Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Pareri Bicla Noua DHS sau SH

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• This topic is locked This topic is locked
36 replies to this topic

#1 viteazu_b

viteazu_b

Amator

• Banned
  • PipPipPip
  • 65 postări

Postat 27 August 2010 - 15:02:44

Bugetul este de 500 lei, deocamdata nici nu-mi permit sa dau mai mult. Si vreo 2 ani nu am de gand sa investesc sume de genul 3000-4000. La service ma descurc, cate vreme nu este necesara vreo cheie speciala.
Am de ales intre o Bicicleta DHS 2771-18V noua, n-am reusit sa pun link-ul, sau una sh.
PRO pt DHS noua:
- am gasit vreo 3 pareri de la cumparatori, ideea era ca sunt fiabile, nu s-au stricat nici dupa 2 ani,iar la pretul asta isi merita banii;
- este noua;
- are garantie 2 ani;
- greutate aprox 12kg, eu am avut una la fel de grea si e oki.
CONTRA :
- este luata de pe net, reprezentanta nu este in bucuresti ci in alte orase;
- renumele prost pe care il are marca.

Biciclete SH am gasit, iar la acelasi pret sunt echipate mai bine. Oferte sunt vreo 15 deci nu are rost sa le pun. Intrebarea este voi ce ati alege, o bicicleta noua echipata slab, sau una sh dar echipata ceva mai bine. Sper sa aflu si parerea cuiva care are modelul DHS Lightning.
  • 0

#2 snowflake

snowflake

Membru Senior

• Members
  • 254 postări

Postat 27 August 2010 - 15:08:00

90 % sh
  • 1

#3 necos

necos

Member

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 27 August 2010 - 15:31:13

Afla si parerea unui proprietar de DHS ( numai sa fie cinstita) Eu am optat pentru un s.h. luat la inspiratie, de pe "lancearmstrong.com/foundation" la un pret negociat convenabil si pot spune cu mana pe inima ca nu-mi pare rau. Bicicleta e o semicursiera cu roti de 28" echipata full shimano, intretinuta impecabil ( posibil restaurata) si de cand o am ( o saptamana) am parcurs pe ea cca 100 km si pe sosea si pe drum de tara si prin gropi in conditiile in care a transportat in jur de 100kg cat are subsemnatul si nu am a ma plange decat de sa, care se vede ca a fost aleasa de o persoana mai migniona. A ..si am schimbat si cauciucurile cu altele ceva mai solide... Oricum, alegere fericita !
  • 0

#4 roller

roller

Membru Senior

• Members
  • 690 postări

Postat 27 August 2010 - 16:00:19

Şi eu aş merge pe SH. Trebuie puţin noroc, dar parcă la DHS ai asigurat... ghinionul.
  • 0

#5 liviucolceriu

liviucolceriu

Membru Senior

• Banned
  • 174 postări

Postat 27 August 2010 - 16:01:44

SH. fara indoiala.
  • 0

#6 viteazu_b

viteazu_b

Amator

• Banned
  • PipPipPip
  • 65 postări

Postat 27 August 2010 - 16:38:11

Astept si parerea cuiva care are sau a avut exact modelul Lightning, pentru despre DHS in general nici eu nu am o parere prea buna.
  • 0

#7 bobimanta

bobimanta

Membru Senior

• Members
  • 406 postări

Postat 27 August 2010 - 17:43:38

Ai citit aici? http://www.ciclism.r...roducatorul-dhs
Se discuta si despre DHS lightning.
Ia second-hand.
  • 0

#8 liviucio

liviucio

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 59 postări

Postat 27 August 2010 - 21:56:58

Bugetul este de 500 lei, deocamdata nici nu-mi permit sa dau mai mult. Si vreo 2 ani nu am de gand sa investesc sume de genul 3000-4000. La service ma descurc, cate vreme nu este necesara vreo cheie speciala.
Am de ales intre o Bicicleta DHS 2771-18V noua, n-am reusit sa pun link-ul, sau una sh.
PRO pt DHS noua:
- am gasit vreo 3 pareri de la cumparatori, ideea era ca sunt fiabile, nu s-au stricat nici dupa 2 ani,iar la pretul asta isi merita banii;
- este noua;
- are garantie 2 ani;
- greutate aprox 12kg, eu am avut una la fel de grea si e oki.
CONTRA :
- este luata de pe net, reprezentanta nu este in bucuresti ci in alte orase;
- renumele prost pe care il are marca.

Biciclete SH am gasit, iar la acelasi pret sunt echipate mai bine. Oferte sunt vreo 15 deci nu are rost sa le pun. Intrebarea este voi ce ati alege, o bicicleta noua echipata slab, sau una sh dar echipata ceva mai bine. Sper sa aflu si parerea cuiva care are modelul DHS Lightning.

Daca te ajuta in luarea deciziei...am 2 MTB DHS de doi ani, nu am bagat nici un ban in ele,nici macar nu le-am uns lantul si inca merg(nu la fel ca bicicletele consacrate, dar merg). merg saptamanal cu ele 40-60 km, in plus am coborat de pe RARAU cu ele. Esential in acest sport este sa pedalezi.
  • 0

#9 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2627 postări

Postat 27 August 2010 - 22:23:57

Sa nu ungi lantul desi stii ce efecte dezastruoase are atat in performanta cat si in uzura lantului mi se pare prostie :) Avem un bezmetic prin Iasi care merge cu lantul neuns atat de mult si face un zgomot... incat glumeam zicand ca 2 il prind si il tin iar unul ii unge lantul.
  • 0

#10 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2627 postări

Postat 27 August 2010 - 22:25:41

I-am luat unui amic un trek SH cu 300 lei, full Deore, jante duble de aluminiu, din 1900 toamna. E o bicicleta foarte buna, daca ii mai pune si un vbrake fata se poate duce la orice concurs cu ea.
  • 0

#11 VGeorge

VGeorge

Membru Senior

• Members
  • 668 postări

Postat 28 August 2010 - 09:49:18

Ai multe surse.Mereu spun la multa lume,rabdare si marimea cadrului.
Zilele trecute a fost pe lancearmstrong.com/foundation un trek 3900 2008 la 500 ron.A fost si kona lana'i 2008 la 600.Cu putina rabdare se gaseste orice.
Parerea mea despre dhs.Am avut un full (inainte sa ma apuc de biciclete) si l-am tinut 3 luni in garaj.Nu vrei sa iti imaginezi cum arata.Parca trecute 30 de ani peste el.Daca vrei cursiera, lancearmstrong.com/foundation este plin.
  • 0

#12 liviucio

liviucio

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 59 postări

Postat 29 August 2010 - 10:54:28

Sa nu ungi lantul desi stii ce efecte dezastruoase are atat in performanta cat si in uzura lantului mi se pare prostie :) Avem un bezmetic prin Iasi care merge cu lantul neuns atat de mult si face un zgomot... incat glumeam zicand ca 2 il prind si il tin iar unul ii unge lantul.

sa ungi lantul la un DHS... cred ca-i faci rau bicicletei!:)
  • 0

#13 viteazu_b

viteazu_b

Amator

• Banned
  • PipPipPip
  • 65 postări

Postat 29 August 2010 - 11:05:47

Ai citit aici? http://www.ciclism.r...roducatorul-dhs
Se discuta si despre DHS lightning.
Ia second-hand.

Am citit, deocamdata doar pana la pagina 20. Din cate am vazut parerea proprieterilor este ca merge, dar cei care l-au luat nu il au de mai mult de un an. Multumesc oricum. Cu MTB nu ma prea ajuta, eu vreau sa ies cu ea din oras macar odata pe saptamana, deci cam 100km in ziua aia, plus cate 30-50 pe zi in rest. Astept in continuare parerea cuiva dintre cei care au cumparat anul trecut semcusiera dhs 2771. SH am gasit ceva oferte, dar m-am cam saturat sa ies cu bicla de 2 ori dupa care sa stau cate o ora doua s-o reglez.
  • 0

#14 Kristi

Kristi

Membru

• Members
  • 507 postări
  • Biciclete:Niner E.M.D.9

Postat 29 August 2010 - 11:18:36

dar m-am cam saturat sa ies cu bicla de 2 ori dupa care sa stau cate o ora doua s-o reglez.

Exact asta e buba majora a DHS-urilor (si surorilor ei FB, RB). Nu ca se rup in doua,sau ca sunt grele ci ca mereu trebuie sa reglezi cate ceva la ele...

P.S. Cu ce te ajuta garantia daca nu este in localitatea in care locuiesti?
  • 0

#15 viteazu_b

viteazu_b

Amator

• Banned
  • PipPipPip
  • 65 postări

Postat 29 August 2010 - 11:57:29

Intre timp am terminat de citit cele 32 de pagini din postul DHS. Si in sfarsit am aflat greutatea: 14 kile, asta fara aparatoare si cric. Tind sa cred ca atat are pentru ca am sunat la magazin si vanzatorul zicea ca nu stie cat are, dar ca mai are doar 2 la vanzare. Pai ori ai vanzare la ea si atunci stii sa raspunzi la intrebari elementare, ori nu... Plus ca am primit si un reply de la lulusor care m-a cam lamurit. In concluzie cred ca ma profilez pe un sh, sper sa nu-mi iau vreo teapa urata, aiurea e ca nu am prea gasit marimea 54 in bucuresti, iar fara proba nu am de gand sa cumpar.
  • 0

#16 necos

necos

Member

• Membru
  • PipPip
  • 11 postări

Postat 29 August 2010 - 17:36:31

Attached File  29082010125 (Large).jpg   115.78KB   160 downloads Attached File  29082010126 (Large).jpg   137.75KB   156 downloads
Viteazule, la bugetul pe care-l ai disponibil pentru investitie, iti sugerez sa arunci o privire sau sa schimbi o vorba cu vanzatorul " marianniti 28" de pe lancearmstrong.com/foundation. Alias Nita Marian Tipul e din Campina si tot aduce biciclete de afara. De la el am cumparat si eu bicicleta (fara proba) si sunt mai mult decat multumit. Sa nu crezi ca fac reclama mascata, sunt din Galati si n-am nici un interes in tota afacerea asta. Daca vrei iti atasez si niste poze cu bikla mea.....
  • 0

#17 addrian

addrian

Membru

• Members
  • 395 postări

Postat 29 August 2010 - 22:14:54

daca ai prieteni in zona Ardeal, te sfatuiesc sa te duci acolo si sa cauti. Cluj, Tg.Mures, etc au multe magazine cu SH-uri bune. Eu spre exemplu am luat din Tg.Mures pentru sotie un citybike cu 170 RON (mi-a dat factura si a scris si seria bicicletei pe factura).
In Bucuresti greu gasesti SH-uri ieftine. Am mai vazut biciclete bunisoare la targul de pe Valea Cascadelor.
  • 0

#18 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 01 September 2010 - 11:18:48

Bună ziua tuturor

Intervin aici fiindcă am aceeaşi problemă ca şi iniţiatorul topicului: intenţionez să cumpăr o bicicletă (MTB) şi ezit între SH şi nouă în bugetul meu de ~1000 RON

Am avut, ca toată lumea care a prins vremea lui conu' Nicu' Piticu', un Pegas care a funcţionat bine-mersi mulţi ani, bineînţeles după ce a suferit câteva mici modificări: un butuc spate mult mai solid, spiţele înlocuite cu unele de motocicletă IJ, şa "clasică" echipată cu arcuri, cauciucuri whitewall. A fost furată.

Am continuat cu o Hervis Balance. Costa nouă cam 500 RON. Aşa cum mă aşteptam, butucul spate s-a dus Dracului după câteva săptămâni. Am profitat de ocazie pentru a aduce nişte modificări la un atelier specializat: butuc nou mult mai rezistent (tot pe filet), set de 7 pinioane Shimano, şa Royal Gel, manetele înlocuite (dar tot cu Shimano Revoshift). Funcţiona destul de bine, deşi deraiorul faţă Tourney, punctul ei slab, oricât de bine ar fi fost reglat, schimba mai mult cum voia el. A fost şi ea furată, după 1 an şi jumătate de carieră.

În prezent caut o bicicletă MTB în jur de 1000 RON. Sunt interesat de un model care să aibă:

- o greutate rezonabilă (10-14 kg), deoarece va trebui şi urcată pe scări;
- cel puţin 7 pinioane spate, deoarece îi va trebui o viteză inferioară care să permită urcarea în condiţii de confort a rampelor;
- frâne V-brake. Se pot regla mult mai uşor decât cele pe disc şi de asemenea saboţii se pot înlocui mult mai uşor;
- neapărat suspensie faţă;
- neapărat posibilitatea de a monta cric, chiar dacă nu are din fabricaţie;
- anvelope de diametru mare, pentru o bună amortizare a şocurilor;
- posibilitatea de a o modifica în viitor.

Regimul în care va fi folosită este de oraş, ocazional cu drumuri de ţară, hârtoape şi câteva rampe, dar prin capitala europeană cu multe borduri şi gropi trebuie să fie destul de rezistentă.

Şaua va fi înlocuită imediat după achiziţie cu una de gel, indiferent cum e ea construită.

Nu ştiu suficient de multe despre componentele MTB pentru a putea achiziţiona una SH fără sfaturi de specialitate.

Am 1,80 m şi 96 kg.

Am de ales aşa:

B-Twin Rockrider 5.2 - 999 RON, furnizor Decathlon;
B-Twin Rockrider 5.1 - idem;
Magellan Hydra - 850 RON
Cube Appear - 1000 RON
Univega HT-5300
Univega RAM XF-900 - sare puţin de 1000 RON şi are aproape 15 kg, dar sună prea bine datele tehnice. Şi are şi cadru de 50 cm (20")

DHS Impulse 2689 Elan - 1060-1220 RON, în funcţie de magazin. E tentantă deoarece are suspensie spate cu basculă. Deşi DHS are o proastă reputaţie, aş vrea să ştiu de ce şi unde e defectul care ar face-o o alegere proastă faţă de B-Twin, Magellan sau Univega.

Mulţumesc,

~Nautilus
  • 0

#19 AdrianB1

AdrianB1

Membru

• Members
  • 843 postări

Postat 01 September 2010 - 11:36:42

Rickrider 5.2 e o alegere decenta, dar e un pic grea. Am un coleg care are una din aprilie, i-a schimbat deja butucii (nu sunt grozavi) si i-a pus disc pe fata, e destul de multumit mai putin de greutate.

Cu 5.1 am mers doar prin magazin, nu prea m-a incantat echiparea, dar la banii aia nu poti cere prea multe.

DHS cu suspensie spate am vazut mai multe bucati - suspensia e destul de proasta pentru ca bucsele se duc destul de repede si incep sa scartaie si sa isi faca joc. Decat asa ceva mai bine un hardtail cu o furca mai buna (si cu loc de bidon pe cadru). De asemenea am vazut o pipa rupta, sabotii de la v-brake dusi cam repede, iar discurile de frana (la cele pe disc) tocite de parca sunt din fier mort. Daca vrei sa faci ceva imbunatatiri dupa achizitie poti sa o iei ca punct de plecare, dar in forma din magazin e cam slaba.

Despre restul nu mai comentez pentru ca parerea mea e destul de clara: la banii astia poti sa gasesti o bicicleta nu prea uzata care noua costa peste 1500 de lei, cu echipare pe masura.
  • 0

#20 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 19 September 2010 - 16:36:49

Am fost azi iar la Decathlon. Au Rockrider 5.2 (999 RON) şi Rockrider FIVE.1 (749 RON).

Avantajul lui 5.2 stă în faptul că are schimbătoare Shimano "trăgaci" şi 8 pinioane spate. Pe Revoshifturile lui FIVE.1 nu dau prea multe parale, montasem exact acel model de Revoshift pe Hervis-ul pe care mi l-au furat şi le puteam califica cel mult drept "acceptabile".

După ce le-am călărit puţin pe fiecare, dimensiunile de cadru L (pt. 175-185 cm) la ambele şi M la FIVE.1 (pt. 165-175 cm) am constatat că un cadru M pare mai comod şi mai uşor manevrabil.

Ambele sunt uşoare, le pot căra într-o mână fără probleme.

Specificaţiile la FIVE.1 sunt cam aşa: cadru de aluminiu 6061, suspensie furca faţă (arc), 21 viteze, deraior Shimano TZ30, frâne V-brake, jante aluminiu, cauciucuri 26". Garanţie 5 ani la cadru şi 2 ani la furcă şi alte componente. E recomandată pentru ceea ce am cerut eu (oraş, drumuri mai de ţară, ceva hârtoape, câmp etc) şi nu pentru trasee de MTB dificile.

Am mai găsit o ofertă de Neuzer Mistral la 950 RON. Nu ştiu unde se poate găsi Magellan Hydra în Bucureşti, ca să o pot examina şi testa înainte de cumpărare.

DHS au devenit cam nesimţiţi, cer 1000-1200 RON pe nişte biciclete care arată mediocru şi nu sunt echipate decât cu strictul necesar. De când poate spune DHS că e mai bun ca B'Twin?

Mulţumesc,

~Nautilus
  • 0

#21 bobimanta

bobimanta

Membru Senior

• Members
  • 406 postări

Postat 19 September 2010 - 18:18:59

Intre timp am terminat de citit cele 32 de pagini din postul DHS. Si in sfarsit am aflat greutatea: 14 kile, asta fara aparatoare si cric. Tind sa cred ca atat are pentru ca am sunat la magazin si vanzatorul zicea ca nu stie cat are, dar ca mai are doar 2 la vanzare. Pai ori ai vanzare la ea si atunci stii sa raspunzi la intrebari elementare, ori nu... Plus ca am primit si un reply de la lulusor care m-a cam lamurit. In concluzie cred ca ma profilez pe un sh, sper sa nu-mi iau vreo teapa urata, aiurea e ca nu am prea gasit marimea 54 in bucuresti, iar fara proba nu am de gand sa cumpar.

Sa ne arati si noua ce ai luat, daca ai reusit sa gasesti vre un armasar http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/cool.gif
  • 0

#22 AdrianB1

AdrianB1

Membru

• Members
  • 843 postări

Postat 19 September 2010 - 18:27:39

Am fost azi iar la Decathlon. Au Rockrider 5.2 (999 RON) şi Rockrider FIVE.1 (749 RON).
...
DHS au devenit cam nesimţiţi, cer 1000-1200 RON pe nişte biciclete care arată mediocru şi nu sunt echipate decât cu strictul necesar. De când poate spune DHS că e mai bun ca B'Twin?

Rockrider 5.2 era 1325 lei in primavara, iar in jurul datei de 1 mai a coborat la 999 lei.
  • 0

#23 zgoby

zgoby

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 98 postări

Postat 20 September 2010 - 09:50:08

Nu ştiu unde se poate găsi Magellan Hydra în Bucureşti, ca să o pot examina şi testa înainte de cumpărare.

Am cumpărat Hydra cu aprox. 1100 lei, cadru de damă, anul trecut de la Ion (dkbike) din Crângaşi.
  • 0

#24 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 24 September 2010 - 08:39:06

Până la urmă am luat B'Twin Rockrider FIVE.1

Arată cam aşa:

Imagine postată
Mărimea cadrului: M. Modelul L are cadrul aproape identic, cu excepţia suportului vertical pentru şa (seat tube) mult mai înalt, care nu permite şeii să coboare suficient, şi a pipei mult mai lungi.

Pret: 749 RON bicicleta + 109 RON şaua de gel.

Avantaje:

- cadrul de aluminiu e relativ uşor;
- geometria, prin comparaţie cu orice bicicletă "de Carrefour", este excepţională. Pur şi simplu nu simt că fac vreun efort;
- cauciucurile sunt un model intermediar între cauciucul de MTB şi cel de oraş, au crampoane, dar mici;
- butucii par destul de solizi;
- vine cu far + stop cu baterii (de fapt ăsta nu e un avantaj fiindcă nu aveam nevoie de ele);
- se descurcă bine pe drumurile "ca la ţară" din unele cartiere prin care am rodat-o;
- e fabricată în România :rolleyes:

Dezavantaje:

- deraiorul spate pare lucrat cu toporul. Se pare că deraioarele sunt un model Shimano mai prost chiar şi decât Tourney. Oricum, noi fiind, schimbă impecabil. Când se vor uza le schimb;
- jantele sunt simple şi de o calitate ordinară;
- poziţia ghidonului nu prea îmi convine. Probabil îi montez pipă reglabilă în viitor.

Rockrider 5.2 are în plus: jante duble, deraioare Altus, schimbători Shimano "trăgaci", set de 8 pinioane, toate astea la 999 RON. Dacă încerci să le montezi singur pe FIVE.1, oricum ajungi la un cost total mult peste preţul unui 5.2, dar în cazul în care aş fi mers pe această opţiune, eu nu-mi mai puteam permite şa şi nici antifurt.

~Nautilus
  • 0

#25 mihai770

mihai770

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 13 postări

Postat 14 October 2010 - 21:42:15

tocmai faceam un topic asemanator dar ai expus exact cerintele mele de la o bicla...voi lua totusi 5.2

multumesc pt. scurtul review :)
  • 0

#26 LucianLS

LucianLS

Membru Senior

• Members
  • 833 postări
  • Biciclete:Da

Postat 14 October 2010 - 21:48:26

...eu nu-mi mai puteam permite şa şi nici antifurt.

~Nautilus

Daca pentru tine suma cheltuita a reprezentat foarte mult eu iti sugerez sa uiti ca exista antfurtul ala si sa nu scapi bicicleta niciodata din ochi. Pentru ca ma indoiesc ca ai cheltuit cateva sute de lei pe ceva gen Abus cu security level 15 si chiar si asa...
  • 0

#27 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 15 October 2010 - 08:02:07

Este un Abus 880 şi a costat un procent destul de important din costul bicicletei. Dar şi acela poate fi tăiat.

~Nautilus
  • 0

#28 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 15 October 2010 - 20:07:57

Alegerea e simpla. Ceea ce foloseste campionul este cel mai bun! ;)

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us
  • 1

#29 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5062 postări

Postat 15 October 2010 - 20:45:30

:D :D :D Chiar ma gandeam vulpoi batran ce esti...
  • 0

#30 krupp

krupp

BrainStrong

• Members
  • 1741 postări
  • Biciclete:fixie specialized, cursiera cannondale şi mtb gary fisher

Postat 16 October 2010 - 08:48:34

mausule, nu-mi dai mie tricoul ăla, că ăla gri de mi l-ai dat s-a făcut negru. vreu şi eu tricou cu dehaşeseu, să arăt gigea la nuntă.
  • 0

#31 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5062 postări

Postat 16 October 2010 - 08:54:56

Daca vii la Barlad ,gasesc in saculet ceva bluze si pantaloni si ptr tine. ;)
  • 0

#32 krupp

krupp

BrainStrong

• Members
  • 1741 postări
  • Biciclete:fixie specialized, cursiera cannondale şi mtb gary fisher

Postat 16 October 2010 - 09:09:26

glumeam mă urâtule, tocmai ce am aruncat vreo zece tricoaie şi nişte pantaloni bazonaţi ventilaţi.
ps. de ce la bârlad, nu mai stai în oraşul ăla frumos de pe malul dunării?
  • 0

#33 uriasu_12

uriasu_12

Amator

• Members
  • 155 postări

Postat 18 October 2010 - 21:58:05

parerea mea. I-ati un SH pt ca: 1. ai piese mai bune; 2. is de acord cu necos, dar ai grija ca alegerea sa fie inspirata.Tu ce ai alege o dacie logan din 2010 sau un bmw 320 din 2000?eu as alege bmw-ul, in cazu nostru bicicleta sh.Bafta!
  • 0

#34 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 05 January 2011 - 13:08:42

SH are sens dacă vrei s-o modifici, nu pierzi prea mult sacrificând nişte piese luate la preţ de noi.

Rockrider FIVE.1 are o mică-mică problemă pe orice teren: jantele de 3 parale. Nici măcar de urcat bordurile lui Videanu nu sunt bune, de sărit aceleaşi borduri de 20 cm nici nu se mai pune problema. Nişte jante duble ar prinde tare bine, cu ceva cauciucuri pe măsură: lăţime cât mai mare posibilă, ca să mai ajute şi ele la amortizare, şi crampoane foarte mici, ca de BMX, pentru frecare redusă. Exemplu:

Schwalbe Crazy Bob 2.35

Între timp i-am montat şi pipă reglabilă, tot din Decathlon. O poziţie în şa apropiată de verticală ajută foarte mult la drumuri mai lungi, mai ales la modul în care e construit cadrul Rockrider, care duce la un efort minim la pedalare.

~Nautilus
  • 0

#35 Odden

Odden

Membru Senior

• Members
  • 681 postări

Postat 17 March 2011 - 23:43:55

Un B'Twin FIVE.1 am si eu. L-am luat acum o saptamana si e stock sa zic asa fara modificari. Din prima am observat ca daca vreau foaia 2 tre sa schimb pana la 3 si sa revin astfel se aude un zgomot de frecare iar problema e ca ramane lantul putin intre foi. De ce nu stiu dar ma duc la ei sa-mi rezolve problema pe garantie. Jantele intr-adevar sunt patetice. Numai dupa aspect iti dai seama. Cu franele nu inteleg o chestie: Asa tebuie, sa nu blocheze roata la o apasare maxima sau nu "pot" sa o blocheze fiind si ele sunt ruda cu jantele? Cadrul imi pare destul de solid, iar greutatea per total e ok. Oricum pt plimbari in Bucuresti si in parcuri posibil foarte rar si pe la tara... eu zic ca e ok. Cand o sa ma apuc de sarit, dat peste cap, rupt maini, picioare, urechi... o sa trec pe cube! Pana atunci ma bucur ca exista o alternativa la FB, RB, sau DHS!
  • 0

#36 Nautilus1

Nautilus1

Newbie

• Membru
  • Pip
  • 6 postări

Postat 19 April 2011 - 11:22:38

Mie mi-au făcut reglajul schimbătorilor şi frânelor la magazin, astfel încât n-am avut astfel de probleme.

Însă nişte "băjetzi dăsht3ptzy" care ascultă multe manele mi-au făcut marea plăcere de a-mi fura bicicleta chiar de Valentine's Day 2011, probabil din prea multă dragoste pentru mine :)

Fiindcă au furat-o în urma unei spargeri, am rămas din ea doar cu antifurtul ABUS. Acum caut altă bicicletă pentru antifurtul meu.

~Nautilus
  • 0

#37 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 19 April 2011 - 11:40:15

daca vreau foaia 2 tre sa schimb pana la 3 si sa revin astfel se aude un zgomot de frecare iar problema e ca ramane lantul putin intre foi

Tensioneaza inca un pic cablul (presupun ca deraiorul "urca" foile atunci cand trage cablul). Ar trebui sa ai un surub de reglaj acolo unde iese cablul din schimbatorul de pe ghidon.
De asemenea, nu aplica forta in lant pe timpul schimbarii - trebuie sa invarti usor, cat bicicleta se misca in virtutea inertiei. Deseori deraiorul trebuie "ajutat" un pic din schimbator, in sensul ca mai apesi un pic pe parghie dar cat sa nu faca "click" inca o treapta.

Posibil sa rezolvi in mod asemanator si franele - tensioneaza cablurile astfel incat sa ai cat mai putina cursa moarta (dar sabotii sa nu atinga janta pe parcursul rotatiei). Aici insa poate fi vorba si de niste saboti cam prea ieftini, dar un "upgrade" e destul de usor si deloc scump.

In mod normal reglajele astea ar fi trebuit facute in magazin la cumparare, dar avand in vedere ca trebuie sa le repeti din cand in cand pe parcursul utilizarii nu strica sa inveti cum se fac :)
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?