Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Mai multe probleme care trebuie elucidate

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
58 replies to this topic

#1 uriasu_12

uriasu_12

Amator

• Members
  • 155 postări

Postat 22 December 2010 - 22:07:18

1. PEDALE : M-am gandit sa achizitionez un set format din pedale SPD Shimano si niste pantofi SIDI pentru mountain biking, dar multe cunostinte de-ale mele spun ca in cazul unei cazaturi/unui accident as ramane cu bicicleta atasata de mine si urmarile ar fi mult mai grave. Ca atare m-am gandit la un set format din niste pedale plate si niste skateri ca sa faca aderenta buna deoarece m-am saturat sa-mi alunece piciorul de pe pedala fie uscat, fie umed sau sa-mi stea gresit pe pedala si multe altele. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/dry.gif

2. INGRIJIRE: Pe moment nu am dispozitive speciale de ingrijire a bicicletei si nici bani sa arunc pe acestea. Tot ce imi trebuie sunt niste sfaturi cu privire la un diluant bun pe care merita sa-l cumpar si un ulei care sa pot unge lantul fara sa atraga murdaria. De asemenea, as dori si cateva pareri cu privire la vaselina cu care sa ung butucii, rulmentii, pedalele pe interior(vb. de ax), etc.

3.FURCA: De ceva timp furca de care dispun nu mai lucreaza asa cum trebuie. Am un SR Suntour Nex 4610 V2 care este cu mult mai rigida(si nu e de la reglajul preload) fata de cum era acum 2 luni. Nu mai amortizeaza gropile calumea si m-am gandit ca poate ia venit vremea de o revizie. Are cineva idee cum as putea sa fac o revizie la ACEASTA furca(nu ma intereseaza la alta) sau cat m-ar costa un service? :(

4.FRANELE: Am o pereche de frane pe disc hidraulice Shimano Non-Series carora le-a scazut puterea de franare. Stie cineva vreo solutie care ar degresa/decontamina placutele de frana sau cat m-ar costa altele noi si cum se inlocuiesc acestea in etrier?

5.CAUCIUCURI. Iata ca a venit si iarna si avem nevoie de niste cauciucuri pentru gheata. Imi poate recomanda cineva ceva cu tepi care sa ma scape de griji? Am vazut cateva produse de la Schwalbe, dar la preturi de te lasa pe spate si unele doar pentru roti de 26 de inch.

6.SCHIMBATOR FATA: Imi poate recomnda cineva un schimbator de fata cu tragere in jos care sa inlocuiasca un Shimano C-101 si sa fie compatibil cu manetele de schimbator Shimano Deore 2010, cu conditia sa fie situat mai sus ca gama Deore sau macar Deore.:)

Multumesc. Astept raspunsuri, fara Off-Topicuri. :D
  • 0

#2 pinkbike

pinkbike

Amator

• Moderators
  • 2280 postări

Postat 22 December 2010 - 22:30:45

1. Ia-ti SPD-uri si lasa povestile.

2. Diluant: motorina sau wd40. Ulei de lant: spray cu teflon, dar nu de bicicleta, preferabil de moto sau ceva heavy duty pentru transmisii auto. Vaselina: Motorex, dar nu exista una buna la toate, difera tipul in functie de aplicatie (petroliera, sintetica, cu teflon, pentru butuci, pentru clicheti etc).

3. Furca ta e foarte simpla, o teava mica in alta mare, si in teava mica un arc. Ca sa o desfaci iti trebuie doar o tubulara pentru piulitele de jos. Daca a ruginit o iei la smirghel fin. Refaci gresarea, eventual schimbi semeringurile daca ai de unde, si asta e tot.

4. Placutele nu se decontamineaza cu solutie, la nevoie in tura poti incerca pepsi, e mai bun decat nimic dar e mai mult placebo. Cel mai bine le arzi pe aragaz si le iei la smirghel, materialul e poros si trebuie indepartat stratul superior in care a intrat ulei.

5. Nokian. Sunt scumpe, grele, si doar pentru gheata nu pentru zapada. Pe asfalt se strica. Nu prea renteaza decat daca ai gheata non stop 3-4 luni pe an.

6. Deore http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif
  • 0

#3 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 23 December 2010 - 09:40:59

Clar ia-ţi SPD-uri, alea sunt basme că rămâi legat de bike.

Pentru curăţare, WD40, cârpe şi o perie.
Vaselinele sunt de mai multe feluri, recomand ceva sintetic special pt bike.

La furcă poţi să-i dai de cap singur cu un set de chei, WD40 şi ulei. Aşteaptă-te la un preţ de 50 de lei la o intervenţie la service.

Plăcuţele sunt consumabile, schimbă-le.

Cauciucurile cu ţepi atâta costă, spre 40 de euro bucata. Plus că nu prea ai de ales, în ţară găseşti 2-3 modele.

Deore, găseşti pe bazar sub 100 de lei.
  • 2

#4 uriasu_12

uriasu_12

Amator

• Members
  • 155 postări

Postat 23 December 2010 - 19:26:19

Vad ca toata lumea opteaza spre SPD-uri. Poate cineva sa ma convinga din propria experienta ca o cazatura accidentala nu va avea treaba cu faptul ca port SPD-uri/sau cu faptul ca raman legat de bicicleta si aceasta va veni peste mine si eu voi suferi mai mult daca aveam pedale simple fara prindere?

Cu ingrijirea m-am lamurit.

La furca pe care o am exista vreun pericol sa se intample vre-un accident daca nu sunt atent?(cum a fost cu Sebi)

Poate cineva sa-mi dea un link cu ceva modele de cauciucuri 28/29 cu tepi?(ca sincer nu prea am gasit)

La schimbatorul de foi m-am lamurit.
  • 0

#5 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5062 postări

Postat 23 December 2010 - 21:41:03

Nu ramai legat de bicla .Daca ti-o furi se declipseaza imediat,nu-ti face griji.Inceputul e greu,pana te prinzi si-ti intra in instinct cum se scoate piciorul.Majoritatea pedalelor au reglaj ca sa se decupleze mai repede sau mai greu.Mergi in prima faza cu ele slabe ,si daca dai un partz mai tare sar imediat... :blink:
La furca tre sa fii atent.La alea cu aer e regula sa le scoti presiunea.La alea cu arc e important sa nu stai in fata sagetii. ;)
  • 0

#6 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări
  • Biciclete:Pietro del Po Reynolds 531, BelieveBikes FS100, Merida Warp Tri, Allegro City Nexus i8.

Postat 23 December 2010 - 21:43:40

Cred că de SPD-uri va trebui să te convingi singur :) Eu atât îţi spun, că nici pe MTB, nici pe cursieră, nu m-aş lipsi de ele pentru nimic în lume.

La furca ta, nu, pentru că nu are compresie pe aer.

cauciucuri:
http://www.bike24.co...2,103,105;mid=0

Dacă ai roţi de 28, ştiu sigur că la www.bykeservice.com mai au o singură bucată de cauciuc cu ţepi, în jur de 40 de lei, dar nu ştiu să-ţi spun nici ce marcă e nici ce model. Sună-i şi vezi.
  • 0

#7 scavenger

scavenger

Membru Senior

• Members
  • 279 postări

Postat 24 December 2010 - 22:26:57

Poate cineva sa ma convinga din propria experienta ca o cazatura accidentala nu va avea treaba cu faptul ca port SPD-uri/sau cu faptul ca raman legat de bicicleta si aceasta va veni peste mine si eu voi suferi mai mult daca aveam pedale simple fara prindere?

Pe mine cand ma intreaba cineva asta, ii spun ca prefer o cazatura de pe loc pentru ca am uitat sa scot piciorul, decat una la 60km/h pentru ca mi-a alunecat piciorul de pe pedala... ;)
  • 3

#8 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 24 December 2010 - 22:47:48

@uriasu_12, nu-ţi lua SPD-uri, mai bine nişte platforme cu pantofi corespunzători.
  • 0

#9 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2627 postări

Postat 24 December 2010 - 23:08:14

1. Ia SPD pe o parte/platforma pe cealalta... avand in vedere ce bicicleta ai sigur o folosesti si pentru plimbari fara papuci SPD probabil.
Daca ai putea purta pantofi cu SPD tot timpul fara compromisuri prea mari mergi pe full SPD. Avantajele sunt enorme parerea mea, toti iubitorii de XC aproape le folosesc. Faza ca esti legat de picioare e doar un mit, singurele cazaturi mai frecvente sunt cele de pe loc.
Mai sunt 7 topicuri cu discutii de genul asta cred.
2. Poti spala intai cu motorina, apoi usuci si gresezi cu WD40. Eu prefer http://bikenet.ro/pr...t-cross-country
  • 0

#10 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1868 postări

Postat 24 December 2010 - 23:38:08

uriasule da un search inainte de a posta. La majoritatea intrebarilor tale exista deja raspunsuri si discutii consistente.
o sa-ti raspund legat de SPD-uri pentru ca am fost oarecum in situatia ta.
Am mers tot cam tot anul asta fara SPD-uri , dar bineinteles dupa cum am vazut la majoritatea celor care participa la maratoanele de MTB , SPD-urile au multiple avantaje (eficienta mai mare pe urcare, siguranta pe coborariri, o usurinta mai mare de a sari peste denivelari mai ales cand ai viteza , pedalezi mai usor din picioare , asigurarea unei pozitii corecte la pedalare , si probabil mai sunt). Am de o luna SPD-uri dar am circulat pe ele numai pe sosea. Fii pregatit sa cazi la inceput , dar o sa cazi in cel mai stupid mod cu putinta - de pe loc :) . In rest iti ofera chiar o senzatie de siguranta suplimentara as zice.
  • 0

#11 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 25 December 2010 - 00:26:19

[...] SPD. Avantajele sunt enorme parerea mea, [...]

Ce avantaje enorme ai observat când ai trecut pe SPD?

eficienta mai mare pe urcare,

Foarte relativă chestia asta.
Ca să ajungi să ai un plus de la SPD-uri la pedalat îţi trebuie foarte mult exerciţiu. O dată că muşchii ţi-s subdezvoltaţi şi după aceea pentru coordonare, că dacă trebuie să gândeşti să pedalezi, îi degeaba. Şi nu în ultimul rând trebuie ca plămânii şi inima să facă faţă surplusului de efort.

siguranta pe coborariri,

Chiar din contră. Eu mă simt mult mai sigur când îs cu pedale normale, în special în curbe când dacă-s cu SPD-uri şi derapează bicicleta, "ciu-ciu" mai apuc să pun piciorul jos deoarece decuplezi foarte greu piciorul aflat sus.

o usurinta mai mare de a sari peste denivelari mai ales cand ai viteza ,

Din nou, eu sar mai sus şi mai lung când îs cu pedale normale... probabil deoarece SPD-urile cam imobilizează genunchii...

pedalezi mai usor din picioare ,

Nu văd nici o legătură.

asigurarea unei pozitii corecte la pedalare

Corect dar cu precizarea că şi cu pedale normale pedalezi corect, dar trebuie să verifici din când în când că îţi stau bine picioarele pe pedale.
  • -8

#12 han

han

Membru Senior

• Members
  • 2231 postări

Postat 25 December 2010 - 00:36:21

avatajele pedalelor automate sunt foarte mari si mi se pare aiurea sa spuna cineva ca nu ar fi bune sau ca ar fi periculoase. daca tie iti este frica de ceva nu incerca sa ii convingi pe toti de lucrul respectiv.

daca ceva ar fi periculos la un accident acelea ar fi pedalele cu ratrapa, in cazul in care curelele ar fi strase tare. asa cum au mai spus si altii la o cazatura pedalele spd se declipseaza automat datorita loviturii din lateral. am patit asta in doua situatii: o data cu look pe cursiera si alta data cu spd pe un mtb. eu merg cu spd-uri tot timpul si crede-ma ca merg zilnic prin oras prin trafic, ceea ce inseamna scos pantoful de nenumarate ori din pedala. deja a devenit reflex.

succes si curaj prietene !
  • 0

#13 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 25 December 2010 - 01:18:37

avatajele pedalelor automate sunt foarte mari

Concret...?

si mi se pare aiurea sa spuna cineva ca nu ar fi bune sau ca ar fi periculoase. daca tie iti este frica de ceva nu incerca sa ii convingi pe toti de lucrul respectiv.

daca ceva ar fi periculos la un accident acelea ar fi pedalele cu ratrapa, in cazul in care curelele ar fi strase tare. asa cum au mai spus si altii la o cazatura pedalele spd se declipseaza automat datorita loviturii din lateral. am patit asta in doua situatii: o data cu look pe cursiera si alta data cu spd pe un mtb. eu merg cu spd-uri tot timpul si crede-ma ca merg zilnic prin oras prin trafic, ceea ce inseamna scos pantoful de nenumarate ori din pedala. deja a devenit reflex.

succes si curaj prietene !

Ideea îi atunci când cu pedale normale reuşeşti să pui piciorul jos în ultimul moment cu SPD-uri eşti pe jos. Când zbori "OTB" atunci nu mai contează aşa de mult ce pedale ai.

Ce mi se pare mie aiurea îi să minimalizezi un pericol real fără să-ţi asumi consecinţele.
  • -2

#14 Dan71

Dan71

Amator

• Members
  • 867 postări

Postat 25 December 2010 - 01:54:29

"1. PEDALE : M-am gandit sa achizitionez un set format din pedale SPD Shimano si niste pantofi SIDI pentru mountain biking, dar multe cunostinte de-ale mele spun ca in cazul unei cazaturi/unui accident as ramane cu bicicleta atasata de mine si urmarile ar fi mult mai grave. Ca atare m-am gandit la un set format din niste pedale plate si niste skateri ca sa faca aderenta buna deoarece m-am saturat sa-mi alunece piciorul de pe pedala fie uscat, fie umed sau sa-mi stea gresit pe pedala si multe altele. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/dry.gif"

Sa stea gresit piciorul pe pedala tine de autocontrol si sunt mai multe pozitii nu este numai una. La SPD cand doresti sa relaxezi anumiti muschi si sa schimbi pozitia piciorului pe pedala nu poti. Cauta niste pedale cu coroana din otel daca cele cu coroana din aluminiu nu te ajuta si incaltamintea sa aiba ceva striatii si sa nu fie talpa din cauciuc foarte tare sau ceva de genu. Eu folosesc niste adidasi nike de alergat si nu mi-a alunecat pedala de sub picior pana acuma numai in cazuri mai rare in care sigur si cu SPD imi aluneca piciorul sau imi rupeam eu glezna.

Nu am folosit SPD pana acuma dar ti-am spus ca vad eu logic si niste avantaje la pedala normala.

SPD posibil ca iti ofera un sentiment de control mult mai bun si nu trebuie sa fii "stresat" in timpul mersului pe bicicleta ca nu stai cu piciorul bine pe pedala.

La restu te mai ajuta colegii, apropo la 6 un raspuns e .. Deore(Deore, Deore XT, Deore SLX) :D . Sunt 3 tipuri, vezi de care ai acuma pe bicicleta si cumpara unul lafel. Daca modelul actual merge bine cumpara tot dinala.
Shimano Deore XT M771 sau Shimano Deore XT M772
Daca asta e cel care il ai tu cred ca modelul al doilea ce l-am postat mai sus e similar, daca gresesc sper sa fiu contrazis :) .(mai mult ca sigur oricare din cele doua e bun)

Poti sa iei si XTR daca tu doresti dar pretul creste considerabil. Modelele de mai sus sunt undeva pe la 130 ron fiecare.
  • 0

#15 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5062 postări

Postat 25 December 2010 - 08:24:57

Hai mai nu va mai alintati .Cei care nu au folosit ,e normal sa fie contra ,iar cei care au folosit nu ar concepe sa mai mearga fara.
Trebuie intelese ambele tabere ,si fiecare face ce vrea si cum vrea.(punct)
  • 1

#16 thor66six

thor66six

Alien Viking

• Members
  • 1418 postări
  • Biciclete:Bianchi

Postat 25 December 2010 - 08:58:31

Eu am fost reticent inainte sa folosesc pedale SPD. Totusi pentru ca toata lumea folosea am zis ca wtf.
In prima ora de folosire am cazut de doua ori. De pe loc, pentru ca nu le slabisem de la surub si erau stranse la maxim. Asa ca le-am slabit complet si de atunci nu am mai cazut niciodata. Intre timp m-am obisnuit cu ele si merg asa de peste un an.
Pentru mine principalul avantaj a fost ca mi-a fixat piciorul intr-o pozitie. Intre timp am renuntat la SPD si am trecut la pedale Crank Brothers road. Quattro SL se numesc, dar nu sunt la fel de multumit, tocmai pentru ca tipul asta de pedala imi ofera mai multa libertate de miscare a calcaiului, stanga-dreapta. E drept insa ca piciorul iese din clips extrem de usor, aproape natural.
Pe catarare te ajuta mult, dar trebuie ca actiunea de tregere a pedalei sa devina un reflex, eu mai uit. Nu musai sa tragi de pedala cu eceeasi forta cu care impingi in cealalta. E suficient pentru inceput sa iti sustii greutatea piciorului si tot e un castig.

Sincer eu nu as mai concepe sa folosesc pedale fara clip. De altfel am facut si proba iarna trecuta cand am vrut sa folosesc niste bocanci pe pedale normale. O tura am facut si la urmatoarea am pus la loc SPD-urile, cu tot riscul ca imi vor ingheta picioarele.
  • 0

#17 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1868 postări

Postat 25 December 2010 - 10:20:01

As trage o concluzie. SPD-urile nu sunt o fita . Pur si simplu sunt folosite de majoritatea celor ca fac ciclism mai profesionist pentru ca au avantaje. Dar ca sa beneficiezi de aceste avantaje trebuie sa : stii sa le reglezi ,sa ai conditie fizica specifica, sa ai experienta in pedalare cu SPD-uri si in mod evident reflexele necesare. Normal ca sunt si zone unde SPD-urile au dezavantaje - de exemplu nu am vazut SPD-uri la downhill. Eu zic sa incerci si sa judeci din propria experienta. Am o pereche de SPD-uri Shimano M505 primite de la CristiC de care nu mai am nevoie.
Daca le vrei da-mi PM - doar sa promiti ca le dai si tu altcuiva cand iti iei altele ;).
  • 0

#18 uriasu_12

uriasu_12

Amator

• Members
  • 155 postări

Postat 25 December 2010 - 11:02:41

2. Poti spala intai cu motorina, apoi usuci si gresezi cu WD40. Eu prefer http://bikenet.ro/pr...t-cross-country

WD40 NU trebuie folosit ca lubrifiant!! Nu ma crezi http://bicycletutor....d40-bike-chain/ . Si DA, sunt de cord cu solutia asta http://bikenet.ro/pr...t-cross-country , este foarte buna.
  • 1

#19 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1122 postări

Postat 25 December 2010 - 11:41:22

Si eu de cam un an am trecut la SPD, de fapt dual side, o fata spd una plata, am căzut de vreo 2-3 ori de tantalu când ma opream și uitam sa scot piciorul, o data am căzut mai tare de m-am spart tot și pe mine și bicicleta la un salt când am aterizat prea tare, spdurile au ieșit instant fără probleme și nu aveau nici o legătura cu faptul ca eu am fost prea curajos când nu trebuia.
Avantaje văzute si simțite de mine:
1. Pot pedala mult mai mult si mai tare din cauza ca folosesc mai multi mușchi, și trag și împing cu piciorul.
2. Nu mai forțez genunchi deloc încercând sa apas pe pedale si sa-mi țin piciorul unde trebuie.
3. Stabilitate si control mult mai bun al bicicletei la coborâri, ( simți ca o ai intre picioare si o tragi cum vrei, e o parte din tine)
4. Eu având dual side,o folosesc și în oraș foarte ușor, pe urcări mai lente si foarte tehnice mai scot câte un picior din spd câteodată până prind mai multa experiența.
Dezavantaje ar fi doar ca dacă vrei mai multe feluri si tipuri de pantofi spd sa te coste mai mult decât niște bascheți de mall, dar merita fiecare bănuț.

Eu zic ca și începător poți merge o vreme de siguranța cu dual side, pe urma poți decide singur dacă treci la full spd sau nu, depinde de deprinderea ta de a le folosi, dar MUSAI TREBUIE ÎNCERCAT ÎNAINTE DE A SPUNE NU.
ps. astea le folosesc eu Shimano PD-A530 au 380 de grame
Imagine postată

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=6411;page=1;menu=1000,4,136,33;mid=0;pgc=0;orderby=2
  • 4

#20 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 25 December 2010 - 14:39:48

Hai mai nu va mai alintati .Cei care nu au folosit ,e normal sa fie contra ,iar cei care au folosit nu ar concepe sa mai mearga fara.
Trebuie intelese ambele tabere ,si fiecare face ce vrea si cum vrea.(punct)

Cine a spus că eu nu folosesc SPD-uri? :P
Am început să le folosesc deoarece:

Pentru mine principalul avantaj a fost ca mi-a fixat piciorul intr-o pozitie.

Şi după aproape 1 an şi vreo 2300km abia încep acuma să trag instinctiv de pedale în sus. Din cauza asta sunt tare curios care-i avantajul ăla enorm pe care ţi-l dau SPD-urile.

În cazul de faţă nu le recomand deoarece consider că dezavantajele sunt mai mari ca avantajele.
Îi foarte uşor să spui cuiva să folosească clipless iar în cazul în care îşi rupe ceva din cauza lor să-i trânteşti "ce să-ţi fac dacă n-ai fost în stare să îţi decuplezi piciorul destul de rapid" sau "ce să-ţi fac dacă eşti prost şi crezi tot ce se srie pe net"

Cel mai ironic îi că eu am ajuns să fiu cel care predică siguranţa... http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif

Deci revin, @uriasu_12, eu îţi recomand pedale de genul acesta:
Imagine postată
deoarce îţi oferă aderenţa necesară fără să fi legat de bicicletă.
În cazul în care vrei să experimentezi cu clipsuri şi nu te interesează greutatea, atunci să-ţi iei de genul acesta:
Imagine postată

Nu musai sa tragi de pedala cu eceeasi forta cu care impingi in cealalta. E suficient pentru inceput sa iti sustii greutatea piciorului si tot e un castig.

Asta faci şi când n-ai clipless.

Normal ca sunt si zone unde SPD-urile au dezavantaje - de exemplu nu am vazut SPD-uri la downhill.

Cum să nu fie folosite la DH? De ex. Steve Peat.
  • -4

#21 MBZ

MBZ

Sânt Niculaie

• Administrators
  • 5568 postări
  • Biciclete:Nicolai

Postat 25 December 2010 - 15:39:23

Folosesc SPD si la mtb si la cursiera,ambele XTR.
La un cadru cu geometria corecta SPD in primul rand reduce posibilitatea ce agatare la sol prin designul lor minimalist, in al doilea rand sunt foarte practice pentru un contro mai bun al biclei din bicioare si pentru reglajul echilibrului. Asta in special la cei care au mers cu ele de timpuriu si si-au format obisnuinta, si la cei care nu au trecut prin mai multe discipline. Cei care au facut BMX, FR, DH, FSSP pot merge si in sosete.
Nu in ultima instanta servesc si la cresterea motricitatii daca ti-ai format reflexul de a trage.
O importanta majora o are insa reglajul lor, atat al pedalelor cat si centrarea placutelor pe pantofi. Abia dupa ce aceste reglaje sunt ajustate corespunjator, dau o pozitie buna a picorului, si nu se vor pune niciodata carcei in talpa.
Alt avantaj al SPD este robustetea lor, pedalele fiind foarate greu de rupt sau indoit prin lovituri in pietre, lemne sau cioturi.
Incepand de anul acesta, Shimano care sunt lideri in SPD ca raspandire au corectat o deficienta si au marit platforma de sprijin asa ca au devenit mult mai bune si in distribuirea efortului pe ansamblul pedalei.
Eu sunt atat de obisnuit cu ele ca pot merge si descult sau in pantofi de lac cu scarţ Imagine postată
In trafic este foarte utila clipsarea pentru ca iti da posibilitatea ca piciorul de atac sa fie intotdeauna adus unitar cu pedala sus in pozitia de plecare.
Dupa cum s-a zis e chestie de obisnuinta, eu accidentandu-ma de cateva ori la sarituri mai ample atunci cand nu eram cu incaltarile SPD si reflex ma comportam ca si cand as avea bicicleta legata de mine. Bine inteleles ca nu o puteam salta dupa mine tragand-o prin pedale si la fel la aterizare imi alunecau talpile, rezultand niste inconveniente in zona inghinala Imagine postată Imagine postată Imagine postată
Probabil din cauza obisnuintei nu pot face la fel de sigur pe mine o serie de manevre fara SPD cum le-as face cu SPD si am verificat .
Fiecare este liber sa-si testeze preferintele si sa mearga pe ce-i convine mai bine.
Eu pedalele Look nu le-am suportat si in consecinta nu le-am folosit niciodata la cursiera, nici macar SPDSL.

Pentru curatarea lantului sfanta este motorina sau gazul lampant, daca ai unde sa faci operatia. Daca nu, cu o folie, o carpa veche si atentie, poti face operatia folosind dizolvantul pentru lant de la Cyclone si in sufragerie. Mi se pare mult mai bun decat WD40 si nici nu pute asa de pestilential.

Ulei ti-as recomanda pe baza de teflon, Shimano verde sau Finish Line verde. NU ingretoseaza lantul si nici nu-l imbacseste cu conditia de a fi curatat corespunzator si uns cum se unge corect.
Cele ceramice nu sunt rele deloc dar nu cred ca fac o mare diferenta.

Placutele de frana se decontamineaza cu acelasi sacaz de la Cyclone (spray de 600 ml) sau alcol tehnic.
De scos placutele este simplu, mai greu iti va fi sa le pui pe cele noi daca pistonale nu sunt curatate bine de calamina si nu permit retragerea completa si revenire usaora in garnituri.

Anvelope pentru gheata nu au multe alternative. Sunt cele cu tinte din carburi metalice. Iti este necesar maxim unul, cel de pe fata, pentru a evita alunecarile laterale ce pot duce la fracturi de clavicula sau probleme la sold. Nu este atata gheata la noi ca sa merite. Pentru zapada merg orice profile cramponate degajat si ti-as recomanda King of Traction de la Kenda.

Schimbator de fata Shimano SLX, imbatabil sub raport calitate/greutate/pret.
  • 2

#22 Drysna

Drysna

Membru Senior

• Members
  • 2627 postări

Postat 25 December 2010 - 20:27:44

@mladen Toti au scris in mare cam o singura data, insa tu de 4 ori.
O mai pateam si eu, se manifesta destul de des sindromul asta :) Cica lumea mi-a zis mie ca ar fi frumos sa scriu o data ce am de zis si sa las pe altii dupa; poate te ajuta si pe tine sfatul asta :P
  • 3

#23 csuporj

csuporj

Membru Senior

• Members
  • 1367 postări

Postat 25 December 2010 - 21:23:50

Cu Spd-uri sau fara, tine mai mult de obisnuinta. Cei care aveti Spd si dupa cativa ani ati facut o tura fara Spd, ia mergeti vreo 10 zile fara Spd, si concluzionati dupa. Ca daca ai mers 2 ani fara Spd, si-ti pui Spd-urile pentru o zi, cred ca nici aia n-o sa-ti placa prea mult. Da, Spd-ul ajuta la urcari lente si la coborari nu foarte periculoase. (Daca vezi ca zbori peste ghidon, fara Spd daca ai noroc "fugi" peste ghidon, cu Spd sigur zbori ca superman - se desface Spd-ul, dar nu-ti mai poti controla picioarele prea bine.) Dar nu cred ca e o diferenta mai mare de 3% in eficienta cu Spd, la un biciclist obisnuit. Degeaba tragi in sus, daca nu mai ai dupa aia putere sa impingi in jos, ca nu te tin plamanii. Pe "profesionisti" posibil sa-i ajute mai mult.
  • 0

#24 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 25 December 2010 - 22:44:53

@mladen Toti au scris in mare cam o singura data, insa tu de 4 ori.
O mai pateam si eu, se manifesta destul de des sindromul asta :) Cica lumea mi-a zis mie ca ar fi frumos sa scriu o data ce am de zis si sa las pe altii dupa; poate te ajuta si pe tine sfatul asta :P

Mda, eu am prostul obicei să cer şi argumente...

Şi apropo, nu mi-ai răspuns la întrebarea de mai sus. ;)
  • -1

#25 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări

Postat 26 December 2010 - 19:37:14

MLADEN, avantajele pedalelor tip SPD sunt clare şi toţi cei care le folosesc le ştiu:
1. pedalare mult mai rodundă, îţi foloseşti mai eficient musculatura piciorului pentru că nu numai împingi în pedale, ci şi tragi la revenire.
2. control mult mai bun al bicicletei. Pe coborârile tehnice mai ales, dar şi pe cele de viteză, elimini riscul de a rămâne cu un picior în aer. În plus ai un control excelent asupra roţii din spate, folosind picioarele.

Şi evident, dacă ar fi aşa cum susţii tu, dece crezi că toţi profesioniştii, fie că sunt de la şosea, XC sau DH, se dau cu pedale SPD?....
  • 1

#26 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 26 December 2010 - 20:16:43

Cred că nu ai citit ce am scris până acuma. Nu-i nimic, reluăm:

1. pedalare mult mai rodundă, îţi foloseşti mai eficient musculatura piciorului pentru că nu numai împingi în pedale, ci şi tragi la revenire.

Pedalearea rotundă presupune să împingi pedala în jos, o tragi în spate, ridici în sus şi o împingi în faţă.
Comparativ cu muşchii pe care-i foloseşti la împins în jos (nu ştiu termenii medicali) restul muşchilor sunt muuuuult mai slabi. (cred că mai puteam să pun încă căţiva "u")
Iar coordonarea mişcărilor (apasă, trage, ridică, împinge) îi destul de greu de executat şi necesită mult exerciţiu plus concentrare.
Deci avantajul îl poţi folosi în sprinturi scurte şi când ai cadenţă mai mică. De ex. la o pantă mai scurtă, te ridici în picioare şi o urci în forţă. (dacă te ţin plămânii şi inima)

2. control mult mai bun al bicicletei. Pe coborârile tehnice mai ales, dar şi pe cele de viteză, elimini riscul de a rămâne cu un picior în aer. În plus ai un control excelent asupra roţii din spate, folosind picioarele.

Asta depinde de la biciclist la biciclist, pentru unii îi valabil, pentru alţii din contră (nu mai intru în detalii.)

Şi evident, dacă ar fi aşa cum susţii tu, dece crezi că toţi profesioniştii, fie că sunt de la şosea, XC sau DH, se dau cu pedale SPD?....

Eu nu susţin că SPD-urile ar fi mai bune ca platformele sau viceversa, ci în cazul de faţă pedalele normale sunt mai potrivite.

Cred că eşti deacord cu mine că o discuţie "clipless vs flats" la modul general este degeaba deoarece fiecare îi cu avantaje şi dezavantaje.
Implicit, ce este bun pentru profesionişti nu înseamnă automat că este bun şi pentru noi, muritorii de rând.
  • -1

#27 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări

Postat 26 December 2010 - 21:26:29

Păi şi eu mă consider muritor de rând, dar chiar şi pentru mine avantajele sunt clare la SPD, atât la şosea cât şi la MTB. Cum am spus şi mai sus, nu aş renunţa la ele pentru nimic în lume.
  • 1

#28 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 26 December 2010 - 21:33:49

Atunci poate ne spui şi căteva date concrete.
  • -1

#29 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări

Postat 26 December 2010 - 22:03:44

Păi alea două de mai sus! :) Eu simt o foarte mare diferenţă cu SPD-uri la pedalatul "rotund". Mi se pare că îmi folosesc mult mai bine şi mai economic musculatura picioarelor, mai ales la MTB pe urcări lungi şi grele, şi la şosea la contratimp (proba de ciclism de la triatlon mai exact)
La MTB la majoritatea coborârilor, dacă nu aş avea pedale cu SPD nu m-aş risca la vitezele pe care le pot aborda CU ele, pentru că riscul ca la o denivelare să îţi sară un picior de pe pedală e prea mare.
  • 1

#30 giginic

giginic

Membru Senior

• Members
  • 1017 postări

Postat 26 December 2010 - 22:09:48

@MLADEN:
Si datele astea concrete in ce ar trebui masurate? In Nm, W, J, km/h, sau in % ?

Oare faptul ca TOTI utilizatorii de SPD-uri au inceput cindva fara SPD-uri si acum n-ar mai renunta la ele pt.nimic in lume nu spune destul?

Reciproca nu e valabila. Nu am cunoscut utilizator de pedale automate dezamagit de "dezavantajele" lor si sa revina la pedala clasica (bineinteles ca nu vorbesc aici de ramurile extreme BMX, downhill, etc)

Nu se pune problema de a recomanda SPD-urile unui incepator, dar de la un anumit nivel de pregatire, SPD-ul insemna pt.ciclist un salt comparabil cu trecerea de la bocancul de piele la clapar in cazul schiul alpin.
  • 4

#31 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 26 December 2010 - 22:16:43

@MLADEN:
Si datele astea concrete in ce ar trebui masurate? In Nm, W, J, km/h, sau in % ?

Nu contează, dacă diferenţa este clară şi enormă se va observa oricum.

Altfel sunt doar păreri subiective şi nu obiective.
  • -3

#32 radu_vadan

radu_vadan

Membru Senior

• Members
  • 3166 postări

Postat 26 December 2010 - 22:22:47

MLADEN, ia o pereche de pedale şi papuci, dă-te cu ele 6 luni, şi apoi povestim. Acuma mi se pare că-mi uzez tastatura degeaba încercând să-ţi ofer argumente pe o temă pe care tu demult ţi-ai format o părere (sibiectivă, evident, pentru că "date concrete" nu ai...) la care, din motive care-mi scapă complet, nu eşti dispus să renunţi.
  • 0

#33 virusul

virusul

Membru Senior

• Members
  • 1122 postări

Postat 26 December 2010 - 22:22:52

NU va mai bateti capul sa-i explicați la un tălâmb te troll toate chestiile astea, ca el oricum in vizunea lui e mai destept ca toti și se amuza copios pe seama agitației care o face, pe unii doar până la nivelul I ai duce capul, ce e peste e prea mult ca sa poată înțelege cu iq-ul lor de primate, asa ca stau și dau reply si quote pe forum de-an boulea.
  • 5

#34 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1868 postări

Postat 26 December 2010 - 22:30:32

Mai am eu un exemplu concret.
Ieri am incercat sa urc pe Valea fiarelor (o urcare foarte abrupta spre Sotrile (Campina)) . Aveam SPD-uri, dar neavand experineta cu ele - le am doar de aprox 1 luna, am pedalat in modul clasic. Am ajuns pe la jumatate din catarare si s-a rupt filmul. Nu prea mai aveam aer si aveam o durere aproape insuportabila de muschi. Am stat vreo 5 minute sa-mi revin si am plecat spre casa - pe urcarea spre Brebu m-am oprit de vreo 2 ori. Azi am incercat din nou , dar de data asta m-am concentrat sa trag pedala pe urcare. A fost greu dar incomparabil mai usor decat in prima zi. Rezultatul : Am ajuns sus fara oprire !!! Am plecat spre Brebu unde am urcat din nou fara oprire ... si ciudat , simteam ca eram in stare sa mai fac inca o data traseul :)

LE : am mai incercat si eu o data :) orium poate topicul va folosi altor nehotariti
  • 1

#35 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 26 December 2010 - 22:44:02

MLADEN, ia o pereche de pedale şi papuci, dă-te cu ele 6 luni, şi apoi povestim. Acuma mi se pare că-mi uzez tastatura degeaba încercând să-ţi ofer argumente pe o temă pe care tu demult ţi-ai format o părere (sibiectivă, evident, pentru că "date concrete" nu ai...) la care, din motive care-mi scapă complet, nu eşti dispus să renunţi.

Aş putea să mă cobor la nivelul lu' Virusul şi să te sudui, (dar nu o să fac) ci doar îţi repet, citeşte înainte de a posta.

Cine a spus că eu nu folosesc SPD-uri? :P

Şi după aproape 1 an şi vreo 2300km abia încep acuma să trag instinctiv de pedale în sus. Din cauza asta sunt tare curios care-i avantajul ăla enorm pe care ţi-l dau SPD-urile.

@7omca7
Un alt exemplu:
Într-una din ture după vreo 5km m-am trezit că am pierdut unul dintre şuruburi de la cleats-uri aşa că restul de vreo 80km i-am pedalat fără a avea piciorul prins de pedală. Nu am observat nici o diferenţă notabilă. Dar asta este o părere subiectivă deoarece poate în ziua respectivă am fost mai în formă decăt deobicei.
  • -3

#36 giginic

giginic

Membru Senior

• Members
  • 1017 postări

Postat 26 December 2010 - 22:48:45

@MLADEN:

Uite, niste date concrete, in cifre:

In 1984 eram stagiar la C-lung (Ag). Pe vremea aia nu stiu daca existau deja pedale "clipless", cel putin eu habar n-aveam de asa ceva, dar aveam un SPUTNIK cu ratrape (sistemul ala antic, cu cureluse). La un moment dat am avut ocazia sa cumpar o bicicleta identica si am cumparat-o, pt.frate-meu de la Cluj. Ca sa i-o duc in Cluj, trebuia sa merg pe bicicleta pina la Brasov, iar de acolo cu trenul. La vremea respectiva, cu bicicleta "din dotare" C-lung-Brasov imi lua intre 3ore si 3 1/2 ore. Singura chestie pe care am neglijat-o a fost faptul ca Sputnikul pe care trebuia sa-l duc la Cluj nu avea ratrape si nu m-a dus capul sa le montez pe ale mele pt.drumul asta.

A fost o calatorie de cosmar: imi venea sa ma dau jos de pe bicicleta si sa apelez la "ia-ma nene"; cu chin, cu vai am reusit sa ajung in Brasov dupa vreo 4 1/2 - 5 ore.

Deci concret, o diferenta de 40% - 50% daca raportezi la timpul scurt, sau 30% - 33% daca raportezi la timpul lung. Cifre concrete! (si era vorba doar de niste amarite de ratrape).
IN copilarie ma dadeam cu trotineta. Dupa ce am invatat sa merg pe bicicleta n-am mai revenit la trotineta si nici n-am regretat pasul facut. Nu cred ca sint un caz singular. Asa este si cu pedalele "clipless". Chiar daca unii nu fac pasul asta niciodata, nu insemna ca nu e un pas inainte pt.cei care-l fac.
  • 6

#37 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 26 December 2010 - 23:00:51

Chiar îmi pare rău, acuma o să par troll, dar aici vorbeam de MTB. :rolleyes:

Dacă discuţia era despre folosirea SPD-urilor pe şosea nici nu m-aş fi băgat în seamă.
  • 0

#38 dinamov

dinamov

Membru Senior

• Members
  • 261 postări
  • Biciclete:B'twin sport2

Postat 26 December 2010 - 23:33:43

Nu are importanta ca el a mers pe sosea, a vrut sa evidentieze faptul ca daca esti prins de pedale ai o pedalare mai corecta si eficienta pentru ca folosesti mai multi muschi. Tu esti singurul care nu poate sa inteleaga ca spd-urile sunt mai bune ca pedalele normale, probabil ai avut o experienta neplacuta cu ele, esti o exceptia care intareste regula.
  • 0

#39 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2487 postări

Postat 27 December 2010 - 22:09:06

Nu are importanta ca el a mers pe sosea,

Cum să n-aibă importanţă, îi ca şi cum ai compara, de exemplu, F1 cu WRC.

a vrut sa evidentieze faptul ca daca esti prins de pedale ai o pedalare mai corecta si eficienta pentru ca folosesti mai multi muschi.

Nici nu am spus că nu ai avea mai multă putere, ci doar că diferenţa nu-i "enormă" ci "mică".
Acest cuvânt ("enorm") este foarte ambigu deoarece pentru unu' care trage pentru podium, un plus de 2-3-4-5% aplicat dealungul întregii curse este întradevăr "enorm". În schimb pentru unul care iese mai mult de plimbare, un procent asemânător aplicat din când în când în reprize de căteva minute nu mai este "enorm", ci "mic".
Din cauza asta am cerut date concrete.
Sper că-i clar acuma. :)

Exemplul lui giginic este bun pentru şosea. S-ar aplica în cazul nostru dacă prin "MTB" înţelegi drumuri de pământ bine bătătorite şi destul de netede.

Tu esti singurul care nu poate sa inteleaga ca spd-urile sunt mai bune ca pedalele normale,

Am scris mai sus, nu există "mai bun" absolut, ci fiecare dintre sisteme are avantaje şi dezavantaje. Deaceea recomandările le fac de la caz la caz. (pe alţii am încercat să-i conving să încerce SPD-uri)

Mie chiar nu mi se pare ciudat că-s "singurul" care a postat, deoarece dacă cumva îndrăzneşti să recomanzi flat-uri în locul SPD-urilor eşti direct catalogat ca eretic, neiluminat, "clar, recomanzi asta deoarece nu ai încercat niciodată SPD-uri", faci parte din ză darc said... iar dacă mai ceri şi argumente şi explicaţii te poţi aştepta la jihad împotriva ta. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif

probabil ai avut o experienta neplacuta cu ele, esti o exceptia care intareste regula.

O experienţă neplăcută? Mai degrabă o duzină dacă nu două... http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif
Dar nu ţin minte să fi spus că am renunţat la SPD-uri. :P
Deasemenea nu am renunţat nici la flat-uri, cum era vorba aia? scula potrivită pentru lucrarea potrivită, nu?
  • 0

#40 tomcat

tomcat

Cătălin

• Members
  • 1868 postări

Postat 27 December 2010 - 22:27:40

draga MLADEN, hai sa-ti scurtez suferinta :)
Spre @uriasu pleaca maine (sper) niste SPD-uri . Asa ca nu ai convins.
Si cred ca toata lumea s-a exprimat de la inceput ca in general SPD-urile sunt mai bune (din motivele enumerate ...) decat pedalele clasice dar ca exista si mici exceptii. Tu ai incercat sa exagerezi aceste exceptii.
  • 1

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?