Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Butuc Sachs Pentasport 5 viteze

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 ionut_tr

ionut_tr

Member

• Membru
  • PipPip
  • 12 postări

Postat 14 April 2012 - 19:30:52

Cine detine un astfel de butuc si mi poate da sfaturi despre durabilitate,performante.Mi se pare un butuc destul de greu .Cablurile pentru schimbarea vitezelor sunt la capete alamite ?Se vad de culoare galbena.Multumesc pt sfaturi!
  • 0

#2 ferkov

ferkov

Amator

• Members
  • 179 postări
  • Biciclete:Gary Fisher Big Sur, BMC Alpenchallenge, Bicicleta "Schwalbe" din anii 60', fixie home made

Postat 14 April 2012 - 21:19:51

Salut. Eu detin de un butuc Sachs-Sram de 7 viteze (Spectro S7), banuiesc ca nu este diferenta mare intre ele. Dupa experienta mea pot sa-ti zic, ca este un butuc durabil, nu prea am avut nici un fel de problema cu el, dar cred ca acest lucru e valabil pentru orice schimbator in butuc.
Pe de alta parte, performanta lasa de dorit: schimbarea mi se pare lenta, nedinamica, nesigura, uneori merge in gol, uneori se blocheaza si face zgomoturi ciudate. Cand schimb viteza, trebuie sa fiu atent, ca pedalele sa nu cumva sa fie sub presiune. Raportul de transmisie mi se pare ineficient, mai ales la urcari. Mentionez totusi, ca am un stil de pedalat destul de agresiv, am folosit butucul pentru curierat, dar pentru plimbari, pedalat mai lejer cred ca e perfect.
Nu-mi place nici solutia cu clickbox pentru ca mi se pare vulnerabil iar odata am pierdut piesa aia micuta rosie din plastic, care era foarte greu de gasit.

Depinde acum, daca detii de unul sa te bucuri de el, daca ai o oferta buna, tot merita, ca totusi e o scula buna. Dar daca vrei sa cumperi unul nou, eu iti recomand mai mult ceva de la shimano (nexus, alfine), sau sturmey archer. Parerea mea.
  • 0

#3 Axe

Axe

Membru Senior

• Members
  • 7729 postări
  • Biciclete:Canapea cu ghidon !

Postat 15 April 2012 - 08:17:02

Hmm, zgomoturi sub presiune ?! Poti detalia te rog ?
  • 0

#4 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9603 postări

Postat 15 April 2012 - 12:23:48

Ferkov, probabil schimbatorul din butuc nu e reglat foarte bine. Am avut si folosit Sachs si Sram 7 si nu am intalnit problemele tale.

Ionut, butucul e foarte rezistent si fata de un Nexus 8 e chiar usor. Cablurile nu sunt alamite la capete ci au un capacel strans foarte tare. Asta mi se pare cel mai nasol lucru, ca sa schimbi cablurile trebuie sa improvizezi un capacel si e destul de greu sa gasesti ceva potrivit.
  • 0

#5 ferkov

ferkov

Amator

• Members
  • 179 postări
  • Biciclete:Gary Fisher Big Sur, BMC Alpenchallenge, Bicicleta "Schwalbe" din anii 60', fixie home made

Postat 15 April 2012 - 12:29:04

Pai..din start, nu prea ii place daca schimbi viteze in timp ce pedalezi. Asta cred ca e valabil pentru orice schimbator in butuc (fara rohloff si alte minunatii). Iar la butucul pe care am si eu, nu este de ajuns sa las din pedalat, uneori chiar trebuie sa dau un pic in spate, ca sa eliberez butucul/pinionul complet de sub presiune. Daca nu fac manevra asta, ori nu pot sa schimb deloc viteza (maneta pur si simplu nu se roteste, e blocat), ori se face schimbarea, dar butucul crantaie si scartaie foarte urat.

Am avut doi butuci (doua butucuri? :ph34r: ), foarte similari, unul mai vechi, unul mai nou, unul cu frana de picior, altul cu frana cu tambur. Am avut experiente foarte asemanatoare cu ambele. Unul dintre ele chiar era nou-nout, cumparat din magazin, deci nici nu pot sa zic ca era supra-folosit sau defectuos. (cred ca aceasta este principala cauza nemultumirii...am dat un sac de bani si nu eram suficient de multumit).
  • 0

#6 ferkov

ferkov

Amator

• Members
  • 179 postări

Postat 15 April 2012 - 12:34:41

Ferkov, probabil schimbatorul din butuc nu e reglat foarte bine. Am avut si folosit Sachs si Sram 7 si nu am intalnit problemele tale.

Ionut, butucul e foarte rezistent si fata de un Nexus 8 e chiar usor. Cablurile nu sunt alamite la capete ci au un capacel strans foarte tare. Asta mi se pare cel mai nasol lucru, ca sa schimbi cablurile trebuie sa improvizezi un capacel si e destul de greu sa gasesti ceva potrivit.

Eh, what the hell, vad ca sunteti mai multi cu parere opusa, poate am avut doar eu ghinionul cu sachs/sram :P.
  • 0

#7 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9603 postări

Postat 15 April 2012 - 12:54:36

Cu schimbatul vitezelor cam asa e la Sachs. Trebuie sa te opresti din pedalat ca sa se comute in alta treapta.
Am scris un articol despre cum se regleaza acesti butuci.
http://www.ciclism.r...orul-sram-s7-2/
  • 0

#8 vlady_zch

vlady_zch

Membru

• Members
  • 346 postări
  • Biciclete:Scapin, Kotter, Liotto, Eddy Mercks

Postat 15 April 2012 - 13:46:10

Eu am pe o bicicleta tot de la Sachs, butuc cu 3 viteze in el si 7 pinioane afara care schimba normal cu schimbator Shimano Tiagra. Problema e ca dintii sunt cam rupti de la pinioane si nu stiu de unde gasesc astfel de pinioane de schimb sau ce solutie am.
  • 0

#9 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6808 postări
  • Biciclete:De drum lung

Postat 15 April 2012 - 14:12:04

Eu am pe o bicicleta tot de la Sachs, butuc cu 3 viteze in el si 7 pinioane afara care schimba normal cu schimbator Shimano Tiagra. Problema e ca dintii sunt cam rupti de la pinioane si nu stiu de unde gasesc astfel de pinioane de schimb sau ce solutie am.

http://www.karstilo....3mal7/3x7_1.gif

http://www.karstilo....3mal7/3x7_2.gif

Presupun ca asta se potriveste:
http://www.fahrradgi...ach::11274.html
  • 0

#10 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9603 postări

Postat 15 April 2012 - 14:19:23

Nu cred ca se potrivesc pinioanele de la Shimano.
Am un butuc mai vechi, Sachs Orbit, care are alt model de caseta. Dar nu stiu daca la toate e asa. Sram-urile mai noi au caseta standard, compatibila Shimano.
  • 0

#11 vlady_zch

vlady_zch

Membru

• Members
  • 346 postări
  • Biciclete:Scapin, Kotter, Liotto, Eddy Mercks

Postat 15 April 2012 - 14:32:29

Aha...ok, multumesc frumos. Asa arata al meu
Imagine postată
  • 0

#12 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9603 postări

Postat 15 April 2012 - 14:43:09

Asta e compatibil cu pinioanele moderne, orice de la Shimano sau Sram de 7 viteze.
  • 0

#13 margelatu

margelatu

Amator

• Members
  • PipPip
  • 14 postări

Postat 15 April 2012 - 16:48:20

Salut!
Am cautat pe site daca cineva a schimbat cablul la un asemenea butuc si nu am gasit nimic.
Lucian ai gasit vreo solutie?
Eu am un butuc Torpedo cu 3 viteze si la fiecare capat are un asemenea capacel .
De asemenea cablul e mai subtire decit cablul de schimbator si nu stiu daca se gaseste de cumparat.
Multumesc anticipat.
  • 0

#14 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9603 postări

Postat 15 April 2012 - 18:06:27

Poti folosi cablu de schimbator.
In capat se poate folosi o bucatica mica de tabla, pe care trebuie sa o rasucesti in jurul cablului si sa o strangi foarte bine cu un patent. Exista clesti speciali de sertizat care strang simultan din 6 directii, asa ceva ar fi ideal. E ceva forta acolo si daca acel capacel nu e strans bine poate sa sara.
Un prieten a ingrosat capatul cablului cu cositor cu ajutorul pistolului de lipit. Nu stiu ce rezistenta poate avea cositorirea.
  • 0

#15 ionut_tr

ionut_tr

Member

• Membru
  • PipPip
  • 12 postări

Postat 15 April 2012 - 19:25:46

multumesc mult pt sfaturi ,detalii,am sa revin cu foto cat de curand!
  • 0

#16 ionut_tr

ionut_tr

Member

• Membru
  • PipPip
  • 12 postări

Postat 16 April 2012 - 14:08:10

Am observat la acest butuc ,in timp,acel intinzator de plastic cu clichet,,probabil din cauza vibratiilor se detensioneaza si necesita o usoara tensionare a lui.Sper sa nu ma insel,astept pareri.Referitor la modul de fixare a celor 2 cabluri in schimbator,se poate face foarte usor cu un pistol de lipit,pasta decapanta si fludor ,un mic secret mi-am amintit de pe vremea cand am patit la cablul de la ambreiajul moto--inainte de cositorire spirele cablului la capat se "infloresc" pt o rezistenta mai mare si o patrundere mai buna a cositorului.Dupa uscare cu o pila fina i se da forma dorita.
  • 0

#17 ionut_tr

ionut_tr

Member

• Membru
  • PipPip
  • 12 postări

Postat 16 April 2012 - 15:02:11

http://www.flickr.co...s/63447827@N07/
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?