Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie
- - - - -

Cum aleg o cursiera?

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 19 March 2012 - 22:22:27

Salutare ! Azi , mă plimbam după școala cu bicicleta mea, prin parcul IOR când am dat de AXE . Mă rog, așa am dat de voi. Acuma, problema mea e ca mi.am cumpărat o bicicleta de care am realizat ca...nu am nevoie. Eu am văzut ca cei de la Decathlon au ceva, le dai echipamente sportive si ei te plătesc.Bicla mea are un an, si eu am folosito doar câteva luni, nu am avut voie sport ( am avut hepatita ) . Faza e ca am dat 17 mil pe ea, si SPER ca pot recupera 12 . E un rockrider , suspensii fata spate... Acuma eu , ca orice adolescent la 14 ani care îl voi face in Aprilie , sunt cu tehnologia, dar pt ciclism, am decis sa in vând iPhone.ul , așa ca putem zice la am un buget de 13 milioane . Eu doresc o cursiera, cum nu mă prea pricep, vreau ceva comod, ca sa pot rezista 3-4 ore pe ea( pe cea care o am , duPa 40 de km spatele te omoara , mâinile ințelenite si gâtul nu mai zic ) acuma , dacă cei de la Decathlon nu îmi iau bicla, nu prea știu cine îmi cumpara bila, fiind NOU-NOUȚĂ , nu pot cere de la 20 de mil 11 ! Chiar m.a luat virusul asta cu ciclismul, si eu sunt si a 8a , am examene , dabea mai ies si eu...
  • 0

#2 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 19 March 2012 - 22:31:50

Scuzati greselile de exprimare sau spelling.
  • 0

#3 sorin7sorin

sorin7sorin

Membru Senior

• Members
  • 1038 postări

Postat 19 March 2012 - 23:27:58

Spate, maini si gat dureroase= bicicleta de marime nepotrivita!
  • 1

#4 martin1967

martin1967

Amator

• Members
  • 130 postări

Postat 19 March 2012 - 23:51:06

daca dupa cea cu suspensii te dor toate gindestete cum va fi pe un cadru care nu m-ai amortizeaza si apoi ce sa mai zic despre cursiera
  • 0

#5 nicuvasile2008

nicuvasile2008

Membru

• Members
  • 1720 postări
  • Biciclete:Abbey Pro Gold/Kemmel/Btwin Fit 300

Postat 19 March 2012 - 23:53:45

nu o sa poti rezista din prima 3-4 ore.Sfatul meu e sa o iei usor,treptat,treptat.Daca esti la inceput nu ai nevoie de ceva ultimul racnet.Eu am inceput (si inca merg) ,pe cursiera de otel.Cu pozitia te vei obisnui,e mai usor decar crezi.
  • 0

#6 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 07:28:19

Nici eu nu vreau cine știe ce .... Prețul la fel. In primul rând sunt la început , si in al doilea rând, cu ultimu racnet mă vaneaza hotii de bicle
  • 0

#7 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 07:29:44

Spate, maini si gat dureroase= bicicleta de marime nepotrivita!

Când am luat.o , nu am ținut cont de mărime. Greșeală f mare...
  • 0

#8 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 07:31:15

nu o sa poti rezista din prima 3-4 ore.Sfatul meu e sa o iei usor,treptat,treptat.Daca esti la inceput nu ai nevoie de ceva ultimul racnet.Eu am inceput (si inca merg) ,pe cursiera de otel.Cu pozitia te vei obisnui,e mai usor decar crezi.

Pe mine mă dor toate din cauza poziții proaste pe bicla ( marimea ... )
  • 0

#9 jaguar

jaguar

Amator

• Members
  • 118 postări

Postat 20 March 2012 - 08:49:42

Inteleg ca iHack a vrut, printre altele, sa-si verse naduful
  • 0

#10 Trevizes

Trevizes

Velosof

• Moderators
  • 4672 postări

Postat 20 March 2012 - 09:07:06

Cred ca doreste o recomandare pentru o cursiera comoda, confortabila. Ar putea sa inceapa citind topicul care are chiar un nume asemanator precum si celelalte topice legate de alegerea geometriei. Cel mai bine ar fi sa testeze citeva cursiere, sa nu aleaga doar citind de pe forum.
  • 0

#11 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 10:58:33

Eu fac rost de bani vineri (15-10 milioane ) si nu vreau sa dau bani aiurea. ce imi recomsndati ? Alea btwin de la decathlon is bune pt incepatori cu ale cursierelor?
  • 0

#12 Woops

Woops

Membru Senior

• Members
  • 211 postări

Postat 20 March 2012 - 11:03:55

Sunt bune dar cu siguranta se va gasi cineva sa-ti zica ca mai bine ai lua ceva second hand ( in stare foarte buna ) cu piese si roti net superioare celor din Decathlon
In timp iti vei da seama sau nu daca ai nevoie de mai mult ( piese mai de calitate,fiabile,usoare ) etc
  • 1

#13 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări
  • Biciclete:Btwin Triban 3

Postat 20 March 2012 - 12:18:57

Eu fac rost de bani vineri (15-10 milioane ) si nu vreau sa dau bani aiurea. ce imi recomsndati ? Alea btwin de la decathlon is bune pt incepatori cu ale cursierelor?

Acum, Triban 3-ul de la Decathlon costa 1800 lei. Cea mai mica marime este 54 cm (effective top tube), ~ 53 sloped. Am observat ca le-au legat de standuri, dar cred ca poti sa le ceri sa te plimbi un pic cu ea. Daca nu te duci vineri seara sau in weekend, de obicei este foarte liber si chiar poti sa mergi pe bicicleta, sa vezi cum e. Merita, sa vezi cum te simti.

Poti incerca si ceva cu bicicleta veche (un shimb), le spui problema, sa vezi cum reactioneaza. La mine au fost de acord sa mi-o schimbe dupa 2 luni, si un pic sgariata pe cadru.
  • 0

#14 Madalin96

Madalin96

Membru Senior

• Members
  • 2250 postări
  • Biciclete:Bertetto

Postat 20 March 2012 - 12:30:43

Acum, Triban 3-ul de la Decathlon costa 1800 lei. Cea mai mica marime este 54 cm (effective top tube), ~ 53 sloped. Am observat ca le-au legat de standuri, dar cred ca poti sa le ceri sa te plimbi un pic cu ea. Daca nu te duci vineri seara sau in weekend, de obicei este foarte liber si chiar poti sa mergi pe bicicleta, sa vezi cum e. Merita, sa vezi cum te simti.

Poti incerca si ceva cu bicicleta veche (un shimb), le spui problema, sa vezi cum reactioneaza. La mine au fost de acord sa mi-o schimbe dupa 2 luni, si un pic sgariata pe cadru.

Depinde la ce Decathlon mergi.La cel din Berceni sunt vreo 2-3 care au ghidonul strambat si daca-l indrepti poti merge cu ele.
  • 0

#15 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări

Postat 20 March 2012 - 12:42:26

Eu ma refeream la Militari. Scuze ca nu am fost mai specific! Acolo ghidonul e cum trebuie.
  • 0

#16 Madalin96

Madalin96

Membru Senior

• Members
  • 2250 postări
  • Biciclete:Bertetto

Postat 20 March 2012 - 12:45:45

Cand am spus "ghidonul strambat" ma refeream la faptul ca sunt "pliate" ca sa ocupe mai putin spatiu.
http://imageshack.us...N3MnV3NCjzdvalQ
  • 0

#17 shine

shine

Amator

• Members
  • 1503 postări
  • Biciclete:Fuji, Specialized si Corratec

Postat 20 March 2012 - 13:34:52

Salut,
Cei de la Decathlon iti primesc orice produs inapoi in termen de 30 de zile. Daca zici ca bicla ta e nou-nouta, mergi cu ea si le zici ca nu e marimea potrivita si vrei banii inapoi. Daca ai murdarit-o, ia-o la frecat si fa-o ca noua. nu imi dau seama cat ai mers tu cu bicicleta aia, ca sa pot sa te sfatuiesc mai bine. de curiozitate, ce bicicleta ti-ai luat? pune aici linkul cu ea, sa vedem si noi despre ce e vorba. Si niste detalii despre tine: inaltime in primul rand, ca sa vedem daca bicicleta aia chiar nu ti se potriveste...

Apoi, daca vrei o bicicleta pe care sa rezisti mult timp, iti recomand o bicicleta de oras, nicidecum o cursiera. Nu te arunca la o cursiera daca nu ai niciun pic de experienta pe bicicleta. Risti sa arunci banii pe geam.
  • 0

#18 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 13:37:30

Salut,
Cei de la Decathlon iti primesc orice produs inapoi in termen de 30 de zile. Daca zici ca bicla ta e nou-nouta, mergi cu ea si le zici ca nu e marimea potrivita si vrei banii inapoi. Daca ai murdarit-o, ia-o la frecat si fa-o ca noua. nu imi dau seama cat ai mers tu cu bicicleta aia, ca sa pot sa te sfatuiesc mai bine. de curiozitate, ce bicicleta ti-ai luat? pune aici linkul cu ea, sa vedem si noi despre ce e vorba. Si niste detalii despre tine: inaltime in primul rand, ca sa vedem daca bicicleta aia chiar nu ti se potriveste...

Apoi, daca vrei o bicicleta pe care sa rezisti mult timp, iti recomand o bicicleta de oras, nicidecum o cursiera. Nu te arunca la o cursiera daca nu ai niciun pic de experienta pe bicicleta. Risti sa arunci banii pe geam.

O am de 1 an, si am bushit-o , am bagat inca 3 milioane in ea.
  • 0

#19 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 13:40:30

am vazut-o si la pallady ( zona mea ) si sincer sa fiu este exact la ce ma uitam fix inainte sa vin aici sa intreb de ea :D Acuma am 6 milioane jumatate, iar daca cei de la Decathlon imi iau bicicleta ( cu programul de colectare de materiale sportive ) poooate fac un 15 milioane. Restul pune tata, care e dispus sa bage oricat in sportul asta, cu conditia sa o dau pe cea veche.
  • 0

#20 shine

shine

Amator

• Members
  • 1503 postări

Postat 20 March 2012 - 13:51:44

Tu ai zis ca e nou-nouta, si credeam ca abia acum ai luat-o.
Programul prin care cei de la Decathlon iti iau bicicleta nu e asa cum vrei tu.
Tu le duci lor bicicleta, ei ti-o expun in magazin si daca vine cineva si o vrea, le da lor banii, iar tie iti dau un voucher de valoarea respectiva pe baza caruia sa iti cumperi tu ce vrei de la ei din magazin. deci s-ar putea sa nu fie asa cum vrei tu.

Deci ce bicicleta ai tu acum?
  • 0

#21 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 13:57:09

Tu ai zis ca e nou-nouta, si credeam ca abia acum ai luat-o.
Programul prin care cei de la Decathlon iti iau bicicleta nu e asa cum vrei tu.
Tu le duci lor bicicleta, ei ti-o expun in magazin si daca vine cineva si o vrea, le da lor banii, iar tie iti dau un voucher de valoarea respectiva pe baza caruia sa iti cumperi tu ce vrei de la ei din magazin. deci s-ar putea sa nu fie asa cum vrei tu.

Deci ce bicicleta ai tu acum?

Pai merge cu voocherul. Am un rockrider, am dat o gramada de bani pe el, 17 milioane. Nu sti uce model. Eu vroiam TRIBAN 3 de la b'twin , am 10 milioane, poate imi da si mie un voucher de 8 mil si m-am scos...
  • 0

#22 shine

shine

Amator

• Members
  • 1503 postări

Postat 20 March 2012 - 14:16:30

Tot nu ai inteles. Nu iti cumpara Decathlon bicicleta. Trebuie sa vina un alt om, o alta persoana, cu 2 maini si 2 picioare, care sa se indragosteasca de bicicleta ta, sa o cumpere si abia apoi o sa iti dea Decathlonul banii.

Deci mai bine pui bicicleta la vanzare pe undeva....
  • 0

#23 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 20 March 2012 - 14:24:42

Tot nu ai inteles. Nu iti cumpara Decathlon bicicleta. Trebuie sa vina un alt om, o alta persoana, cu 2 maini si 2 picioare, care sa se indragosteasca de bicicleta ta, sa o cumpere si abia apoi o sa iti dea Decathlonul banii.

hmmmm, inteleg acum :S
  • 0

#24 nicuvasile2008

nicuvasile2008

Membru

• Members
  • 1720 postări
  • Biciclete:Abbey Pro Gold/Kemmel/Btwin Fit 300

Postat 20 March 2012 - 21:14:18

Subscriu,pune-o in alta parte la vanzare,cred ca sunt mai multe sanse
  • 0

#25 pustiu

pustiu

Membru Senior

• Members
  • 268 postări

Postat 21 March 2012 - 00:59:52

Tu vrei sa te plimbi cu bicicleta prin magazin si sa-ti faci o idee cum o sa te simti dupa 50-80km???
Ca idee, ca tot sunt in Bucuresti multi detinatori de cursiere. Poate reusesti sa gasesti pe careva sa-ti imprumute pentru o tura de citiva km, nu pentru o tura in jurul blocului, si doar apoi sa-ti faci o idee mai exacta asupra ce ti s-ar potrivi.
  • 0

#26 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 21 March 2012 - 09:49:51

Multumesc tuturor de sfaturi.am sa tin cont de ele. zilele astea imi vand ps3 cu 7 milioane si imi iau
  • 0

#27 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări

Postat 21 March 2012 - 10:56:40

Tu vrei sa te plimbi cu bicicleta prin magazin si sa-ti faci o idee cum o sa te simti dupa 50-80km???

Nu am spus asta, ai inteles gresit. Te poti plimba cat vrei, teoretic, prin magazin, iti poti face o idee despre bicla.
  • 0

#28 iHack

iHack

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 21 March 2012 - 15:38:47

Cred ca poate fi inchis postul.
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?