Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

B-TWIN Fan Club

• Please log in to reply
241 replies to this topic

#161 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 05 June 2012 - 16:27:15

Eu zic ca este, mai ales daca nu e vina ta. Saua in general este destul de rezistenta iar intr-un accident cel mult se zgarie pana la rupere e cale lunga. Deci e posibil sa aiba un defect daca a cedat asa repede.
Da-le un telefon inainte si explicale situatia.
  • 0

#162 vernescu

vernescu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 2 postări
  • Biciclete:Btwin RockRider 5.2

Postat 05 June 2012 - 22:46:25

@GabAdrian , multumesc pentru raspunsul prompt , daca ai cumva si numarul de telefon al celor de la Decathlon Militari Service as ramane dator !!
  • 0

#163 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 06 June 2012 - 21:19:43

@vernescu:
Nu stiu daca ai gasit deja numarul dar scriu oricum detalii de contact pentru toata lumea:
Decathlon Iuliu Maniu
Tel: 021 408 50 00
Fax: 021 317 88 86

http://www.decathlon...lon Iuliu Maniu

Atelier

Ciclism

Înlocuire cameră/anvelopă - 12.90 lei
Revizie standard - 39.90 lei
Centrare roată - 11.00 lei
Reglare schimbător - 9.90 lei

Tenis

Racordare rachete - 10.00 lei (utilizând racordaj Decathlon)
- 20.00 lei (utilizând alt racordaj)

Electronică

Manoperă înlocuire baterii - 8.90 lei
Înlocuire brăţară ceas - 17.90 lei

Personalizare Tricouri

Imprimare nume – 14.90 lei
Imprimare nume + număr – 24.90 lei

Numai bine!
Adrian
  • 0

#164 Alexander_B

Alexander_B

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 5 postări
  • Biciclete:B'Twin RockRider 6.0

Postat 08 June 2012 - 08:36:59

Salutare!
Sunt proaspatul posesor al unui RockRider 6.0, cumparat din Decathlon Brasov acum vreo cateva zile. Am dorit ceva cu suspensie integrala deoarece am o mica hernie de disc si incerc sa o protejez cum pot mai bine. Un "+" pentru cei de la Decathlon Brasov, au fost foarte prompti in a efectua comanda (comandasem marimea L dintr-un depozit din Ungaria pt ca nu o aveau in stoc), si bita a venit in 3 zile, nu 4 cum imi zisesera initial :). Reglat toate cele pe la ea, toate bune si frumoase pana acum. Am facut cateva ture de oras cu ea, si sunt foarte multumit pana in momentul de fata.
I-am facut deja un upgrade cu o sa cu gel, si se simte diferenta intre o sa cu gel, de commuter, un picut mai lata, si seile clasice ale B'Twin-ului.
Are cineva modelul asta de bita? Ce pareri imi puteti spune despre ea, la ce ar trebui sa fiu mai atent?
As vrea sa ii achizitionez si o tija de sa cu amortizor, cei de la Playbike nu au pentru diametrul interior al cadrului meu, am inteles ca nu e foarte intalnita aceasta dimensiune. Ce imi recomandati?
Merci frumos si spor la pedalat! :)
  • 0

#165 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 08 June 2012 - 11:12:23

Felicitari, acum ma uitam si eu pe site dupa detalii despre bicicleta ta. Pare interesant ce zice la sistemul de franare ca este puternic si poti opri bicicleta doar cu doua degete. Asa e?
Eu am un 8.0 cu amortizor doar pe fata. Si am schimbat doar cauciucurile cu unele de sosea. Intradevar saua e cam dura dar cu niste pantaloni cu bazon am inceput sa ma mai obisnuiesc cu ea.
Spor la pedalat si ai grija cu hernia!
Ai intrebat medicul inainte sa te apuci de pedalat?

Numai bine!
Adrian
  • 0

#166 Alexander_B

Alexander_B

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 5 postări

Postat 08 June 2012 - 12:59:52

Felicitari, acum ma uitam si eu pe site dupa detalii despre bicicleta ta. Pare interesant ce zice la sistemul de franare ca este puternic si poti opri bicicleta doar cu doua degete. Asa e?
Eu am un 8.0 cu amortizor doar pe fata. Si am schimbat doar cauciucurile cu unele de sosea. Intradevar saua e cam dura dar cu niste pantaloni cu bazon am inceput sa ma mai obisnuiesc cu ea.
Spor la pedalat si ai grija cu hernia!
Ai intrebat medicul inainte sa te apuci de pedalat?

Numai bine!
Adrian

Merci frumos! Legat de sistemul de franare, da are manete scurte pentru franare cu 2 degete si daca tii degete cat mai aproape de margine pentru a crea moment cat mai mare pe angrenajul manetei, reusesti sa o opresti fara probleme si in panta de la o viteza destul de ridicata. Sistemul de franare este in V, este simplu, dar sunt de parere ca este suficient de puternic, nici eu nu sunt prea greu, am 73 kg.
Legat de hernie, am intrebat un medic, si mi-a zis ca e ok, doar sa ma protejez la socuri, torsiuni ale trunchiului, ridicari de sarcina prea mare. Bicicleta stationara faceam si inainte in cadrul sedintelor de kinetoterapie. Acum sa vedem cum ma simt in timp, sper sa nu am probleme. Cunosti cazuri in situatia mea?
  • 0

#167 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 08 June 2012 - 16:07:49

Cunosc alergatori care au avut hernie si s-au reapucat de alergare. Dar dupa un timp mai lung. Am inteles ca exercitiile specifice sunt obligatorii si pentru cei care s-au operat si cei care nu s-au operat.
Multa sanatate si spor la pedalat!

Numai bine!
Adrian
  • 0

#168 Alexander_B

Alexander_B

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 5 postări

Postat 08 June 2012 - 21:35:30

Da asa e, sunt obligatorii pentru toti, musculatura trebuie intarita cat mai mult posibil.
Ma voi opera si eu printr-o procedura minim invaziva numita nucleoplastie percutana, e mult mai ok decat operatia clasica si cu o recuperare foarte rapida.
Pana atunci trebuie sa fac sport cat mai mult, si m-am axat pe exercitiile acelea de kineto, ciclism si mult inot :)
Merci de urare si sa ma tina cat mai mult pedalele! :)
  • 0

#169 Alexander_B

Alexander_B

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 5 postări

Postat 11 June 2012 - 07:35:47

Salut!
Ieri am facut prima iesire off-road cu a mea 6.0 :). Urcat pana in Poiana Brasov pe sosea, a durat cam 1h, si apoi coborat prin padure pe drumul vechi pana la Pietrele lui Solomon. Am trecut prin tot felul de santuri artificiale cu ea (facute de tractoarele care au tras bustenii rezultati in urma despaduririi masive care vad ca are loc la un ritm din ce in ce mai rapid :( ), radacini de pom cu duiumul, dar si prin portiuni de drum pietruit. Nu mai recunosti care e fata sau spatele bicicletei, de noroi. S-a comportat excelent prin toate crevasele alea, amortizoarele si-au facut de minune treaba. Singura chestie enervanta e ca scartaie ca naiba pe frana fata, dar ma gandesc ca dupa ce se mai tocesc sabotii va inceta. Quick question, pt ca inca nu am apucat sa o spal, as spala-o sub un jet puternic de presiune, asta ar insemna ca ulterior sa ung din nou cu gresant tot angrenajul lant, pinioane, schimbatoare. Ce tip de lubrifiant recomandati pt asta?
  • 0

#170 puterfixer

puterfixer

Membru Senior

• Administrators
  • 3092 postări
  • Biciclete:Focus, X-Fact

Postat 11 June 2012 - 08:23:44

Frânele sunt făcute să frâneze, nu să fie silențioase. :) Există plăcuțe de frână cu compuși organici care fac mai puțin scandal însă și frânează ceva mai slab. La început e normal să fie mai scandalagii, fiecare producător recomandă rodajul frânelor înainte de prima tură (la Magura se fac 30 de frânări tari de la 30km/h la oprire completă, de exemplu).

Dacă nu știi ce faci, nu o spăla cu jet sub presiune (ca la spălătoria auto) că riști să bagi jetul prea de aproape prin lagăre și scoți vaselina afară, și ar trebui să demontezi roți etc. ca să o bagi la loc. Spal-o cu apă cum iese pe furtun. Dacă vrei neapărat la presiune sau altfel n-ai cum, nu apropia duza de biclă la mai mult de jumătate de metru și nu insista pe la axuri și rulmenți.

Sunt câteva topicuri dedicate pentru uleiuri de lanț și ungere, alt fel de lubrifiant nu e necesar.
  • 0

#171 Madalin96

Madalin96

Membru Senior

• Members
  • 2282 postări
  • Biciclete:Bertetto

Postat 11 June 2012 - 09:23:03

@Alexander_B:Cam ce greutate are bicicleta?Intreb asta pentru ca am fost odata la Decathlon si am vazut un astfel de 6.0 marime S.Deoarece era prea mic ca sa-l testez,doar l-am ridicat si mi s-a parut incredibil de greu...
  • 0

#172 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 11 June 2012 - 11:12:08

@Alexander_B
Nici eu nu recomand spalatul sub presiune. Deoarece din comoditate si eu am facut asa odata si au inceput sa scartatie diverse si nu stiam pe unde sa o mai ung. Iar daca nu o usuci bine ramane apa in unele locuri cum ar fi capete de suruburi sau la pedale si "rugineste la suprafata" zona aia. Se vede urat. Apa poate sa curga de undeva de sus, sau folosesti o carpa uda bine. La ungere eu folosesc un ulei din Hervis, cred ca e singurulul care il au si sunt multumit.

Numai bine!
Adrian
  • 0

#173 Alexander_B

Alexander_B

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 5 postări

Postat 11 June 2012 - 13:36:33

Merci pt sfat Adrian si puterfixer! O sa am rabdare sa nu o spal la presiune si scap de alte belele :).
@Madalin96: Bicicleta, din ce am vazut pe site are 17 kg pentru marimea L. Ca si dimensine a cadrului: marimea L are 48-49cm, M are 44-45 parca, iar XL 54cm (toate dimensiunile masurate cu ruleta la fata locului :) ) Pe principiul asta mi-am ales si eu marimea L. S nu exista pe aceasta bicicleta din ce stiu eu, cred ca tu ai probat un M.
Numai bine!
  • 0

#174 Madalin96

Madalin96

Membru Senior

• Members
  • 2282 postări

Postat 11 June 2012 - 21:51:54

Merci pt sfat Adrian si puterfixer! O sa am rabdare sa nu o spal la presiune si scap de alte belele :).
@Madalin96: Bicicleta, din ce am vazut pe site are 17 kg pentru marimea L. Ca si dimensine a cadrului: marimea L are 48-49cm, M are 44-45 parca, iar XL 54cm (toate dimensiunile masurate cu ruleta la fata locului :) ) Pe principiul asta mi-am ales si eu marimea L. S nu exista pe aceasta bicicleta din ce stiu eu, cred ca tu ai probat un M.
Numai bine!

Da,se pare ca era M.Dar,oricum,mi s-a parut foarte mica...
  • 0

#175 adrian22ionescu

adrian22ionescu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 3 postări

Postat 28 June 2012 - 14:17:06

Salut,

Ma tenteaza sa achizitionez pentru sotie un B'twin Original 7, pentru plimbari "de seara" ocazionale.
Motivul este pretul accesibil ~ 1300 si faptul ca are suspensie spate pentru confort, ceea ce are nevoie ea, avand ceva probleme cu coloana.
Daca cineva are ceva feedback despre ele, cum se comporta in afara plimbarilor printre rafturile de la Decathlon ...

Multumesc anticipat.
  • 0

#176 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări
  • Biciclete:Btwin Triban 3

Postat 28 June 2012 - 14:48:41

Salut,

Sotia mea are un Btwin Original 5. In afara de greutate (16kg) nu avem nimic de reprosat. E foarte manevrabila, schimba bine vitezele, e confortabila.

George
  • 0

#177 adrian22ionescu

adrian22ionescu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 3 postări

Postat 28 June 2012 - 23:07:21

Multam pentru raspuns George.
Un Original 5 ma gandesc sa-mi iau si pentru mine, ca pare mai comfortabila decat RockRider.
Oare merita varianta cu portbagaj si dinam in butucul rotii ? Nu-mi dau seama cu lumineaza ..
  • 0

#178 wirespot

wirespot

Membru Senior

• Members
  • 1411 postări
  • Biciclete:Jamis Eureka '95 (DJ Hybrid Remix)

Postat 29 June 2012 - 08:59:37

Eu zic că merită mai mult decât un dinam exterior. Iar luminile se pot schimba. Oricum probabil o să vrei să le faci un upgrade la un moment dat, la ceva cu led, eventual standlight etc.
  • 0

#179 Steve Mcqueen

Steve Mcqueen

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 81 postări

Postat 29 June 2012 - 09:32:49

Daca stai pe dinam si nu ai in vedere LED-uri probabil ca merita, insa in cautarile mele pentru un city bike pentru prietena mea, am optat pentru dinamul exterior, pentru a mai reduce din costurile inutile ale dinamului in butuc. Diferenta de bani se poate duce pe niste LED-uri care sunt in opinia mea o solutie mai eleganta, iar uneori chiar mai eficienta datorita modului in care este focalizata lumina emisa.
  • 0

#180 adrian22ionescu

adrian22ionescu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 3 postări

Postat 29 June 2012 - 14:28:59

Ok ... ramane sa atunci sa testez si eu ... adevarul e ca iluminatul nu l-am luat deloc in calcul si-mi dau seama ca e important...
Multumesc pentru comentarii.

O zi buna !
  • 0

#181 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări

Postat 29 June 2012 - 16:03:17

Parerea mea este ca in oras ai nevoie doar de niste LED-uri pentru a fi semnalizat bine participantilor la trafic. Lumina este destula pe strada de la iluminatul public.
  • 0

#182 GabAdrian

GabAdrian

Membru Senior

• Members
  • 204 postări

Postat 30 June 2012 - 23:59:51

@pegroeg
In general ai dreptate si asa e (partea cu iluminatul stradal). Dar daca treci printr-o zona intunecata, con de umbra si nu ai o lumina mai puternica fixata catre straduta din dreapta de unde iese "nataraul" ai mari sanse sa nu fi vazut si sa iti taie fata.

Numai bine!
Adrian
  • 0

#183 puterfixer

puterfixer

Membru Senior

• Administrators
  • 3092 postări
  • Biciclete:Focus, X-Fact

Postat 01 July 2012 - 13:24:30

Curând vedem argumentații gen „cum nu m-ai văzut în întuneric, aveam țigara aprinsă la colțul gurii” :D Puneți-vă, domnilor, lumini mai bune decât minimul necesar.
  • 0

#184 ricriu

ricriu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 10 August 2012 - 23:15:49

Are cineva bicicleta btwin forme 3? Am încercat azi bicicleta asta și triban 3 dar mi se pare mult mai comodă forme 3-ul. Schimbătoarele 2300 mi se par destul de incomode cu butonul ala. Merită totusi diferența de bani între forme 3 și triban 3? O să utilizez bicicleta mai mult în oraș în jur de 10 km pe zi.
  • 0

#185 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări

Postat 12 August 2012 - 18:37:15

Salut,

Are un prieten de-al meu. Eu mi-am luat Triban 3 si el si-a luat Forme 3, fiindca nu ii plac coarnele de cursiera. Se intelege foarte bine cu ea si ii place. A recunoscat insa ca Triban 3-ul e mai fasneata, mai usor de manevrat.

Triban 3-ul are un castig la greutate (la mine are 10 kg, la el 11). Iti mai ofera o aerodinamica mai buna pe sosea, are mai multe pozitii in care poti tine mainile pe ghidon (poti si la Forme 3 sa ii atasezi niste manere separate).

Numai bine
  • 0

#186 ricriu

ricriu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 13 August 2012 - 10:14:59

Multumesc pentru raspuns, o sa merg zilele astea sa le mai incerc o dată. Te obișnuiești repede cu butonul de retrogradat vitezele?
  • 0

#187 pegroeg

pegroeg

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 99 postări

Postat 18 August 2012 - 12:32:19

Da, singurul dezavantaj e ca nu il poti folosi in pozitia mainilor pe drop-uri.
Ti-ai luat ceva pana la urma?
  • 0

#188 Jas1

Jas1

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 22 August 2012 - 10:36:02

Salutare,atat eu cat si sotia mea,dar si 2 vecini mergem pe Rockrider 5,0 cumparate noi, acum 2-3 ani...Pe abtibildul de provenienta scrie Made in Germany.Sunt marimi diferite adaptate fiecaruia...

Vreau sa va spun ca nu am schimbat mai nimic la ele (saboti de frana doar si numai la cele ale gagicilor)) dar lantul si pinioanele curatate dupa fiecare tura mai lunga si uns total inainte de fiecare iesire mai lunga(cum a fost spre exemplu Transalpina...o bucata din ea )In rest...supermultumiti...In fiecare Sambata la Comana cate 25-30 de km + altele...Ar insuma cam 100 km pe luna(mai,iunie,iulie,august) .Deci cam 4-500 km pe an(doar vara,dar mai iesim si iarna cand se poate) ba chiar mai mult...In vacanta de anul asta am facut 800 km cu ele in 30 de zile prin delta.Nu au nici pe dracu si arata ca noi.Suntem f multumiti...Nu am avut nicio pana [-O< macar.

Eu le spal cu furtunul reglat perdea de apa dupa care le sterg cu carpa,le ridic mult pe roata din spate sa se scurga apa si in fata la fel.Daca e soare le las o ora in curte la soare.Pentru ungerea lantului folosesc ulei grafitat iar pentru ungerea celorlalte componente care necesita vaselina am o vaselina grafitata verde,de la Castrol.

Cam atat...Am vrut sa pun niste poze dar sunt prea mari...
  • 0

#189 ricriu

ricriu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 22 August 2012 - 21:31:18

Am cumparat azi un rockrider 5.0. E destul de buna pentru ce pret are (600 ron). Ma gandesc acum sa o returnez ca sa-mi iau totusi un triban 3 :D. Am 2 nemultumiri: mansoanele de la ghidon oribile si raportele foii mari (dar asta stiam de la inceput ca nu sunt fantastice).
De unde pot sa cumpar un far bun?
  • 0

#190 vraduc

vraduc

Membru Senior

• Members
  • 152 postări

Postat 22 August 2012 - 22:12:05

Sunt multe magazine in Bucuresti de unde poti cumpara un far bun. Cauta firme gen trelock,sigma,cateye...
  • 0

#191 ricriu

ricriu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 22 August 2012 - 22:49:51

Si de la ce preturi sunt ok?
  • 0

#192 vraduc

vraduc

Membru Senior

• Members
  • 152 postări

Postat 23 August 2012 - 18:56:23

Pe la 80-90 ron gasesti ceva decent.
  • 0

#193 Jas1

Jas1

Amator

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 23 August 2012 - 19:05:50

Cateva exemple din ce mi-as pune eu...

1)http://www.okazii.ro/biciclete/piese/lanterna-zoom-led-cree-q5-lupa-bicicleta-sistem-prindere-pe-ghidon-a117477181
2)http://sportwin.ro/f...ec-krypton.html
3)http://sportwin.ro/f...500-lumeni.html
  • 0

#194 Madalin96

Madalin96

Membru Senior

• Members
  • 2282 postări

Postat 23 August 2012 - 19:16:08

Eu am asa ceva: http://www.playbike....?id_produs=6155 .Sunt extraordinare.Sunt frumoase,se dau jos de pe bicicleta intr-o secunda si pe cat sunt de mici pe atat sunt de puternice.
  • 0

#195 ricriu

ricriu

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 7 postări

Postat 24 August 2012 - 12:50:01

Multumesc pentru sfaturi :)
  • 0

#196 Bogardandy

Bogardandy

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 93 postări
  • Biciclete:b'Twin RockRider 5.1 C2 2011

Postat 18 September 2012 - 21:19:08

Nu sunt fan , doar posesor. RockRider 5.1 ( C2 )
Am cumparat-o la inceputul lunii iulie, si am ~800 km cu ea.
Nimic de reprosat la cadru, pare robusta , in schimb restul angrenajului lasa de dorit (deraiorul spate, dar mai ales cel fata - Shimano Tourney), dar cel mai dezamagit sunt de schimbatoarele de viteze (RevoShift) ce le voi schimba destul de curand odata cu saua... ma omoara la ture lungi. Aaaaa.. era sa uit de cauciucuri - Rubena - moarte sigura in pietris :D si s-au tocit destul de repede, mai ales cel spate.

Imagine postată
  • 0

#197 leobarbu05

leobarbu05

Membru Senior

• Members
  • 130 postări
  • Biciclete:BTWIN FC 5 și ROCKRIDER 5.3

Postat 17 December 2012 - 20:20:14

Cursiera mea Btwin Triban 5 - mărimea 63 - momentan aflată în hibernare.

DSCF6416238362.jpg

Am cumpărat-o la sfârșitul lui iulie și momentan are în palmares 5000 de km
  • 0

#198 crk

crk

Membru Senior

• Members
  • 1420 postări

Postat 17 December 2012 - 20:29:12

63? Hehehe, nu esti in crestere, nu?

• 0

#199 leobarbu05

leobarbu05

Membru Senior

• Members
  • 130 postări
  • Biciclete:BTWIN FC 5 și ROCKRIDER 5.3

Postat 17 December 2012 - 21:00:21

Discutabil :)) din septembrie până acum am mai crescut 1 cm și am ajuns la 1.93 dar eu zic (de vreo 2 ani de când aveam 1.80) că e de ajuns
  • 0

#200 crk

crk

Membru Senior

• Members
  • 1420 postări

Postat 17 December 2012 - 21:42:45

:o

E clar. Pe la 2.02, peste vreo doi-trei ani mai vorbim....

Da' 63 nu e mare acum?

• 0