erich1934

Cat de complicat este sa construiesti o roata ?

Recommended Posts

LucianTheOne    5,131

Usor, rezistenta mica la inaintare, durabilitate in timp = Novatec

Si in plus scapi si de grija conurilor si a bilelor, unul dintre marile mele cosmaruri:mad:

Cel mai ieftin Novatec pe rulmenti, de fata incepe de pe la 50 lei.

Cred ca Shimano sunt mai usoare, dar undeva trebuie sa faci un compromis.

Formula nu am folosit decat modele ieftine si nu ma pricep.

pacus    387

Din ce ai enumerat tu mai sus as merge pe novatec.

Asi    9

Spoke length calculator for calculating spokelengths

si altele gasite cu goagal si "spoke calculator"

In principiu trebuie sa iei cateva masuratori: ERD-ul jantei (masori cu doua spite diametral opuse si o rigla.. faci semn pe spite la 200mm sa zicem si adaugi apoi 400mm la ce masoara pe rigla intre repere.) si diametrul de asezare al spitelor pe butuc, si latimea butucului. Mai conteaza si dish-ingul, adica descentrarea stanga/dreapta pentru roata spate dar intr-o mica masura (ma refer la lcalcularea lungimii spitei altfel e foarte important)

Filmulete sunt destule.. se invata mecanismul de spitat.. ca la crosetat "una pe fata doua pe dos" si se face relativ usor fara probleme.. de centrat apoi se rezolva mai greu sau mai usor.. dar ca sfat: strageti spitele in mode egal pe cat posibil pentru a aevita sa aiba bataie pe verticala.. ca alea sunt ceva mai greu de scos

Wakkah    17

255mm impletite in trei.

Asa mi-a dat si mie pe mai multe site-uri cu calculatoare a lungimii spitelor pt o janta Sun Mammoth si butuc Nexus Inter7 dar dimensiunile spitelor vad ca sunt cu +/- 1. Cum se face alegerea, 254 sau 256 e mai potrivit? In functie de asta se alege si dimensiunea niplurilor?

LucianTheOne    5,131

Multe firme fac doar spite din 2 in 2 mm. Ia-ti cu un milimetru mai lungi, deci 256. Faci roata de 26'' ? Pentru janta de 26" si butuc Nexus 7 cred ca ai nevoie de spite mult mai scurte, sub 250mm. Poate ma insel, mai refa calculele sa fii sigur.

Niplurile nu conteaza, dar eu prefer din cele mai lungi, ca sunt mai usor de montat si strans.

Wakkah    17

Faci roata de 26'' ? Pentru janta de 26" si butuc Nexus 7 cred ca ai nevoie de spite mult mai scurte, sub 250mm. Poate ma insel, mai refa calculele sa fii sigur.

De 26 e janta dar adevarul e ca nu am masurat eu dimensiunile care trebuie calculate ci le-am luat din tabelul calculatorului ca am gasit acolo cotele si pt butuc si pt janta. Oricum am de gand sa le si masor sa verific.

Wakkah    17

Am facut masuratorile si era o mica diferenta la unele cote fata de ce era in tabel dar calculul a rezultat tot cam aceeasi dimensiune, adica intre 254 si 256.

Cum ieri mi-au ajuns si jantele eram curios sa verific daca se potrivesc cele de 256. Avand vreo 3 roti mai vechi la dispozitie am scos cate o spita de la fiecare si intamplator una avea spite de fix 256. Am despitat-o complet si initial am zis ca incerc sa pun doar cateva spite in pozitii opuse sa vad daca se potrivesc. Dar m-a prins repede filmul impletirii si am spitat aproape 3/4 din roata cand mi-am dat seama ca am gresit ceva:

Butucul de pe care am dat spitele jos era cu caseta, deci spitele foarte probabil sa nu fie egale pe ambele parti iar eu am masurat doar una fara sa le compar. Deci butucul sta cam labartat si spitele nu sunt complet intinse cu toate ca am strans niplurile pana la capat.

Dar avand in vedere ca e prima tentativa de spitat (pana acum nici nu am avut cheie de spite) m-a incurajat faptul ca m-am descurcat destul de bine cu impletitul si treaba de mai jos mi-a luat mai putin de o ora:

Imagine postată

Ce m-a mirat insa e ca roata cu spitele de 256 (o parte din ele) e de 28 iar de pe alta roata de 26 am scos o spita mai lunga (de 262) iar la ambele butucul avea cam acelasi diametru. In mod normal o roata de 28 ar trebui sa aiba spitele mai lungi ca una de 26. Si ambele erau spitate in 3X.

Wakkah    17

Am primit si butucul de fata cu dinam, le-am masurat cotele la ambele si am calculat din nou cu mai multe calculatoare de spite gasite pe net. Rezultatele au fost cam aceleasi: 256 pe spate si 258 pe fata, rotunjit in sus cu maxim 0,5.

Nu m-am hotarat inca ce spite sa folosesc. Am de ales intre DT Swiss si unele medii

Diferenta de pret e destul de mare, pt DT as plati cu 40 lei in plus pt ambele roti (cu nipluri incluse) dar avand in vedere ca rotile le voi folosi la tandem as avea nevoie de rezistenta mai mare a lor cu toate ca nu il voi folosi offroad.

Se justifica diferenta de pret sau sunt ok si cele mai ieftine?

Adevarul e ca rotile care le am acum nu s-au descentrat deloc si au tot spite no name.

Seb    367

Daca intrebai de DT Alpine III, decizia era mai greu de luat. Asa (dintre DT Champion si no name), clar alegerea mea ar fi DT Champion.

LucianTheOne    5,131

Poti sa ai cea mai tare janta si cel mai bune butuc, daca spitele sunt slabe, toata roata e slaba.

Dar cel mai mult conteaza talentul celui care construieste roata.

Wakkah    17

Atunci DT o sa fie :)

Dar cel mai mult conteaza talentul celui care construieste roata.

Aualeu! As vrea sa o fac eu dar nu mi-am incercat pana acum talentul.

Cu asezarea spitelor m-am descurcat si mi-a chiar placut(cand am incercat ce a iesit in poza de sus), problemele ma gandeam ca o sa apara la tensionat spitele si centrat.

radu_vadan    836

Wakkah, poate nu ar strica să-ţi faci rost de un stand de centrat. Eu am găsit unul mai modest la 200 de lei şi e mult mai uşor de lucrat decât direct pe bicicletă. Şi mult mai precis!

LucianTheOne    5,131

Intai experimenteaza pe niste roti mai vechi. Demonteaza-le si monteaza-le de 2-3 ori pana capeti ceva expierienta.

Pentru tandem, rotile trebuie sa fie mult mai rezistente si bine facute, deoarece suporta o greutate dubla. Nu te apuca sa le faci pana nu inveti foarte bine tehnica. Vezi pe site-ul lui Sheldon Brown, e explicat foarte clar.

stefanbuk    0

Salut!imi cer scuze pt.interventie dar trebuie sa spun ca nu este chiar asa de usor sa construiesti o roata!dk treaba cu impletitul iti iese.....cu centratul nu mai este usor.In prima faza,pentru alegerea spitelor trebuie tinut cont si masurat diametrul flansei butucului;inaltimea jantei si nu in ultimul rand lungimea niplului care se alege in functie tot de inaltimea jantei.Daca pentru roata din fata spitele sunt de aceeasi lungime,pentru roata din spate treaba este putin altfel si anume:spitele de pe partea cu pinioanele sunt mai scurte decat cele de pe partea opusa.Foarte important,atunci cand te apuci sa strangi spitele,nu strange de mai mult de 2 ture niplul si incearca pe cat posibil sa strangi cate 2, dar nu de pe aceeasi parte,una de pe partea stanga una de pe partea dreapta sau 2 stanga 2 dreapta,dupa care trebuie sa le faci un semn asta ca sa le poti strange pe cele identic opuse cu cele stranse inainte[semn cu un marcar ori lipesti etichete ca cele pentru preturi,pe cele stranse].Tot timpul trebuie stranse spitele opuse asta pentru a nu constata la sfarsit ca ti-a iesit un mare ou.La roata din spate spitele de pe partea cu pinioanele trebuie stranse cu 1 sau 2 ture mai mult decat cele de pe cealalta parte,asta pentru a trage janta mai mult spre pinioane.In final sunt trei tipuri de baza de impletit spitele:-pentru roata din fata- radial-adica spitele nu se impletesc intre ele

-din 3 in 3-adica fata de spita care ai bagat-o in flansa butucului si urmatoarea cu care se impleteste trebuie sa fie 2 gauri[spitele care se impletesc trebuie sa fie una cu capsa pe interiorul flansei butucului si una pe exteriorul flansei]

-pentru roata din spate-din 5 in cinci gauri(patru gauri intre spite).Valabil pentru jantele cu 28;32;36 de spite.Sub 28 de spite pe roata de spate nu sunt sigur ca se mai aplica regula.

In rest it trebuie MULTA RABDARE......SI inca ceva ...nu sunt sigur dk,calitatea spitelor conteaza asa de mult dar cert este ca cea a niplurilor conteaza,pentru ca ai sa tot strangi si ai sa tot slabesti la spite pana nu o sa mai poti,iar patratul ala de la niplu se strica repede.....Multa bafta

cn-bike    266

Salut.Daca cu spitatul o scoatem la capat,cu cemtratul rotii e putin mai greu.Ajungi la un punct cand roata este perfect axial iar radial este un mare dezastru.O atentie mare trebuie sa ai la tensionarea spitelor.Daca ai o tensionare {uniforma}cat de cat a spitelor ai sa observi ca roata o sa vina aproape de normal urmand ai face ultimile retusuri inainte de a fi gata.Spor la treaba si SARBATORI FERICITE.

cn-bike    266

A,si inca ceva.foloseste spite si nipluri mai calitative pentru o rezistenta mai buna a rotii.Numai bine.

Wakkah    17

Multumesc tuturor pentru sfaturi.

Mi-am comandat spite si nipluri DT Swiss si saptamana viitoare ma apuc incet,incet de treaba. Impletitul o sa-l fac singur, din ce am incercat pana acum cred ca o sa ma descurc, iar cu centratul cred ca o sa cer ajutorul unui prieten care are si stand de centrat si de la care sper sa invat si eu tehnica. O sa revin cu detalii :)

Wakkah    17

Gata rotile!

Imagine postată

Intradevar informatiile de pe site-ul lui Sheldon Brown sunt cam tot ce-ti trebuie. Am mai gasit un film pe cyclingtorrents.nl de la BikeTube: How to build a wheel, in care se aplica practic tot ce e scris pe site.

Roata din fata a iesit perfect, m-am descurcat singur si cu tensionatul si centratul si am indreptat miciile opturi incat sunt insesizabile la ochi.

La cea din spate m-am descurcat la fel de bine cu impletit, centrat si tensionat dar nu stiu daca am facut dishing-ul potrivit pt cadrul de tandem ca le-am centrat pe alt cadru, mai atipic.

Sunt foarte multumit de treaba care a iesit dar o sa rog totusi pe cineva cu experienta sa le verifice inainte sa le folosesc.

Imagine postată

• Upvote 4

LucianTheOne    5,131

La butuc fara pinioane multiple nu trebuie dishing.

Te-ai descurcat foarte bine. Dar trebuie totusi verificate de cineva mai experimetat.

E-1    948

Mno, cel mai complicat (mai bine spus "delicat") mi s-a parut sa nimeresc tensiunea potrivita a spitelor, in lipsa unui dispozitiv de masura.

Dar s-a rezolvat si asta, prin comparatie "manuala" cu o roata existenta, iar dupa sase luni de abuz roata se prezinta foarte bine :)

Dishingul e usor de ajustat/modificat atat timp cat lucrezi atent sa nu ratezi vreo spita - desfaci in mod egal (1/4- 1/2 tura) spitele de pe partea unde-s prea stranse, dupa care tot in mod egal le strangi pe celelalte.

Doua chestii importante, pe langa instructiunile obisnuite:

- E recomandabil sa te asiguri ca nu te va intrerupe nimic de la treaba (telefon, pisica nevasta, etc. ), respectiv ca nu vei pierde sirul "invartelii";

- E mai mult decat recomandabila o cheie de spite care prinde toate cele patru laturi ale niplului, cum e de exemplu asta:

Imagine postată

Cele care prind doar trei laturi (actioneaza de fapt doar pe doua) sunt putin cam riscante daca nu-s foarte-foarte precise si pot distruge niplul, eu am folosit una de genul asta si mi-a cam dat emotii in vreo doua randuri:

Imagine postată

Dan71    133

Ultimul tip de cheie e cam slaba mai ales daca metalul nu este tare(cea care o am am stricat-o in seara asta). Eu maine comand un set de nipluri noi pentru toata roata spate. Mai trebuie sa iau si niste spite. Ce vreau sa va intreb, la voi de obicei cand faceti o roata, pe interiorul jentii spita ajunge la capatul niplului sau chiar se poate sa iasa putin inafara? Am comandat cateva de spite si mie nu imi ies pe partea cealalta dar sunt aproape. As vrea sa stiu ca mai am de comandat cateva si nu vreau sa dau cu stangu-n dreptu.

Cel care a facut roata a strans spitele de a trebuit sa fortez sa le desfac, cateva nipluri le-am distrus.

La chestia cu lungimea spitei daca puteti sa-mi dati un raspuns pana maine cand fac comanda v-as fi recunoscator.

Astea sunt modelele la care voi face comanda: niplu si spite .

Spitele vor fi pe partea cu caseta. Am luat de 252mm. Sa iau de 254mm?

LucianTheOne    5,131

Capatul spitei nu trebuie sa iasa din niplu. E ideal sa ajunga pana aproape de capul niplului.

Spitiera trebuie impinsa cat mai sus, aproape de capul niplului. In partea de jos niplul este mai subtire si mai usor de indoit. Eu folosesc numai spitiere normale si foarte rara am stricat vreun niplu, si doar daca era mai uzat, niciodata unul nou. Am si spitiera cu 4 laturi dar e pentru nipluri mai mici in diametru, din care am intalnit cam rar.

Dan71    133

Multumesc de sfat. Problema e ca nu erau nici in stare perfecta niplurile(nu sunt noi) si erau prea tensionate spitele. De aceea am "stricat" cheita aia de spite.

Dar cu astea negre care le am inca merge fara sa le tocesc :D .

marius_eugen    93

Cum este de preferinta pentru fiabilitate si performanta : janta de 32 de spite mai scumpa si spite si nipluri mai scumpe sau de 36 de spite , dar mai normale ca pret ? Imi dau seama ca nenorocirile de spite si nipluri chiar costa si se adauga la greutatea totala a rotii ...

Ma refer la 2 roti pentru sosea , dar care sa tina 100 de kg , cu frane pe disc . Apoi care varianta ar fi mai buna pentru configuratia spitelor , peste 2,3,4 ?

Daca vreau sa o fac tubeless , ce sfaturi ar mai fi de luat in considerare pentru configuratia jantei si a spitelor ?