Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

Pozitie placute

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?

• Please log in to reply
24 replies to this topic

#1 Hyundai

Hyundai

Advanced Member

• Membru
  • PipPipPip
  • 43 postări

Postat 16 June 2011 - 18:44:15

Care este pozitia ideala a placutelor(Look Keo),mai in spate sau mai in fata?Eu le am date la maxim in fata si nu ma simt prea bine...exista pierdere de energie in cazul unei pozitii incorecte?Multumesc!
  • 0

#2 andbozo

andbozo

Membru Senior

• Members
  • 219 postări

Postat 16 June 2011 - 22:15:29

din cate stiu,pingeaua piciorului(parca asa se numeste) trebuie sa cada pe axul pedalei.
  • 0

#3 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5078 postări

Postat 17 June 2011 - 07:00:31

Centrul placutei este de obicei pe sau putin in spatele articulatiei dintre falange si metatarsiene. :blink:
  • 0

#4 krazyeone

krazyeone

Amator

• Members
  • 1992 postări
  • Biciclete:On-one Whippet Carbon

Postat 23 June 2011 - 12:39:50

O poza ceva , un desen :)
Nu de alta dar mi-am pus si eu pantofi SPD , am montat placutele cam la nimereala
  • 0

#5 romi

romi

Membru Senior

• Members
  • 514 postări
  • Biciclete:Cu doua roti

Postat 23 June 2011 - 16:08:54

Care este pozitia ideala a placutelor(Look Keo),mai in spate sau mai in fata?Eu le am date la maxim in fata si nu ma simt prea bine...exista pierdere de energie in cazul unei pozitii incorecte?Multumesc!

Pana la urma depinde ce vrei. Vrei a fie comode sau eficiente? Pentru ca nu totdeauna o montare eficienta dpdv al fortei este si confortabila si invers. Eu cred ca prin tatonari gasesti pozitia ideala pentru tine.
  • 0

#6 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 23 June 2011 - 19:01:00

Care este pozitia ideala a placutelor(Look Keo),mai in spate sau mai in fata?

Cica pozitia ideala (a oricaror placute) ar fi undeva in spatele articulatiei metatarsiene-tarsiene, distanta depinzand oarecum proportional de marimea piciorului.
Vezi si tu.. pune-le la un 5-6mm in spatele articulatiei si mai vezi dupa-aia. Io cu 46 cica ar trebui sa le am chiar la 10mm sau mai mult in spate.
  • 0

#7 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5078 postări

Postat 05 July 2011 - 07:43:41

Nu Ioane .Placuta se pune in spatele articulatie dintre falage si metatarsiene.Daca o pui la articulatia indicata de tine placua o sa fie pe la mijlocul talpii . :D Oricum pantoful de ciclism nu te lasa sa te joci prea mult cu placutele incat sa duci placutele prea mult in spate. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/cool.gif
  • 0

#8 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 05 July 2011 - 10:50:37

Asa, mereu incurc articulatiile alea http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/laugh.gif
  • 0

#9 pinkbike

pinkbike

Amator

• Moderators
  • 2353 postări

Postat 05 July 2011 - 11:12:19

Eu le am date la maxim in fata si nu ma simt prea bine.

La maxim in fata e pentru sprint nu?
  • 0

#10 raducanmihai

raducanmihai

Membru Senior

• Members
  • 1628 postări

Postat 05 July 2011 - 12:41:12

Din ce stiu eu placutele se aseaza fata-spate astfel incat pingeaua (montul piciorului sau ceea ce in engleza se numeste "ball of the foot" sa fie in dreptul (deasupra) axului pedalei.
  • 0

#11 maus

maus

Beer Master

• Moderators
  • 5078 postări

Postat 05 July 2011 - 21:53:21

Da Mihai pe acolo e locul +/- 1 cm.Fiecare cum se simte mai bine. http://www.ciclism.r...tyle_emoticons/default/huh.gif (oare se merita sa se simte mai bine?) :D :D :D
  • 0

#12 andreileeds

andreileeds

Membru Senior

• Members
  • 400 postări
  • Biciclete:Nicolai Argon CC

Postat 06 July 2011 - 08:34:50

Din ce stiu eu placutele se aseaza fata-spate astfel incat pingeaua (montul piciorului sau ceea ce in engleza se numeste "ball of the foot" sa fie in dreptul (deasupra) axului pedalei.

Eu de prin februarie caut o pozitie buna pentru SPD. Ma rog, pe jumatate am si gasit-o, in sensul in care la stangul am montat placutele astfel incat sa am pozitia pe care o descrii mai sus. La dreptul e o problema, nu gasesc pozitia astfel incat sa nu ma doara zona dintre articulatia dintre falange si metatarsiene si degetul mic. Am dat placuta mai in fata si mai in spate si tot simt un junghi dupa sa zicem 70-80 km. Nu stiu daca am o problema cu piciorul, cu pantoful, cu pozitia pe bicla, cu modul meu de a pedala sau trebuie sa trec pe o pedala cu o suprafata de sustinere mare (merg pe Crank Brothers Eggbeater). Ma gandesc cu groaza ca ma duc la Iron Bike si am 240 km de facut...
Aveti vreun sfat ?
  • 0

#13 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 06 July 2011 - 09:00:46

Baga o tura luuunga si linistita, astfel incat sa ai timp sa opresti sa te joci cu pozitia placutelor si timp s-o "testezi".

Eu am bagat de anu' asta Candy (de la CB), au o platforma minimala, dar cred ca ajuta doar un pic la stabilitate pe axa longitudinala a piciorului (respectiv sprijin lateral).
Pe parcursul primei ture mai lungi (de cateva zile) le-am mai mutat cate un pic (dupa ce initial le-am asezat central pe marcajele din talpa pantofilor), in final ajungand cam la vreo 7mm in spatele marcajelor. Asta dupa ce le-am avut la un moment-dat asezate asimetric, ca-mi parea cum ca ar fi nevoie.
Ai pantofi cu talpa rigida ? Ar fi recomandabili pentru eficienta, iar de asemenea ar trebui sa nu necesite miscarea respectivelor articulatii (desi poate si asta sa te deranjeze, respectiv sa "amortesti" cumva).

O alta chestie neplacuta ce am remarcat-o la pedalat de durata (in niste pantofi destul de ieftini, ce-i drept) e o inflamare a tendoanelor lui Achile.
Se "trateaza" restrictionand miscarea calcaiului in pantof (respectiv in cazul personal am strans mai bine chingile din fatza, astfel proptind mai bine calcaiul in partea din spate a pantofului).
  • 0

#14 andreileeds

andreileeds

Membru Senior

• Members
  • 400 postări

Postat 06 July 2011 - 10:45:51

Pantofii sunt ok (http://www.surmontbi..._produs&cp=927#), talpa este rigida, nu talpa este problema.
  • 0

#15 raducanmihai

raducanmihai

Membru Senior

• Members
  • 1628 postări

Postat 06 July 2011 - 13:18:29

Incearca cu niste branturi ortopedice,din alea care se muleaza perfect si care iau forma piciorului.
  • 0

#16 krazyeone

krazyeone

Amator

• Members
  • 1992 postări

Postat 06 July 2011 - 13:58:18

La a doua tura (60 km ) cu pantofii si placutele SPD mi-au amortit picioarele rau spre final (cumva poate ca sunt foarte ficsi)
eu am strans suruburile cam de neam prost pentru ca mi-a fost frica sa nu le strang prea putin si sa nu declipseze
  • 0

#17 andreileeds

andreileeds

Membru Senior

• Members
  • 400 postări

Postat 06 July 2011 - 14:54:58

Incearca cu niste branturi ortopedice,din alea care se muleaza perfect si care iau forma piciorului.

Incaltarile astea ale mele au un sistem care se numeste "Inform" si tocmai asta face, se muleaza pe talpa. Repet, doar al dreptul am problema asta, ceea ce este destul de bizar din punctul meu de vedere.
  • 0

#18 E-1

E-1

Plictisit

• Members
  • 4295 postări

Postat 06 July 2011 - 19:13:36

Pai atunci incearca sa muti placuta un pic spre partea in care crezi ca va sta mai bine.
Oamenii nu sunt perfect simetrici ;)
  • 0

#19 chibrit

chibrit

Amator

• Members
  • 176 postări
  • Biciclete:Vitus

Postat 05 January 2012 - 12:56:39

De curand am trecut si eu la spd-uri. Cum bicicleta e in cui, am zis sa iau pantofii la spinning deoarece biclele au pedale spd (e primul meu contact cu pantofi spd) si, numai bine, imi fac o idee despre noile 'legaturi' in conditii fara risc de cazaturi. Am pedalat aproximativ 45 de minute intr-un ritm mediu (nu am fortat, am lasat-o mai moale pt prima data). Problema e ca dupa ce am terminat ora, m-am ales cu dureri in ambii genunchi, dureri ce m-au tinut vreo 3-4 zile (o durere surda si continua combinata uneori si cu mici intepaturi in genunchi. Cel putin in prima faza ma miscam de parca aveam 80 de ani). Acum, nu inteleg de unde aceste dureri. La spinning am fost de multe ori dar in adidasi si nu am avut niciodata problema asta. Si nici la turele/concursurile de mtb, fara spd, nu am avut astfel de dureri.
La spinning, in timpul pedalatului, uneori aveam impresia ca imi sunt fortati genunchii in interior. E cumva de vina modul in care am prins placutele (shimano SM-SH51)?!
(din cele 2 randuri de gauri din talpa pantofului, placuta am prins-o pe randul dinspre calcai, si centrata stanga-dreapta). Din ce am citit, pt pozitionare, am libertate de miscare limitata la 20 mm fata-spate (unul din cele 2 randuri de gauri) si 5 mm stanga-dreapta.
O sa incerc si cu placutele mutate in alta pozitie, sa vedem ce iese. Ori e o problema de pozitionare, ori am eu o problema in 'alinierea' picioarelor.
Am facut o cautare pe aici, pe forum, dar nu am gasit nimic asemanator cu problema mea.
Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta sau daca exista sugestii de imbunatatire sunt nerabdator sa le aud. Multumesc.
  • 0

#20 adrian marinescu

adrian marinescu

Membru Senior

• Members
  • 482 postări

Postat 05 January 2012 - 13:25:10

De curand am trecut si eu la spd-uri. Cum bicicleta e in cui, am zis sa iau pantofii la spinning deoarece biclele au pedale spd (e primul meu contact cu pantofi spd) si, numai bine, imi fac o idee despre noile 'legaturi' in conditii fara risc de cazaturi. Am pedalat aproximativ 45 de minute intr-un ritm mediu (nu am fortat, am lasat-o mai moale pt prima data). Problema e ca dupa ce am terminat ora, m-am ales cu dureri in ambii genunchi, dureri ce m-au tinut vreo 3-4 zile (o durere surda si continua combinata uneori si cu mici intepaturi in genunchi. Cel putin in prima faza ma miscam de parca aveam 80 de ani). Acum, nu inteleg de unde aceste dureri. La spinning am fost de multe ori dar in adidasi si nu am avut niciodata problema asta. Si nici la turele/concursurile de mtb, fara spd, nu am avut astfel de dureri.
La spinning, in timpul pedalatului, uneori aveam impresia ca imi sunt fortati genunchii in interior. E cumva de vina modul in care am prins placutele (shimano SM-SH51)?!
(din cele 2 randuri de gauri din talpa pantofului, placuta am prins-o pe randul dinspre calcai, si centrata stanga-dreapta). Din ce am citit, pt pozitionare, am libertate de miscare limitata la 20 mm fata-spate (unul din cele 2 randuri de gauri) si 5 mm stanga-dreapta.
O sa incerc si cu placutele mutate in alta pozitie, sa vedem ce iese. Ori e o problema de pozitionare, ori am eu o problema in 'alinierea' picioarelor.
Am facut o cautare pe aici, pe forum, dar nu am gasit nimic asemanator cu problema mea.
Daca s-a mai confruntat cineva cu problema asta sau daca exista sugestii de imbunatatire sunt nerabdator sa le aud. Multumesc.

ai reglat saua ? poate ai fost un pic cam crispat...
  • 0

#21 krazyeone

krazyeone

Amator

• Members
  • 1992 postări

Postat 05 January 2012 - 13:27:42

Conteaza foarte mult si pozitia (fata spate ) cat si la ce inaltime este pusa saua, daca este prea sus sau prea jos este normal sa ai dureri in genunchi
In al doilea rand cand pui SPD vei folosi utiliza alti muschi (sau ma rog aceiasi), iti va lua ceva timp sa te obisnuiesti, la pantofii normali muti permanent picioarele
  • 0

#22 chibrit

chibrit

Amator

• Members
  • 176 postări

Postat 05 January 2012 - 13:53:47

@adrian saua a fost reglata si e reglata de fiecare data (calcaiul pe pedala-> piciorul intins). de fapt toata bicla o reglez de fiecare data sa corespunda. (dupa cum am spus nu am avut durerile astea de genunchi inainte de spd in aceeasi configuratie a bicicletei)
@krazyeone nu prea inteleg. daca se intensifica efortul facut de muschi ar trebui sa ma 'doara' muschii si nu ar trebui sa se deregleze modul de functionare al genunchiului. tind sa nu cred ca 'diferenta de forte' intre spd si non spd e atat d emare (iar eu nu am fortat) incat, de ex, un muschi al coapsei sa lucreze mai tare si sa traga de rotula mai mult decat altii, creandu-se asa un dezechilibru.
sper sa fie doar o problema de acomodare si sa nu continue in timp.
  • 0

#23 krazyeone

krazyeone

Amator

• Members
  • 1992 postări

Postat 05 January 2012 - 14:19:49

@adrian saua a fost reglata si e reglata de fiecare data (calcaiul pe pedala-> piciorul intins). de fapt toata bicla o reglez de fiecare data sa corespunda. (dupa cum am spus nu am avut durerile astea de genunchi inainte de spd in aceeasi configuratie a bicicletei)
@krazyeone nu prea inteleg. daca se intensifica efortul facut de muschi ar trebui sa ma 'doara' muschii si nu ar trebui sa se deregleze modul de functionare al genunchiului. tind sa nu cred ca 'diferenta de forte' intre spd si non spd e atat d emare (iar eu nu am fortat) incat, de ex, un muschi al coapsei sa lucreze mai tare si sa traga de rotula mai mult decat altii, creandu-se asa un dezechilibru.
sper sa fie doar o problema de acomodare si sa nu continue in timp.

Nu este diferenta atata cat timp pedalezi la sala, de fapt nici nu stiu dc ai tras de pedale in sus, ridicate in picioare aplecate deasupra ghidonului si o sa vezi diferenta
  • 0

#24 chibrit

chibrit

Amator

• Members
  • 176 postări

Postat 05 January 2012 - 18:15:11

eu vorbeam de diferente in cazul meu particular
pana sa ma bucur de toate avantajele spd-urilor trebuie sa elimin durerile de genunchi....altfel..nici avantaje si investitie esuata.
  • 0

#25 MLADEN

MLADEN

Membru

• Moderators
  • 2544 postări

Postat 05 January 2012 - 18:47:19

NU îi normal să ai dureri în genunchi.

Pe lângă sus-jos, stânga-dreapta, plăcuţele mai pot fi şi rotite puţin.

Ia cu tine şi pantofi normali şi cei SPD. UItă-te atent care ţi-e poziţia piciorului când eşti încălţat cu pantofii normali şi poziţionează-ţi plăcuţele astfel încăt să obţii aceaşi poziţie şi cu cei SPD.

Repet: Nu îi o chestie de acomodare. La trecerea pe clipless nu trebuie să apară durerile de genunchi.
  • 0

Subiect vechi!
Guest, au trectut mai mult de 180 zile de la ultima activitate în acest subiect de discuții, și este posibil să nu mai prezinte actualitate. Ești sigur că vrei să „dezgropi” subiectul cu un răspuns după atât de mult timp?