Salt la continut

RCZ Bike Shop
Fotografie

STIRI - Transportul bicicletei cu trenul

• Please log in to reply
544 replies to this topic

#1 jules13

jules13

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 16 postări

Postat 28 March 2008 - 09:24:25

Nu stiu cum va duceti voi la munte cu bicicleta, dar eu ma duc cu trenul.

Bineinteles ca de fiecare data vine nasul si incepe aceeasi poveste ca n-ai voie cu bicicleta in tren, dar pana la urma te intelegi cu el si-i dai acolo ceva si te lasa in pace.

Dar la ultima experienta de saptamana trecuta n-a fost asa, ne-a dat jos(a chemat politia etc). N-am stat noi sa apara politia si ne-am dat jos, ca sa evitam scandalul si ce mai urma.
Mersul cu trenul CFR e nomal un serviciu public national, si din cate stiu exista obligatia ca orice tren sa aiaba vagon de bagaje. Dar ei le-au scos. De aici tiganeala cu nasul de fiecare data.

Eu propun sa adunam niste semnaturi si sa facem o reclamatie la CFR / ministerul transporturilor pentru a se permite transportul bicicletei in tren daca nu exista vagon de bagaje.

Cine e in aceeasi situatie sa zica, poate iese ceva.
  • 0

#2 LuluMOB

LuluMOB

Membru Senior

• Members
  • 1421 postări

Postat 28 March 2008 - 09:37:12

http://www.ciclism.r...=tren bicicleta
  • 0

#3 vera

vera

PrimaVera

• Members
  • 974 postări
  • Biciclete:Centurion mixte city bike, Scott

Postat 28 April 2008 - 20:28:38

Zilelea astea am dat de niste nasi foarte draguti. M-am dus la ei, le-am spus ca pot demonta bicicleta daca este cazul, astfel incat sa nu incomodeze pe nimeni. Amabili, m-au trimis spre primul vagon de la locomotiva, mi-am pus bicla pe hol si m-am asezat langa. N-am avut niciun fel de probleme.

Asa da! ;) Pacat ca trebuie sa-i numim "foarte draguti" pe nasii care fac ceea ce este regulamentar.
  • 0

#4 Frank

Frank

Membru Senior

• Members
  • 6883 postări
  • Biciclete:De drum lung

Postat 28 April 2008 - 20:36:34

Daca si tu erai purtator de mustata cred ca nu ieseau atit de bine nasii ;)
  • 0

#5 UrsP2Roti

UrsP2Roti

Membru Senior

• Members
  • 535 postări

Postat 29 April 2008 - 09:55:06

Daca nimeresti vreun Rapid cu vagoane de intercity e cel mai simplu , spatiu din belsug :
Imagine postată

Daca ne-am intors mai multi de la un concurs , cu personalul , am blocat o usa si o toaleta cu toate 6 biclele si a fost ok :

Imagine postată

Cu acceleratul , la clasa aII-a , in cazul in care sunt locuri libere , merge si asa :

Imagine postată
In cazul in care nu sunt multe locuri libere , se poate pune o bicla cum e cea de la geam , si incapi cam inghesuit , chiar pe acelasi loc .

Si , o pozitie pt care nu am facut poze e chiar pe raftul de bagaje de sus , cu rotile scoase , incape fara pobleme pe o parte in lungime . Trebuie legata un pic sa nu cada la frane , si pus ceva (manusile) in punctele unde se sprijina cadrul pe suportul de bagaje ca sa nu se zgarie . Si ocupi loc ca un om cu ceva mai multe bagaje , nu mai are de ce sa te dea jos , oricum nu mi s-a intamplat niciodata , a fost probabil vreo exceptie . De obicei nasii isi freaca mainile la gandul unei spagi .
  • 0

#6 vera

vera

PrimaVera

• Members
  • 974 postări
  • Biciclete:Centurion mixte city bike, Scott

Postat 29 April 2008 - 19:18:26

Daca si tu erai purtator de mustata cred ca nu ieseau atit de bine nasii ;)

Stiu ce zici si un timp chiar asta am si crezut dar ulterior s-a mai urcat cineva cu bicicleta si conductorii nu au zis nimic.

Nu e tot intotdeauna asa, la drumul precedent cu trenul si eu am avut oaresice probleme. Deci, pana la urma depinde de cat de mult ii mananca palma.;)
  • 0

#7 DragosXC

DragosXC

Membru

• Membru
  • PipPipPip
  • 50 postări

Postat 06 May 2008 - 16:26:22

Este buna ideea cu zonele speciale pentru biciclete in trenuri!
In vest trenurile sunt dotate cu asemenea zone. Numai ca la noi NU!!!
Pana la noi reglementari din partea CFR va trebui sa mergem in continuare cu NASU'.
Numai bine si spor la pedalat cu CFR!!!;)
  • 0

#8 MirceaDP

MirceaDP

Membru Senior

• Members
  • 463 postări

Postat 07 May 2008 - 08:55:28

Oameni buni, io zic sa facem o "petitie" la CFR ca sa amenajeze compartimentul de langa WC (ca oricum pute) de la 2-3 vagoane / tren, pt. bitze. S-ar putea pune acolo 5-6 bitze (poate mai multe) pt.care, evident, s-ar plati in plus, da' macar ar fi ceva legal, civilizat si mai sigur. Respectivele vagoane ar putea fi semnalizate, ca sa stii unde sa urci. Iar cand cumperi biletul, sa poti cumpara si pt.bitza, cu loc , la, sa zicem, 50% din pretul intreg. Ce parere aveti?

Am mai postat mesajul asta aici dar topicul a murit ... Se pare ca noi romanasii preferam sa nu ne batem capul pt.altii si sa ne descurcam cum putem, cu nashul, ca iesim mai ieftin si ca bani si ca timp. Nici eu n-am facut nimic ... si pt.ca sunt si eu roman si pt.ca n-am mai avut de mers cu bicla in tren. Oricum, eu zic ca ideea e buna si, daca cineva are timp si interes, ar putea sa puna de-o petitie, ceva.
  • 0

#9 albuemil

albuemil

Membru Senior

• Members
  • 394 postări

Postat 07 May 2008 - 10:11:24

Oameni buni, io zic sa facem o "petitie" la CFR ca sa amenajeze compartimentul de langa WC (ca oricum pute) de la 2-3 vagoane / tren, pt. bitze. S-ar putea pune acolo 5-6 bitze (poate mai multe) pt.care, evident, s-ar plati in plus, da' macar ar fi ceva legal, civilizat si mai sigur. Respectivele vagoane ar putea fi semnalizate, ca sa stii unde sa urci. Iar cand cumperi biletul, sa poti cumpara si pt.bitza, cu loc , la, sa zicem, 50% din pretul intreg. Ce parere aveti?

Am mai postat mesajul asta aici dar topicul a murit ... Se pare ca noi romanasii preferam sa nu ne batem capul pt.altii si sa ne descurcam cum putem, cu nashul, ca iesim mai ieftin si ca bani si ca timp. Nici eu n-am facut nimic ... si pt.ca sunt si eu roman si pt.ca n-am mai avut de mers cu bicla in tren. Oricum, eu zic ca ideea e buna si, daca cineva are timp si interes, ar putea sa puna de-o petitie, ceva.

Dupa cum s-a precizat si mai devreme, deja poti face "legal" transportarea bicicletelor, dupa ce ai urcat in tren, cauti "nasul" (conductorul) ii spui ca ai o bicicleta si iti da "bilet elibarat in tren" pentru "bagaj de 10kg". Si toate astea legal, nu "pe sub mana" sau cum vreti sa-i mai spuneti.

Acuma ai si tu dreptate ca ar fi frumos (sau macar eficient :)) sa fie amenajate ceva zone in vagoane unde sa ne putem pune biclele, ca pe trenurile aglomerate e chiar greu sa gasesti un loc unde sa pui bicla fara sa deranjezi lumea.

BTW, din surse neoficiale am inteles ca s-a dat drumul din nou la transportul legal al bicicletelor la insistentele mai multor persoane care aveau "pile si relatii" pe la CFR :) (din pacate, dupa cum ziceam e neoficial deci nu am cum sa confirm)

Oricum, daca se vrea, se poate, iar daca "stresam" destul de mult atunci macar ca sa ne astupe gura unii mai si fac cate ceva :)
  • 0

#10 viteazu_b

viteazu_b

Amator

• Banned
  • PipPipPip
  • 65 postări

Postat 06 June 2008 - 23:57:03

Eu am mers cu sageata fara sa dau nimic, desii "nasu" mi-a zis de vreo doua ori k se plateste bilet separat. Alta data doi cunoscuti au platit cate un bilet intreg pentru fiecare bicicleta.
  • 0

#11 roller

roller

Membru Senior

• Members
  • 690 postări

Postat 07 June 2008 - 00:11:32

Pe mine, mă miră că nu se introduc norme europene şi pentru asta. Adică mă învaţă Europa cum să mulg vaca, cum să tai porcul, ce fel de ţuică să fac şi nu vine cu rezolvările din Vest. Poate că ne-ar trebui vreo pilă la comisarul pentru transporturi sau mai ştiu eu unde...
  • 0

#12 UrsP2Roti

UrsP2Roti

Membru Senior

• Members
  • 535 postări

Postat 08 June 2008 - 07:30:32

Dupa cum s-a precizat si mai devreme, deja poti face "legal" transportarea bicicletelor, dupa ce ai urcat in tren, cauti "nasul" (conductorul) ii spui ca ai o bicicleta si iti da "bilet elibarat in tren" pentru "bagaj de 10kg". Si toate astea legal, nu "pe sub mana" sau cum vreti sa-i mai spuneti.

Am vazut si eu chiar tabelul oficial al nasului in aceasta privinta , zicea ca o bicicleta e considerata din oficiu la 10 kg , fie ca e o cursiera mai usoara de atat , fie ca e e una utilitara de transport care are de trei ori pe atat ; iar costul , se calculeaza in functie de distanta parcursa , la 10Kg. pentru 0-100km costa 5 lei noi , si creste progresiv pana la 14 lei pentru distanta maxima .

Iar daca o asezi bine , nici nu are ce sa comenteze ca incurci sau ceva , cu atat mai putin amenda sau jos din tren , doamne fereste !
Daca ocupa loc la fel ca orice bagaj esti asigurat ca n-are cine ce sa zica , la mine a venit si supracontrolul de 2 ori !

Imagine postată
Bicla sta legata cu partea de sus a cadrului de bara galbena a suportului de bagaje , cu un siret , si am asigurat-o cu perdeaua , de obicei aveam o curelusa de la rucsac si perdeaua o pun peste bicla sa nu sara-n ochi .

Se poate pune si sus pe suportul de bagaje (unde e exact ca un bagaj mai mare) , dar eu pun doar MTB-ul acolo , o sa revin cu poze si cu ipostaza aceea , probabil cand o sa merg la Sibiu la concurs la Ovidiu cu MTB-ul . ;-)

Mai e si varianta cu bagatul biclei in toaleta (de la capatele trenului) in unele toalete intra chiar doua biciclete .
  • 0

#13 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 08 June 2008 - 22:22:27

Asta cu legatul bicicletei cu perdeaua, acoperirea ei sa nu fie vazuta sau bagarea in toaleta sunt practici tipic romanesti. Mie unul mi-e jena sa le utilizez si nu le voi folosi pana cand nu se va gasi o medoda legala si comoda. Probabil ca voi avea mult de asteptat...:-(
LE: Citind mai atent vad ca este deja cadrul legal asa ca ramane problema cu locul fizic de amplasare al bicicletei...
  • 1

#14 savuts

savuts

Membru Senior

• Members
  • 355 postări
  • Biciclete:WINDSOR CYCLO

Postat 15 July 2008 - 10:54:58

SALUTARE! vineri, duminica si luni am urcat cu bicla in trenurile CFR.
vineri: accelerat, bucuresti-ploiesti, aglomerat, bicla pe hol langa toaleta la ultimul vagon. controlorul imi spune ca nu am voie cu ea in tren, eu ii raspund ca am voie pt ca trenul nu are vagon de bagaje: se uita la biletul meu si atat.
duminica: personal, floresti-sinaia, aproape pustiu, bicla pe hol langa toaleta. vine controlorul, se uita la bicla, imi cere biletul meu si trece mai departe.
luni: rapid, ploiesti-bucuresti, neaglomerat, bicla pe hol langa toaleta la ultimul vagon. nasul e tafnos si imi spune ca nu am voie cu bicla in tren. ii raspund calm ca am voie etc etc si isi aduce el aminte ca se incadreaza la bagaje voluminoase si trebuie sa existe o taxa pt asta pe care trebuia sa o platesc in gara, la casa de bilete. la casa de bilete mi-a spus ca mi se va elibera tichet pt bicicleta in tren. cauta prin hartiile lui, le suceste pe toate partile si zice: "da, tb sa platesti pt bicicleta 10 ron, pt ca este socotita la 20 kg." il contrez si ii spun ca bicicleta este socotita la 10 kg, scot hartia cu tarifele si i-o arat spunandu-i ca am copiat de pe site-ul CFR. mai dureaza ceva minute pana il conving sa imi dea totusi un bilet, ceva, si ca nu ii dau cei 5 ron ca sa-i bage in buzunar. nu ii convine, dar n-are incotro si gaseste un fel de chitantier pe care mazgaleste ceva "taxa... 5 ron", ia banii si pleaca bombanind.
cam asa stau treburile cu bicicleta in tren, in functie de noroc, zi, caldura... poti sa stai linistit sau poti sa stai la discutii si sa rezolvi legal, dar tot linistit ;-).
TOATE CELE BUNE!
  • 0

#15 roller

roller

Membru Senior

• Members
  • 690 postări

Postat 17 July 2008 - 15:48:26

”... Aceasta este ţara mea
Şi neamul meu cel românesc...”

Controlori care nu cunosc regulamentul, baza controlului lor”
  • 0

#16 RyuKa

RyuKa

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 15 postări

Postat 23 July 2008 - 12:41:52

De mai bine de 1 an, am evitat CFR din cauza ca am o coaja de masina. Dar, chiar si cu masina, adesea e mai rentabil sa mergi cu trenul pana undeva si sa te intorci pe bicla.

E nasol cu nasul, ca la loto, ba e dragutz, ba e ticnit. Un nas m-a pus sa le bag in toaleta, a incuiat si a fost ok pana unde a trebuit sa schimb trenul (vintu de jos) apoi pana la sibiu, iar spaga la alt nas mai sarit de pe fix. Partea nasola rau a urmat cand pe la 7 dim s-a umplut treunul de navetisti, nu puteai sa te sucesti in vagon, dar sa-ti scoti bicicleta!

Ar fi tare fain un mod legal de a merge cu bicla in tren, dar cred ca va ramane un vis. Pt k dc s-ar accepta, cred ca s-ar umple trenurile cu tohan-uri(ciobani, muncitori, etc..)
  • 0

#17 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 23 July 2008 - 13:11:05

david a fost saptamana trecuta pe trans si-a desfacut rotile de la cursiera si a pus cadru +roti in compartimentul vertical de langa wc, destinat bagajelor voluminoase(a avut noroc ca era dat jos grilajul de la mijloc si astfel a incaput) dar cand a venit nasul, l-a taxat cu 25 lei, taxa pt biciclete in tren.
este ceva "lege" la ei in care iti cantareste bicla la 20kg! treaba este generala in sensul ca nu are importanta ca ai bicla de 9kg. neavand ce sa faca a platit, apoi a venit supracontrolul si cand a stat cu ei de vorba i s-a spus ca nu a fost regulamentar ce i-a facut nasul !!! si ca daca doreste , cand ajunge in timisoara sa faca reclamatie la agentie, dar evident era bataie de cap.
in week-end cand am mers pe tarcu si am luat biclele(offroad) iar inainte sa urcam in tren nasul ne-a intrebat: unde mergeti cu biclele ca nu aveti voie in tren cu ele? si eu i-am zis: la caransebes, dar stai linistit ca le desfacem si le punem la bagaj. am desfacut rotile si cadrul l-am pus sus in compartiment pe suportul de bagaj iar rotile peste cadru.
din cate a aflat david aceasta regula este valabila numai daca nu stanjeneste calatorii din compartiment.
am avut un drum placut cu trenul si este pentru prima data cand nu dam "atentii" la nas, iar el nu a zis nici mac:mrgreen:
succes tuturor si aveti grija cu comunicarea:-P
  • 0

#18 albuemil

albuemil

Membru Senior

• Members
  • 394 postări

Postat 23 July 2008 - 13:33:23

In weekendul asta am facut marea greseala sa ma duc si sa vin cu trenul pana la bunici si sa-mi duc bicla.
Cand m-am dus, m-am dus cu un accelerat pe ruta TgMures-Deda, "nasul" a zis ca ma costa 15 ron "biletul eliberat in tren", dar daca-i dau 5 ron "trece cu vederea" ca sunt cu bicla.
Cand am venit am venit cu un personal, de data asta "nasul" m-a taxat cu 10 ron (bineinteles fara chitanta), dar macar m-a ajutat sa pun bicla in WC si a incuiat usa ;-)

Asa ca am ajuns la concluzia, ca pentru cei aprox 75km ce ii am de parcurs mai bine merg eu fain frumos pe bicla (chiar daca dureaza cam 3 ore), macar fac niste miscare, nu ma costa asa mult si nici nu ma enervez (si dupa aia ma mai pot "mandrii" si cu miile de km parcursi pe bicla :mrgreen:)

Acuma ma gandesc, la ce ne ajuta ca putem duce legal biclele daca nu avem unde sa le punem si iesi mai ieftin cu "o mica atentie" ?
Pana in ziua de azi nu inteleg de ce s-au scos vagoanele de marfa/bagaj de pe trenurile personale. Abia astept sa apara firmele de transport pe cai ferate particulare, dade atunci se va face ceva si pentru ciclisti.
  • 0

#19 Shaka

Shaka

Membru Senior

• Members
  • 357 postări

Postat 23 July 2008 - 14:33:32

Iata si articolul cu pricina luat din Monitorul oficial din 2005

19. La anexă, articolul 17 va avea următorul cuprins:
„ARTICOLUL 17
Bagaje de mână
(1) Călătorul poate să ia cu el în vagoanele de călători, în mod
gratuit, bagaje de mână. Bagajele de mână trebuie să fie uşor de
manipulat, bine ambalate, astfel încât să nu fie posibilă scurgerea
conţinutului, avarierea sau murdărirea vagoanelor ori incomodarea
celorlalţi călători.
(2) Fiecare călător dispune, pentru bagajele sale de mână, doar
de spaţiul situat deasupra locului pe care îl ocupă sau de un spaţiu
echivalent în boxa pentru bagaje a vagoanelor. Masa totală a bagajelor
de mână admisă pentru fiecare loc ocupat este de 30 kg.
(3) În vagoanele de călători nu pot fi introduse ca bagaje:
a) materiile şi obiectele excluse de la transportul de bagaje;
:) obiectele de natură să stânjenească sau să incomodeze
călătorii ori să cauzeze o pagubă călătorilor, operatorului de transport
feroviar sau administratorului/gestionarului de infrastructură feroviară;
c) obiectele interzise prin actele normative ale autorităţilor
administrative;
d) vietăţile, potrivit art.18.
14
(4) Operatorul de transport feroviar are dreptul să se asigure
pentru motive întemeiate, în prezenţa călătorului, de natura obiectelor
introduse în vagoanele de călători sau în spaţiile acestuia. Aceasta nu dă
dreptul operatorului de transport feroviar să percheziţioneze bagajele
călătorului, decât cu acordul acestuia din urmă. Dacă nu este posibil să
se identifice persoana deţinătoare a obiectelor supuse verificării,
operatorul de transport feroviar efectuează verificarea în prezenţa
organelor de ordine publică.
(5) Supravegherea obiectelor pe care călătorul le ia cu el în
vagon revine acestuia.
(6) Călătorul este răspunzător de orice pagubă cauzată de
obiectele şi vietăţile pe care le ia cu el în vagon.
(7) Aceste dispoziţii nu influenţează răspunderea pe care o poate
avea operatorul de transport feroviar, potrivit art.22.
(8) Bagajele de mână care depăşesc condiţiile impuse prin
alin.(2) se tratează conform reglementărilor proprii ale operatorilor de
transport feroviar.
(9) Reglementările privind bagajele uitate în tren vor fi cuprinse
în Normele uniforme, precum şi în reglementările proprii ale
operatorului de transport feroviar, care vor fi aduse la cunoştinţă
călătorilor, cu respectarea prevederilor legale în vigoare.”

Deci e clar fratii mei. Aveti voie cu bicicleta atat timp cat este pliata ( roti scoase , pedale scoase , ghidon intors sa ocupe loc putin ) si daca este pusa ori deasupra capului ori in spatiile din capetele vagoanelor ( le stiti foarte bine). Deci tineti-va tare ca de acum ca stim legea...e clar. AVETI VOIE CU BICICLETA IN TREN.

Toata legea leg_pl068_05.pdf

Am discutat si pe email cu ei si iata raspunsul lor :

50 /11/2/ 565 / 2007

Către :

xxxxxxxx

Urmare solicitării dvs. transmise la căsuţa electronică a SNTFC CFR Călători, vă precizăm următoarele :

În momentul actual bicicletele pot fi transportate în trenurile de călători ca şi bagaje de mână în condiţiile arătate la art. 17 din Regulamentul privind transportul pe căile ferate din românia publicat în Monitorul Oficial al României nr. 838 din data de 11 octombrie 2006.

În consecinţă, dacă bicicleta nu are o masă totală mai mare de 30 kg şi este pliată, poate fi transportată în spaţiul situat deasupra locului pe care îl ocupaţi sau în boxa pentru bagaje a vagoanelor.

Totodată, vă rugăm să ne comunicaţi numărul de tren şi data când doriţi să călătoriţi pentru ca echipele noastre de control să poată verifica modul de îndeplinire a sarcinilor de serviciu de către personalul de tren.

Vă dorim călătorie plăcută.

DIRECTOR COMERCIAL

CINTIA CHINDE

Dupa multa apa trecuta pe sub poduri am primit raspunsul de mai sus. De atunci nu am platit nici o spaga la nici un conductor.
  • 0

#20 ihopulele

ihopulele

Membru Senior

• Members
  • 207 postări

Postat 23 July 2008 - 15:15:56

... nu inteleg de ce s-au scos vagoanele de marfa/bagaj de pe trenurile personale...

Sa fiu sincer, prefer asa decat sa-mi las bicicleta sub supravegherea unui zapacit... Nu numai ca risc sa o pierd (mai şi bate la ochi, o doamna m-a intrebat daca e scuter) dar imi stric si ziua de vâjâială...

Nu prea inteleg (întrebare pt.toti), va deranjeaza taxa la nash, sau nesiguranţa călătoriei? Sincer, sumele nu ma sperie, si cum spunea cineva aici, daca nu te zgarcesti, se ocupa personal de depozitarea bicicletei... Pe mine m-a inchis intr-un compartiment, singur, si am si dormit - era sa trec de Cluj, asa confortabil am calatorit. Ar fi chiar amuzante situatiile, daca n-ar fi nesiguranţa (nash bun/ nash rău,...)

Ce experienta aveti cu cheile de pedale portabile - tin? Mi se par cam fragile pt demontarea pedalelor...
  • 0

#21 albuemil

albuemil

Membru Senior

• Members
  • 394 postări

Postat 23 July 2008 - 15:52:52

...AVETI VOIE CU BICICLETA IN TREN....

"Nasul" nici nu a zis ca nu e voie cu bicla in tren, doar ca el sustinea ca trebuie sa-mi dea "bilet eliberat in tren pentru bagaj mai mare de 10kg" si care el zicea ca ar costa 15 RON pt 100km (ca cica se taxeaza pe multiplii de 100km si nu pe distanta exacta). Poate a fost vina mea ca n-am mai stat sa-mi arate exact unde are el trecut un tabel cu preturile.

@ihopulele problema cea mai mare nu e faptul ca ne taxeaza (nici suma nu e chiar asa de mare daca ma gandesc bine), ci nesiguranta, ca uneori mai prinzi cate un conductor care are "idei putine si fixe" sau ca se mai urca unii mai "bronzati", mai "ametiti" sau pur si simplu in "toane nu tocmai bune" care se leaga de bicla ta sau ca prinzi un tren unde urci bine mersi si nu mai poti cobora de cat de aglomerat devine (eu am patit odata sa nu pot cobora la destinatie si nici macar nu aveam bicla, doar un rucsac si-o plasa, noroc ca eram vreo 4-5 insi care trebuia sa coboram si cineva a tras frana de mana :-P)
  • 0

#22 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 23 July 2008 - 18:52:56

..mda si in cazul in care vrei sa faci un trip ieftin nu cred ca iti pui in plan sa ii dai nasului cat mai mult sa iti pazeasca bicla ca pe butelie, pentru ca daca s-ar intampla ceva urat cu bicla ta, iti garantez ca da din umeri, sau gresesc?
(cand am pus biclele sus in compartiment a intrat un tip si intreaba daca este liber , i-am raspuns ca nu prea....avem bagaje si daca ii cade in cap nu il platesc eu:mrgreen:)
de exemplu pe mine ma costa biletul timisoara-caransebes 4,6 lei. pai pe distanta asta daca ii dau 10 sau 15 lei dus si mai vreau sa vin si acasa....mai bine raman pe acolo unde merg, nu este rentabil pretul pe distanta, dar oricum merge si negociat, ceva ce ii convinge le spui ca nu ai mai mult de .... si le zici cat ti-ai propus sa le dai, raportat la distanta ce o parcurgi
mare grija sa nu va rastiti la ei cu vorbe de genu : cum sa nu avem voie ca am vazut pe 'net... sau altele care sa ii faca sa se simta nasol, ca tovarasul meu dan a patit-o avad trompeta mare si nasul i-a urat sa isi ia nevasta de pe net daca tot se crede atat de bine informat, prin urmare putin respect si nu prea multe explicatii.
cat despre rutele private, acolo tot timpul a fost simplu pt ca nasul nu a facut reducere de student ci vazand ca avem bike a dat bilet intreg, de la 3 la 6 lei pe o dist de 65-75 km.
  • 0

#23 savuts

savuts

Membru Senior

• Members
  • 355 postări
  • Biciclete:WINDSOR CYCLO

Postat 23 July 2008 - 22:17:51

Cum bine au scris cei care s-au ocupat de acest subiect:

"extras din rubrica faq a cfr: Transportul bicicletelor

Călătorul poate lua gratuit în vagoanele clasă o bicicletă pliabilă sau demontabilă, cu condiţia să nu incomodeze pe ceilalţi călători.
În cazul trenurilor de persoane şi accelerate formate din vagoane cu spaţii interioare mari (TE, seria 2626), respectiv automotoare (DESIRO, LVT) se admit la transport biciclete nedemontabile, pentru care se va încasa tariful prevăzut la C.6 lit. v), tarif calculat pentru 10 kg / bicicletă.

Tariful C.6 lit. v:
Zona kilometrica Km lei/kg
I 1-100 0,5
II 101-200 1,0
III 201-300 1,10
IV 301-400 1,40
V >400 1,50
Călătorul va însoţi şi supraveghea bicicleta pe durata transportului, astfel încât să nu fie incomodaţi ceilalţi călători".

continuand cu spaga sau mica intelegere acordate controlorilor nu faceti decat sa incurajati obiceiurile lor proaste si sa platiti uneori si mai multi bani decat face oficial.

http://www.regiotrans.ro/ - transport feroviar particular

OFF-TOPIC: propun ca moderatorii sa uneasca acest subiect cu acestaCafeneaua ciclistilor - Transportul bicicletelor pe CFR
  • 0

#24 altfell

altfell

Membru Senior

• Members
  • 121 postări

Postat 31 July 2008 - 15:27:58

Luna asta am circulat de 8 ori cu trenu si bicla. Doar de 2 ori am platit bilet. Majoritatea nasilor n-au comentat nimic in momentul in care am scos rotile de la bicla si am bagat-o in zona de bagaje (in rapiduri e langa buda).

Ambele dati cand am platit pt bicla a fost cand nasul a fost fomist. Prima cand am fost la constanta cu accelerat d-ala nou.. Am legat-o langa usi.. a venit nasu mare si a zis ca nu e voie.. ca amenda.. ca e vreun milion pe distanta aia. Si pana la urma ii zice nasului mic sa se ocupe el de asta. Omu ne zice ca tre sa platim pentru ele.. noi intrebam cat e biletu. El: "Haideti mai baieti...", dand din cap cu tristete asa, dezamagit de noi, "Ce dracu?!... Doar suntem in Romania..." Ne scotocim in buzunare ii dam vreo 15 lei (in mod normal trebuia 22 (11 lei de bicla))... Totu bine pana cand vine supracontrolu.. ne cere biletu pentru bicle. Noi ca nu avem. Ei ca tre sa platim. Noi ca am platit deja la nasu. Ei ca sa aratam biletu daca am platit. Noi ca nu ne-a dat nasu bilet. Ei ca daca nu avem bilet atunci tre sa platim. Noi ca ok, platim inca o data, dar mergem in justitie (aveam si o poza cu cei doi nasi ca prea aveau fata de fomisti) si depunem plangere cum ca am platit, dar nasul nu ne-a dat bilet si cum eram vreo 5 insi martori nu avem cum sa pierdem in instanta. Supra-nasul spune ca e in regula.. o sa ne taie imediat bilet cum termina de controlat trenul. Se duce, noi credem ca nu se mai intoarce el pentru a ne taia bilet. Dar surpriza... supranasul vine si ne spune ca a fost o neintelegere. Ca nasu mic a taiat bilet, dar e baiatul nou, si nu stie prea bine... ca a uitat sa ne dea si noua bilet.. dar biletul a fost scris. LOL. Deci :shock:

A doua chestie.. Copsa Mica - Sighisoara. Vad nasul in vagon, "controleaza biletele", alea de plastic indoite metodic sa poata fi prinse mai bine, ajunge in capat de vagon unde eu imi legam bicla.. zice ceva de 10 lei biletul pt bicla... Eu ii zic ca e mai putin. El nu ca asta e tariful si ma intreaba cum o rezolvam? Eu foarte franc ii zic: cum scrie in regulament. Cauta omul vreo 5 minute aia de tarife, in sfarsit o gaseste, imi scrie un bilet de 5 lei si cu asta basta.

Deci in cel mai rau caz platiti 5, 10, 11, 14, 15 lei in functie de distanta.
  • 0

#25 BLUE

BLUE

Membru Senior

• Members
  • 621 postări

Postat 05 August 2008 - 20:00:23

saptamana trecuta am fost pe trans! Plecare din gara de nord catre Ucea! NAsul nu vrea sa ne ia, zice ca daca ne urcam ne da amenda! e nervos si pur si simplu nu se poate discuta cu el. Mergem la seful de tren (celalalt nas dar mai important) si il intrebam. "urcati-va aici, pe sectorul meu dar imi dati 15 lei de bicicleta" zice el. Ne urcam, dam si injuram. In tren, merg pana in capatul celalalt si vad o bicla de tara acolo unde vroiam sa ne urcam prima data si nu am putut. injur inca o data pe primul nas si plec.

La intoarcere Curtea de Arges-Bucuresti N cu sageata albastra:
Ne urcam, pleaca trenul si vine nasul: "bicicletele trebuie sa fie pliabile sau demontabile" "daca insistati le scoatem rotile, seile, etc dar vad ca trenu-i gol nu vad rostul" ii zic eu senin iar el pleaca fara sa mai zica nimic. Dupa e controleaza trenul se intoarce la noi dar eu eram cuaparatul foto in maini si faceam poze la bicle si la felul cum erau asezate. se uita cam chiras la mine si pleaca. la Pitesti se schimba nasul si incepe magaria romaneasca!

Nasul asta era un soi de hot stilat, cu zambetul pe buze si foarte amabil. "mai baieti, spune el, trebuie sa platiti cate 50 de lei pt fiecare bicla!" Ma pufneste rasul si-i spun ca e voie cu bicla in trenul ala. El insista si apune ca avem voie dar trebuie platit cat zice iar in alte trenuri nu-i voie. Ridica din sprancene ca si cand: na ca tot trebuie sa platiti si pleaca sa controleze prin tren dandu-ne totodata un ragaz sa ne mai gandim cat ii oferim. Ii spun lui Roky-Marian sa scoata camera, sa o puna intre noi sprijinita de casca si sa filmeze discutia ce credeam eu ca va urma. Se intoarce nasul si cu acelasi zambet imi zice: "deci Gabriel, cum facem?" nu termina de intrebat si vede camera intre noi si imediat o da in diverse, ne intreaba pe unde am fost, ne spune ca si el a trecut pe acolo dar cu masina si apoi pleaca fara sa se mai intoarca!

am avut bilete la ambele calatorii!

Este o confuzie generala in legatura cu biclele in tren! nici nasii nu stiu ce sa fac dar inceraca sa profite de proasta informare a calatorilor. Doar asa se explica faptul ca diferiti controlori iti expun reguli diferite, tarife ce difera de la o zi la alta sau nu zic nimic.
Imi este scarba de astfel de negocieri cu niste hoti si mi-ar placea sa existe reguli clare

Va sfatuiesc ca pe viitor cand nasul nu vrea sa va lase sa va urcati in tren sau cand nu v-a vazut ca va urcati si vine in timpul calatoriei cu planuri de amenda sa scoateti un aparat care filmeaza chiar in fata lui, fara frica si sa spuneti: noi te filmam si tu ne amendezi! Nu prezentati buletinul pt ca nu sunteti obligati decat daca il cere un politistsi nu semnati nici un proces verbal incheiat la fata locului. Daca se tine de planul lui tot ce poate el sa faca este sa opreasca trenul si sa caute politistul din gara pt legitimare lucru care, greu imi vine sa cred ca se va intampla.
  • 0

#26 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 06 August 2008 - 10:52:36

:) 50 lei pe bike mor nu alta :D
pai bah si eu cu david am avut probleme cand am venit de pe trans acuma, imi zice nasu ca nu -i voie. si ii explic faptul ca daca imi face proces incalca unele reguli care vor atrage dupa sine niste sanctiuni....
dansul a inteles ca am bagat biclele in boxa si zice ca nu-i bine ca este voie numai cu bicicletele pegas, care se pliaza :neutral:
am zis ok ale noastre nu se pliaza dar nu ocupa mult loc.
a plecat fara sa stie de ce s-a oprit sa isi incerce slabul noroc.
deci pe viitor imi pun un abtibild cu pegas pe cursiera:))
mult noroc;-)
ps : am calatorit numai cu biletul fara sa dam nimic la nasi
rugamintea noastra este sa va luati inima in dinti si sa nu ii mai sponsorizati
  • 0

#27 DSpider

DSpider

Membru Senior

• Members
  • 139 postări

Postat 06 August 2008 - 14:09:36

rugamintea noastra este sa va luati inima in dinti si sa nu ii mai sponsorizati

Altfel se invata. :)

Oare merge si cu mobilul in loc de aparat foto ? Sau aparatul e mai ...sugestiv ? :-?
  • 0

#28 100%vegetarian

100%vegetarian

Membru Senior

• Members
  • 1250 postări

Postat 06 August 2008 - 21:02:04

... il contrez si ii spun ca bicicleta este socotita la 10 kg, scot hartia cu tarifele si i-o arat spunandu-i ca am copiat de pe site-ul CFR. ...

'savuts' (si altii),
te rog, pune un link cu adresa exacta de unde ai luat tu hartia cu tarifele.
e buna faza asta, sa ai la tine aceasta copie cand dai nas-in-nas cu nasu'.
  • 0

#29 100%vegetarian

100%vegetarian

Membru Senior

• Members
  • 1250 postări

Postat 06 August 2008 - 21:31:56

am gasit un link, a fost foarte simplu...

http://www.cfr.ro/calatori/
apoi click UNFO UTILE
apoi click INTREBARI FRECVENTE
apoi click Transportul bicicletelor
  • 0

#30 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 06 August 2008 - 22:09:36

"Conform prevederilor Reglementarilor Proprii ale CFR Calatori de aplicare a Regulamentului privind transportul pe caile ferate din Romania, se precizeaza ca un călător poate lua gratuit în vagoanele clasă o bicicletă pliabilă sau demontabilă, cu condiţia să nu incomodeze pe ceilalţi călători."
=daca se respecta cele de mai sus si bicicleta dumneavoastra este demontabila ( suficient de demontabila cat sa nu ii incomodeze pe calatori ) atunci nu platiti nimic=

"În cazul trenurilor de persoane şi accelerate formate din vagoane cu spaţii interioare mari ( exemplu: vagoanele etajate – seria 2626), respectiv automotoare (exemplu: Sageata Albastra) se admit la transport biciclete nedemontabile, pentru care se va încasa un tarif / kg prezentat in tabelul de mai jos ( o bicicleta obisnuita se considera ca avand 10 kg) :
Zona km. lei/kg.
I 1 -100 0,50
II 101-200 1,00
III 201-300 1,10
IV 301-400 1,40
V >400 1,50

Călătorul va însoţi şi supraveghea bicicleta pe durata transportului, astfel încât să nu fie incomodaţi ceilalţi călători.

In cazul nerespectarii celor de mai sus, se recupereaza tariful de transport prezentat in tabelul anterior si se aplica amenda contravantionala de la 250 – 400 lei, conform HG 203/1994 cu modificarile ulterioare, pentru fapta incadrata la art. 2.10.

Despagubirea se incaseaza pe loc de catre agentul caii ferate, iar amenda din procesul verbal intocmit conform HG 203/1994 se achita la caseriile autoritatilor administrative locale (taxe si impozite locale) unde contravenientul isi are domiciliul fiscal."

=in cazul in care ai o bicla nedemontabila se iau in considerare cele precizate in punctul al ll-lea adica se impun tarife in functie de distanta=
  • 0

#31 Marius

Marius

Membru Senior

• Members
  • 708 postări
  • Biciclete:SuperVitus971

Postat 06 August 2008 - 22:21:22

"
"În cazul trenurilor de persoane şi accelerate formate din vagoane cu spaţii interioare mari ( exemplu: vagoanele etajate – seria 2626), respectiv automotoare (exemplu: Sageata Albastra) se admit la transport biciclete nedemontabile,

Asta ar insemna ca in vagoanele tip personal si cele accelerat, rapid etc. ( cu compartimente), nu avem voie sa transportam biciclete. Si depinde de norocul fiecaruia peste ce nas da.
  • 0

#32 100%vegetarian

100%vegetarian

Membru Senior

• Members
  • 1250 postări

Postat 06 August 2008 - 22:23:59

eu mi-am scris in Microsoft Word ce-i mai jos, si o sa-mi fac o copie. cand vine nasu'... i-o arat si gata.
tot ce-i mai jos am copiat de pe net cu o exceptie care-am "furat-o" din mesajul lui 'habik' #23 de aici, si anume: Tariful va fi incasat cu BET (bilet eliberat in tren), la rubrica "mentiuni speciale" inscriindu-se mentiunea "bicicleta".
--------------------------------------------------------------------------

Prima Pagina / Informatii Utile / Intrebari frecvente / Transportul bicicletelor

Transportul bicicletelor

Conform prevederilor Reglementarilor Proprii ale CFR Calatori de aplicare a Regulamentului privind transportul pe caile ferate din Romania, se precizeaza ca un călător poate lua gratuit în vagoanele clasă o bicicletă pliabilă sau demontabilă, cu condiţia să nu incomodeze pe ceilalţi călători.

În cazul trenurilor de persoane şi accelerate formate din vagoane cu spaţii interioare mari ( exemplu: vagoanele etajate – seria 2626), respectiv automotoare (exemplu: Sageata Albastra) se admit la transport biciclete nedemontabile, pentru care se va încasa un tarif / kg prezentat in tabelul de mai jos (o bicicleta obisnuita se considera ca avand 10 kg) :
Zona.............km........................lei/kg.
I..................1 -100...................0,50
II.................101-200.................1,00
III................201-300.................1,10
IV................301-400.................1,40
V.................>400.....................1,50

Tariful va fi incasat cu BET (bilet eliberat in tren), la rubrica "mentiuni speciale" inscriindu-se mentiunea "bicicleta". Călătorul va însoţi şi supraveghea bicicleta pe durata transportului, astfel încât să nu fie incomodaţi ceilalţi călători.

In cazul nerespectarii celor de mai sus, se recupereaza tariful de transport prezentat in tabelul anterior si se aplica amenda contravantionala de la 250 – 400 lei, conform HG 203/1994 cu modificarile ulterioare, pentru fapta incadrata la art. 2.10.

Despagubirea se incaseaza pe loc de catre agentul caii ferate, iar amenda din procesul verbal intocmit conform HG 203/1994 se achita la caseriile autoritatilor administrative locale (taxe si impozite locale) unde contravenientul isi are domiciliul fiscal.
  • 0

#33 csuporj

csuporj

Membru Senior

• Members
  • 1372 postări

Postat 06 August 2008 - 22:27:29

Daca patesti ca ultimul vagon sa fie clasa I, cum am patit-o noi, si urci in penultimul, caci nu mai ai timp sa mergi la primul, nu ai cum sa pui bicicleta astfel incat sa nu incomodezi calatorii cand vor sa coboare, sau sa mearga la veceu sau conductorul cand trece dintr-un vagon in altul.

Taxele astea-s mai mari decat mita pe care trebuie sa o dai si nu rezolva problema cea mare a locului unde pui bicicleta. E o rezolvare tipic romaneasca ca pistele pline cu baricade si masini parcate.
LE: Pe ruta Cluj - Vadu Crisului e 11 lei biletul pentru tine + 10 lei biletul pentru bicicleta.
  • 0

#34 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 06 August 2008 - 22:29:58

eu chiar nu cred ca asa se interpreteaza :)
poti si in accelerate daca le demontezi, garantez pentru ca in week end am fost pe trans cu accelaratul de timisoara-bucuresti si am demontat rotile si i-am explicat nasului ca nu incomodeaza pe nimeni si nu exista motiv pentru care sa existe discutii legate de acest subiect.
o sa pun poze dupa ce vine david cu aparatul, am facut special poze sa arat pe forum cum am pus 2 cursiere intr-o boxa cu grilaj
  • 0

#35 BigMig

BigMig

Membru Senior

• Members
  • 1036 postări

Postat 06 August 2008 - 23:02:22

Se zice ca de la anul vor fi vagoane speciale pentru biciclete.
http://www.freenews....ro/stire/67326/
  • 0

#36 florentzo

florentzo

Membru Senior

• Members
  • 1190 postări

Postat 06 August 2008 - 23:13:28

"Micile atenţii sunt practicate şi în cazul controlorilor CFR, care, pentru doi poli, te lasă în pace. Bicicliştii trebuie să ştie însă că pasiunea lor nepoluantă nu e infracţiune şi au dreptul să-şi urce bicicleta în tren tot atât pe cât au dreptul navetiştii cocoşaţi de paporniţe"
ah ce bine suna !
trebuie sa vorbim si cu ovidiu poate facem ceva si luam legatura cu "un mai mare" al cfr-ului si nu numai, al transporturilor din romania, eventual sa intervenim cu sfaturi, pentru ca ar trebui sa le spunem cum sa fie amenajate, cine stie ce cotete reconditioneaza si ce taxa vor percepe ulterior.;-)
capul sus baieti, rasare soarele si pe pista noastra de biciclete
  • 1

#37 drew

drew

Membru Senior

• Members
  • 436 postări

Postat 07 August 2008 - 12:54:29

Atentie!!!

Pe siteul lor e un sondaj in legatura cu introducerea unui vagon pentru biciclete in trenuri.Votati cat mai multi!!!
  • 0

#38 100%vegetarian

100%vegetarian

Membru Senior

• Members
  • 1250 postări

Postat 07 August 2008 - 13:29:56

Pe siteul lor e un sondaj in legatura cu introducerea unui vagon pentru biciclete in trenuri.Votati cat mai multi!!!

bine ca ai vazut acest sondaj, insa ajuta-ne sa-l gasim si noi.
site-ul celor de la CFR nu arata o noua adresa la fiecare click pe care il dai, ci ramana mereu aceeasi (http://www.cfr.ro/calatori/)
asa ca spune-ne de la acesta adresa ce pasi sa facem, unde sa dam clickuri ca sa ajungem la sondajul de care vorbesti pt a vota.
  • 0

#39 animaloo

animaloo

Obosit nascut

• Members
  • 3467 postări

Postat 07 August 2008 - 14:46:27

Ce parere aveti despre introducerea in trenurile accelerate a unor vagoane specializate pentru calatorii care isi transporta si bicicleta?

cauta textul asta, daca nu il vezi. adevarul este ca e ascuns in josul paginii, neavand decat ditai portiunea la care scrie sondaj.
bafta la vot. votati PSDRHDNAPNDDCKD.singurul partid pentru poporeni

ca o curiozitate. Atat de interesati sunt baietii de la chefere de votul ala, incat nici nu s-au chinuit sa-l faca unic pe IP
  • 0

#40 b82oby

b82oby

Amator

• Membru
  • PipPip
  • 13 postări

Postat 07 August 2008 - 14:49:49

@ 100%vegetarian:
pe adresa specificata de tine, in partea dreapta a ferestrei este o zona portocalie(sub sectiunea "comunicate") destul de maricica intitulata "sondaje:Ce parere aveti despre introducerea in trenurile accelerate a unor vagoane specializate pentru calatorii care isi transporta si bicicleta?"
PS: vad ca se poate vota de mai multe ori 8-)
  • 0