Salt la continut

Fotografie

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

• This topic is locked This topic is locked
341 replies to this topic

#121 booster

booster

Membru Senior

• Members
  • 438 postări

Postat 11 June 2012 - 18:06:34

Mai rezolvam noi cu una-doua beri:P
  • 0

#122 Doc

Doc

Membru

• Members
  • 323 postări

Postat 11 June 2012 - 23:34:05

Poze promise cu capcana intalnita pe traseul mic:

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată
  • 0

#123 ProCycling

ProCycling

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 50 postări

Postat 12 June 2012 - 02:45:52

Cateva clarificari dupa discutiile de mai sus (din punctul nostru de vedere):
- concursurile din cadrul Triada sunt organizate pe trasee de mountain bike, in sensul american al termenului :) .
- in principiu sunt accesibile oricui a mai parcurs asemenea trasee, dar evident fiecare ar trebui sa le abordeze in ritmul/viteza/modul corespunzatoare nivelului sau de pregatire.
- traseul lung de la Brasov poate fi catalogat drept unul dur datorita diferentei mari de nivel si multor sectiuni cu dificultate tehnica peste medie. Totusi coborarile nu pot fi comparate cu cele de pe trasee de DH.
- recomandam atentie sporita pe coborarea din Postavaru, in special datorita oboselii acumulate si unor sectiuni dificile din punct de vedere tehnic.
- traseele de la Brasov au intr-adevar multe zone tehnice (pot intra aici si poteci care nu coboara dar prezinta multe radacini si bolovani) si chiar zone periculoase. Zonele priculoase vor fi semnalizate corespunzator, iar in unele cazuri arbitrii va vor recomanda sa coborati pe langa bicicleta.
- este preferabil sa abordati cu prudenta zonele semnalizate ca fiind periculoase. Mai bine coborati pe langa bicicleta portiunile care sunt la limita pregatirii voastre decat sa va accidentati. Aceste zone pot deveni teme pentru antrenamentele ulterioare, dar nu ar trebui sa le incercati in concurs, mai ales daca le vedeti pentru prima oara.
- Brasov XCM nu este o competitie recomandata incepatorilor - evident termenul de incepator este destul de larg, asa ca nu putem face o incadrare exacta. Totusi ar trebui ca fiecare paticipant sa fi mai parcurs macar un traseu in munti pentru a stii la ce sa se astepte.
- Intr-adevar banda alb/negru nu se vede prea bine. Toate intersectiile vor fi marcate cu banda albastra si sageti.
  • 2

#124 cip235

cip235

Membru Senior

• Members
  • 383 postări
  • Biciclete:Trek 6500 / Giant Peleton Lite

Postat 12 June 2012 - 05:49:54

Poze promise cu capcana intalnita pe traseul mic:

Trist ca se intampla lucruri de genul asta ,dar sa speram ca pana duminica nu mai apar astfel de lucruri.
  • 0

#125 hcampian

hcampian

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări
  • Biciclete:Merida Matts HFS 3000, Kona Zing, Kona Yee-haa CX

Postat 12 June 2012 - 07:35:46

Ce sa-i faci, fiecare are boala pe cineva. Pe vremuri tin minte ca lumea era suparata si punea capcane pentru motociclisiti, respectiv sarme intinse intre doi copaci. Nu cunosc traseul, dar foarte probabil e vorba tot de o capcana pentru motociclisti si ATV-isti. Si sincer, daca sarma intre copaci mi se pare exagerata, niste tepuse pentru roti sunt rezonabile pentru nesimtitii care gonesc cu partzaitoarele turate la maxim pe potecile marcate turistic facand batranii si copiii sa sara speriati prin santuri. Ciclistii sunt victime colaterale. Desi am vazut si ciclisti care merita, care cand vad oameni pe o poteca, in loc sa incetineasca, sa salute si sa multumeasca frumos ca s-au dat la o parte, ca pana la urma poteca e pentru ei, urla cat ii tin plamanii sa se dea la o parte si, cu exceptia zgomotului si gazelor toxice, au cam acelasi efect cu motociclistii. Nici de astia nu mi-e mila. Din pacate, cum ziceam, noi picam de victime colaterale.... Sper ca organizatorii sa dea o tura in seara dinaintea concursului sa mai curete traseul in caz ca apar surprize din astea. Lumea nu e obisnuita cu concursurile de ciclism, mai ales daca e primul in zona si asociaza automat benzile prinse in copaci cu concursurile de enduro. De asta le si iau jos, am intalnit situatii cu turisti care luasera jos benzile de pe traseul de concurs, i-am vazut cu ele in mana si le-am explicat, si-au cerut scuze si au crezut ca e vorba de motociclisti.
  • 0

#126 BobbyAndrei

BobbyAndrei

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 96 postări

Postat 12 June 2012 - 08:42:55

pfff......la cat si ce am citit despre acest xc, imi vine sa ma urc in masina sa vin NEAPARAT la tura de recunoastere :)) O sa fie mai greu decat la targoviste, asta este clar, dar SAFETY FIRST!!!

Ce sa fac si eu, daca in Constanta avem "dealuri" si nu munti unde sa ne antrenam pentru coborari tehnice !!!!

Mi s-a facut pielea de gaina cand am vazut niste filmulete de pe traseu :))))
  • 0

#127 buttheadi

buttheadi

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 88 postări

Postat 12 June 2012 - 08:43:25

Mda, la cum arata cuisorul ala, nu pare pentru bicicleta... Si intr-adevar, simbata cind am mers in recunoastere am prins o zumzaiala de motoare enduro de speriat, ne-au bucurat in mai multe parti de pe traseu cu zgomot+fumaraie, plus ca au rimat serios citeva zone de urcare prin padure cu teren mai moale.... baieti de treaba...
  • 0

#128 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 4213 postări

Postat 12 June 2012 - 08:48:48

''Race office''-ul unde este? .Ori am eu o problema cu browserul ori lispseste informatia de pe site-ul triadei.Din track-ul cursei startul si finishul sunt in piata sfatului , si trag concluzia ca acolo e locul de intalnire.
  • 0

#129 Tymax

Tymax

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 postări

Postat 12 June 2012 - 08:52:29

Salutare,
Miercuri sau joi (functie de vreme) as vrea sa fac o tura de recunoastere pe lung. Daca vrea cineva sa ma insoteasca, sa dea un mesaj, il rog, cu numarul de telefon si ne auzim.
Spor.
  • 0

#130 Tymax

Tymax

Advanced Member

• Members
  • PipPipPip
  • 84 postări

Postat 12 June 2012 - 09:04:28

Pentru ca lumea sa nu mai rupa benzile de pe marcajele de traseu - nu numai la concursul asta dar si la altele - poate ca ar fi o idee ca acestea sa ofere informatii de ce sunt puse acolo: numele concursului (chiar si in "plain old Romanian" pentru ca chiar si pensionarii sa inteleaga), data, site-ul plus o rugaminte respectuoasa ca marcajul sa nu fie dat jos/rupt decat dupa data concursului. Daca acum pe benzi scrie doar o marca de bitza, lumea nu are de unde sa stie ca e pentru concurs de bicicleta.
  • 0

#131 CristiC

CristiC

Membru Senior

• Members
  • 1416 postări

Postat 12 June 2012 - 09:25:26

Ce conteaza daca e concurs de bicle , enduro sau atv , vorbiti de parca ar fi normal sa rupa marcajele sau sa puna capcane la un concurs de enduro ...
  • 1

#132 CiDo

CiDo

Amator

• Members
  • 273 postări

Postat 12 June 2012 - 09:36:02

pai cred ca daca se pune un afis la capetele drumului familial si la celelalte de promenada cu explicatii despre concurs si cateva reguli o sa circule vestea mai ceva ca pe FB iar lumea cred ca o sa le respecte. eu cand urcam odata pe drumul familial am transmis niste mesaje din grup in grup (sa ii spuneti doamnei in geaca mov ca noi am coborat in bv:) ).
  • 0

#133 hcampian

hcampian

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări

Postat 12 June 2012 - 10:11:51

Ce conteaza daca e concurs de bicle , enduro sau atv , vorbiti de parca ar fi normal sa rupa marcajele sau sa puna capcane la un concurs de enduro ...

Da, e normal sa faca asta, partzaitoarele alea sunt interzise in toate tarile civilizate in afara zonelor special amenajate, asa ca vin la noi ca aici se poate face orice, ca deh, e tara tuturor posibilitatilor. Si eu le-as lua jos daca as sti ca e pentru asta. Am intalnit enduristi si ATV-isti civilizati doar pe net, pe teren n-am avut fericita ocazie inca. Daca dau peste tine pe poteca, tot saritul in sant ramane ultima salvare. Personal sunt si impotriva practicii cu oficiali pe motociclete la cursele de MTB, unii organizatori au dovedit ca se poate face treaba si fara asa ceva. Trag pe o urcare si trece cate o fumigena din aia pe langa mine de imi ineaca toti plamanii cu noxe.
  • 0

#134 CristiDuli

CristiDuli

Membru Senior

• Members
  • 590 postări
  • Biciclete:Bergamont Dolce 5.1 & Commencal Premier 29er

Postat 12 June 2012 - 10:35:19

Nici eu nu am vazut unde este Race Office-ul pe site. De unde o sa ne luam numerele de concurs? In videoclip zice ca startul se va da de la complexul Ion Tiriac, adica de langa liceul Sportiv care nu este tocmai in Piata Sfatului. Pana la urma de unde se da startul?
  • 0

#135 ProCycling

ProCycling

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 50 postări

Postat 12 June 2012 - 10:36:49

Zona de start a fost mutata la baza sportiva Ion Tiriac (Liceul cu program sportiv) de sub Tampa din motive de spatiu si suprapunere cu alte evenimente in Piata Sfatului. Am considerat oportun sa ne mutam acolo pentru a evita aglomeratia, Race Office-ul va fi in acelasi loc. Vom pune astazi si pe site informatiile.
  • 0

#136 SeverXTR

SeverXTR

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 30 postări
  • Biciclete:Scott Spark 35

Postat 12 June 2012 - 10:48:42

Merge cineva joi la o tura pe traseul scurt ? aveti idee daca este finalizata marcarea ?
  • 0

#137 CristiDuli

CristiDuli

Membru Senior

• Members
  • 590 postări
  • Biciclete:Bergamont Dolce 5.1 & Commencal Premier 29er

Postat 12 June 2012 - 10:59:08

Multumesc. Cred ca este mai bine asa. Si finishul sa fie cu o tura de stadion :)) @ SeverXTR noi mergem maine daca vrei.
  • 0

#138 BobbyAndrei

BobbyAndrei

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 96 postări

Postat 12 June 2012 - 11:06:05

o posibilitate de cazare? ceva asemanator celei de la targoviste mai exista? daca nu, recomandati ceva sau ne cautam noi separat, fara probleme..
  • 0

#139 hcampian

hcampian

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări

Postat 12 June 2012 - 11:37:23

Pentru cei mai putin pretentiosi si cu buget redus, va pot recomanda un loc unde am mai stat, Hotel Codreanu, pe str. Albastrelelor, unde o camera dubla incepe de la 40 RON/noapte (cu baie pe hol) sau 45 parca cu baie in camera. Nu arata grozav, dar e pentru o noapte. E asa, mai de muncitori si soferi de autobuz.
  • 0

#140 filotas

filotas

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 32 postări

Postat 12 June 2012 - 12:24:03

Pentru cei mai putin pretentiosi si cu buget redus, va pot recomanda un loc unde am mai stat, Hotel Codreanu, pe str. Albastrelelor, unde o camera dubla incepe de la 40 RON/noapte (cu baie pe hol) sau 45 parca cu baie in camera. Nu arata grozav, dar e pentru o noapte. E asa, mai de muncitori si soferi de autobuz.

Campian, recunoaste ca vrei sa scapi de niscaiva concurenti, d-aia ii trimiti acolo :)
  • 0

#141 hcampian

hcampian

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări

Postat 12 June 2012 - 12:31:07

Hai ca nu-i mananca gandacii pana dimineata, eu la Codreanu stau cand merg la schi in Poiana, pentru contrast. In conditii mai bune si nu foarte scump am stat la pensiunea Casa cu Flori din Sacele, 10 minute cu masina pana in centru. O gasiti pe goagal. Iar daca banii nu sunt o problema, Casa Ezio din Dambul Morii e superba, am castigat premiu un we de cazare acolo odata. Campingul Darste (parca asa-i zice) la intrare dinspre Bucuresti pe dreapta parca mai functioneaza.
  • 0

#142 mtbtours

mtbtours

Newbie

• ProCycling Member
  • Pip
  • 9 postări

Postat 12 June 2012 - 15:10:17

Imagini filmate in primavara pe cararile pe care se va desfasura XCM Brasov:

http://www.mtbtours....ov-xcm-preview/
  • 3

#143 h3x0r

h3x0r

Membru Senior

• Members
  • 1224 postări
  • Biciclete:Scott Scale SL + Magura Durin + BOR MD7/XMD333

Postat 12 June 2012 - 23:37:04

Merge Kenda SB8 spate (X-King fata) pe traseul asta? Pare destul de hardpack din ce vad.
  • 0

#144 Kimosabe

Kimosabe

Membru Senior

• Members
  • 562 postări

Postat 13 June 2012 - 03:13:39

Merge Kenda SB8 spate (X-King fata) pe traseul asta? Pare destul de hardpack din ce vad.

Nu as putea spune daca merge SB8-ul pe spate pentru ca nu am folosit dar am fost la tura de recunostere cu Racing Ralf 2.1 DD pe spate si este ultra de ajuns in conditiile actuale (daca nu ploua). Fata am avut Rocket Ron si a stat f bine desi eu pe coborari... prafulet. Problema este ca cu tot DD de pe spate am facut o pana pe care nu o sareai nici cu un UST. A intrat ceva in cauciuc de a facut o taietura de 2 mm f precisa. Bisturiu exact pe centru, pe linia de rulare. Ai bucati de urcare prin padure pe care cred ca nu urci cu SB8 pentru ca aluneca dar daca esti bun la cobo, compensezi.
  • 0

#145 Doc

Doc

Membru

• Members
  • 323 postări

Postat 13 June 2012 - 08:44:43

Vezi mai sus pozele cu capcanele de pe traseu. Eu am distrus 2 gume noi noute, taieturi precise de 1-2cm.
  • 0

#146 Alpinman

Alpinman

superAlpinsuperman

• Members
  • 589 postări

Postat 13 June 2012 - 08:56:45

Imagini filmate in primavara pe cararile pe care se va desfasura XCM Brasov:

http://www.mtbtours....ov-xcm-preview/

bestial traseul, mai ales portiunea aia ingusta cu perete in stanga si hau in dreapta:)
  • 2

#147 Serby

Serby

Amator

• Members
  • 102 postări

Postat 13 June 2012 - 09:32:20

Am facut ieri o tura de recunoastere, din Piata Sfatului pe forestier pana la placile de beton de la intrarea in Poiana - 55 de minute. Voi ce timpi aveti pe portiunea asta?
  • 0

#148 cip235

cip235

Membru Senior

• Members
  • 383 postări

Postat 13 June 2012 - 09:34:35

bestial traseul, mai ales portiunea aia ingusta cu perete in stanga si hau in dreapta:)

Da in zona respectiva multa atentie :) si de obicei in zona respectiva fiind la umbra pamantul este mai moale si umed iar cauciucurile iti aluneca pe stanca respectiva, dar cu grija nu o sa fie probleme.
  • 0

#149 Doc

Doc

Membru

• Members
  • 323 postări

Postat 13 June 2012 - 09:42:36

Pe zona aia mi s-a parut mai periculos mersul pe jos.
  • 0

#150 cip235

cip235

Membru Senior

• Members
  • 383 postări

Postat 13 June 2012 - 09:55:10

In mod sigur daca esti incaltat cu spd-uri este chiar nasoala zona, dar oricum cand esti pe bicicleta nu se oberva asa tare prapastia din dreapta pentru ca esti concentrat ca mentii trasa. Si in plus vegetatia acum este mai mare ca in clip si nu ai aceeasi senzatie.
  • 0

#151 h3x0r

h3x0r

Membru Senior

• Members
  • 1224 postări
  • Biciclete:Scott Scale SL + Magura Durin + BOR MD7/XMD333

Postat 13 June 2012 - 10:08:00

Cred ca ma dau jos de pe bicla acolo, depinde cat de ingust e. Nu-mi pare foarte safe, pentru ca eu decuplez de pe dreapta de obicei din SPD.

"Pe zona aia mi s-a parut mai periculos mersul pe jos."
Poti explica Doc de ce? Multumesc. Nu sunt doar eu, ci am si prieteni vreo 2 care sper sa nu aiba probleme pe acolo.
  • 0

#152 adip

adip

Membru Senior

• Members
  • 502 postări
  • Biciclete:MTB: Trek Top Fuel 9.8, Road: Trek 2.3

Postat 13 June 2012 - 10:10:59

Daca e partea ce urca/coboara Tampa (ca asa imi pare din clip)...e una din partile mele preferate. Tin minte ca anul trecut fiind prima data pe acolo mi s-a parut greu de urcat pe bicicleta (si eram fara SPD-uri). Anul asta, cu SPD-uri, am urcat partea aia fara probleme. La coborare nu stiu cum este, ca pe acolo doar am urcat. Daca e vorba de alta zona din traseu, ignorati ce-am zis :)
  • 0

#153 doruk

doruk

Membru Senior

• Members
  • 516 postări

Postat 13 June 2012 - 10:12:49

am aruncat si noi o privire ieri pe portiunea din tura lunga, Poiana Bv-Poiana Mica-Rasnov-Poiana Bv.
Traseul mi se pare ok, are de toate. Sper sa se mai lucreze la marcaje deoarece multe din cele care au fost deja puse, le-am gasit aruncate pe jos si prin santuri. Ptr cine nu cunoaste deloc zona un GPS este binevenit.
Dupa bucata Valea Carbunarilor-Poiana Aviatorilor sunt convins ca la intrarea pe Drumul Rosu, multora le va pieri zambetul de pe buze.
In concluzie, nu comparati acest concurs cu cele gen Neuzer, sunt din ligi diferite (vorba unora), cine are deja in picioare un Geiger, Surmont, Predeal Trophy, Tusnad, nu va avea nici o surpriza neplacuta.
  • 0

#154 cip235

cip235

Membru Senior

• Members
  • 383 postări

Postat 13 June 2012 - 10:16:45

Da e vorba de zona de stanci care este cum urci spre Tampa. Zona am facut-o in ambele sensuri si o mare parte din ea se poate face pe bicicleta ( si eu nu sunt unul cu cea mai buna tehnica de urcat...dar e abordabila ), iar ca si latime este in cel mai ingust punct cam de 70 cm , dar media o estimez undeva la 1m .
Tinand cont ca este chiar la final cred ca o sa vi se para chiar faina , avand in vedere ca deja v-ati antrenat pe celelalte coborari de pana acolo :D
  • 0

#155 CiDo

CiDo

Amator

• Members
  • 273 postări

Postat 13 June 2012 - 10:22:31

daca mergi pe ea cazi, daca mergi pe langa aluneca spd, deci trebuie sa avem pregatita si varianta de rezerva: cat este pana jos? :) ce se intampla daca totusi cazi in rapa? (mori, abandonezi, sau doar scurtezi traseul? :) )
  • 0

#156 hcampian

hcampian

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări

Postat 13 June 2012 - 10:23:30

Aha, despre zona aia e vorba... Aia a fost inclusa mereu si in traseul Duatlonului Cetatea Brasovului, in sens invers. E destul de lata si o sa fie pe urcare, eu zic ca e OK, ma speriam ca or fi ceva prapastii pe sub Cristianul Mare sau pe la Pietrele lui Solomon. Din cate tin eu minte, nu cazi chiar asa mult, dar ar fi de evitat pe cat se poate, e chiar cadere libera cativa m. De murit poti sa te impiedici pe strada sa dai cu capu' de bordura si te cureti sau sa cazi de la etajul 10 si sa n-ai nimic, nu e un criteriu.
  • 0

#157 cip235

cip235

Membru Senior

• Members
  • 383 postări

Postat 13 June 2012 - 10:40:56

La duatlon se face pe urcare, iar aici se face in sens invers, dar coborarea este abordabila cu grija . NU trebuie sa va faceti asa mari probleme de ea , decat daca va aruncati ca bilovanii pe ea ( in caz de accident nu vreau sa ma pronunt de consecinte pentru ca prefer sa nu m gandesc la ele ( bad karma )). Eu aleg ca sa fiu sigur trasa de langa stanca, iar astfel daca sunt probleme ai o zona destul de mare unde sa pui piciorul jos in siguranta, dar repet de la vegetie o sa aveti impresia ca mergeti pe un single trail cu stanci.

PS: la cat de frumoasa mi se pare coborarea din poiana spre tampa si apoi spre brasov sunt sigur ca la final cei care nu o stiau cat si cei care o stiu cu siguranta se vor intoarce sa o mai faca si in regim de plimbare. Zona e superba din punctul meu de vedere, iar in perioada asta este o adevarata placere sa pedalezi prin zonele respective din urmatoarele motive: vegetatie, umbra, traseu iar in weekend-ul trecut mirosea a soc de iti venea sa te opresti sa iti pui in bidon 2-3 flori ca sa iti faci suc ;)
  • 0

#158 doruk

doruk

Membru Senior

• Members
  • 516 postări

Postat 13 June 2012 - 10:42:55

Horatiu, bucata in cauza, dupa treptele lui Gaboni este in coborare, la finalul cursei. Esti obosit, sunt portiuni de calcar slefuite, daca da si o boare de udeala, se poate lasa cu cazaturi. Rapa este destul de adanca, nu m-as dori sa zbor pe acolo, se lasa cel putin cu o clavicula rupta
  • 0

#159 CristiC

CristiC

Membru Senior

• Members
  • 1416 postări

Postat 13 June 2012 - 11:06:36

N-am mai vazut la nici un maraton pana acu atata teama de coborari , abia astept sa vad despre ce e vorba ...
  • 0

#160 Alpinman

Alpinman

superAlpinsuperman

• Members
  • 589 postări

Postat 13 June 2012 - 11:17:43

pai daca este pe ultima coborare, trebuie tinut cont ca in bucata aia de traseu se vor intalni incepatorii care merg mai incet si cei de la tura lunga care vor trage tare. Nu vreau sa ma gandesc cum ar arata momentul cand se intalnesc 2-3 profi care trag la podium si-un incepator. Ar fi util daca pe bucata aia se pot instala niste plase de genul care se pun pe la diverse lucrari pentru protectie sau 2-3 siruri de corzi.
  • 0