Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Mi-am facut Cheie cu Lant pentru Pinioane

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
49 replies to this topic

#1 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 19:06:49

Am cautat o cheie cu lant la toate magazinele de profil din Timisoara fara rezultat si cum tot mi-am schimbat lantul la singlespeed m-am hotarat sa-mi fac una ( presa de rupt lantul am ). Dupa ce am scotocit prin garaj am gasit o clema veche cu falca superioara crapata ( am luat acum cativa ani vreo 6 ieftine din Praktiker pentru construit boxe audio ) care se potrivea ca dimensiuni. Am folosit pentru ,,inspiratie" o poza de la ParkTools ( am folosit la masuratori ca referinta distanta dintre doua bolturi de lant ) si dupa vreo ora am obtinut ce se vede in poza ( langa e o clema identica cu cea de la care am folosit manerul ): http://www.flickr.co...N06/4584639518/.
  • 0

#2 Asi

Asi

Membru Senior

• Members
  • 305 postări
  • Biciclete:Cursiera Krapf 1989, Sputnik fix 1978, Olmo fix 198?

Postat 06 May 2010 - 19:55:54

frumos, eu am folosit o bucata de cornier pentru a face o astfel de cheie, si am mai facut o cheie cu lant in care un capat al cornierului l-am profilat intr-un carlig cu care pot agata o za de lant, e buna pentru desfacut filtre de ulei, capace bine stranse, robinete intepenite, etc.
  • 0

#3 foxxbiker

foxxbiker

Membru Senior

• Members
  • 260 postări
  • Biciclete:scott sportster , peugeot

Postat 06 May 2010 - 19:55:54

foarte frumos realizata cheia ..ieftina si functionala..:)
  • 0

#4 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 20:21:35

@Asi, am si o cheie de desfacut filtre de ulei, robinete etc facuta de taica-meu, dar a folosit un lant de vreo 3 ori mai mare decat unul de bicicleta ( probabil de la o motocicleta ) asa ca nu puteam sa o folosesc la grupul de pinioane .
  • 0

#5 C210288A

C210288A

Membru

• Banned
  • PipPipPip
  • 63 postări

Postat 06 May 2010 - 20:40:15

si eu am avut nevoie, un prieten a strans pinioanele prea tare ( cica ca sa nu se desfaca) ... dohhh si nu am mai putut sa le desfac cu surubelnita intre spite ( retard :) ) , asa ca am incercat sa fac dintr-o tija din otel dar nu am reusit sa dau gauri ca tija de otel are mult carbon :(, asa ca am facut cheie de lant dintr-o bucata de lemn :D
  • 0

#6 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 20:44:47

@C210288A ( interesant username ,apropo :) ) daca ai reusit sa-ti faci treaba cu ea nu conteaza din ce e facuta ( initial am vrut si eu sa o fac din lemn dar m-am gandit ca nu o tina )
  • 0

#7 C210288A

C210288A

Membru

• Banned
  • PipPipPip
  • 63 postări

Postat 06 May 2010 - 20:53:33

eu am mers la noroc, nu am avut alta aternativa , nu mai avem din ce face , poate daca taiam cu panza de bomfaier patul :))
Cu o mana am tinut bucata de lemn cu lantul pus pe pinioane si cu cealalta mana am tinut o teava drept levier ( teava fiind bagata in dosul unei franceze care tinea cheia de pinioane ) , abia am reusit .
Am invatat si lectia : Nu lasa pe altul sa iti umble pe la "suruburi".
  • 0

#8 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări
  • Biciclete:De drum lung

Postat 06 May 2010 - 21:01:08

Eu folosesc aceasta scula mititica, usoara si functionala (cintareste mai nimic):

http://www.jastein.c..._for_Wheels.htm

De instructiunile aste n-am avut nevoie fiindca pina acum am reusit sa demontez caseta cu mina:

http://www.jastein.c...e lock inst.pdf
  • 0

#9 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 21:12:10

@Frank, foarte ok scula respectiva, dar nu cred ca aveam sanse sa mi-o fac din ce aveam prin garaj ( materiale ar mai fi dar utilaje pentru prelucrarea complexa a metalelor lipsesc cu desarvarsire -am doar o masina de gaurit Black&Decker , pile de metal, vreo doua bomfaiere si un Dremel ) :)).
  • 0

#10 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări

Postat 06 May 2010 - 21:17:57

Am vrut doar sa va arat ca mai exista o alta varianta mult mai usoara si practica la un drum lung.
  • 0

#11 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 21:30:01

@ Frank , ai perfecta dreptate , dar am constatat ca la capitolul scule magazinele de biciclete romanesti stau destul de prost ( in Timisoara sunt vreo 6 si nu am gasit o cheie cu lant in nici unul ) , iar ca sa le comand de pe un site occidental cred ca ma costa mai mult transportul decat scula respectiva.
  • 0

#12 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări

Postat 06 May 2010 - 21:56:20

Scula prezentata, spite "sfoara" si oglinda retrovizoare de montat pe ochelari / casca am comandat in USA (printr-un forum de cicloturism / 30 - 40 de bucati).
  • 0

#13 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 06 May 2010 - 22:42:17

Mai ramane problema pretului, scula aia de la JA Stein costa 35 USD plus transport ajunge pe la 150 ron, pe cand una clasica e 20-30 ron in magazin ( daca o gasesti bineinteles ) sau mai nimic daca ai posibilitatea sa o faci ( ca mine ).

---------- Post added at 23:42 ---------- Previous post was at 23:36 ----------

P.S. o mica gluma: daca ti se duce grupul de pinioane in mijlocul padurii, cu scula de la JA Stein i-l dai jos dar ramane problema ce pui in loc :)) .
  • 0

#14 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări

Postat 06 May 2010 - 22:44:12

Ai uitat "vama" :)) .

Grupul greu ti se va duce (eu cel putin n-am patit asa ceva); un singur pinion e altceva.
  • 0

#15 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9764 postări

Postat 06 May 2010 - 23:04:50

Si eu mi-am facut cheie cu lant si multe alte scule. Deja ma gandesc sa mai fac cateva si sa le vand pe aici ca vad ca e criza mare:D

Frank, tare as vrea si eu o scula din aia... Dar cred ca s-ar putea sa mi-o fac singur;)
  • 0

#16 mirci2roti

mirci2roti

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 14 postări

Postat 07 May 2010 - 07:02:46

Eu mi-am cuparat de pe internet cu pret ft bun, mi s-a parut mai simplu
  • 0

#17 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări

Postat 07 May 2010 - 13:43:09

Frank, tare as vrea si eu o scula din aia... Dar cred ca s-ar putea sa mi-o fac singur;)

Sint convins; presupus ca esti bun la pila :-); presupus ca dispui de masinile corespunzatora ai pute fabrica la scara vindustriala.
  • 0

#18 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9764 postări

Postat 07 May 2010 - 14:42:02

Este de cumparat in Romania?
Sunt bun la pila, dar cred ca am sa aleg alta metoda pentru cheia aia. Iti dai seama ce mult ar costa daca as face-o cu pila? N-ar cumpara-o nimeni si as da faliment.
  • 0

#19 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6962 postări

Postat 07 May 2010 - 14:52:56

N-ar cumpara-o nimeni si as da faliment.

Bade moldovean, asta-i soarta de artist si om creativ (esti tu prea bleg si cinstits ca sa faci vinzare pe "vinzari.ciclism.ro") :)).
  • 0

#20 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 07 May 2010 - 19:24:52

Am testat astazi ,,utilajul" ( oricum trebuia sa curat , gresez si sa strang un pic butucul spate ) , a functionat excelent ( adica lantul s-a infasurat bine pe pinion si nu s-a rupt nimic cand am desfacut grupul de pinioane :) ). Cred ca am sa mai fac una - am vreo doua grupuri mai vechi pe filet pe care vreau sa le modific pentru singlespeed si pentru desfacerea pinioanelor am nevoie de doua chei cu lant.
  • 0

#21 Asi

Asi

Membru Senior

• Members
  • 305 postări
  • Biciclete:Cursiera Krapf 1989, Sputnik fix 1978, Olmo fix 198?

Postat 07 May 2010 - 19:29:15

sau nici una.. se tine roata pe bicicleta, se schimba pe pinionul cel mai mare, se tine proptit piciorul pe pedala fara sa plece din loc, sau pusa pedala proptita sub o treapta, un pat mai inalt, etc. si se loveste cu o bucata de lemn in ultimul pinion in sensul desfacerii.. sau o cheie cu lant. Sau doua, dar cum ziceam se poate si fara.. desfiletam la pinioane in felul asta intr-o veselie.
  • 0

#22 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 07 May 2010 - 19:36:56

Asa am facut si eu cand mi-am facut singlespeedul :) dar mai pot sa sacrific o clema ( nu am in planuri sa-mi mai fac boxe in viitorul apropiat -am 3 perechi , spre disperarea nevestei :) ), lant mai este iar timp liber in weekend cat cuprinde.
  • 0

#23 xxl2damax

xxl2damax

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 12 May 2010 - 14:34:14

Cheia este facuta pe baza informatiilor date mura in gura de catre Raindog, cu a ceasta ocazie ii multumesc pentru ajutor. Pt a accesa si restul pozelor dati click pe oricare din imagine.

Imagine postată

Imagine postată
  • 1

#24 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 12 May 2010 - 16:26:29

Felicitari, pare suficient de solida ca sa ramana mostenire la copii :)) . Ai testat-o?
  • 0

#25 xxl2damax

xxl2damax

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 12 May 2010 - 19:45:10

Da am testat-o am schimbat pinioanele, taietura aia face toata treaba, merge perfect. Mostenire va ramane sigur, lama este din otel de 5 mm.

Update - ergonomic version cu manson din furtun moale

Imagine postată

Oricum, inca odata, multumesc pt ajutor. ;)

Edited by xxl2damax, 12 May 2010 - 20:28:24.

• 0

#26 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 12 May 2010 - 20:29:00

Buna ideea cu mansonul , eu m-am chinuit sa desmembrez un grup pe filet ( cu cele doua chei ) si m-au cam taiat in palma- cred ca o sa folosesc niste ghidolina ( daca o gasesc in haosul din garaj ;) )
  • 0

#27 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9764 postări

Postat 12 May 2010 - 21:19:26

De fiecare data cand folosesc cheia cu lant imi tot propun sa-i fac un maner ergonomic. A mea e cam subtire, se indoia si i-am mai sudat o intaritura.
Cam doare, dar e un bun antrenament. Imi place sa ma autoflagelez singur, ca sa-l citez pe un politician...:)

Ai grija cu ciocanul ala Santo, eu am avut unul si a sarit o bucata din el fara sa-l folosesc prea dur. Apoi l-am dat altcuiva, care din prima zi la rupt in doua. Ciocanul nu coada. A vrut sa-l sudeze, dar nici sudura nu prindea de el.
  • 0

#28 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 580 postări
  • Biciclete:Pinarello, Raleigh, Allegro

Postat 13 May 2010 - 10:55:13

Hai sa ma laud si eu; mi-am confectionat doua chei cu lant pentru pinioane, o menghina pentru stransul
bratelor de frana atunci cand fixez cablul, un dispozitiv (mult mai eficace decat cele din comert) pentru
curatatul lantului, doua chei pentru stransul conurilor, o cheita pentru desfacerea suruburilor de la angrenaj.
  • 0

#29 doctorul

doctorul

Membru Senior

• Members
  • 215 postări

Postat 13 May 2010 - 14:10:58

Hai sa ma laud si eu; mi-am confectionat doua chei cu lant pentru pinioane, o menghina pentru stransul
bratelor de frana atunci cand fixez cablul, un dispozitiv (mult mai eficace decat cele din comert) pentru
curatatul lantului, doua chei pentru stransul conurilor, o cheita pentru desfacerea suruburilor de la angrenaj.

Fara poze degeaba te lauzi ...
M-ar interesa o poza de la '' menghina pentru stransul bratelor de frana atunci cand fixez cablul '' ;))
  • 0

#30 LucianTheOne

LucianTheOne

There will be Only One

• Administrators
  • 9764 postări

Postat 13 May 2010 - 14:27:02

Le poti prinde cu un elastic. Uneori iti trebuie cel putin 3 maini ca sa reglezi o frana.
  • 0

#31 raindog

raindog

Membru

• Members
  • 185 postări

Postat 13 May 2010 - 15:56:39

@ciomby , niste poze si detalii tehice ( dimensiuni, materiale ) ?
  • 0

#32 xxl2damax

xxl2damax

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 13 May 2010 - 21:58:27

mai nu am pus poze ca sa ma laud or smth, am pus sa ilustrez cat de simplu se face mai ales cand ti se dau dimensiunile, pune si tu te rog schemele si pozlele la ce ai reusit sa faci acasa, fara sudura sau strung.

Ai grija cu ciocanul ala Santo, eu am avut unul si a sarit o bucata din el fara sa-l folosesc prea dur. Apoi l-am dat altcuiva, care din prima zi la rupt in doua. Ciocanul nu coada. A vrut sa-l sudeze, dar nici sudura nu prindea de el.

Stiu, sunt la al 2lea, dar la 5 lei bucata... ce sa mai ceri, se sparg cand bati pe nicovala de otel.
  • 0

#33 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 580 postări

Postat 14 May 2010 - 11:32:19

Corect ! Fara poze sunt simple lauradasenii, incerc sa fac o poza-doua cu o camera web mai performanta.
  • 0

#34 xxl2damax

xxl2damax

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 13 May 2010 - 21:58:27

mai nu am pus poze ca sa ma laud or smth, am pus sa ilustrez cat de simplu se face mai ales cand ti se dau dimensiunile, pune si tu te rog schemele si pozlele la ce ai reusit sa faci acasa, fara sudura sau strung.

Stiu, sunt la al 2lea, dar la 5 lei bucata... ce sa mai ceri, se sparg cand bati pe nicovala de otel.
  • 0

#35 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 580 postări

Postat 14 May 2010 - 11:32:19

Corect ! Fara poze sunt simple lauradasenii, incerc sa fac o poza-doua cu o camera web mai performanta.
  • 0

#36 teamplus

teamplus

Membru

• Members
  • 186 postări

Postat 20 May 2010 - 09:51:11

felicitari celor care si-au confectionat singuri cheia de desfacut pinioanele.
La hervis am dat 20 de lei pe o asemenea cheie (sapt trecuta).
  • 0

#37 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 20 May 2010 - 10:24:59

Pe mine m-ar interesa poze la dispozitivu' de curatat lantu'.
  • 0

#38 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 580 postări

Postat 20 May 2010 - 10:43:14

N-am uitat ! Incerc sa fac poze sambata 22mai cu dispozitivu' si menghina de strans bratele franei.
  • 0

#39 xxl2damax

xxl2damax

Amator

• Membru
  • Pip
  • 9 postări

Postat 25 May 2010 - 15:11:48

schema ceva + poze pt sistemul de curatit lantul ?
  • 0

#40 ciomby

ciomby

Membru Senior

• Members
  • 580 postări

Postat 26 May 2010 - 09:27:46

Nu reusesc sa bag poze !
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?