OBA

Tu unde iti depozitezi bicicleta ?

Recommended Posts

artistu    0

Cea mai buna varianta, asa o sa te prinzi f repede daca cumva furca scapa ulei :)

ce-am mai ras! pacat ca io n-am probleme de genu ala.

ce-ar fi sa incerci tu sa vezi daca iti scapa furca ulei?o pui deasupra patului te culci linistit si te trezesti putin mai negru ca furca ta poate sa scape ulei. te rog totusi fa-ti si o poza sa te vad si io. mersi;)

Foarte fain florenzo...uite un om care inlocuieste un obiect de arta cu influente kitchoase, cu un altul care ne lasa numai impresii placute!:)

salut florentzo...foarte frumos si inventiv...dar totusi vreau sa te intreb: cand te uiti in partea aceea a peretelui nu ai senzatia ca-ti sta in cap?:confused:

am incercat la bunicii mei sa o pun asa pe un perete si tot timpul cand o vedeau imi spuneau iar ai pus bicicleta in cui?...da-ti-o jos ca-mi sta in cap...:)

florentzo    5

Sincer nu am treaba cu fobii de genul "zici ca pica" pentru ca nu se va intampla iar daca se va intampla, capul meu este moale deci cursiera nu va avea nimic:D

...si cineva spunea ca domeniul cultural, in perioada de criza, va avea de sufetit, dar cel artistic se incadreaza, deci operele de arta raman ancorate la inaltime:)

...si cineva spunea ca domeniul cultural, in perioada de criza, va avea de sufetit, dar cel artistic se incadreaza, deci operele de arta raman ancorate la inaltime:)

da:D avea mare dreptate...din cate am inteles eu, drobul de sare a ramas si acum, ancorat pe soba:confused::eek:

Metall    14

florentzo, parerea mea e ca ai facut un upgrade demential

De la un tablou impresionist mediocru spre nashpa, la ceva impresionant ;)

La cat mai multe upgradeuri :D

florentzo    5

...pe tavan am in momentul de fata un corp de iluminat si nu prea imi place cum arata, deci este periclitat:D singurul inconvenient ar fi cel ca este in pozitia centrala a tavanului, dar il vad ca pe un avantaj ca pot sa lucrez la bike si am spatiu de manevra in jur:p

Mi-a placut ideea celui cu suport facut din ghidon de cursiera. Foarte inventiv;)

tornado220    0

pana acum am avut multe locuri in care mi-am lasat bicicleta:

-cand eram mic o lasam in garajul tatalui meu

-in perioada liceului sedea intr-o camera de pe casa scarii

-cand am ajuns la facultate, pe holurile caminelor studentesti (mai legata sau nu... o uitam cate 2 zile dezlegata, se mai plimba colegul de camera cate 2 ture pe hol :P) intr-un an mi-am pus profile L si o tineam deasupra capului...

-acum MTB-ul e pe casa scarii priponita de o teava de gaz, iar cursiera la subsuol...

Va urma...

maurice    3,073

in bricostore mi-a atras ceva atentia. sunt de mai multe dimensiuni si ne-ar rezolva - cred eu - problema depozitarii bicicletei, rotilor, cadrului... (mai ramane sa aveti spatiul adecvat)

daca aveti drum pe acolo, dati o privire. poate va este folositor

Imagine postată

(pe rafturile alaturate se mai gaseau cateva tipuri, care insa nu erau expuse pe panoul din imagine. printre ele era chiar un suport special pt bicicleta)

maurice    3,073

asteptam sa vedem cu ce vine decathlonul pe piata din romania, si mai vedem... oricum, mai sunt 1-2 sapt pana la deschidere.

Catalin_    110

Eu pe actuala o am pe balcon. Stau la etajul 1, dar nu am auzit inca de la nimeni in zona ca ar intra cineva pe balcon pt. o bicicleta, cu toate ca nu trebuie sa sparga vreun geam, pt. ca e sita si un geam deschis tot timpul.

Inainte, cand eram mic si aveam o semicursa, o tineam pe casa scarii, legata cu lant si lacat (nu cu incuietoare speciala... lant de lant).

Cu vecinii nu am avut niciodata probleme, asta si poate ca eram multi copii de varsta apropiata in bloc si erau biciclete pe fiecare etaj + ca tata avea bicicleta (ucraina) cu mult inainte sa ma nasc eu pana am facut eu vreo 14 ani, cand el a trecut la masina si eu la o bicicleta pe marimea mea. Deci e posibil ca el sa fi educat vecinii, sau poate prin anii 80 toti aveau asa ceva si era lucru normal.

Iar cand se mai muta cineva sau cara mobila, suna la usa si ruga FRUMOS sa o mut cateva ore pana termina treaba .. dar frumos, fara reprosuri sau ceva.

Acum mai sunt vreo 3 legate pe casa scarii, una a unui vecin de vre 45 de ani (are si masina, dar e antitalent la volan si are 2 km pana la lucru si de vreo 5-6 ani doar cu bicicleta serveste patria), una a vecinului de deasupra mea (un DHS ordinar, forjat, frana doar pe fata, full suspension) care mai nou e abandonata pe etaj la mine nelegata de vreo saptamana si mai una la etajul 4 legata de balustrada (un mtb Alpina, care se vindeau la Optica prin 90 si ceva.. ce vremuri).

Sper ca pana in iunie sa imi confectionez un suport sa o tin pe perete in balcon .. sa am loc pe jos de alte chestii + ca se preconizeaza si o cursiera, deci criza de loc.

Axe    6,955

Cea mai buna pozitie este cea verticala(ocupa spatiu putin si o ridici simplu pe-o roata, apoi pe perete) si sistemul de prindere este simplu, ieftin, eficient : o singura gaura si iata rezultatul !

Edited by Axe

maurice    3,073

un sistem de prindere vertical (in care bicla e pozitionata ca in poza pusa de axe) am vazut in brico (insa nu am putut face poza din cauza ca produsul era ambalat).

bicla e ancorata de roata fata.

pret 15 lei

ps. axe, tre' sa cureti bine rotile de fiecare data cand pui bicla pe perete? nu ar fi mai practic daca ai plica ceva in zona de contact a rotilor cu peretele

Axe    6,955

nu pot sa te refuz :D, dupa cum se vede pe perete, n-o curat ;), dar poti pune un autocolant pe portiunea unde atinge roata

Edited by Axe

Catalin_    110

Eu am in cap sa imi fac un carlig, dar in genul asta.. sa fie prinsa din lateral:

Ar avea ceva? contraindicatii?

florentzo    5

Nu are nimic...

Il prinzi de tavan si gata, personal, prefer unul din acesta decat unul cu care bicla atinge si peretele.

mircescu    6

Ar avea ceva? contraindicatii?

arata bine numai ca s-ar putea ca pedala/ghidonul sa zgarie peretele. fie le dai jos:D, fie inainte sa pui bicla pe perete le imbraci intr-o carpa...

Catalin_    110

toata treaba va fi pe balcon, unde e o zona mai "ostila", adica nu e renovat, facut frumos sau stiu eu ce.

Acum ma gandesc ca mai bine as pune carligul pe tavan si cu un inel din ala care se poate roti, sa rotesc bicicleta daca am nevoie sa umblu la ceva acolo.

Numai sa nu fie problema ca furca va sta inclinata invers, adica capatul dinspre ghidon va fi mai jos decat capatul unde vine butucul. Sa nu se "bulverseze" uleiul si sa nu fie stress prea mare pe janta. Sau sa o pun cu "capul" in jos? SAu nu conteaza deloc si imi fac griji aiurea?

tornado220    0

S-ar putea ca sistemul de prindere al bicicletei cu roata din fata pe tavan, sa solicite butucul de la roata din fata. Am cumparat una dintr-un magazin unde ele erau agatate cu roata fata de un carlig pe tavan si intr-o saptamana am avut probleme la butuc (era DHS ce-i drept)

Axe    6,955

mai baieti, nu pot sa ma abtin, voi pe ce lume traiti ?!!:confused::D

Pai cum sa sufere butucul ? Daca se aseaza un gras de 120kg pe bicla nu sufera ?

Axe    6,955

bicicleta aia e o problema din nastere si nu pt ca ai atarnat-o tu in cui ! :D