alfa

Vremuri mai vechi si mai noi - Mari ciclisti ai Romaniei!

56 posts in this topic

va salut! pentru ca am observat ca se vorbeste mai putin de ciclismul romanesc am initiat acest thread,sper sa nu fie cu suparare,despre vremuri apuse dar si mai recente ,despre mari campioni din istoria ciclismului de la noi din tara.Tinand cont de faptul ca si la noi sa facut ciclism de performanta si inca se mai face ar fii bine sa reamintim poate cateva nume de rezonanta precum si a altora ,a celor care sau dedicat ani dea-randul sportului cu pedale.Acest sport nu a fost privit cu foarte multa admiratie de public la noi in tara,cred ca nu este privit nici acum,bicicleta nu a fost un sport national cum este prin alte tari dar totusi au existat foarte multi care sau dedicat la maxim cu pasiune si multa durere acestui sport foarte greu!!..exista si o vorba precum:este singurul sport in care trebuie sa ai mancarea in buzunare ca sa poti face fata si sa treci linia de sosire!!..Pentru inceput am sa pun o poza mai veche si cine crede ca se recunoaste,dar si orice alt comentariu cred ca ar fii de interes pentru pasionatii pedalelor!!

0

pentru ca vad putina timiditate in acest topic am sa continui tot eu!! poate am gresit pe undeva in titlu cand trebuia sa spun si '' poze de arhiva''..Sunt convis da de multe ori acest spor se mosteneste din familie si pe la multi exista pe acasa amintiri,poze mai vechi ale rudelor dar si poze mai noi cu cei care au facut acest sport,am vrut sa fie asa un remember,al celor multi ,precum si al antrenorilor care au avut grija ca performanta in ciclism sa fie la un grad cat se poate de ridicat!!..am sa mai adaug o poza in care se afla unul dintre cei mai mari ciclisti ai RO,cu tot respectul pentru el si nu numai!! o poza in care sunt si eu ,lotul national de seniori intr-o cursa de urmarire pe echipe la budapesta!!antrenor Paul Soare!!..echipa:Andoniu Valeriu,Gheorghe Lautaru Sorin Dumitrescu, si Sarbu Nanciu! cu rugamintea sa nu mai vad comentarii rautacioase !!..cu respect!!

0

..august 1977 ..la 6 luni dupa cutremur!!..foarte misto linkul..am aflat si eu lucruri pe care nu le stiam ..intradevar clubul din Arad a dat multi ciclisti de valoare,multi au ajuns prin cluburile din bucuresti...pe la dinamo unde mai toti erau ciclisti de exceptie sub atenta indrumare a lui nea Nea Voicu!! de unde au iesit de altfel personaje de vis ca ;Vasile Teodor..Mircea Romascanu..Gigi Lutaru.Costel Carutasu..Nicolae Cornel Ionel Gancea si multi altii...

0

..intradevar clubul din Arad a dat multi ciclisti de valoare,

Kovacs, Schneider...oameni puternici tata pe langa care te simteai mic si neansemnat la propriu si la figurat. Orice contratimp era castigat cu cel putin 3-4 minute fata de locul 2.
0

Kovacs, Schneider...oameni puternici tata pe langa care te simteai mic si neansemnat la propriu si la figurat. Orice contratimp era castigat cu cel putin 3-4 minute fata de locul 2.

intradevar,,frumos spus..multi se simt mici si neinsemnati in fata celei mai respectate probe,de contratimp individual..proba adevarului!!.ciclisti cu adevarat puternici cu mare vointa facuti si munciti pentru accest sport! as mai aduga pe langa ei sportivi de acceiasi exceptie foarte buni in proba de contratimp ca: Romascanu ..Marin Valentin , G Lautaru Antal de la brasov....!
0

As mai si aduga: Kleinpeter de la Vointa Arad si Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti. Lorincz a fost un talent comparabil cu Jan Ullrich. La virsta de 14 ani batea deja juniorii mari de 17-18 ani. Multi din ciclistii romani din anii '70 - '80 ar fi facut fata fara probleme si in occident. In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

@alfa: Foarte frumoasa poza cu echipa de velodrom!

0

In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

Din pacate la ora actuala nu exista nici cea mai mica sansa sa retraim gloria de altadata a ciclismului romanesc.

La concursuri sunt asa cum spui tu, maxim 30 de oameni. Acum doi ani la o cursa erau mai multe masini de insotire (arbitri, masinile echipelor etc) decat ciclisti pe sosea.

Asa cum am precizat pe un alt topic Vali Andoniu imi spunea la un moment dat ca exista prin Bucuresti un batranel care are o arhiva fantastica, cu poze si articole din perioada 60-80. Ar fi extrem de interesant daca cineva ar putea sa obtina chestiile acelea.

0

As mai si aduga: Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti.

Lorincz era in stare sa urce un munte cu unul agatat de saua lui. Poate de aceea noi ceilalti il suspectam la greu. In camera lui de hotel nu prea aveai acces. Legendele nasc...legende.

Eu stiu ca era elevul lui Martie Stefanescu la Cibo Brasov.

Au trecut peste 20 de ani ,e posibil ca memoria sa-mi joace feste. :?

0

...asa este! la start din primavara pana in toamna tarziu ,cand erau deabea prin oct - noiembrie campionatele de ciclocros tinute in Poiana Brasov,erau zeci de concursuri multe dintre ele cu fast si trambite!!.cu accea atmosfera comparabila cu ce vedem acum pe la televizor,cu multi invitati straini cu multi antrenori si mecanici ,precum si spectatori!!intotdeauna circuitele devenite celebre de pe casin{maior coravu} cel de la stadionul 23 Baba Novac si altele prin provincie adunau mii de spectatori!! la juniori existau cel putin 70-80 de ciclisti iar la seniori mai timpul depaseau suta!!..sa mai reamintim cativa din generatile de aur ale ciclismului romanesc:..C-tin Dumitrescu si Moiceanu Gabriel niste ''monstrii'' in ale pedalelor...nea IOn ardeleanu ,nea Vasile Burlacu,dealtfel primul meu antrenor,pentru care am castigat si primul titlu de campion national..precum si altii,.oameni care au fost un exemplu si tel pentru generatile viitoare...o alta poza de pe casin intr-o intoarcere..eu in prima pozitie ..dar mai era mult pana la sosire....BigMig poate vedem si noi niste poze cu tatal tau ..asa in actiune sau oricum..ar fii de maxim interes!!.

As mai si aduga: Kleinpeter de la Vointa Arad si Lorincz Zoltan de la Torpedo Zarnesti. Lorincz a fost un talent comparabil cu Jan Ullrich. La virsta de 14 ani batea deja juniorii mari de 17-18 ani. Multi din ciclistii romani din anii '70 - '80 ar fi facut fata fara probleme si in occident. In perioada aceea existau multe cluburi in tara si o gramada de concursuri din martie pina in octombrie. La start erau intotdeauna cel putin 120 de cilisti. Foarte trist ca in ziua de azi la o cursa deabea se aduna ca. 30 de alergatori.

0

....BigMig poate vedem si noi niste poze cu tatal tau ..asa in actiune sau oricum..ar fii de maxim interes!!.

:?::?: Nu stiu ce relevanta ar avea sa va arat poze cu tata :roll:

Ori ai inteles gresit ori esti prea subtil pentru mine :confused:

In perioada aia erau putine aparate foto, singura poza pe care o aveam s-a ratacit (baieu rasucit dupa umeri si casca din piele cu iarba de mare ca niste carnati pe cap :oops: la un contratimp, bineanteles fara tricou de campion ;-)). Poate ma regasesc pe una din pozele voastre (anii 83-86 ,juniori)

0

:?::?: Nu stiu ce relevanta ar avea sa va arat poze cu tata :roll:

Ori ai inteles gresit ori esti prea subtil pentru mine :confused:

In perioada aia erau putine aparate foto, singura poza pe care o aveam s-a ratacit (baieu rasucit dupa umeri si casca din piele cu iarba de mare ca niste carnati pe cap :oops: la un contratimp, bineanteles fara tricou de campion ;-)). Poate ma regasesc pe una din pozele voastre (anii 83-86 ,juniori)

da...scuze, nu am vrut sa supar pe nimeni!! ai dreptate,aparatele foto si numai de fabricatie ruseasca costau o avere si nici nu se gaseau!..nici eu nu mai tin minte cine a facut aceste poze,dar stiu ca o buna perioada de timp de asta sa ocupat nea George Negoiescu multiplu campion la probele de velodrom cat si sosea!! bafta!!
0

O cursa din '82, Turul Orasului Reghin.

Imagine postată

Primul din dreapta imaginii e Zoltan Lorincz. Mai stiti ceva de el. In rest, se recunoaste cineva? Poate Radu Moldovan de la Cluj sau Dragos de la Targu Mures. Cred ca e si Grosu de la Zarnesti, in randul al doilea.

Alta poza, de la acelasi concurs:

Imagine postată

0

superbe poze doctore!! stiu ca se gasesc greu!! si apropo ca vad ca esti din frumoasa Timisoara,sa stii ca aici am participat la primul meu campionat national de sosea!!..dar mult mai inainte!!..bravo!!

0

foarte fain topicul! mai vreau povesti si poze

0

adevarat topic nu gluma;) familia Mihaltan ai sti? din tata in fiu ciclisti,si eu verishorul....urmeaza nepotii mei si copilul,,,si tot asa:P deja fratiorii de 13-14 ai nevestei mele i-am ekipat:P

0

Imagine postată

Imagine postată

de la stanga la dreapta...k diploma in mana...George Negoescu-G Manager Concorde curierat si dezvoltator imobiliar in Timisoara,Cristian Mihaltan antrenor-multiplu campion national..europene,balcaniade lotul de pista, Eu..multiplu camp National ekipa ciclism, firma constructii, Radu Selejan antrenor, Tumurug Lucian, multiplu campion national, participari la mondiale, balcani, Dezvoltator in Italia, constructii...

0

foarte frumos!! lasa asa un aer a la Jacques Anquetil si Fausto Coppi si de vremurile de demult!!...super!!

0

Bravo Mircea da de mine nu zici nimic...de moldova de baietii de la Iasi ...ce vremuri,eheeii

0

:?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea::?:;-):idea:

E cumva din categoria re-nviere ?!?

0

Ca tot zicea cineva ca placerea de a bicicli se mosteneste, o frantura ceva mai veche (~1950) din ciclismul romanesc, cu bunicul meu in prim plan, castigator al cursei Bucuresti-Snagov :(

PS

Ca tot e primul meu post aici desi va citesc de ceva vreme - bine v-am gasit! :)

Imagine postată

0

C-tin Dumitrescu si Moiceanu Gabriel niste ''monstrii'' in ale pedalelor

Am copilarit in preajma lui Moiceanu Gabriel, fiind vecin si foarte bun prieten cu bunicii mei. Chiar in urma cu doua zile imi povestea un vecin de prin Peris ca atunci cand era mic i-a "furat" cursiera pentru o tura (Campagnolo) si mai apoi l-a alergat tot satul :mrgreen:.

Mai am prin familie un "nebun" de lasa tot plutonul si echipa la km distanta, var cu tatal meu, momentan imi scapa numele dar o sa revin.

Later edit: Duta Silviu :)).

0

Dar de dl.Lupas ce stiti?Am auzit ca a fost un mare ciclist si as vrea sa stiu ceva despre el daca se poate

0

Lupas are un club la Cluj si din cate stiu este antrenor la Dinamo.

Am publicat un nou articol, de fapt un interviu cu nea Mircea Romascanu. Interviul a fost luat de Hristache Naum in urma cu 25 de ani.

Mircea Romascanu

0

Lupas are un club la Cluj si din cate stiu este antrenor la Dinamo.

Am publicat un nou articol, de fapt un interviu cu nea Mircea Romascanu. Interviul a fost luat de Hristache Naum in urma cu 25 de ani.

Mircea Romascanu

0