Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Cum sa imi repar bicicleta

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
39 replies to this topic

#1 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 14 March 2007 - 14:33:39

Sunt mai solid din fire,dar asta nu ma impiedica sa pedalez.De aici a rezultat si problema mea,dupa cum se stie Bucurestiul e plin de gropi si ptr a evita sa fii calcat de masini mergi pe trotuar deci de aici rezulta ca urci si cobori borduri.Problema care o am e ca mi s-au spart coroanele de la axul pedalelor,am cumparat altele dar nu stiu cum se desfac,acolo este un surub pe care l-am desfacut dar pedala se opune in continuare.CE SA FAC? CUM SE DESFACE?Ma poate ajuta cineva?Bicicleta e marca APEX sau asa ceva adresa de web a fabricantului e www.crosscycle.com tipul este CROSS.Asta daca ajuta la ceva.
  • 0

#2 BLUE

BLUE

Membru Senior

• Members
  • 621 postări

Postat 14 March 2007 - 14:55:58

Se foloseste o presa pt axul pedalier...poti sa o cumperi tu sau poti merge la un service de bicle si nu te doare capul
  • 0

#3 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 14 March 2007 - 18:13:10

Pai shi ma poate juta cineva cu o adresa de service de bicle,sau chiar mai multe.. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/biggrin.gif
  • 0

#4 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5345 postări
  • Biciclete:Scott CR1 / Scott Spark

Postat 14 March 2007 - 18:34:55

Daca si spui unde stai rezolvam.
Adica in ce oras.
  • 0

#5 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5069 postări

Postat 14 March 2007 - 19:57:20

Imagine postată
Asta ajuta sigur . http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/biggrin.gif
  • 0

#6 basso

basso

Membru Incoronat

• Members
  • 3019 postări

Postat 14 March 2007 - 20:21:11

am avut si eu modelul asta de presa,slabuta :?

mi s-au spart coroanele de la axul pedalelor,am cumparat altele

e vorba chiar de pedale, sau de butucul pedalier?
In ambele cazuri calitatea a lasat de dorit,un butuc pedalier sau niste pedale ca lumea nu se strica cu una cu doua,cat dai atata face.
daca esti din Buc te pot ajuta In orice problema,date pe PM.
PS
renunta la mersul pe trotuar,masinile au alta treaba.
  • 0

#7 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 15 March 2007 - 01:19:32

Sunt din Bucuresti si dak ajuta adresa de mess este gabrielmariusalexandru@yahoo.com.
Problema e de la axul pedalier nu de la pedale,si nu imi explic de ce sa dus asa de repede,si sincer nici nu prea stiu unde se situeza dpdv calitativ tipul asta de bicileta,am dat mai sus adresa productorului si tipul de bicicleta,asa ca dak ma poate ajuta cineva si din acest punct de vedere ii sunt recunoscator.Oricum multumesc la toti cei care mi-au dat un sfat.
  • 0

#8 ovidiu

ovidiu

Administrator

• Administrators
  • 5345 postări
  • Biciclete:Scott CR1 / Scott Spark

Postat 15 March 2007 - 07:45:53

Toate sunt Cross.
ce e..full suspension, hardtail?
Zi exact tipul.
  • 0

#9 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5069 postări

Postat 15 March 2007 - 08:16:04

Dupa poze si tipul pieselor prezente pe ea (de altfel gasibile in piata la taraba rd-ty18,mf-tz06,sl-rs31-6) e comparabila cu rebuturile de la dhs ori fb care se stie sunt de unica folosinta.
Un ax pedalier de calitate nu cedeaza asa cu una cu 2 si nici bilele ori coronitele.
Problema ta e simpla de tot .Inlocuiesti ce e defect si gata -mai mergi o tura.
Vezi ca basso sa oferit sa te ajute.
  • 0

#10 Faby

Faby

Membru Senior

• ProCycling Member
  • 210 postări

Postat 15 March 2007 - 13:04:22

Nu iti mai lua coronite pune-ti butuc pe rulmenti ala o sa te tina mult timp si nu o sa mai ai probleme
  • 0

#11 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5069 postări

Postat 15 March 2007 - 13:38:03

Nu iti mai lua coronite pune-ti butuc pe rulmenti ala o sa te tina mult timp si nu o sa mai ai probleme

Pai da dar monoblocul acela cred ca costa cit un sfert de bike.
  • 0

#12 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 15 March 2007 - 13:46:40

Modelul bicicletei este APEX.
Full suspention
  • 0

#13 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 16 March 2007 - 22:31:42

Gata am rezolvat problema,v-am urmat sfatul si am dus-o la un service.Pt echilibrat roata spate si inlocuit coroanele la axul pedalelor am dat 300000,nu stiu daca este mult sau putzin.
Acum am alta problema nu shtiu cum sa-i intretzin bicla ca presupun ca sunt anumite chestii care trebuiesc facute, ca de exemplu curatirea lantului si a foilor sau a pinioanelor,ungerea componentelor etc.Si as vrea dak poate cineva sa-mi zica si mie ce si cum se face.
  • 0

#14 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 28 March 2007 - 13:18:17

La ce service ai fost? Si eu caut unul.

Am o trepidatie pe cadru la viteza mica...
  • 0

#15 catalin_mantescu

catalin_mantescu

Membru Senior

• Members
  • 296 postări

Postat 28 March 2007 - 15:29:04

http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/tongue.gif Pentru trepidatie la viteza mica trebuie schimbat cauciucul si pus unul fara desen... neted si lucios :oops:
De altfel ai sa vezi ca pe cauciucurile cramponate mai bune scrie ca nu se recomanda pentru rulajul pe asfalt...... http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/biggrin.gif
In cel mai rau caz mai desumfla-l un pic.... merge mai greu dar nu mai trepideaza.... :roll:
  • 0

#16 BLUE

BLUE

Membru Senior

• Members
  • 621 postări

Postat 28 March 2007 - 16:08:38

si eu am o trepidatie..mai ales cand vad o tipa frumoasa ca-mi face cu mana http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/tongue.gif Si pot sa ma si opresc ca trepidatia aia tot nu dispare... http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/biggrin.gif
  • 0

#17 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 28 March 2007 - 18:20:23

:oops: multumesc!

sper ca problema mea este cea mentionata si nu alta mai grava :?:
  • 0

#18 Faby

Faby

Membru Senior

• ProCycling Member
  • 210 postări

Postat 28 March 2007 - 19:39:39

Vezi sa fie aranjat bine cauciucul pe janta sa nu fie intrat intr-o parte mai bine si in cealata iesit
  • 0

#19 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 28 March 2007 - 21:22:06

pare ok din punctul asta de vedere, multumesc.

ramane rugamintea de a-mi recomanda un service - din cate am vazut se pare ca trebuie sa centrez si rotile putin...
  • 0

#20 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 29 March 2007 - 21:20:29

basso, te pricepi?
  • 0

#21 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 29 March 2007 - 21:32:44

Service-ul unde am fost eu este undeva la Razoare,la intersectia bulevardelor Timisoara cu Drumul Sarii si cu Trafic Greu.Chiar la vulcanizarea ce este vizavi de biserica de acolo.
  • 0

#22 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 29 March 2007 - 21:42:45

valeu! 8O

multumesc, dar ceva gen piata obor sau imprejurimi nu este? :roll:
  • 0

#23 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 29 March 2007 - 21:50:28

Sincer nu stiu si mie imi era mai aproape la Obor.Dar acolo am gasit.
  • 0

#24 catalin_mantescu

catalin_mantescu

Membru Senior

• Members
  • 296 postări

Postat 30 March 2007 - 09:30:39

In jurul mag Obor este Magellan - actualul As Sport Florescu langa Cimintirul Armenesc... este un pic mai scump dar lucreaza bine daca ii impulsionezi un pic pe baieti...
Cat despre cel de pe Trafic Greu.... aia acum un an lucrau pentru Rich Bike (chinezi).... nu cred sa aiba chiar mecanici specializati...
Ma dezamagiti profund daca veniti cu recomandari din astea :oops:

Si inca un amanunt cand nu ai cauciucul pus bine pe janta se simnte ca o bataie nu ca o trepidatie... 8O
  • 0

#25 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 30 March 2007 - 11:22:29

multumesc, catalin!

ai cumva informatii si despre "bebe", cum lucreaza?
  • 0

#26 catalin_mantescu

catalin_mantescu

Membru Senior

• Members
  • 296 postări

Postat 30 March 2007 - 11:29:43

Despre Bebe prefer sa nu comentez... a avut mecanici super tari si altii mai putin recomandabili..
Concret ce ai de reparat???
  • 0

#27 BLUE

BLUE

Membru Senior

• Members
  • 621 postări

Postat 30 March 2007 - 13:51:19

Mergeti la atelierul lui Mircea din complexul sportiv Olimpia. Mi se pare cel mai bun!
  • 0

#28 lima

lima

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 28 postări

Postat 30 March 2007 - 15:24:55

@catalin

rotile - trebuie putin centrate.

ar mai fi o intrebare: furca scoate un zgomot de arc dupa ce se intoarce la pozitia normala(chiar cand ajunge in capat). asa fac toate sau sunt iarasi excesiv de precaut?
  • 0

#29 tomi_ms

tomi_ms

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 12 May 2007 - 16:14:05

Va salut. Imi cer scuze dar nu cunosc foarte bine limbajul de specialitate (numele pieselor).
As avea doua intrebari pentru inceput:
-de unde pot sa fac rost de presa pentru axul pedalier (nu sunt din Bucuresti, deci optiunile sunt mai limitate). Sa incerc in magazine de genul Praktiker, sau magazine de piese/acesorii de biciclete (am incercat deja, dar fara rezultate, majoritatea au numai una, cu care lucreaza ei), sau in piata?
-in ultima vreme am probleme cu butucul rotii din spate, mai exact cu roata libera (asa se numeste? e cam cuvant cu cuvant din engleza, dar asa am gasit in dictionar). Daca iau picioarele de pe pedale in mers, ele continua sa se invarta, iar daca le tin fixe sau invart spre inapoi, se "aduna" lantul in partea de sus si dupa aceea calc in gol :? La ce sa ma astept? E chestiune de gresat, de schimbat rulmenti, sau e ceva mai grav (si mai costisitor)? Am mai desfacut butucul ca sa gresez rulmentii, dar nu am avut acces decat la partea stanga, pentru ca nu am cheie cu care sa demontez pinioanele.
Mentionez ca schimbatorul l-am curatat, deci nu acolo e problema.
Momentan nu am nici timp nici bani sa duc bicicleta la atelier, dar daca nu pot rezolva singur problema, asta o sa fie solutia. Totusi parca mai bine as da bani pe unelte decat sa platesc unui mecanic de fiecare data cand trebuie desfacut ceva.
Multumesc!
  • 0

#30 LuluMOB

LuluMOB

Membru Senior

• Members
  • 1421 postări

Postat 12 May 2007 - 19:00:49

Salutare
-presa gasesti in 'piata' (bazar, talcioc..) dar nu stiu cat e de buna; trebuie material bun la asa o scula si daca e facuta pe genunchi e posibil sa cedeze; poate cineva care are asa ceva sa te lamureasca mai bine; poti incerca sa dai inainte si cu niste motorina sau un WD40 pe acolo.
-butucul probabil e murdar, mai exact partea cu 'roata libera' (freewheel); acum depinde ce sistem e: pe filet sau pe caseta; poti incerca o spalare cu motorina apoi cu jet de apa puternic si o ungere cu ulei, asta e o solutie fara mari pretentii; daca nu trebuie dat jos tot, pana la ultima biluta spalat curatat gresat si remontat, dar pentru asta e posibil sa trebuiasca iar niste chei specifice.
  • 0

#31 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 12 May 2007 - 19:39:58

Presa din piata am luat eu acu 10 zile. Am scos bratul din stanga iar la cel din dreapta s-a smuls presa din filetul bratului. Infiletarea s-a facut cu joc si a cedat filetul bratului http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif . L-am scos romaneste cu ciocanul.
Incearca o presa de la ASSPORT.
  • 0

#32 LuluMOB

LuluMOB

Membru Senior

• Members
  • 1421 postări

Postat 12 May 2007 - 20:02:23

Cum banuiam, presele din targ sunt de (cuvant urat).
Parca erau ceva baieti din Tg.Mures pe aici...
  • 0

#33 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5069 postări

Postat 12 May 2007 - 20:06:44

Linga Tg Mures este Cluj unde pun pareu ca este un mag care are prese bune.Am una de acolo si si este super buna.Are si imbus de 8 si tubulara de 14 -15 .Scula de scula.
  • 0

#34 tomi_ms

tomi_ms

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 12 May 2007 - 22:11:53

multumesc pentru sfaturi. Am uitat sa spun ca sunt student la Cluj, asa ca pot cauta si acolo. Eventual daca aveti ceva detalii despre magazinul acela..
Azi am facut un drum putin mai lung si butucul 'si-a mai dat drumul' cred ca mai astept cu asta, oricum dupa ce scap de sesiune, trebuie sa fac o 'revizie' completa la bicicleta. Nu stiu despre ce tip de butuc e vorba, din punctul asta de vedere sunt nou in domeniu, dar din cate am vazut pe diverse site-uri straine, cele cu caseta sunt mai noi, asa ca dat fiind ca bicicleta are imediat 6 ani, as zice ca e cu filet, dar e doar o presupunere. Cand dau jos roata ma uit ce cod are pe el, poate asa ne dam seama.
  • 0

#35 LuluMOB

LuluMOB

Membru Senior

• Members
  • 1421 postări

Postat 13 May 2007 - 05:20:29

Cred ca aici te vei mai lamuri:
http://sheldonbrown.com/k7.html
  • 0

#36 tomi_ms

tomi_ms

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 13 May 2007 - 09:36:26

da, e destul de evidenta diferenta. E cu filet. ms pentru link, eu stiam de ctc dar acolo cam lipsesc imaginile.
  • 0

#37 tomi_ms

tomi_ms

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 11 June 2007 - 08:53:13

Revin cu o problema tipica de incepator. Din senin, fara sa-i dau motive, m-a lasat axul rotii din spate. Ce dimensiuni / tipuri, etc. trebuie sa stiu cand ma duc sa-mi iau altul? Multumesc

edit: s-a rezolvat. am "recuperat" ambele bucati si ma duc cu ele la magazin.
  • 0

#38 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 11 June 2007 - 23:09:18

Am revenit din nou.As avea nevoie de cateva sfaturi in legatura cu intretinerea bicicletei,mai precis ce operatiuni trebuiesc facute,substante folosite si perioade de repetare.Mentionez ca folosesc bicicleta aproape zilnic caci in Bucurestiul asta sufocat de masini bicla e cel mai bun mijloc de transport.Deci astept sfaturile voastre cu mare interes.Multumesc anticipat.
  • 0

#39 tomi_ms

tomi_ms

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 17 postări

Postat 25 June 2007 - 08:48:24

@Gabalex, vad ca nu raspunde nimeni dintre cei care se pricep, asa ca incerc sa fac eu o lista:
-sa mentii cat de cat curat, si bine uns (cu ulei, nu cu vaselina cum fac copii in fatza blocului) lantul
-sa verifici rotile (daca trebuie centrate sau nu)
-o data pe an desfaci butucul rotii, cureti si ungi rulmentii
-la fiecare a doua operatiune din asta ungi si axul pedalier
-se pot unge cu putin ulei si cablurile de frana, ca sa alunece mai usor prin "invelis"
-in rest cautat jocuri(in special la furca din fatza), si alte "tratamente dupa simptome" (adica daca nu iti place cum functioneaza ceva reglezi/repari)
  • 0

#40 Gabalex

Gabalex

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 26 June 2007 - 00:02:15

Mersi mult pentru sfat,imi e de mare ajutor.
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?