Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie
- - - - -

Conditii de depozitare bicicleta iarna

• Please log in to reply
55 replies to this topic

#1 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 06 November 2009 - 12:25:45

As avea nevoie de niste sfaturi legate de cum ar trebui depozitata bicicleta in timpul iernii. Merge tinuta afara pe balcon supusa intemperiilor, sau intr-o magazie (dar tot ger), sau ar trebui tinuta in casa (cam dificil-lipsa de spatiu)? Daca sunt nevoit s-o tin afara cum ar trebui protejata pe timpul iernii?
Astept sfaturi.

PS: In cazul in care mai exista vreun topic pe aceasta tema (eu nu am gasit), rog moderatorul sa mute aunutul.
  • 0

#2 ombun

ombun

Membru Senior

• Members
  • 2542 postări

Postat 06 November 2009 - 13:19:53

Cei mai multi o sa te intrebe: de ce vrei s-o depozitezi ?

Eu, si vara si iarna, am un suport tip furca in care o (le) tin agatata pe perete, in camera.
  • 0

#3 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2612 postări

Postat 06 November 2009 - 13:22:17

Daca esti mai avangardist, o bicicleta curatata bine arata mai bine agatata sus pe un perete decat 10 bibelouri :) Cu o conditie... sa nu stea tot timpul acolo.
  • 0

#4 BogdanTimisoara

BogdanTimisoara

Membru Senior

• Members
  • 695 postări

Postat 06 November 2009 - 13:32:00

daca nu poti sa o tii in casa, nu poti sa o tii in casa, asta este si trebuie cautat alt loc.
Ideala ar fi o boxa, cu conditia sa nu fie umezeala multa. Din pacate si eu sunt nevoit sa pastrez bicicletele tot pe balcon, macar balconul e inchis, nu sunt expuse ploii si zapezii. Cu toate astea, un bacon care nu e inchis in termopan si incalzit, tot nu poate feri bicicleta de umezeala. Frigul in sine nu ii face atata rau , insa umezeala ii face. Cred ca solutia ideala ar fi sa ungi bine cu ceva unsoare mai consistenta lantul, pinioanele cablurile de frana, iar la primavara inlaturi cu o carpa surplusul de unsoare. Sa nu ramana bicicleta cu noroi pe ea, pentru ca acel noroi va absorbi umiditatea si va pastra locul murdar in permanenta in umezeala.
In rest, eu cred ca e mai periculoasa caldura excesiva (bicicleta pe balcon inchis, vara, in conditii de sera), caldura excesica dauneaza componentelor de plastic sau cauciuc, le imbatraneste prematur.
Aa, inca ceva, daca sta mult timp bicicleta, fie iarna, fie vara, e bine sa stea cu rotile dezumflate insa libere, bicicleta sa nu stea pe roti ci suspendata.
  • 0

#5 Niji

Niji

Membru

• Members
  • 958 postări

Postat 06 November 2009 - 13:41:03

Cei mai multi o sa te intrebe: de ce vrei s-o depozitezi ?

Eu, si vara si iarna, am un suport tip furca in care o (le) tin agatata pe perete, in camera.

ce fel de agăţătoare ai şi de unde ai cumpărat-o? mă gîndeam şi eu la o variantă de genul ăsta, nu de alta dar pe hol ia prea multe înjurături de la colegele de apartament :)
  • 0

#6 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 06 November 2009 - 13:41:53

Daca esti mai avangardist, o bicicleta curatata bine arata mai bine agatata sus pe un perete decat 10 bibelouri :D Cu o conditie... sa nu stea tot timpul acolo.

Perfect de acord cu tine, dar nu cred ca de aceeasi parere va fi si nevastamea. Nu ca ei i-ar placea bibelourile :) , dar ideea de a vedea bicla pe post de tablou nu o va accepta.
Deci in casa e aproape exclus sa o tin. Sau....(am o idee)... dati-mi motivele pentru a o tine in casa in timpul iernii si poate o conving sa ma lase sa o agat pe perete [-O<

Numai bine
  • 0

#7 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 06 November 2009 - 13:44:53

ce fel de agăţătoare ai şi de unde ai cumpărat-o? mă gîndeam şi eu la o variantă de genul ăsta, nu de alta dar pe hol ia prea multe înjurături de la colegele de apartament :)

Aceeasi intrebare...cum arata, de unde si eventual un pret orientativ?
  • 0

#8 ombun

ombun

Membru Senior

• Members
  • 2542 postări

Postat 06 November 2009 - 13:46:59

Exista si sistemul pentru prins de roata, bicicleta stand cu rotile perpendicular pe perete.

Eu am ales varianta cu prindere pe cadru (ca doua coarne). Am cumparat sistemul acum 1 an de la Mr Bricolage (Mihai Bravu intersectie cu Vitan). Pretul era de vreo 30 lei (era oferta), dar n-ar trebui sa coste mai mult de 50. Eu pun ambele biciclete pe un singur suport, dar am construit o "baza" din PAL, ca sa departez suportul de perete (sa departez ghidonul de perete). Doar asa incap doua biciclete una langa alta. Pe placa de PAL am prinse carlige unde agat diverse lucruri: rolele, castile, pompa, etc...

Parca am vazut acest dispozitiv si la Decathlon.

Mai am un sistem de atarnat de tavan (se prinde de ghidon si de sa, si se ridica printr-un sistem de scripeti), dar am renuntat sa-l montez, pentru ca nu se preteaza la apartamente ci la incaperi de peste 3 m inaltime.
  • 0

#9 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 06 November 2009 - 14:05:28

Pentru cei care agatati bicicleta pe perete, cum reusiti sa evitati murdarirea peretelui de la cauciucuri. Ma gandesc ca oricat de bine spalate ar fi rotile tot risti sa inegresti peretele in caz ca-l atingi din greseala.
  • 0

#10 ombun

ombun

Membru Senior

• Members
  • 2542 postări

Postat 06 November 2009 - 14:21:19

Sugerez sa bagati pe perete o foaie de pal sau pfl melaminat. Este usor de curatat si intr-o multitudine de culori.
  • 0

#11 BogdanTimisoara

BogdanTimisoara

Membru Senior

• Members
  • 695 postări

Postat 06 November 2009 - 14:33:22

... poate o conving sa ma lase sa o agat pe perete [-O<

Pe cine? :)
Si eu am fost avangardist pana sa fiu familist. Acum bicicletele stau pe balcon.
Bicicletele mele stau cu rotile perpendicular pe perete, pe suporturi BBB din astea: Suport pe perete
Pana sa am asa ceva, aveam un soi de carlige metalice, ceva de genul asta. Rotile au murdarit complet peretii. Cu suportul BBB, roata din fata nu mai calca pe perete ci pe placa metalica prinsa pe perete. Roata din spate nu mai murdareste nimic pentru ca am pus gresie in balcon, care vad ca nu se murdareste deloc de la cauciucuri.
  • 0

#12 MALAGA SY

MALAGA SY

Membru Senior

• Members
  • 212 postări

Postat 06 November 2009 - 16:43:23

Daca nu poti tine toata bicicleta si nu ai un suport, atunci macar cauciucurile sa le ascunzi in casa pe undeva. Da-le jos de pe bike si tine-le in casa, o sa eviti craparea lor prematura(e drept cauciucurle de calitate nu prea sufera de boala asta chiar daca le tii in frig dar de ce sa risti.) Pe balcon deschis chiar si cu o prelata pe ea nu este o idee prea grozava. Pana la primavara tot o sa rugineasca ceva pe ea.
  • 0

#13 Benyyy

Benyyy

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 10 postări

Postat 06 November 2009 - 17:55:46

As avea si eu o intrebare
eu tin bicicleta in uscatorul blocului si fiindca acolo au acces toti vecinii am zis sa o si leg pt ca nu se stie niciodata si sa fie mai sigur
problema ii ca singuru obiect de care o pot lega ii caloriferu care mai ales acuma in timpu iernii merge tot timpu, afecteaza caldura bicicleta?
  • 0

#14 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 06 November 2009 - 21:47:38

Am negociat cu nevasta si depozitarea bicicletei in casa, agatata pe perete este exclusa, nici nu vrea sa auda. Asadar mi-au mai ramas variantele de a o tine pe balcon (stau la curte deci e un fel de terasa deschisa) sau intr-o magazie unde am diverse scule. Dezavantajul cu magazia e ca este destul de stramt spatiul si ma lovesc tot tipul de ea. Avatajul este ca macar este la adapost de intemperii. De frig oricum nu scapa.
Acum:... am inteles ca e bine sa umflu cauciucurile si sa gresez diverse piese.Ce alte masuri ar trebui sa mai iau? E prima iarna si tin mult la bicicleta si n-as vrea ca la anul sa nu ma pot bucura din plin de ea.
  • 0

#15 LucianS

LucianS

Membru

• Members
  • 111 postări

Postat 06 November 2009 - 22:35:45

Bicicleta iarna se tine "aplatizata" la perete, adica:
- se scot frumusel pedalele si se intorc invers apoi se insurubeaza dar nu se strang
- se slabesc cele doua suruburi de la pipa si se roteste ghidonul cu 90 grade
- se pliaza atent cablurile de la frane /schimbatoare pe langa perete sa nu fie fortate
- eventual se scoate si saua si depozita altundeva sau sub bicla
- se pune bicla cu lantul spre perete - faptul ca bicicletele sunt asimetrice ne va ajuta acum si greutatea de pe partea dreapta va trage tot timpul bicla spre perete - ea nu va avea tendinta sa cada;
- gata ! avem o chestie care nu e mai lata de 15 cm si sta cuminte la perete eventual sub o cuvertura simpatica gen Ikea - sa arate si frumos;

p.s.pt cei care tin la chestia aia cu carligu' mai intru eu pe aci si va mai scriu.. nu e mare shmecherie dar trebuie date gauri in pereti ..dibluri..etc.. e mai mult ca sa stea bicla frumos cum am vazut noi in unele filme , dupa parerea mea e cam mancatoare de spatiu solutia aia...

..eu unul iarna o fac bucati.. oricum intra in reconditonare totala dupa un sezon .. o mai montez la loc prin martie...
  • 0

#16 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9466 postări

Postat 06 November 2009 - 22:38:06

Suportul asta e cel mai simplu, si bicla ocupa cel mai putin loc.
Se poate monta si in balcon la 1,5m inaltime, salvand mult spatiu. Se agata doar in pedala, iar cauciucurile se pot inveli cu carpe.
SUPORT PERETE - Biciclete de vanzare - Bikexpert
Imagine postată
  • 0

#17 Guest_murgoci_*

Guest_murgoci_*
  • Guests

Postat 06 November 2009 - 23:00:53

Eu am asaceva Magazin de biciclete online Bike XCS Biciclete de vanzare. Importator NIRVE pe balcon unde agat bicicleta de ia si tot balconul este al meu :D
  • 0

#18 BogdanTimisoara

BogdanTimisoara

Membru Senior

• Members
  • 695 postări

Postat 06 November 2009 - 23:08:42

Acum:... am inteles ca e bine sa umflu cauciucurile si sa gresez diverse piese..

Nu sa le umfli, ci sa le dezumfli, iar bicicleta sa nu isi lase greutatea pe cauciucurile astfel inmuiate, adica sa stea suspendata. Cred ca solutia cea mai buna e ca rotile sa le depozitezi separat, scoase din cadru si furca.
Piesele din metal feros protejeaza-le cu un strat de lubrifiant, lantul imbraca-l in vaselina pana la primavara. Daca ai za rapida la lant, scoate lantul si tine-l intr-un nylon impreuna cu vaselina protectoare.
Ce e aluminiu sau carbon, nu are ce sa sufere peste iarna.
Aaa, inca ceva: detensioneaza toate arcurile tensionate, adica pune schimbatoarele de viteze pe foaia mica si pinionul cel mai mic, si scoate cablurile de frana din V-brake, ca arcurile sa se odihneasca libere, netensionate.
  • 0

#19 mQ1

mQ1

Membru

• Members
  • 213 postări

Postat 07 November 2009 - 01:43:37

As avea si eu o intrebare
eu tin bicicleta in uscatorul blocului si fiindca acolo au acces toti vecinii am zis sa o si leg pt ca nu se stie niciodata si sa fie mai sigur
problema ii ca singuru obiect de care o pot lega ii caloriferu care mai ales acuma in timpu iernii merge tot timpu, afecteaza caldura bicicleta?

inainte sa-ti faci probleme in legatura cu caldura/frigul din uscator, citeste threadu cu biciclete furate si aduti bicla in casa:d
  • 0

#20 Pinion

Pinion

Membru Senior

• Banned
  • PipPipPip
  • 86 postări

Postat 07 November 2009 - 07:11:44

Bicla se depoziteaza in locul de vara, asta pt ca o folosesti tot timpul ! ;)
  • 0

#21 thor66six

thor66six

Alien Viking

• Members
  • 1418 postări
  • Biciclete:Bianchi

Postat 07 November 2009 - 08:02:48

Bicla se depoziteaza in locul de vara, asta pt ca o folosesti tot timpul ! ;)

Clar.As spune chiar ca NU se depoziteaza.Oricand poate sa fie o zi uscata si cu soare...
  • 0

#22 Trevizes

Trevizes

Velosof

• Moderators
  • 4385 postări

Postat 07 November 2009 - 08:25:24

Am observat ca in fiecare an cum scade temperatura sub 10 grade apar topicuri din astea. Daca le-ar deschide unii care locuiesc in Pasul Tihuta as intelege, iarna pentru ei inseamna zapezi de 1 metru. Dar pentru bucuresteni problema asta nu exista daca ai prins ultimele ierni pe aici. Pentru cei frigurosi e de recomandat un hometrainer.
  • 0

#23 BogdanTimisoara

BogdanTimisoara

Membru Senior

• Members
  • 695 postări

Postat 07 November 2009 - 17:16:52

Pentru unii, iarna e ca vara, isi iau echipamentul de iarna si continua sa foloseasca bicicleta fara nicio diferenta fata de anotimpurile cu temperaturi pozitive.
Pe aceia ii felicit, ii respect si le urez asfalt uscat.
Mai este o categorie care folosesc bicicleta atunci cand le face placere, si poate ca nu le face placere sa pedaleze iarna. Si pe aceia ii respect si ii felicit ca au folosit bicicleta atata timp cat le-a facut placere, spre deosebire de altii care nu o folosesc deloc.
Aceasta din urma categorie, absolut respectabila, are nevoie de sfaturi de depozitare a bicicletei peste iarna. Daca aveti tips&tricks despre cum se poate depozita bicicleta peste iarna, sunt bine-venite. Remarci de genul "bicicleta trebuie folosita permanent, fie iarna, fie vara" nu ajuta cu nimic.
Pe vremea cand faceam canotaj de performanta, as fi spus oricui ca se poate iesi pe apa si pe ploaie, si iarna, numai sa nu fie inghetata apa. Vremurile alea au trecut, iar acum mi-am pus caiacele la caldurica si mi-am pregatit schiurile si claparii.
Pentru unii din noi, nu se rezuma totul la a pedala in orice conditii. Si eu ma pregatesc ca in cateva saptamani sa dezumflu rotile, sa invart ghidonul spre dreapta si sa "arhivez" bicicleta pana prin februarie-martie. Daca ma puteti ajuta cu un sfat despre cum se face asta, va multumesc anticipat!
Cu respect, tuturor biciclistilor, de sezon sau nu.
  • 0

#24 ChrisM

ChrisM

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 47 postări

Postat 08 November 2009 - 10:56:36

Chimic vorbind aluminiu nu este recomandat sa stea sub zero grade. Aliajele s-au imbunatatit in ultimi anim dar aluminiu este mai casabil si predispus la temperaturi joase....
Intrebati un chimist!
  • 0

#25 BogdanTimisoara

BogdanTimisoara

Membru Senior

• Members
  • 695 postări

Postat 08 November 2009 - 12:25:23

Deci un cadru care a stat peste iarna la temperaturi negative, devine mai casant chiar si dupa ce temperaturile cresc? Sau este casant doar atata timp cat temperaturile sunt sub zero?
Daca e prima varianta, inseamna ca nu prea e diferenta intre a depozita bicicleta in frig, sau a o folosi pe frig. Daca e a doua varianta corecta, inseamna ca utilizarea bicicletei in conditiile temperaturilor negative, trebuie sa se faca mai prudent, cu expunere mai mica la vicisitudinile terenului off-road.
  • 0

#26 Flipper_gl

Flipper_gl

Membru Senior

• Members
  • 251 postări

Postat 08 November 2009 - 12:51:18

Dilema mea este urmatoarea:
Ies cu bicla la tura cand este foarte frig afara. La intoarcere bag bicla in casa (unde e cald) si in 30sec e plina de apa (condens) ma descalt si duc bicla in balcon (unde e iarna iar). Ce se intampla cu bicla mea? E Merida magneziu, cu ultegra.
multumesc
  • 0

#27 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2612 postări

Postat 08 November 2009 - 16:19:48

Ma gandesc ca ar fi buna o solutie cu niste scripeti sa urci bicicleta direct in balcon
  • 0

#28 nicu_as

nicu_as

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 60 postări

Postat 08 November 2009 - 17:56:34

Chimic vorbind aluminiu nu este recomandat sa stea sub zero grade. Aliajele s-au imbunatatit in ultimi anim dar aluminiu este mai casabil si predispus la temperaturi joase....
Intrebati un chimist!

Nu cred ca e asa negrul dracul, precum spui... sperii usor lumea!!!
Ce sa mai zic atunci de echipamentul de alpinism plecand de la cozi de pioleti (facuti din duraluminiu) si ajungand la banalele carabiniere facute pentru asigurare. Si mai poti sa le folosesti si la - 30 de grade si trebuie sa reziste musai pana la cateva tone forta de soc , fara sa fie casante.
Un cadru de bike nu cred ca suporta mai mult soc decat un spit sau ancora care sta in stanca ani la randul fara sa aiba vreo problema de genul asta.

Legat de depozitare , eu personal nu as tine-o afara peste iarna , pentru ca rungineste cam ce e din otel; ganditi-va si la varianta dezansamblarii ei. Asa cred ca incape mult mai bine intr-o debara sau alt spatiu de doziatare.
  • 0

#29 paulrad

paulrad

Membru Senior

• Members
  • 1565 postări

Postat 08 November 2009 - 22:00:02

Bicicleta nu trebuie depozitată! Trebuie scoasă la aer tot timpul :D
Încerc să-mi impun şi eu asta. De când a venit frigul nu am mai ieşit, că nu am echipament ;;) Marţi, dacă nu plouă, fac o tură de întreţinere, că am ore până la 13 numa` :P
  • 0

#30 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3113 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 08 November 2009 - 22:51:20

Bicicleta iarna se ţine ori în uz, ori pe rulou! Eu prefer şi-şi :D, când e prea frig afară o pun pe rulou, în rest, afară la pedală.
Soţiile de ciclişti ar trebui să fie ceva mai înţelegătoare. A mea, cu mâna pe inimă spun, e foarte rezonabilă. Toate cele 5 biciclete stau bine mersi în casă, în hol, în cuierul lor special lângă cel de haine.
  • 0

#31 ChrisM

ChrisM

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 47 postări

Postat 09 November 2009 - 10:49:58

Intrebati un chimist!

cu cat ai grija sa-l feresti de astfel de temperaturi cu atat il vei avea mai mult....credeti ca un cadru de alu va tine 20-30 ani ca unul de cromo cum mai vedem adesea....? E vorba de termen lung iar iarna la minus multe grade intr-adevar socurile cadrului pot genera fisuri mult mai usor....
  • 0

#32 hilea1

hilea1

Membru Senior

• Members
  • 366 postări

Postat 09 November 2009 - 11:18:13

cCe ma da inapoi de la pedalatul pe zapada si mazga specifica sezonului rece?
Faptul ca nu am unde sa spal bicla la temperatura adecvata(adica peste 0)...exclus spalatoriile pt ca pana acasa e bocna, pe balcon deschis e aceeasi temperatura scazuta, in casa e sotia :) !
Asta ar fi singurul inconvenient dar uneori, pe zapada proaspata,abia ninsa (fara agenti chimici de la primarie)merita din plin, pt ca derapajele pe zapada sunt de vis!!
  • 0

#33 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 09 November 2009 - 13:34:58

Am observat ca in fiecare an cum scade temperatura sub 10 grade apar topicuri din astea. Daca le-ar deschide unii care locuiesc in Pasul Tihuta as intelege, iarna pentru ei inseamna zapezi de 1 metru. Dar pentru bucuresteni problema asta nu exista daca ai prins ultimele ierni pe aici. Pentru cei frigurosi e de recomandat un hometrainer.

Indiferent daca locuiesti sau nu in Pasul Tihuta atat vreme cat nu poti folosi bicicleta in sezonul rece cred ca se pune problema ce masuri ar trebui sa iei pentru intretinerea ei in aceasta perioada. Eu nu pot folosi bicicleta zilnic din mai multe motive, unul dintre ele fiind ca, locuind la vreo 17 km de Bucuresti, trebuie sa duc copilul dimineata la scoala cu masina. Bicicletele le-am luat pentru plimbari in parc sau cand weekend-urile sunt frumoase le punem pe masina si dam fuga pana la munte. Vara asta am facut niste ture frumoase in Piatra Craiului si Bucegi, iar la anul vreau sa repetam experienta. Ideea e ca tin foarte mult la biciclete (Focus whistler-eu, Orbea-sotia si Neuzer-cel mic) si n-as vrea sa se distruga din cauza neaplicarii (din necunoastere) unor masuri minime de intretinere.
  • 0

#34 Trevizes

Trevizes

Velosof

• Moderators
  • 4385 postări

Postat 09 November 2009 - 19:25:02

Am inteles explicatia ta. Multi dintre noi probabil nu ne-am pus problema asta. Ideea e sa nu o lasi expusa la sursa de umiditate. Probleme cu temperatura sunt mai mult la cadrele de carbon si mufe de aluminiu, cele doua materiale avand comportari opuse la frig. Dar nu e cazul asta la tine, iar eu nu cred ca va fi un ger iarna asta sa crape aluminiu.
Ce as face in locul tau daca ar trebui sa o pun in conservare? Pai as desface-o pina la ultima bucata, as curata-o, as unge tot. as scoate si butucul pedalier si as spala si cadrul pe interior, as curata toate mizeriile acumulate cu ocazia asta. Pe bucati cred ca ar fi si mai simplu sa o depozitezi si sa o feresti de orice problema de iarna. si nici nu ar mai fi problema cu frica de hoti.
  • 0

#35 fm75ro

fm75ro

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 10 November 2009 - 09:52:01

Multumesc pentru sfaturi. In weekendul asta o s-o pregatesc de iernare.
  • 0

#36 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1112 postări

Postat 10 November 2009 - 10:18:48

Eu folosesc bicicleta tot timpul si acum indiferent de vreme, este si mijlocul meu de transport la job, eu am avut noroc ca o colega sta aproape de mine si are un garaj sub bloc, asa ca mi-a dat o cheie si țin bicicleta acolo, vorbiți si voi cu vecini, prieteni, colegi care stau în zona și au un garaj, poate mai încape o bicicleta pe lîngă mașina acolo.
  • 0

#37 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 572 postări
  • Biciclete:Pinarello, Raleigh, Allegro

Postat 10 November 2009 - 13:12:16

Pentru cei care opteaza pentru a pune la hibernare bicicleta cred ca ar fi indicata demontarea, curatarea si ungerea pieselor de rulare, verificarea franelor, schimbatoarelor, a cablurilor. Oricum lucrul acesta ar trebui facut anual (lantul mai des), prin demontare bicileta va ocupa un spatiu mai mic in casa.
  • 0

#38 ChrisM

ChrisM

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 47 postări

Postat 11 November 2009 - 12:55:12

Ca fapt divers aluminiu seria 6000 este mai durabil in timp datorita faptului ca este mai flexibil decat cel din seria 7000 care este mai usor mai casant si in general mai putin rezistent in timp.
6000 daca vrei o bicicleta pentru deplasari plimbari
7000 daca vrei performanta sau ai ceva bani in plus in buzunar
  • 0

#39 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2612 postări

Postat 11 November 2009 - 13:28:04

A avut careva pana acum probleme cu fisuri aparute in cadre decente in conditii de folosire decenta, asta excluzand downhill nebun?
  • 0

#40 revoltatul

revoltatul

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 23 postări

Postat 11 November 2009 - 14:43:53

Eu am ales varianta asta. Este foarte practica si arata bine ( mie-mi place )
Imagine postată
http:////img692.imag...phprjykxlam.jpg
  • 0