Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Probleme furca

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 Metall

Metall

Membru Senior

• Members
  • 886 postări

Postat 10 June 2008 - 10:54:29

Salut din nou!

Am o furca cu suspensie de tip Suntour SR XC 60, la care am observat un zgomot cand se comprima.
E ca un scartzait, nu zgomotul ala frumos facut de o furca noua cand se comprima.
Din cate am observat eu, furca e curata, nu pierde ulei.
Pe de alta parte, am incercat sa schimb -nu stiu cum se zice corect- comprimabilitatea ei, adica cat de tare / moale sa fie.
Am strans / destrans ambele suruburi de reglare la maxim / minim ca sa vad ce efect au si mi se pare ca e la fel de moale in orice pozitie ar fi acele reglaje ...

Credeti ca sunt ceva simptome care sa ma faca sa vizitez un service?
Sau e ceva normal la varsta ei? :D
Bicicleta am luat-o SH si nu stiu exact cati ani de munca are in spate furca mea

Merci
  • 0

#2 doruk

doruk

Membru Senior

• Members
  • 624 postări

Postat 10 June 2008 - 11:12:48

in primul rand la furca ta trebuie lamurit faptul ca ai la dispozitie doar doua reglaje:
unul pentru reglarea lungimii cursei telescopului, intre o minima si o maxima, reglajul realizandu-se prin variatia unui mic spatiu din capul unui arc elicoidal, intr-unul din bratele furcii.
al doilea reglaj ajusteaza viteza cu care telescopul se decomprima dupa trecerea peste un obstacol (rebound), adica cat de repede revine in starea de normalitate.
La un telescop vechi pot aparea urmatoarele probleme:
uzura fizica intre bratele telescopului si cilindrii exteriori. De regula aceste doua parti componente sunt separate intre ele prin bucse de teflon (la modelele vechi nici nu exista aceste bucse), care se uzeaza cu atat mai repede cu cat intra mai mult praf pe la semeringurile superioare si furca nu este curatata periodic. Dupa multi kilometrii parcursi apare oricum o uzura normala, care se va simti printr-un joc, la miscarea inainte-inapoi a bicicletei, cu frana de fata actionata. Aceste bucse nu cred ca le vei mai gasi prea usor, mai ales daca furca este mai batranica.
De asemenea la furcile echipate cu frana V (pe geanta) fortele care imping in lateral bratele furcii, pe franare, conduc la o uzura mai rapida a suprafetei de contact intre cilindrii si brate.
In interiorul furcii, la modelele cu arc elicoidal si elastomer, exista aceste piese sub forma cilindrica, din elastomer (un cauciuc mai spongios care permite miscari de compresie, revenind la forma initiala), piese care cu timpul sunt afectate de crapaturi, chiar pe toata lungimea lor, fiind alterata functia de rebound a furcii.
Daca ai putin spirit practic si esti dispus sa inveti pe viu putina mecanica a furcii, o poti desface si singur si sa te convingi de starea generala a furcii tale, in continuare decizand daca merita reparata sau inlocuita.
Spor la munca
  • 0

#3 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9726 postări

Postat 13 June 2008 - 21:49:37

Am o furca RockShox Judy si nu stiu cum sa o reglez. Are cate un buton in capatul fiecarui brat, dar nu stiu la ce folosesc. Le-am invartit in toate partile de am ametit dar nu ma observat nici o diferenta in comportamentul furcii. Imi poate da cineva un sfat? In ce parte sa le invart si ce rol au?
  • 0

#4 rasta_boy40

rasta_boy40

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 13 June 2008 - 23:35:16

Am o furca RockShox Judy si nu stiu cum sa o reglez

Poate te ajuta urmatorul link. http://www.sram.com/...ual_English.pdf
  • 0

#5 Metall

Metall

Membru Senior

• Members
  • 886 postări

Postat 17 June 2008 - 13:49:03

Merci, doruk

Cam complicat sa ma apuc sa desfac furca singur, mai ales ca sunt sigur ca mi-ar cam lua ceva timp, si in timpul ala nu pot merge cu bitza :)
Oricum, ma cam deruteaza ca atat cel care mi-a vandut bicicleta cat si amicul cu care am fost sa ma ajute sa aleg o bicicleta mi-au zis ca cele 2 reglaje actioneaza asupra "cat de tare opune rezistenta la comprimare" si fiecare reglaj e pt partea respectiva a furcii, adica daca in stanga am reglat strans si in dreapta destrans, o sa bata mai inspre dreapta
Ceea ce, daca stau eu acu stramb si judec drept, e cam prostie, adica furca aia e clar ca intra liniar adica si stanga si dreapta au aceeasi cursa ... si nu are niciun sens sa reglezi stanga diferit de dreapta - al de ar proiecta asa ceva ar fi considerat cam ciudat, zic eu :)

Deci am sa incerc eu fain frumos sa vad fiecare reglaj ce modifica si am sa fiu atent si la jocul pe care-l are - daca are - furca.
Asa, incetisor incetisor mai adaug cate o cunostinte despre fiecare componenta, ca la o adica daca am o problema sa nu fiu chiar pe langa total :)

Inca o data, merci mult!
  • 0

#6 adi83

adi83

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 83 postări

Postat 28 April 2009 - 14:45:43

Salut.
Am o problema legata de furca telescopica: Culiseaza doar cand apas frana din fata(si in mers peste obstacole mai dure) adica nu este asa sensibila, iar cand revine nu o face 'moale' , ci sacadeaza. Am desfacut-o si are un arc in partea stanga, iar in partea dreapta a bratului e gol. Are reglaj pentru culisare in partea stanga. Bicicleta este sh, nu o am de noua.
Are sanse ca furca sa functioneze pe baza de ulei? pentru ca nu am vazut pic de ulei inauntru. Dupa cum pare bicicleta nu a fost folosita ceva vreme. Imi puteti spune va rog frumos principiul de functionare si cum as putea rezolva problema?
  • 0

#7 Metall

Metall

Membru Senior

• Members
  • 886 postări

Postat 28 April 2009 - 14:51:42

Ar fi de ajutor daca ne-ai zice si producatorul / modelul furcii
  • 0

#8 adi83

adi83

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 83 postări

Postat 28 April 2009 - 14:58:05

O sa incerc, dar nu stiu acum, bicicleta e la surduc. Oricum a fost destul de buna la vremea ei, are de frana pe disc si e mai groasa.:-??Ma gandesc ca principiul e la fel la majoritatea.
  • 0

#9 adi83

adi83

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 83 postări

Postat 29 April 2009 - 10:11:01

Am o poza gasita in calculator, sper sa ajute:
Dati mai un clic pe ea si un zoom. De fapt cine-i pe bicla e si sefa ei.:-
  • 0

#10 adi83

adi83

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 83 postări

Postat 29 April 2009 - 20:35:05

Nimeni nu imi zice nimic?:)
  • 0

#11 albuemil

albuemil

Membru Senior

• Members
  • 394 postări

Postat 30 April 2009 - 10:44:11

Dupa descriere seamana cu furca mea Rock Shox Dart One. Si aceea are arc doar pe o parte (pe partea cealalta e doar o tija). Daca e model asemanator atunci nu trebuie sa contina ulei (nu are "baie de ulei") ci doar arcul.

Nu am avut problema ta, dar am avut si eu ceva probleme cu furca (suna ciudat dupa ce se expanda la maxim si revenea sacadat). Ce am facut a fost sa o desfac, sa curat foarte bine tijele, arcul si bucsele de plastic (sau ce-o fi). Dupa aceea am dat cu putina vaselina pe tije, pe arc si pe bucse (doar putina, cat sa fie unse, nu am bagat vaselina in furca) si dupa aceea nu am mai avut probleme.

Trebuie de asemenea sa vezi daca nu cumva acele bucse s-au uzat si nu mai aluneca usor (sau aluneca prea usor), eventual sa le schimbi (intreaba la service-urile de biciclete din zone, ar trebui sa aiba bucse dinacelea de schimb).

De asemenea, faptul ca se "compreseaza" greu s-ar putea sa fie pentru ca asa a fost proiectat furca.

P.S. nu zic ca asa e corect sau bine de facut, dar eu asa am facut si acuma nu am probleme cu furca.
P.S.2 nu stiu exact la ce ajuta reglajul de pe furca, am vazut ca strange arcul, dar nu am simtit nici o diferenta in folosire cand era la maxim sau la minim, poate pt ca e furca "entry level" =))

EDIT :
daca nu poti identifica furca, incearca sa notezi tot ce scrie pe ea, poate asa cineva isi da seama ce furca e :D
  • 0

#12 doruk

doruk

Membru Senior

• Members
  • 624 postări

Postat 30 April 2009 - 11:19:43

daca furca ta are intr-un brat arcuri elicoidale, separate de asa zisele bucati de plastic (in realitate materialul este cunoscut sub denumirea de elastomer), sanse mari sa fie o furca mai veche, care NU are ulei sau aer, asa ca la o adica chiar nu conteaza marca si modelul.
Principala cauza ar fi imbacsirea cu murdarie, intrata de-a lungul anilor intre cele doua parti active ale furcii. Sanse mari sunt ca la o simpla curatare sa rezovi problema. Cand desfaci furca incearca sa depistezi eventuale alte cauze mecanice, ce ar putea impiedica alunecarea usoara a furcii. Daca a fost cumva lovita tare, atunci mici deformari in corpul exterior vor ingreuna/impiedica cursa furcii.
Bafta
  • 0

#13 adi83

adi83

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 83 postări

Postat 30 April 2009 - 13:19:13

Mersi mult Doru si Emil. Da furca nu pare asa noua, dar nici veche. Am desfacut furca pana in stadiu in care am scos arcul din stanga cu tot ce avea(inclusiv dopul cu filet cu care se face reglajul) si in bratul stang era gol. In lumina m-am uitat atent si am vazut pe 'fundul' bratului e un cap/tija cu inbus in varf, care banuies se desface, unde ar fi broblema ma gandesc, dar am nevoie de o cheie lunga. Dupa cum spuneai Emil, am aceeasi problema ca tine sacadeaza cand revine, parca nu aluneca asa fin.
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?