Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Tg Jiu - Pas Vulcan - Vulcan - Valea cu Pesti - Sohodol - Tg. Jiu

• Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări
  • Biciclete:Corratec

Postat 08 November 2009 - 23:56:05

La anul voi face traseul asta, impreuna cu cativa prieteni.
Voi anunta din timp data. Daca mai sunt doritori... m/
Sau cei din zona daca au ceva sugestii de obiective in plus de vazut, sunt binevenite.
Route: Tg Jiu - Pas Vulcan - Vulcan - Valea cu Pesti - Sohodol - Tg. Jiu | Bikemap.net
Traseul are doua zile, cu cazare la Valea cu Pesti.
  • 0

#2 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 340 postări
  • Biciclete:Kellys Salamander Canyon Roadlite 6.0SL

Postat 11 November 2009 - 23:03:19

Sa nu uiti!<):))
  • 0

#3 Niji

Niji

Membru

• Members
  • 958 postări

Postat 12 November 2009 - 01:43:07

La Sohodol am petrecut două revelioane. Frumoasă zona. Așteptăm vara cu nerăbdare :))
  • 0

#4 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 12 November 2009 - 19:53:39

@dadu: nu uit, e No 1 in lista de iesiri de la anul. Se preteaza bine la tura de we.
@niji: si eu am trecut o data pe acolo si m-au impresionat Cheile, desi eram cu masina. Cu bicla o sa fie si mai interesant.
  • 0

#5 StefanU

StefanU

Membru Senior

• Members
  • 271 postări
  • Biciclete:Kona FireMountain Deluxe, Merida One-Twenty, Puch Storm

Postat 12 November 2009 - 21:01:58

[...] e No 1 in lista de iesiri de la anul [...]

Cum no. 1? Pai si Apusenii? @-)
  • 0

#6 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 13 November 2009 - 17:36:55

Ei, si ei tot pe acolo, nu i-am uitat, vara e mare... :-SS
  • 0

#7 Perfidus

Perfidus

Membru

• Members
  • 101 postări
  • Biciclete:Kellys Salamander 2008

Postat 15 November 2009 - 23:42:25

Sohodolul a fost "intrarea" intr-o tura de weekend facuta cu tinoD asta vara. Doar ca noi de la Campul lui Neag am luat-o la deal, spre pasul Jiu Cerna. O tura extraordinara pe care as repeta-o cu placere. Pasul Vulcan il am si eu pe lista, am stat doua zile la Cabana Vulcan (dar am urcat cu un 4x4 X_X) si privelistea vaii Jiului e superba de acolo, cine a fost sus la Straja stie. Cu alte cuvinte sa ne anunti, ca cine stie...
  • 0

#8 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 16 November 2009 - 09:59:04

Pe Jiu-Cerna am fost si noi anul trecut, pana la Herculane, dar venind din Petrosani. Extraordinara zona!
La vara o sa mergem in circuit, o sa ne fie mai usor si cu transportul biclelor, ca venim cu ele pe masini.
Dau de veste negresit! :D
  • 0

#9 hawkarr

hawkarr

Amator

• Membru
  • PipPipPip
  • 35 postări

Postat 19 March 2010 - 23:07:19

rog sa ma anuntati si pe mine...daca voi fi in forma la momentul respectiv, ma inscriu negresit!
  • 0

#10 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 20 March 2010 - 12:17:37

Vom posta aici.
Probabil va fi prin iunie, sa se duca zapezile si sa se zvante pamantul.
  • 0

#11 crisdeburg

crisdeburg

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 13 May 2010 - 20:45:51

Vom posta aici.

Anunta-ma si pe mine . Sunt din Tg-jiu si cunosc bine zona.
cristiarhi@yahoo.com
  • 0

#12 crisdeburg

crisdeburg

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 13 May 2010 - 20:45:51

Vom posta aici.

Anunta-ma si pe mine . Sunt din Tg-jiu si cunosc bine zona.
cristiarhi@yahoo.com
  • 0

#13 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 14 May 2010 - 21:51:35

Mai bine ne anunti tu cand devine accesibil, daca ai cum sa afli. :))
  • 0

#14 crisdeburg

crisdeburg

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 11 June 2010 - 08:01:36

Mai bine ne anunti tu cand devine accesibil, daca ai cum sa afli. :)

Am uracat pe29 mai prin pasul Vulcan pâna la casa Buliga, drumul era destul de ud si m-a prins si o ploaie la întoarcere.
Am fost ieri si pe Cheile Sohodolului pâna aproape de creasta. Drumul s-a mai uscat, dar mai sunt porţiuni mai ude.
Cred ca acum s-ar putea face traseul Pasul Vulcan, Lupeni, Valea de Pesti, Cheile Sohodolului, două zile.
Plecarea ar putea fi sâmbata 19 iunie, ora 8,00 din faţa Hotelului Gorj din Tg-Jiu.
Cei care doresc sa participe, astept confirmarea.
  • 0

#15 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 11 June 2010 - 11:19:13

Din pacate nu pot ajunge pe 19 iunie, insa vreau sa fac sigur traseul, undeva prin iulie, asa ca daca mergeti pe 19, reveniti si voi cu poze si descriere.
Bafta!
  • 0

#16 Perfidus

Perfidus

Membru

• Members
  • 101 postări

Postat 14 June 2010 - 17:25:16

E foarte tentanta "oferta", numai ca eu pe 20 trebuie sa fiu in Craiova, am o obligatie. Poate totusi te-oi putea insoti pana sus in Pasul Vulcan si apoi fac cale intoarsa - las masina in Tg. Jiu, varianta 1 - sau coborare in Vulcan ->Petrosani - retur cu trenul la Craiova - Varianta 2, fara masina. Din pacate, la varianta 2 nu pot ajunge mai devreme de 8:22 in gara Tg.Jiu.
Mai tinem legatura!
  • 0

#17 AdrianB1

AdrianB1

Membru

• Members
  • 841 postări

Postat 14 June 2010 - 18:08:23

In zona Vaii cu Pesti e o pestera care poate fi vizitata, dar e destul de riscant: accesul e dificil si interiorul periculos, se poate merge pe niste brauri de piatra, apoi pe burta prin niste tunele si tot asa, nu doar te murdaresti dar te poti accidenta (casca e recomandata, eventual genunchere, cotiere si manusi). Intrarea in pestera e pe stanga cum se urca valea, pe dreapta fiind paraul.

De asemenea dupa Campul lui Neag sunt Cheile Butii, cu cateva cascade dragute care pot fi escaladate pe jos pana la un anumit punct unde era montat un cablu de tiroliana (daca va vin idei :( ). Daca nu, se poate urca deasupra cascadei pe o poteca foarte abrupta (exclus bicicletele), peisajul e frumos si se vede o mare parte din vale. Si mai sus si mai in spate e un platou cu vreo 3 case vechi raspandite printre pajisti, atentie doar ca una din locatarele varstnice nu e deloc prietenoasa si avea si caini, genul care nu fug cand vad un urs si la care e posibil sa le placa stofa pantalonilor turistilor.
  • 0

#18 tinoD

tinoD

Membru

• Members
  • 126 postări
  • Biciclete:Kona Caldera, Trek 4700

Postat 14 June 2010 - 18:32:17

Da Adrian, cheile Butii sunt mirifice, dar se pot parcuge numai cand nivelul apei este scazut, sau daca esti dispus la o udeala zdravana si la multa atentie la pietrele alunecoase. Eu le-am parcurs in ambele ipostaze, dar daca nivelul apei este mai scazut este mai placut si ca peisaj si ca efort. Pajisitile de care vorbesti probabil este locul numit "La fanate" si este intr-adevar superb, linistitor si privelistea mirifica. Acolo sa poate ajunge si cu bicla, in zona superioara a lor, insa pe drumul forestier catre cabana Buta. Apoi se poate continua drumul (urcus continuu nu foarte dificil) pana in punctul "La beciuri", iar daca vrei poti sa ajungi si pana la Cabana Buta dar mai si impingi la bicla (destul de mult) dar cred ca merita.
  • 0

#19 AdrianB1

AdrianB1

Membru

• Members
  • 841 postări

Postat 14 June 2010 - 21:36:50

@tinoD, ai idee de la Cabana Buta daca se poate merge spre nord, spre Hateg? Cred ca ar fi o traversare frumoasa. Scuze de deturnare a topicului, dar poate dau idei participantilor ;)
  • 0

#20 Perfidus

Perfidus

Membru

• Members
  • 101 postări

Postat 15 June 2010 - 09:24:32

Nu am idee despre vreun drum de la Buta spre nord, doar poteci de munte. Dar ar fi interesant de continuat drumul din pasul Vulcan cu cel cunoscut ca DJ666. Se pare ca inainte de calea ferata Simeria-Petrosani si construirea soselei pe defileul Jiului, ruta asta era cel mai des folosita pentru traversarea granitei intre Gorj si zona Hategului.
  • 0

#21 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 15 June 2010 - 09:39:03

Foarte interesanta si continuarea posibila pe DJ666, din pacate nu mai respecta ideea de circuit ptr ce as vrea sa fac anul asta :D
O sa ma gandesc, poate il integrez intr-o alta tura. Cel putin ptr cei care vin din Bucuresti e o aventura sa ajungi cu trenul si se pierde foarte mult timp...

Daca amanati cumva tura din cauza vremii, scrieti si aici, caci as fi interesat sa vin si eu in alt we.
  • 0

#22 Perfidus

Perfidus

Membru

• Members
  • 101 postări

Postat 18 June 2010 - 08:21:15

Din motive de serviciu nu pot bifa tura asta, ma asteapta o sedinta sambata. @crisdeburg, eu as zice sa mai amani si tu, a plouat abundent si va mai ploua si azi. Daca totusi te incumeti, drum bun si sa ne impartasesti si noua impresiile!
:)>-.
  • 0

#23 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 02 July 2010 - 21:30:33

Daca prognoza va fi buna, o sa incercam in we viitor (10 iulie) sa facem traseul asta. Initial aveam programat traseul in Cheile Nerei, dar sunt sanse minime dupa ploile din ultima perioada.
O sa postez vineri daca venim sau nu in zona. O sa lasam masinile undeva in Tg Jiu, plecand sambata foarte devreme din Bucuresti.
  • 0

#24 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 07 July 2010 - 12:17:00

Sambata vom parcurge acest traseu. Vom fi in jur de 10:30 in Tg Jiu.
Imi puteti spune un loc potrivit ptr a lasa masinile parcate pe we?

http://www.bikemap.n...&zoom=12&type=1

Daca mai doreste cineva sa ni se alature, 0723.678.193.
  • 0

#25 cicloturism

cicloturism

Membru

• Members
  • 156 postări

Postat 07 July 2010 - 13:42:00

@tinoD, ai idee de la Cabana Buta daca se poate merge spre nord, spre Hateg? Cred ca ar fi o traversare frumoasa.

De la cabana Buta, fiind doar poteca, pe alocuri abrupta, mai departe e de impins si de carat in spate bicicleta, la deal, vreo 30-50 de minute pana in saua Plaiului Mic, si apoi de coborat - in general pe langa bicicleta, dar fara sa mai trebuiasca luata pe sus - vreo 20 de minute pana in Poiana Pelegii, la capul drumului auto forestier de pe valea Lapusnicului Mare, pe care cobori pe la lacul Gura Apelor si iesi in Tara Hategului. Eu am facut de doua ori traseul asta cu bicicleta, prima oara aveam MTB-ul incarcat cu bagaje, dinspre Buta, a doua oara doar cu day-pack, venind dinspre Gura Zlata... In ambele situatii in cadrul unor ture mai lungi care au cuprins si alte drumuri si pasuri in zona ( trecerea peste pasul Dalma Cazuta, peste pasul Valcan, peste pasul Jiu-Cerna, prin Saua Iepii etc.)
  • 0

#26 Perfidus

Perfidus

Membru

• Members
  • 101 postări

Postat 08 July 2010 - 21:40:38

Succes VladG si vreme buna sa fie! Sambata asta plec in concediu altfel as fi fost prezent la 10 in Targu Jiu! Abia astept povestile si pozele de pe traseu.
In urmatoarea saptamana voi bate potecile din Padis si de pe la Scarisoara, dar din pacate bicla o las acasa.
  • 0

#27 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 08 July 2010 - 21:49:57

Multumesc. Ma gandeam eu ca n-ai fi ratat altfel tura... :)
Concediu placut si multumesc de urari.

Despre vreme, sambata e foarte buna prognoza si la fel in prima jumatate a zilei de duminica.
Eu de maine nu mai am acces la Net, deci ramane doar telefonul postat mai sus.
Cred ca voi merge doar cu ClaudiuXYZ, din Rm. Valcea.
  • 0

#28 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 12 July 2010 - 12:55:35

Am fost in we trecut.
E cel mai tare traseu, peste Transalpina, Strategica, Transfagarasan si tot ce am mai facut pana acum. Va invidiez pe cei care stati in zona si aveti asa trasee la doi pasi :)

Detalii si poze aici (pe ciclism nu pot vedea pozele decat membii):
http://www.daciaclub...dpost&p=2526065
  • 0

#29 xemax

xemax

Membru Senior

• Members
  • 3193 postări
  • Biciclete:CUBE Analog

Postat 12 July 2010 - 14:24:18

Sa-mi fie iertata indrazneala... Vlade nu crezi ca ar fi o idee buna s-o pui de-un blog? Faci niste ture geniale si le mai si prezinti intr-un mod minunat si zau ca-i pacat sa se piarda prin diverse forumuri, spre exemplu dacia.ro il deschid exclusiv pentru descrierila postate de tine, nu ca as avea ceva cu forumul sau cu marca in sine, a plus ca mie mi se deschid cam greu pozele.
In fine Felicitari si sa stiti ca tura asta am pus-o in lista TO DO! :D
  • 0

#30 VladG

VladG

Membru Senior

• Members
  • 2024 postări

Postat 12 July 2010 - 15:20:49

Merci, xemax.
Nu esti primul care-mi sugereaza asta si cred ca o sa ma gandesc serios la subiect. Ptr pozele de pe daciaclub, cand incep sa se incarce greu, dati un refresh la pagina si se vor incarca din nou mai repede.
  • 0