, praf, umezeala, ger, etc pentru a nu avea o surpriza la primavara ca apar pete de rugina :( . Ma gandeam la ceva folie de plastic, dar nu stiu daca e bine sa nu apara condens
  • 0

#278 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3108 postări

Postat 18 October 2011 - 14:55:22

Buna ziua la lume, ete si primul meu post pe forum :rolleyes:. Am o Merida Crossway 20 md pe care o tin pe balcon, carata dupa fiecare iesire pe scari pana la etajul 4 pentru ca e cam mare pentru lift. O mica nelamurire am si eu, pe perioada iernii, cu ce o pot acoperii pentru a o proteja de zapada, praf, umezeala, ger, etc pentru a nu avea o surpriza la primavara ca apar pete de rugina :( . Ma gandeam la ceva folie de plastic, dar nu stiu daca e bine sa nu apara condens

Ideal ar fi s-o bagi în casă.
Dacă nu poţi, acoper-o cu o foaie de cort sau un banner publicitar canibalizat de undeva. Ideea e să fie ferită şi de soare şi de precipitaţii.
  • 0

#279 puterfixer

puterfixer

Membru Senior

• Administrators
  • 2984 postări
  • Biciclete:Focus, X-Fact

Postat 18 October 2011 - 15:48:17

Foarte ieftin dar puțin rezistentă: folie de plastic subțire pentru acoperit mobila când vin zugravii, se găsește la magazinele de construcții în pungă cu ț metri pătrați pentru câțiva lei. Pune mai multe straturi și verific-o din când în când, că nu rezistă la vânt, frig și greutatea zăpezii.

Oarecum ieftin și mai rezistent: draperie de duș din plastic sau textilă tratată împotriva apei, sau husă pentru grătarul de grădină, husă petru motociclete/scutere: Ikea, magazinele cu chestii din Germania (fostele „TCM” dar și țoale second hand), magazine moto, hipermarketuri, etc.

Cel mai bine: ascunsă undeva în casă, se poate roti ghidonul la 90 de grade ca să încapă vertical după o ușă sau sub un pat mare. Unii și-au montat și scripeți cu care ridică bicla paralel cu tavanul balconului (închis), unde nu încurcă pe nimeni.
  • 0

#280 sopinel

sopinel

Amator

• Members
  • 1544 postări
  • Biciclete:CANNONDALE F1000 custom 2x5 (22-32 x 11-13-16-21-26)

Postat 18 October 2011 - 15:53:20

Da dece vrei s-o pui la naftalina pe perioada rece ? E cel mai frumos de pedalat pe zapada cu temperaturi sub zero pe coclauri sau chiar prin oras pe strazi slab circulate.
  • 0

Reply to this topic