Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Scaun pentru copii

• Please log in to reply
54 replies to this topic

#1 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 11 October 2009 - 10:07:58

Scuze, am tot cautat unde as putea pune aceasta informatie.
Daca nu e ok aici rog un moderator sa o mute.

Am fost aseara in Kaufland - Barbu Vacarescu si aveau la oferta: 9,99 ron (da, ati citit bine - una suta mii lei vechi) ceea ce vedeti in atasament.

Atentie ca marea majoritate nu au prinsa acea bara-suport (o gasiti pe undeva pe linga) sau au cutiuta cu piesele de prindere desfacuta si/sau rupta. In plus sint prafuite rau (dar asta nu-i o problema deloc)
Una peste alta ar fi vreo 7-8 scaunele ok (din cele vreo 10 vazute).
Se gasesc in 2 locuri: la un capat de raft spre culoarul de trecere si in zona camping.
E posibil sa fie disponibile si in celelalte magazine Kaufland.

Bafta

p.s. scuze pt calitatea pozelor, cf. legii lui Murphy, era evident ca s-a terminat bateria aparatului foto... Asa ca-s facute cu telefonul...
  • 0

#2 bobimanta

bobimanta

Membru Senior

• Members
  • 396 postări

Postat 11 October 2009 - 15:44:38

Nu-s parinte inca, dar prin zona bicicletelor am observat ca piesele de calitate costa mai mult. Diferenta dintre scaunelul de 10 lei si cel de 100 de euro ce o face? Fereasca
Sfantu'!
  • 0

#3 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9465 postări

Postat 11 October 2009 - 16:13:10

Nici eu nu sunt parinte, dar detin asa ceva (justin case)
Bike24 - Hamax Kiss Child Bike Seat
Imagine postată
  • 0

#4 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări

Postat 11 October 2009 - 19:13:30

Ok, ma bucur ca oamenii au inceput sa-si puna problema sigurantei mult mai mult ca pina acum...

1.) Acest scaun nu e o chinezarie (sau un DHS-ism - parca vad ca sar dhs-istii pe mine acum.. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/biggrin.gif)
2.) Acest scaun este conform cu norma EN 14344:2004 (se poate vedea in poza) - Detalii mai multe despre standard: aici sau aici
3.) De multe ori siteul producatorului ( in cazul de fata Belleli ) ofera foarte multe informatii despre seriozitatea lui (felul in care e organizata informatia, calitatea pozelor, etc..)
4.) Se gaseste si la Decathlon UK, poate acest fapt inspira mai multa incredere; desi nu e poate la fel de scump ca si Hamax;
5.) Auzisem o persoana care zicea ca aceste scaunele erau in vara pe la 80 ron...
6.) Nu am actiuni la Kaufland ;),
7.) Citeva cuvinte despre mine (d.p.d.v siguranta rutiera): carnet din 91, undeva la vreo 600000 km facuti, 5 amenzi (una cu 68km/h - oa!, ce "periculos"! ; alta in Gura Vaii pe valea Oltului cu 73, in dreptul camerei minunat pozitionate la 20m de intrarea in localitate, restul: o centura nepurtata intre 2Mai si Vama Veche, si alte asemenea maruntisuri), 3 accidente (toate 3 in oras, 2 din vina mea: tamponare din spate, nimic semnificativ, si unul in care am fost tamponat din spate la semafor); posesor de scaun(e) baby pt masina marca Römer (marca folosita si de EuroNCAP la testele de crash)

Mno, acum dupa ce se proceseaza informatia de la punctele de mai sus, oferta asta prezinta incredere? :-T
  • 0

#5 Trevizes

Trevizes

Velosof

• Moderators
  • 4385 postări

Postat 11 October 2009 - 20:39:14

1) e aproape imposibil sa nu scrie "Made in China" pe el.
2) conform cu o norma este constructia produsului. Nu este un certificat de calitate pentru acest produs.
3) poate ca este produs belleli, dar trebuie sa fie vreun lot cu probleme ale carui cheltuieli de aruncare la gunoi erau mai mari decat vinderea in ... Est.
4) se gaseste si la decathlon e adevarat dar incepand de la 22 lire sterline ...
5,6,7 - in afara subiectului :-T

greu de dat un verdict, dintr-o discutie, iar 10 lei nu e asa mare valoare incat sa merite atatea discutii. Si eu am luat de la Plus ochelari de ciclism "germani" cu 8 lei in ziua de oferta, dar nu erau buni de nimic ca protectie la lumina solara, in rest sunt buni, nu s-au rupt, ii mai am si azi, dar nu-i folosesc ...
  • 1

#6 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9465 postări

Postat 11 October 2009 - 21:21:47

Acelasi scaun costa la Bikexpert 160 lei.
Suficient de dubios.
Tot asa anuntase cineva ca sunt casti la vreo 7-8 lei pe la un supermarket...:-T
  • 1

#7 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări

Postat 11 October 2009 - 21:41:19

Imi cer scuze ca am vrut sa ajut.

Eu am cumparat unul.
Ma gindeam ca poate aceasta informatie mai foloseste cuiva...
Manualul TIPARIT are inclusiv instructiuni in limba romana (ceea ce f. multe alte produse nu au)

Dar poate ca am pus eu botul la o oferta...

Ok, rog asadar un moderator sa stearga topicul, prea multe discutii pe marginea unui produs mult prea ieftin si posibil mult prea dubios...
  • 0

#8 vera

vera

PrimaVera

• Members
  • 974 postări
  • Biciclete:Centurion mixte city bike, Scott

Postat 12 October 2009 - 05:36:20

Nu il sterg, e un topic bun. Poate mai pun poze cu accesorii pt bebe si alti parinti si astfel faceti schimb de pareri. :D
  • 0

#9 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5048 postări

Postat 12 October 2009 - 06:48:59

Si eu folosesc unul ,dar :D l-am montat pe un portbagaj,ptr ca cu sistemul lui de prindere stresul pe cadrul de bicla e foarte mare,mai ales ca, copilul creste.Si sistemul de prindere pe cadru este jenant si la bulane.
  • 0

#10 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări

Postat 13 October 2009 - 21:31:58

Update:
In urma unei rugaminti venite din partea unui user care nu are in zona magazin Kaufland, m-am oferit sa-i cumpar eu unul...
La cel din Sebastian (aflat linga uzina "unde sudez" / "string_suruburi_precum_Charlie_Chaplin" ) nu aveau deloc; nici nu au avut.
Am mai facut pe seara un drum la cel din Floreasca si iote surpriza. Mai erau doar 3 buc, toate incomplete... Am adunat din resturile celor 3 cam 80% dintr-unul intreg...

Mno, sau mesajul meu si-a atins scopul (a trecut cam putina vreme de la postarea mea) si au fost oameni carora chiar le-a folosit, sau a fost cineva "descurcaret" si a cumparat tot dupa ce a citit p-acilea (urmeaza mega-oferte la bazar), sau poate chiar or fi fost cumparatori oarecare (aici am dubii... la procentul mic al biciclistilor din Buc. si la sub-procentul acelor-biciclisti-din-Buc.-cu copil-mic e putin credibil)

p.s.1 - pe scaunel e stantat "made in Italy", precum si o informatie cum ca e conform cu normele de securitate bla-bla-bla... Asa e bine?
p.s.2 - ma incearca un usor regret ca nu le-am cumparat pe toate care erau complete, sa le sterg de praf si sa le pun apoi la bazar la modicul pret de - sa zicem - 80ron... uau!, mai putin de jumatate din pretul real.. As fi fost mai credibil?
  • 0

#11 hodi stefan

hodi stefan

Membru Senior

• Members
  • 330 postări

Postat 26 February 2010 - 00:41:35

Scaunele pentru copii sunt foarte utile si protejaza copilul sa nu cada ,sa nu-si prinda picioarele la roata sa poata parintele sa pedaleze lejer,
ce le mai scumpe sunt facute cu un plastic de caitate si au avantajul ca ofera o lejeritate pentru copil ,la plimbari mai lungi copii mai adorm.
  • 0

#12 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2074 postări
  • Biciclete:daisy

Postat 26 February 2010 - 14:47:48

eu am luat pt fi-mea ASA CEVA, pot sa zic, doar, ca e foarte bun, foarte sigur, stai tot timpul cu ochii pe copil si mie mi se pare mult mai protejat cand e intre mainile tale!
sunt mult mai rigide cele de pus pe porbagaj, dar eu nu am curajul, sa pun copilul in spatele meu si sa nu stiu ce face!
singurul dezavantaj la el, este ca daca nu-l poti prinde pe cadru, iti trebuie un spatiu mai mare intre cadru si pipa, ca sa-l poti prinde pe ghidon.
  • 0

#13 hodi stefan

hodi stefan

Membru Senior

• Members
  • 330 postări

Postat 08 March 2010 - 18:01:26

[ATTACH=CONFIG]17037[/ATTACH]2002 turul europei dar aproape toate pozele postate de mine pe forum ar trepui postate pe acest toopic
  • 0

#14 Flipper_gl

Flipper_gl

Membru Senior

• Members
  • 251 postări

Postat 19 April 2010 - 00:02:11

scaunul ala Belleli este iar la "oferta" la kauflland dar acum e la un pret de 10 ori mai mare: ~100lei - in galati
  • 0

#15 Tancul

Tancul

Membru Senior

• Members
  • 913 postări
  • Biciclete:Atala Tre Valli '83(Commuting) , Canyon Racing Series

Postat 11 January 2012 - 22:06:03

Ce amintiri, imi aduc aminte cum ai mei ma duceau pe bicicleta, in scaun pe portbagaj, ce amintiri:D, merita clar un scaun pentru portbagaj.
  • 0

#16 adi.murariu

adi.murariu

Membru Senior

• Members
  • 746 postări
  • Biciclete:Cube Reaction

Postat 27 January 2012 - 13:02:38

Pustiul meu in Martie implineste un an, taman bine, exact cand incepe si perioada mea de refacere si vreau sa cumpar un scaunel pentru al lua cu mine in plimbari. Acum intrebarea e ce ar fi mai sigur si mai bine pentru el, scaun cu montare in spatele bicicletei sau cu montare in fata mea intre sa si head tube?
Eu inclin sa cred ca ar fi mai buna varianta a doua dar as vrea sa vad si alte pareri. Ceva de genul: http://www.weeride.c...Bicycle-Carrier
Daca are vreo importanta, bicicleta e un Cube Reaction RX.
  • 0

#17 alex.burlacu

alex.burlacu

Membru Senior

• Members
  • 674 postări

Postat 27 January 2012 - 13:13:38

Pustiul meu in Martie implineste un an, taman bine, exact cand incepe si perioada mea de refacere si vreau sa cumpar un scaunel pentru al lua cu mine in plimbari. Acum intrebarea e ce ar fi mai sigur si mai bine pentru el, scaun cu montare in spatele bicicletei sau cu montare in fata mea intre sa si head tube?
Eu inclin sa cred ca ar fi mai buna varianta a doua dar as vrea sa vad si alte pareri. Ceva de genul: http://www.weeride.c...Bicycle-Carrier
Daca are vreo importanta, bicicleta e un Cube Reaction RX.

Cât e mic, scăunelul ăla e perfect... depinde cât de bine e dezvoltat puştiul. Am avut ocazia să testez pentru puţin timp un astfel de scăunel, însă fata mea era deja prea mare pentru ca acesta să mai fie o soluţie pentru noi.
  • 0

#18 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2074 postări

Postat 27 January 2012 - 13:14:12

eu de asta am avut inca il mai am, dar am rupt unul dintre suruburile de prindere.
mi-e mi s-a parut cea mai buna solutie atunci, ca-l avea intre mainile mele si vedeam tot timpul ce facea
de acum 3 ani si pana acum, oricum cred ca au aparut mai multe modele, dar cel putin cat e mic copilul mie mi se pare mai sigur in fata
cand creste si esti sigur pe el si depaseste gramajul acceptat de scaun poti lua ceva mai bun si de pus si in spate
Cam asa stau picii in calestile lor
Imagine postată
  • 1

#19 emil.Rulez

emil.Rulez

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 20 postări

Postat 27 January 2012 - 16:27:24

Stie cineva marci bune de scaune pt copii pt bicicleta? Ceea ce am gasit "acasa" e plastic ieftin chinezesc...

(o idee e pe poza atasata:P)

Attached Files

• 0

#20 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2074 postări

Postat 27 January 2012 - 18:56:47

belleli
  • 0

#21 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9465 postări

Postat 27 January 2012 - 19:07:54

Hamax
  • 0

#22 sorinspd

sorinspd

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 27 January 2012 - 22:37:12

Polisport, au modele care se pot monta in fata.Eu am unul ca asta http://www.polisport...utos.php?ID=580, sunt foarte multumit.
  • 0

#23 adi.murariu

adi.murariu

Membru Senior

• Members
  • 746 postări
  • Biciclete:Cube Reaction

Postat 12 February 2012 - 21:20:27

Va multumesc pentru opinii si sugestii.
Am studiat mai atent prinderile pentru scaunele cu montare in fata si sunt destul de putine care sa se potriveasca la actuala configuratie a bicicletei mele :(.
iBert ma atragea cel mai mult din ce am gasit pentru ca imi oferea un spatiu pentru genunchi ceva mai mare decat restul ofertelor, dar imi lipsesc cativa mm de gat la furca :(. Belleli nu se potriveste nicicum pentru ca au un singur model si are prinderea pe head tube si nu e loc nici aici. Weride pare ca ar merge, dar cu emotii mari si asta, pentru ca n-am gasit niste dimensiuni minime necesare pentru instalare.
O varianta ok din punct de vedere al prinderii ar fi Bilby Junior de la Polisport (Multumesc sorinspd!) care are prinderea pe seat tube.
Imagine postată

Mai studiez, mai caut.
  • 0

#24 emil.Rulez

emil.Rulez

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 20 postări

Postat 29 February 2012 - 11:30:40

wow, asta mi se pare o configuratie f.f. buna (faptul ca copilul sta in fata). Cat a costat sisemul?
  • 0

#25 AdrianN

AdrianN

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 07 April 2012 - 00:20:13

cum se recomanda pt o mai mare siguranta a purta copilul pe bicicleta: pe cadru in scaun sau pe portbagaj in scaun?
  • 0

#26 hhhrobi

hhhrobi

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 33 postări

Postat 12 April 2012 - 09:11:31

Mi se pare mult mai sigur sa il ai in fata ta dar depinde si cat e de mare copilul. Al meu, la 3 ani nu prea incape in fata asa ca am luat scaun pentru portbagaj....
  • 0

#27 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3113 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 12 April 2012 - 09:30:46

Şi eu o vreme l-am purtat în faţă, dar deja nu mai încape, şi l-am mutat pe un scaun mai mare în spate.
  • 0

#28 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări
  • Biciclete:Btwin Triban 3

Postat 12 April 2012 - 12:36:38

Stie cineva marci bune de scaune pt copii pt bicicleta? Ceea ce am gasit "acasa" e plastic ieftin chinezesc...

Eu am cumparat din Decathlon un scaun Hamax cu prindere pe cadru, pe bara din prelungirea tijei de sa. Sta suspendat in 2 bare de otel deasupra rotii din spate. (Nu am portbagaj)
  • 0

#29 hhhrobi

hhhrobi

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 33 postări

Postat 13 April 2012 - 09:47:31

De curand am luat si eu scaun pentru ala mic si am ales varianta care se aseaza pe portbagaj. Mi se pare mai solida si mai putin stresanta pentru cadru bicicletei...
  • 0

#30 pustiu

pustiu

Membru Senior

• Members
  • 266 postări

Postat 14 April 2012 - 23:55:38

Mie-mi pare mult mai protejat copilul daca-l pui in spate, "pe portbagaj" utilizand un scaun special, clar.

In primul rand cred ca-i ferit de praf si vant iar tu poti sa manevrezi mult mai usor bicicleta. Scaunul care-l am eu are sistem de prindere chiar si pentru picioare, pentru cei mai naravas :).

Ca si dezavantaj as mentiona dezechilibrul ce apare la bicicleta atunci cand copilul sta in scaunul lui si tu mergi pe langa bicicleta incercand sa urci o bordura, de examplu. La o bicicleta gen mtb, daca nu esti atent, sau daca nu ti foarte ferm ghidonul in mana ai toate sansele sa basculezi bicicleta. Acest lucru nu are aceasi amploare daca utilizez scaunul la o bicicleta tip trekking.
  • 1

#31 alex.burlacu

alex.burlacu

Membru Senior

• Members
  • 674 postări

Postat 17 April 2012 - 12:17:07

@pustiu - să vezi dezechilibru când începe să-ţi danseze-n scaun :) chiar şi cu picioarele prinse... sau când ţine neapărat să vadă pe lângă tine şi se apleacă în vreuna din părţi.
Dar oricum, după ce le-am testat, am rămas la cel aşezat în spate. Aşa am apucat 1 an de mers la grădiniţă (unde-am aflat că din cauză că-mi aduc eu copilul pe bicicletă-s toţi mucoşi în clasă :) ) aşa am scos-o la plimbare-n parc şi asta de vreo 3 ani şi jumătate. Acuma, la drumuri mai lungi o pun în remorcă, care mi se pare mult mai comodă (dar care are de asemenea minusurile ei). Urmează să văd cum fac cu cea de-a doua fată.... cred că cea mică va sta acuma în portbagaj şi cea mare în remorcă.
  • 0

#32 hhhrobi

hhhrobi

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 33 postări

Postat 18 April 2012 - 10:32:00

Mai fa una si o pui pe un scaun in fata. Ai formatie completa :P

Cat despre gradinita, stai linistit. Toti se plang de toate prostiile (ca copii primesc prea multa ciocolata de ex la gradinita unde il duc eu pe al meu) dar cand ii vezi venind cu copii in masina, nici unul nu are scaun de copil iar aia mici zburda prin masina, fara centuri.

La subiect: De 2 zile il duc si eu pe ala mic pe scaunul pe care l-am luat, pe portbagaj. Singura problema pana acum e ca din cauza ca plecam dimineata si pentru ca vremea e cam ploioasa si friguroasa, ii ingheata mainile. O sa ii dau niste manusi mai subtiri si ar trebui sa fie totul ok. Am si noroc ca de la mine pana la gradi cam 80% din drum e cu banda de bicicleta.
  • 0

#33 alex.burlacu

alex.burlacu

Membru Senior

• Members
  • 674 postări

Postat 18 April 2012 - 15:30:57

@hhhrobi - Ha!... nu ştiu dacă rezist la o a treia :D
Pentru dimineţile mai răcoroase de primăvară/toamnă am folosit o pătură fleece, treceam două colţuri prin găurile care ar trebui să-i fie mânere. Aşa corpul îi era cât de cât protejat şi nu mi s-a plâns de frig. Ce n-am rezolvat încă - zona feţei. îi lăcrimează uneori ochii foarte tare şi (mai ales în dimineţile mai reci) mi s-a plâns de dureri de cap. Am tot studiat posibilitatea de a prinde un parbriz de scuter de tija de la şa... dar n-am găsit încă o soluţie decentă.
  • 0

#34 hhhrobi

hhhrobi

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 33 postări

Postat 18 April 2012 - 17:01:29

Eu ii pun gluga de la hanorac sau geaca in cap si pun casca peste. Fiind in spatele meu nu prea il bate vantul direct in fata....
  • 0

#35 SerbanI

SerbanI

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 1 postări

Postat 11 June 2012 - 17:27:53

Salut tuturor
Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat din experienta voastra va rog. Am un baietel de 1 an si 1 luna si vreau sa-l pun pe bicicleta. M-am interesat de scaune pt. bebe si cel cu pozitionare in fata pare sa fie solutia perfecta pt. mine: pot vorbi cu el, pot vedea ce face, ii pot sprijini daca adoarme, adica l-as simti in siguranta in bratele mele. Credeti ca e prea micut pentru asa ceva? M-ar interesa parerea cuiva care si-a pus copilasul de la varsta asta frageda pe bicicleta si daca a fost OK. Baietelul meu are ~9.2 Kg, abia a inceput sa mearga ma intreb daca vribatiile nu produc probleme; ma gandesc la musculatura gatului si la coloana, daca nu pot fi afectate. Cum internetul e si prieten si dusman am gasit cateva articole in care se precizeaza niste riscuri (leziuni la coloana vertebrala, leziune pe creier). As aprecia mult niste sfaturi la obiect, din experienta.
Multumesc
  • 0

#36 Shiva

Shiva

Professional Bug Slayer

• Members
  • 450 postări
  • Biciclete:MTB Morishima

Postat 16 April 2013 - 23:44:17

Am pus ochii pe un scaun Belleli B-One pentru a ma plimba cu piticul. Inteleg inconvenientele plasarii scaunului in fata insa nu as putea sa ma urc pe bicicleta daca e pus pe portbagaj.

Si se aplica aceleasi reguli ca si la condus masina, cand e "my precious" la bord: calm, incet, fara frane bruste ...:)

• 0

#37 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2074 postări

Postat 17 April 2013 - 08:16:17

am avut eu dintr-asta, nu vad niciun inconvenient ca-l ai in fata, ba chiar vad unele bonusuri. il ai tot timpul in ochi, esti linistit ca vezi ce face, bagat mainile pe unde trebuie (spite, frane, etc.) il vezi si cand adoarme si-i cade capul intr-o parte si-l mai tii cu mana, etc.

eu, per total, am fost foarte multumit de el, mai ales ca am dat juma din banii aia pe el.

• 0

#38 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3150 postări

Postat 17 April 2013 - 09:13:46

Haha.

Inițiatoru' topicului a avut unul d-ăsta. Cu 10 lei din Kaufland.

I-au sărit toți în cap atunci ;)) că-i chinezărie, că nu se poa', că...

A fost folosit 2 ani și apoi donat unui amic (care lucrează în domeniu ;) ) și care încă îl folosește.

Nu-mi dau seama însă cum îl poți prinde în față (al meu avea prindere standard)

• 0

#39 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3113 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 17 April 2013 - 09:14:12

Şi eu am scaun în faţă, tocmai mă gândesc să-l montez din nou să-l pot pune şi pe ăla micu pe biclă. Ăla mare s-a mutat în spate din motive de gabarit.

Singuru inconvenient la mine a fost că, după ce a mai crescut puradelu, dădeam cu bărbia în casca lui.

• 0

#40 hipopotanu

hipopotanu

Membru Senior

• Members
  • 2074 postări

Postat 17 April 2013 - 09:25:09

Inițiatoru' topicului a avut unul d-ăsta. Cu 10 lei din Kaufland.

I-au sărit toți în cap atunci ;)) că-i chinezărie, că nu se poa', că...

Probabil si eu am fost unul dintre ei, la 10 lei si suruburile de prindere costa mai mult de atat. Acu ca te-am vazut si te-am cunoscut personal, parca te-as crede, desi parca ziceai ca era 20 de lei, dar ma rog, erau si niste beri implicate, deci ...

Nu-mi dau seama însă cum îl poți prinde în față 

Se prinde direct de cadru, de headtube, cine ar loc, daca nu se pun mai multe distantiere sub pipa, cine are loc, si se prinde de acolo.

Nu am poze in detaliu de cum prinsesem scaunul, dar a stat foarte bine acolo, deci solutii sunt destule, rabdare si o cutie de bere si se rezolva.

• 0