Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Ochelari ciclism cu lentila de vedere

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
123 replies to this topic

#1 alin_rus

alin_rus

Amator

• Membru
  • Pip
  • 8 postări

Postat 28 January 2010 - 19:52:39

Deoarece in ultima vreme nu reusesc sa citesc scrisul mic foarte bine s-a constat dupa un consult oftalmologic ca trebuie sa port ochelari de vedere (-1 cu -0.75) chiar tot timpul. Asta din cauza PC-ului, cam 10h/zi (job, faculta in ultimul an, IT). Fiind un impatimit al ciclismului, cum voi proceda cu ochelarii de ciclism?:-/ Am auzit ca sunt ceva ochelari mai speciali care iti permit sa atasezi si o lentila de vedere. Vreau sa va cer niste sfaturi si solutii in acest sens.:)>-
  • 0

#2 robinson

robinson

Membru

• Members
  • 106 postări

Postat 28 January 2010 - 21:46:41

Uita-te la astia: Ochelari BBB Optiview 3301
  • 0

#3 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1122 postări

Postat 28 January 2010 - 21:52:16

Încearcă la Aigner pe b-dul Bucresti, mi-a facut cei mai buni ochelari din viata mea cu lentile progresive,se găsește o soluție si pentru tine.
  • 0

#4 alin_rus

alin_rus

Amator

• Membru
  • Pip
  • 8 postări

Postat 29 January 2010 - 00:58:30

Încearcă la Aigner pe b-dul Bucresti, mi-a facut cei mai buni ochelari din viata mea cu lentile progresive,se găsește o soluție si pentru tine.

Nu ai la indemana o poza, sunt curios cum arata. Multumesc mult!
  • 0

#5 Cika

Cika

Membru Senior

• Members
  • 431 postări

Postat 29 January 2010 - 10:42:49

Si eu port ochelari la lucru, chiar dioptrii mari (+6 si +4) dar cand ma dau cu bicicleta port ochelari de soare si nu am nici o problema.
  • 0

#6 LucianLS

LucianLS

Membru Senior

• Members
  • 834 postări
  • Biciclete:Da

Postat 29 January 2010 - 11:42:07

Nu stiu cum e cu hipermetropia dar cu miopia(cazul lui alin_rus sau al meu) nu-ti permiti sa nu porti ochelari cand vrei sa vezi bine afara.
  • 0

#7 revoltatul

revoltatul

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 23 postări

Postat 29 January 2010 - 12:02:23

Lentilele progresive nu au nici o treaba cu soarele sau lumina, ele sunt pentru dioptrii, lentilele heliomate sunt cele care se inchid la culoare la lumina soarelui. La ochelarii de vedere lentila nu se poatre curba foarte mult ( cum sunt la ochelarii sport care se muleaza pe fata ) deoarece incep sa apara distorsiuni. In Baia Mare am cautat la cel putin la vreo 4 laboratoare de optica si nu am gasit decat modelul clasic de ochelari de soare ( cel drept identic cu ochelarul de vedere ), desigur cu lentila cu dioptrie. Din cele mai sport care se muleaza ( curbate ) nu am gasit . La magazinul Extrem (Traian colt cu Republici) aveau o perecehe de ochelari ( la standul de ochelari ) la care se putea atasa lentila cu dioptri in spate lentilei colorate ( adica spre ochi, nu in afara ). Dar cel mai bine este sa fie ceruti si mers la o optica cu ei daca pot sa faca o lentila potrivita.
  • 0

#8 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3314 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 29 January 2010 - 15:14:56

E obligatoriu sa-i porti toata ziua?
Si eu am aceleasi dioptrii (astigmatism miopic, lentile cilindrice) dar mi s-a recomandat sa-i folosesc doar pt aproape (citit, calculator, TV) In restul timpului pot sa nu-i port...
Daca e obligatoriu, ar mai fi o varianta: lentilele de contact . Desi nici asta nu e o varianta ok mai ales pt cei care stau mai toata ziua cu nasu-n computer ar putea fi varianta pt biciclit.
Si nu cred ca e o varianta scumpa; gindeste-te ca niste ochelari de vedere & sport implica materiale mai bune, o alta manopera, trebuie deci sa fie destul de scumpi. Mai mult, trebuie sa fie ceva mai rezistenti la zgirieturi... ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea sa-i distrugi accidental mult mai usor decit ai putea-o face cu unii normali (pe care-i porti in conditiile de care pomeneam)
  • 0

#9 alin_rus

alin_rus

Amator

• Membru
  • Pip
  • 8 postări

Postat 29 January 2010 - 19:51:53

E obligatoriu sa-i porti toata ziua?
Si eu am aceleasi dioptrii (astigmatism miopic, lentile cilindrice) dar mi s-a recomandat sa-i folosesc doar pt aproape (citit, calculator, TV) In restul timpului pot sa nu-i port...
Daca e obligatoriu, ar mai fi o varianta: lentilele de contact . Desi nici asta nu e o varianta ok mai ales pt cei care stau mai toata ziua cu nasu-n computer ar putea fi varianta pt biciclit.
Si nu cred ca e o varianta scumpa; gindeste-te ca niste ochelari de vedere & sport implica materiale mai bune, o alta manopera, trebuie deci sa fie destul de scumpi. Mai mult, trebuie sa fie ceva mai rezistenti la zgirieturi... ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea sa-i distrugi accidental mult mai usor decit ai putea-o face cu unii normali (pe care-i porti in conditiile de care pomeneam)

Sa sti ca la varianta asta ma mai gandeam (cu lentile de contact). Am auzit si de la alti prieteni care poarta deobicei ochelari, folosesc lentile de contact pentru inot, schi alte sporturi. Eu inca nu m-am gandit sa port lentile de contact tot timpu deoarece tre sa fi mult mai atent in manevrarea lor si mai multe, dar ar putea fi o solutie atunci cand doresc sa fac ciclism. De exemplu 2 cutii (in total 6 lentile) imi sunt de folos pt 3 luni de zile. Si asta cred ca ar costa in jur de 2, 3 milioane. Poate si varianta cu acesti ochelari ar fi o varianta buna, insa daca lentilele de vedere sunt vizibile din exterior atunci arata cam aiurea:
[ATTACH=CONFIG]15493[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]15494[/ATTACH]
binenteles, cea mai buna buna varianta ar fi sa fac cum a facut Edgar Davids dar costurile ar fi cam mari.
Imagine postată

Edited by LucianTheOne, 29 January 2010 - 23:07:19.

• 0

#10 MaC®

MaC®

Bagator de seama

• Moderators
  • 3314 postări
  • Biciclete:o bicicletă ca oricare alta

Postat 29 January 2010 - 20:50:22

Nici nu ti-as recomanda sa porti tot timpul lentilele de contact...
Dupa cum ziceam, am un amic caruia i s-a parut o solutie mai buna dar pt ca si el statea mai toata ziua in fata calculatorului a avut probleme... Deja dupa 7-8 ore avea senzatie de nisip in ochi si e f. nasol...
  • 0

#11 danbistri

danbistri

Membru Senior

• Members
  • 581 postări

Postat 29 January 2010 - 22:43:54

Baieti ma intereseaza si pe mine o pereche de astfel de ochelari. Stie cineva un magazin in Bucuresti?
  • 0

#12 alin_rus

alin_rus

Amator

• Membru
  • Pip
  • 8 postări

Postat 29 January 2010 - 23:02:39

E u sunt nevoit sa port acesti ochelari tot timpul, indiferent ce fac. Nu ma asteptam sa primesc acest rezultat, ma asteptam la ceva ochelari de protectie pt PC, desi eram constient ca am ceva probleme, deoarce in ultimul timp nu mai reusesc sa citesc asa bine scrisul mic de la TV, dupa ce stau mai mult timp in fata pc-ului. Dar asta e. Treaba cu lentilele de contact purtate tot timpul nici eu nu prea sunt de acord, desi estetic e binenteles mai bine. Asa pt anumite activitati sportive poate sunt oki. Sa nu faca figuri ochii: ba cu ochelari ba cu lentile de contact:D Poate gasesc niste ochelari de ciclism care sa permita atasarea lentilei de vedere in interior (ca in imaginea de mai sus, cei albastri) dar fara sa fie vizibila din exterior si asta ar fi o varianta viabila.
  • 0

#13 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5345 postări
  • Biciclete:Scott CR1 / Scott Spark

Postat 30 January 2010 - 09:03:48

Shimano are acel RX Clip care se poate atasa la ochelarii standard Equinox, Antares, S50R, S40R si Solsitce.

Product Details
  • 0

#14 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 342 postări
  • Biciclete:Kellys Salamander Canyon Roadlite 6.0SL

Postat 31 January 2010 - 20:42:11

Eu am astigmatism miopic (vad ca sunt si altii mai sus) si va spun ca nu trebuie sa ai dioptrii mari (pana in 1-1.5), astigmatismul e o adevarata pacoste si e cauzata de lucrul cu monitoarele.
Si eu trebuie sa merg la inca un control si o sa reiau cautarile de a gasi niste ochelari adecvati pedalatului. Ce va pot spune cu sigurata este ca exista, am vazut cateva modele superbe, costul ramelor fiind de cca 100 - 150 euro. Acestea sunt comandate din Germania si lentilele sunt montate la noi. Cand voi gasi linkul, o sa il postez.
Postase si Frank niste situiri ce aveau asa ceva, intr-un topic dedicat ochelarilor.

@alin_rus: faptul canu reusesti sa citesti scricul nici de aproape nici de departe (evident) se datoreaza astigmatimului; astigmatisdmul impune purtarea ochelarilor in permanenta (poate e in faza incipenta).
  • 0

#15 Lysergo

Lysergo

Membru Senior

• Members
  • 610 postări

Postat 31 January 2010 - 22:00:18

Pretul la lentile de contact e cel putin nesimtit in romania, recomand cu caldura 1-800-contacts.com
  • 0

#16 pacus

pacus

șerpaș

• Moderators
  • 752 postări

Postat 31 January 2010 - 22:53:36

In urma cu 2 ani juma' am luat cadou unui prieten o pereche de rame SH+. Partea pt lentilele de vedere e detasabila, 3 seturi de lentile "de soare" si pretul undeva la 150 lei. Eu le-am luat de la Odorhei de la Bringa Haz http://bringahaz.ro/?lap=kapcsolat〈=ro Aveti aici datele de contact. Puteti incerca un telefon...poate au pe stoc/aduc. De expediat stiu ca expediaza oriunde :)
  • 0

#17 xemax

xemax

Membru Senior

• Members
  • 3305 postări
  • Biciclete:CUBE Analog

Postat 01 February 2010 - 06:58:26

Probabil ca vorbesti de astia: Montrek Sport - corturi | rucsacuri | rucsaci | camping | turism | alpinism

Cunosc vreo cativa oameni, biciclisti si nu numai care au modelul acesta fiind foarte multumiti... De fapt cred ca s-a mai scris despre ei pe aici pe undeva...
  • 0

#18 baudolino

baudolino

Membru Senior

• Members
  • 186 postări

Postat 01 February 2010 - 17:17:28

Am auzit si de la alti prieteni care poarta deobicei ochelari, folosesc lentile de contact pentru inot, schi alte sporturi.

Cum puii mei sa inoti cu lentile de contact?
"Swimming with your contact lenses on, is possible but very risky. The health risk associated is merely dependent upon the body of water you are in. When swimming on lakes and rivers, there is a huge possibility for a microorganism called acanthamoeba to adhere to your lens, causing infection and inflammation of your cornea (acanthamoeba keratitis)."
uite pe cineva care si-a pierdut un ochi din cauza cauza acestei amibe: http://en.wikipedia....Momus_(musician)

Eu am dioptrii de -3 si folosesc ochelari de vedere pt ciclism, nu am avut nici o problema; sunt cu lentile heliomate, de plastic (deci usori); ochelarii de ciclism au avantaje mult mai mari?
la schi ii folosesc tot pe acestia, cu niste goggles OTG; ideea de a purta lentile de contact ma sperie, to be honest.
  • 0

#19 ioioccc

ioioccc

Membru Senior

• Members
  • 427 postări
  • Biciclete:Trek 6000

Postat 01 February 2010 - 17:51:41

Folosesti ochelari de inot + lentile de contact, daca iei unii buni nu intra apa.
Lentilele de contact sunt foarte bune, deoarece corectia si campul vizual sunt mai apropiate de fiziologic. Si poti purta ochelari de soare care protejeaza mai bine ochii decat cei de vedere cu lentile heliomate, atat pentru lumina cat si pentru vant/praf/crengi etc.
Sigur, conditia este sa le suporti, ceea ce e mai dificil pentru unii si mai usor pentru altii in functie de sensibilitate. Sotia mea poarta lentile de contact de mai mult de 10 ani si nu are nici o problema; eu n-as suporta nici sa le pun pe ochi, dar sa le mai si tin 10-12 ore.
Pentru cei care vor sa incerce, exista lentile de unica folosinta cu care pot sa isi testeze sensibilitatea.
  • 0

#20 baudolino

baudolino

Membru Senior

• Members
  • 186 postări

Postat 01 February 2010 - 18:12:06

Ok, am inteles; la inot mi se pare riscant, totusi, cu mama ochelarilor :(.

Exista ochelari de vedere cu lentile negre tot timpul, nu sunt lentile heliomate care-si schimba culoarea; nu-i deosebesti de ochelarii de soare.
  • 0

#21 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 342 postări

Postat 01 February 2010 - 19:12:36

ochelarii de ciclism au avantaje mult mai mari?

Protectie mai buna impotriva vantului.
  • 0

#22 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1122 postări

Postat 01 February 2010 - 19:41:11

Sa nu uitam de enervanta aburire a ochelarilor, mie mi se aburesc pe vremea asta rece si afara când fac efort și respir din greu la o urcare, ieri la un mic concurs abia mai vedeam ceva, si sa nu mai zic cand intru undeva pentru timp scurt si trebuie săi dau jos sa vad ceva pe un raft, si eu ma gadesc sa fac un control sa vad daca pot purta lentile, nevasta-mea poarta lentile de peste 15 ani și nu are nici o problema, cei drept costa cam 250 de ron la 3 luni un set de 3 perechi plus soluție.
  • 0

#23 savuts

savuts

Membru Senior

• Members
  • 355 postări
  • Biciclete:WINDSOR CYCLO

Postat 01 February 2010 - 20:57:13

Fiind un impatimit al ciclismului, cum voi proceda cu ochelarii de ciclism?;) Am auzit ca sunt ceva ochelari mai speciali care iti permit sa atasezi si o lentila de vedere.

Salutare.
daca nu te-ai hotarat deja pt ochelari, baga un ochi si aici: :: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online . eu am luat de la ei modelul T415-1R - http://www.gogglepae.../Z101.php?lg=en - model ce nu mai apare in lista acum. poti sa le scrii, sunt foarte de treaba.
spor la pedalat!
  • 0

#24 Le_Cube

Le_Cube

Membru Senior

• Members
  • 980 postări

Postat 01 February 2010 - 21:26:30

Aceia sunt de iarna; pentru vara sunt E104R GOGGLE
  • 0

#25 savuts

savuts

Membru Senior

• Members
  • 355 postări
  • Biciclete:WINDSOR CYCLO

Postat 01 February 2010 - 21:38:29

te-ai grabit.
remarca, te rog, la modelul T415R:
- protectia pt vant pe interior, detasabila;
- jarteaua elastica ce se monteaza in locul baretelor.
aceste doua elemente fac ca orice urma de vant/curent din timpul deplasarii sa fie insesizabila.

un mic minus la T415R, din punctul meu de vedere: lipsa unei perechi de lentile incolore pt situatiile in care te prinde noaptea pe drum (sper sa o rezolv la unul din magazinele de optica din bucuresti; pana acum 3 dintre ele nu au tehnologia sa taie dupa conturul dorit)
  • 0

#26 Le_Cube

Le_Cube

Membru Senior

• Members
  • 980 postări

Postat 01 February 2010 - 21:44:24

Pe site nu scria ca spuma-i detasabila. Acum uita-te si tu la cum sunt venitalti aia de vara.
Eu port ochelari de vedere si separat ochelari de ciclism. Vara folosesc ochelari de vara si iarna de iarna. Ambele perechi cu cate 3 perechi de lentile fiecare, incompatibile intre cele doua rame (Alb-Galben-Negru si Alb-Galben-Albastru Oglinda).
  • 0

#27 alin_rus

alin_rus

Amator

• Membru
  • Pip
  • 8 postări

Postat 01 February 2010 - 23:51:18

Ok, am inteles; la inot mi se pare riscant, totusi, cu mama ochelarilor ;).

Exista ochelari de vedere cu lentile negre tot timpul, nu sunt lentile heliomate care-si schimba culoarea; nu-i deosebesti de ochelarii de soare.

M-am referit la lentile de contact+ochleri de inot; la fel si la ciclism lentile de contact+ochelari de soare. Dar depinde de fiecare, de comoditate si alte cele. Sunt lentile de contact day&night care le poti folosi 30 de zile si nu necesita scoaterea la sfarsitul fiecarei zi (asa mi-a spus o colega de servici). Daca nu, dupa cum s-a povestit mai sus, ramane varianta cu rx clip atasabili la ochelarii de ciclism sau procedam ca si Edgar Davids, daca nu este limita la buget.
  • 0

#28 Lysergo

Lysergo

Membru Senior

• Members
  • 610 postări

Postat 02 February 2010 - 09:26:49

M-am referit la lentile de contact+ochleri de inot; la fel si la ciclism lentile de contact+ochelari de soare. Dar depinde de fiecare, de comoditate si alte cele. Sunt lentile de contact day&night care le poti folosi 30 de zile si nu necesita scoaterea la sfarsitul fiecarei zi (asa mi-a spus o colega de servici). Daca nu, dupa cum s-a povestit mai sus, ramane varianta cu rx clip atasabili la ochelarii de ciclism sau procedam ca si Edgar Davids, daca nu este limita la buget.

Cu cat se poarta mai mult cu atat lentila e mai dura si mai putin comfortabila pt ochi. Daca esti incepator recomand lentile zilnice care se arunca dupa o purtare sau in cel mai rau caz cele de 2 saptamani, care se dau jos noaptea si sunt bune pentru 15-20 purtari. Cu astea ai si avantajul ca in ziua in care nu iesi cu bicicleta le tii in cutie si nu le uzezi.

Cele care se tin la ochi 30 de zile in continuu cumpara-le doar daca stii sigur ca le tolerezi.
  • 0

#29 doddo

doddo

Membru Senior

• Members
  • 289 postări
  • Biciclete:KTM Myroon 29 LTD

Postat 10 February 2010 - 00:04:51

Si eu eram in dubii cum o sa fie cu lentile de contact?? Am probat o marca la cabinet, nu am avut reactii adverse. Avand diagnostic diferit la ochi (astigmatism miopic am si eu) urma sa comand 2 cutii care sa-mi ajunga 3 luni, pt. zi si noapte purtare, dar ieseam undeva la 500 de lei, inclusiv solutia. Am ales alta marca, ma costa 200 de lei la 3 luni de zile, deja am comandat a 2 a oara, ma simt excelent, n-am probleme de senzatii de iritare sau altceva; seara le scot. Cand merg cu bicicleta (zilnic, cateva ore bune, sunt curier) le port impreuna cu acesti ochelari de soare, deschisi la culoare sa-i pot purta si cand e inourat, defapt ii port mereu :D acestia m-au costat 70 de lei.

Echipament Ciclism, Shop online, Magazin pentru Echipament sportiv, Tricouri, Casti ciclism, Casca ciclism, Ochelari de soare, lenjerie sportiva - Ochelari de soare Limar - Silver

Îti acopera bine ochii, n-am avut deloc probleme, se aburesc unpic acum pe frig daca transpir mult, dar cum ma pun in miscare se rezolva. Pt. mine e combinatia perfecta, sunt foarte multumit. Nu mai trebuie sa port ochelari de vedere, sa merg pe bicicleta si sa-mi intre in ochi praful si vantul.
Aveti curajul sa probati macar lentilele de contact :) Apoi daca obs. ca e totul ok o sa va dati seama ce bine e cu ele.

Edited by doddo, 10 February 2010 - 00:15:33.
Am vrut sa pun o poza, dar nu ma lasa. Am renuntat... :)

• 0

#30 robinson

robinson

Membru

• Members
  • 106 postări

Postat 19 February 2010 - 13:42:24

Am vazut si aici niste ochelari sport cu lentile corective:
ProAct® - Sports eyewear - Spectacles - Rodenstock GmbH
  • 0

#31 ivarulz

ivarulz

Membru Senior

• Members
  • 302 postări

Postat 20 February 2010 - 07:59:50

Daca vreti sa cautati ceva pe net, cautati dupa -Sports RX- sau Sports prescriptions.
O sa gasiti gramda de la Rudy Project, Bolle, Adidas, Oakley. Cam astia fac legea
Rudy - reviewuri excelente - ofera mai multe metode de a avea dioptrii. Pentru dioptrii mare, au RX insert ce se pune in spatele lentilei de soare. Pentru dioptrii mici pot sa bage dioptria direct in lentila de soare. Super tare, dar dioptriile mele nu intra. Gama variata de modele. RX insertul este de otel, nu de plastica ca la restul firmelor.
Adidas -vezi ca gasesti in Romania la optinova
Bolle - vezi pe net
Oakley - super tari, dar numai daca ai dioptrii mici, ca au doar varianta diptrie in lentila de soare.

In functie de dioptrie, alegeti insert sau direct. Avantaje/dezavantaje pt fiecare metoda, pe net.
  • 0

#32 rans

rans

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 33 postări

Postat 24 February 2010 - 15:37:13

Salut,
Aceleasi dioptrii am si eu...
Cica ca la astigmatismul miopic asta ochiul are dioptria din nastere dar muschii ochiului pot fi capabili sa o corecteze "tragand" de "lentila" din ochiul tau pt a ii face o forma corecta. Daca te uiti la PC toata ziua, muschii se atrofiaza.
La inceput ti se dau niste ochelari cu dioptrii mai mici pt ca ochiul nu isi pierde integral capabilitatea de a corecta problema.
Eu am primit ochelari cu -0.5 la inceput si am observat ca, cu cat ii porti mai mult cu atat devii mai dependent de ei si dupa o vreme trebuie sa iei o dioptrie mai avansata... asta pana ajungi sa ai dipotriile masurate de aparatul ala.
Eu nu port ochelarii decat la PC cand ma ma uit la monitor o perioada mai lunga, cand conduc noaptea si rar cand sunt f obosit si nu inteleg scrisul de la TV.
Pe bicileta gasesc incomoda folosirea lor pt ca iti ingusteaza unghiul vizual.
Cica sucul de morcovi ajuta mult ochii.
Nu ma pricep la domeniu dar am cautat si eu pe net si am intrebat niste doctori.
:-
  • 0

#33 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 342 postări

Postat 24 February 2010 - 21:04:30

Asa e, daca bei suc de morcovi scapi de astigmatism.
  • 0

#34 ivarulz

ivarulz

Membru Senior

• Members
  • 302 postări

Postat 26 February 2010 - 09:45:31

:-??
Sucul de morcovi e bun in general pentru sanatatea ochilor, dar nu are niciun efect in cazul probremelor de refractie.
Ochii au nevoie de multe vitamine, pe care le contine si morcovul, dar refractia e refractie.
  • 0

#35 teamplus

teamplus

Membru

• Members
  • 186 postări

Postat 02 March 2010 - 09:05:58

salut,
Si eu sunt interesat in asa ceva si am studiat putin problema: adidas are un model potrivit pt mai multe sporturi ciclism, schi, etc, se numeste Evileye, daca imi aduc bine aminte si la care exista in interior, de fapt in spatele ramei un atasament (o rama mai mica) in care se monteaza lentile de plastic. Avantajul este ca daca vrei odata sa-i porti fara lentile de vedere, pur si simplu scoti aceea rama. Costul lor se ridica undeva pe la 150 euro ochelarii si nu stiu cat mai cer pe rama. Pretul este aprox la fel si prin Europa. Singurul loc unde gasesti mai convenabil este in US 80-100 usd + rama.
Mai exista si varianta de a comanda, de la firmele mari (Oakley, Spy, etc) ochelarii cu lentile de vedere colorate, dar pretul e in ceruri.
In orice caz, indiferent de varianta aleasa, cel mai imp aspect este sa nu fie lentile de sticla si rama metalica. In caz de accident poti sa o patesti serios. In toamna am avut un accident (la maratonul de la Sf Ghe) si un tovaras de suferinta implicat si el s-a taiat serios cu rama metalica.
Varianta lentilelor de contact este OK pt sport, ceva probleme apar in caz de praf excesiv. Imediat dupa terminarea turei, antrenamentului, concursului trebuie clatite si hidratate cu solutia speciala, adica este nevoie de mai multa grija, atentie si un pic de treaba in plus.
  • 0

#36 karyll

karyll

Membru Senior

• Members
  • 196 postări

Postat 19 March 2010 - 18:01:59

for the record, in brasov am gasit la magazinul Sport (la intersectia 13 decembrie cu Garii Google Maps) ochelarii SH++ RG-4030, 3 seturi de lentile + suport pentru dioptrii SH+ by Ma.Ro Group s.r.l. pret 190 ron. nu cred ca au magazin online.
  • 0

#37 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 342 postări

Postat 01 April 2010 - 19:34:34

Pe scurt, Rudy RX:
e-RUDY.com | Your e-Source For Rudy Project Sunglasses, Goggles, Helmets And Gear!
si catalogul
http://www.rudyproje...og_2010_LOW.pdf
  • 0

#38 gigix

gigix

Membru

• Members
  • 110 postări

Postat 01 April 2010 - 21:31:22

@dadu: parca ala e din state ... uite aici din anglia

Prescription Options
sau
Direct Sunglasses UK | RUDY PROJECT Sunglasses | Sports and Designer Sunglasses Direct

eu aici am comandat si au venit in 5 zile.
  • 0

#39 dadu

dadu

Membru Senior

• Members
  • 342 postări

Postat 01 April 2010 - 21:35:13

era in scop informativ, nu prea merge situl oficial. fara dioptrii?
  • 0

#40 e404rror

e404rror

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 71 postări

Postat 01 April 2010 - 22:38:54

Mi-am luat cam de o lună Ochelari BBB Optiview 3301 și sunt mulțumit de protecția la vânt/nisip versus respirabilitate (mai ales în contextul primăverii de acum).
Un mic dezavantaj e la uitatul în spate - câmpul vizual corectat e ceva mai îngust decât la ochelari și trebuie să rotesc capul mai mult pentru a vedea exact ce trafic am în spate (în schimb, de cele mai multe ori trag cu ochiul - oricum fără corecție).

Când mi-am făcut ochelarii am testat niște lentile de contact cu valabilitate o săptămână non-stop și mi-au lăsat ochi de sudor, le-am schimbat in sub 12h. În plus mai e și senzația de "dentist" când îți bagi "forțat" chestii in ochi... La mine cel puțin nu au funcționat (respectivul produs) și nici nu-s entuziasmat de a băga lentilele in ochi (n-am să mai încerc altceva prea curând)
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?