ovidiu

2012.06.17 - Brașov XCM - Triada MTB 2012 - Recomandat Ciclism.ro

342 posts in this topic

Brașov XCM este al doilea concurs din proiectul "TRIADA MTB 2012", alaturi de Trofeul Chindiei (29.04.2012) si Geiger MTB Challenge (19.08.2012).

Site-ul competiției aici

Proiectul TRIADA MTB 2012 ne asteapta cu:

1. Clasament general al cărui scop este pe de o parte premierea celor mai buni mountain bikeri din Romania, iar pe de altă parte posibilitatea fiecărui participant de a se evalua în comparaţie cu ceilalţi competitori din întreaga ţară.

2. Standardizarea nivelului calitativ de organizare a competiţiilor de mountain bike din punct de vedere al traseelor, premiilor, logosticii, cronometrajului etc. La aceasta serie în viitor vor putea adera şi alte competiţii naţionale care respectă standardele în ce priveşte organizarea.

3. Implementarea standardelor si regulamentelor internaţionale în competiţiile de mountain bike din Romania.

2

Abia astept, mai ales ca-i ... pe teren propriu.

Si apropo de teren, pe cand vedem un traseu aproximativ (nu neaparat harta GPS, dar macar o descriere sumara gen "se pleaca din locul X, se merge pana in varful nu stiu care, apoi se coboara spre localitatea Y, etc)"?

0

E da abia asteptam un traseu,banuiesc ca va fi ceva dur!MUHAHAHAHAHA!:-)

Numai sa fim in forma buna,si vremea sa tina cu noi,restul...vom vedea!

Succes la organizare!

0

ceva noutati cu traseul?

0

Au fost publicate descrieri ale traseelor. In curand si hartile/profilele.

Nu uitati ca luni este ultima zi in care se mai poate plati tariful 1 pentru Brasov XCM.

0

Super traseu, acum asteptam vremea sa ne lase putin sa incepem antrenamentele.... Va asteptam la Brasov :)

0

Mor de ciuda :(. Abia asteptam concursul asta si acum din cauza accidentarii stupide de la PE tre sa stau doar sa-l privesc...Ma multumesc cu gandul ca o sa fac si eu traseul prin iulie-august, cand oi putea urca iar pe bicicleta.

Apropo, oare se poate transfera locul altui participant? Ca poate e cineva doritor si inca nu s-a inscris.

0

Da, se poate. Trimite-ne un e-mail cu numele tau si cu numele celui care te inlocuieste. Acesta trebuie sa se inscrie in prealabil.

3

Si gindindu-ma la ultima urcare pe Drumul Rosu(si nu numai).....aaaaaaaaaaai,nu o sa fie ceva usor!

0

Am pus pe site hartile traseelor.

Prima data scria 80 km 3000m dif de nivel , acum scrie 70 km si 2800m dif de nivel si pe harta de la bike map apar 61 km si 2360m dif de nivel , ar fi fost frumos sa fie cum ati zis cand ne-am inscris ( 80 km cu 3000m ) ...
0

Prima data era estimativ.A 2a oara era corect.Bike map mai minte si el din cand in cand...:)

0

Si la 40km ca este ba 1300m ba 900....si este doar 50% (sau 33%) diferenta....

0

Bre da cârcotași mai sunteti...:)

1

GPX-ul de la tura lunga, descarcat de pe bikemap si deschis in Google Earth, arata o lungime de 67,3km si 2900m diferenta de nivel. Asta in conditiile in care gpx-ul nu are decat 462 de puncte, deci marja de eroare e destul de mare (mai ales pe distanta).

Aceeasi poveste si cu gpx-ul de la tura scurta. Salvat din bikemap si deschis in Google Earth, rezulta o lungime de 42,5km si 1550m diferenta de nivel. Deci nu puneti prea multa baza pe ce calculeaza bikemap din gpx-urile incarcate la ei. Probabil ca profilul de altitudine e facut din curbele de nivel pe care le au ei si probabil nu sunt cele mai bune - cel putin in partea asta de lume.

Din experienta personala (biciclit pe cararile Postavarului si masurat distante/diferente de nivel cu un Garmin 60 CSX) as zice ca Google Earth e semnificativ mai aproape de adevar decat bikemap.

0

Aproximativ peste 2 saptamani maxim pun si eu un profil de la computer cand o sa fac ambele ture. Mai trebuie curatata o poteca pentru a fi traseul perfect. Oricum din datele facute inainte de finalizarea traseului tura lunga are sigur peste 2300-2500m. De distanta nu stiu sigur.

Sper sa se imbunatateasca vremea sa pot face o tura cum trebuie

0

Super trasee. M-am uitat peste cel lung: bla bla bla, nu stiu pe unde, bla bla bla si pe final, Poiana pe Drumul Rosu pana pe Postavaru, apoi coborare in Brasov. Va fi ruuupeeree de muschi! Superb! Eu zic ca o sa fie unul din traseele cu cea mai mare diferenta de nivel pe km de pana acum. Iar coborarea din poiana Ruia spre Tampa e superba, spre freeride. Nu mai am rabdare pana la start...

0

ma oftic. traseul lung e mult mai misto decat ala mic, dar din pacate nu cred ca e de mine. vad ca se urca si pe Cristianul

0

Tocmai ce am terminat de compilat un gpx pentru tura lunga cu 3154 puncte, din turele cercetare facute cu bicicleta prin zona. MapSource zice 70,5km, Google Earth zice 69,2km. Diferenta de nivel calculata de Google Earth este 2922m. Cam pe acolo trebuie sa fie, zic eu nu mai putin de 2800m.

Oricum, nu e vorba doar de distanta. Din cei cca 70 de km, cam 25km sunt drum (asfalt la plecarea din Brasov prin Schei, forestierul pana in Poiana Brasov, etc, inclusiv Drumul Rosu pana sub Postavaru). Restul e carare.

0

Mda, e doar drum, Drumul Rosu in urcare, aha.... >:) 2800 m pe 70 km...

Dupa ce am vazut Targoviste, cu traseul asta la Brasov, ambele au toate drepturile sa stea alaturi de regele Geiger. Triada MTB este un adevarat Campionat de MTB. MTB de cea mai buna calitate.

0

Sa inteleg ca traseul lung este dur mai mult prin prisma diferentei de nivel decat a starii drumului? Adica nu vor fi bolovani d'aia cum au fost la Geiger-ul de anul trecut? :-"

Poteca de care se vorbeste e single-trail?

0

Ii las pe participantii traditionali ai maratoanelor sa dea verdicte. Din perspectiva unuia care s-a dat pe destule din traseele "de referinta" de pe la noi (geiger, trei munti, duatlon cetatea brasovului) in afara concursului - deci de placere - as zice ca traseele astea (xcm brasov) sunt la acelasi nivel, si tehnic si fizic.

Bolovani ca la Geiger nu vor fi, ca Cindrelul e departe. Dar va fi calcarul de Postavaru, care de multe ori isi arata coltii in mijlocul cararii cand ti-e lumea mai draga. Si radacini de copaci cat cuprinde. Cu un plus de senzatii tari daca ploua.

Aici se poate vedea un film de 20 de minute cu coborarea in Brasov prin Valea cu Apa. De la Poiana Stechil coborarea din film e pe traseul de duatlon, la xcm se va continua pe muchie spre Tampa. Dar poti sa-ti faci o idee despre ce e vorba: http://www.mtbtours.ro/recky-rides/valea-cu-apa-postavaru/

2

Asa da , o sa fie hardcore daca-s 2800 m pe 70 km , sper sa fie prezenta cat mai numeroasa , poate incurajam si alte maratoane sa faca ture dastea ...

0

De facut nu e greu. E greu sa atragi "bulane" care sa le poata parcurga.

Eu nu pot vedea traseele pe site-ul competitiei (pentru Targoviste si Sibiu le pot vedea). Ceva idei?

0

parca drumul rosu s-a mai latit/pregatit pentru asfaltare?

0

Guest
This topic is now closed to further replies.