ombun

Intrebati-l pe Primarul General !

729 posts in this topic

"Intrebati-l pe domnul Primar General !"

Acesta este raspunsul pe care l-a primit Alex Goaga (de la Wall-street.ro) la intrebarea:

"Domnul primar Sorin Oprescu, in calitate de conducator al serviciilor publice locale, a inceput recuperarea prejudiciilor provocate de angajatii Administratiei Strazilor Bucuresti in cazul pistelor ilegale?"

Asadar, sa-l intrebam !

Puteti depune cererea in scris (formulat in baza legii 544/2001) la  Registratura Generala a P.M.B. din B-dul Regina Elisabeta (vizavi de McDonalds) sau o puteti trimite on-line.

Conform legii, primarul este obligat sa va raspunda in maxim 10 zile, deoarece raspunsul nu necesita alte documente; este suficient sa se raspunda cu DA sau NU !

"Intrebati-l pe domnul Primar General !"

http://www4.pmb.ro/wwwt/L544/cereritx.asp

3

eu m-am conformat... vreau sa se schimbe ceva in tara asta uitata de toti

2

Am trimis si eu. Sa speram...

0

Gata! :D Imi place sa mi-l imaginez pe domnul doctor Sorin Oprescu zicand ceva gen: "Nu Maria, da n-ai vazut cat de agresiva era tiganca imputita..."

Nu, da'... conform celul de-al trelea princiliu al dinamicii fara nici o actiune n-o sa avem in vecii vecilor vreo reacti(un)e! :D

1

Macar 5000 de cereri catre domnul primar sa fie, sa-l zgandarim putin.

0

"Cererea dvs a fost inregistrata"

0

A fost reales și fără să se sinchisească de bicicliști și este evident convins de destoinicia sa ca primar. Ce își poate dori mai mult o capitală europeană decît un primar-medic pe care nu-l doare nicăieri de regulile de igienă și de sănătate (armate de cîini vagabonzi, nori de poluare, sedentarism etc.) ? De ce l-ar durea acum (în cot) ?

2

Salut !  Am și eu vreo trei nemulțumiri de adresat lu' Opărescu : 1. n-a făcut nimic legat de problema-soluția finală pentru căinii vagabonzi; 2. n-a făcut iarăși nimic pentru realizarea pistelor pentru bicicliști pe marginea străzilor; 3. a finalizat construirea Stadionului Național fără pistă de atletism, poporul ăsta este mare iubitor de fotbal, nu trebuie să mai vedem și alte întreceri sportive de atletism naționale și internaționale !

0

Pai si de ce le scrii aici?

1

eu i-am scris pe facebook pana mi-a dat ban/ignore sau ce-o fi de nu mai pos ta scriu pe pagina lui..

asa ca il doare in cot de mesajele voastre.

0

Si mie mi-au fscut la fel...

Da ce vrei sa fac? Sa stau si sa astept poate ne face UE, Dumnezeu sau mai stiu eu cine ordine'n blidar?!?

0

Cererea dvs a fost inregistrata.

Dar nu primim si noi un numar de inregistrare? Cam ciudat, altfel cum pot demonstra ca am facut aceasta cerere?

0

3. a finalizat construirea Stadionului Național fără pistă de atletism, poporul ăsta este mare iubitor de fotbal, nu trebuie să mai vedem și alte întreceri sportive de atletism naționale și internaționale !

Dar nu au spus niciodata ca o sa-l faca si cu pista de atletism, au promis un alt stadion de 12000 locuri in incinta aceluiasi complex. Apoi si-au dat seama ca nu se mai poate ... Oricum nu l-a "inceput" Oprescu. 

0

Cererea dvs a fost inregistrata.

Dar nu primim si noi un numar de inregistrare? Cam ciudat, altfel cum pot demonstra ca am facut aceasta cerere?

Nu are nr de inregistrare dar se poate gasi in baza lor de date(cautare dupa nume). Tot e ceva.

0

Salutare. Nu vreau să vă stric ziua, dar din câte înțeleg eu, formularul cu pricina nu este pentru a trimite întrebări primarului ci pentru a solicita documente în baza Legii privind liberul acces la informatiile de interes public. Așa că m-ar mira ca Alex Goaga să primească un răspuns decent la întrebarea sa.

0

Raspunsul e pentru fiecare platitor de taxe, nu pentru Alex.

0

Mariane, nu e clar ca-n spatele acestei "afaceri" sta de fapt cel caruia ii adresezi intrebarea?

Crezi ca intrebarea va rezolva ceva?

0

Eu mai degraba l-as intreba pe dom' primar cine i-a facut site-ul pentru Primarie si cat i-a cerut (mai ales formularul asta miraculos, sper ca a venit bonus). Si daca nu a fost un liceean si i-a cerut mai mult decat o bere, l-as intreba daca a inceput recuperarea prejudiciilor.

1

UN program serios de reabilitare a unui traseu de ciclism- Eurovello 15- valea Rhinului.

Tot programul a costat 2,3 milioane Euro, atrasi prin fonduri structurale.

Este vorba de aproape 1000, da ati citit bine, 1000 de km.

informatii aici: http://www.eurovelo.org/routes/projects/ev15-the-rhine-route/

Cit au costat in Bucuresti 100 de kilometr de asfalt vopsit???

0

Cit au costat in Bucuresti 100 de kilometr de asfalt vopsit???

10mil/120km= aprox. 80 euro/m

0

Zice asa primul mesaj:

Primaria Municipiului Bucuresti <no-reply@pmb.ro>
12:51 (acum 8 ore)
cleardot.gif

cleardot.gif

cleardot.gif
către mine
cleardot.gif

Solicitarea a fost transmisa spre analiza si raspuns Directiei Transporturi,Drumuri si Sistematizarea Circulatiei si Administratiei Strazilor Municipiului Bucuresti in data de 08.02.2013. Consilier D. Duca 
GABI FLOREA 
Directia Asistenta Tehnica si Juridica a CGMB

Si al doilea zice asa:

Elena Liliana Serban <Liliana.Serban@pmb.ro>
15:42 (acum 5 ore)
cleardot.gif
 către mine
cleardot.gif

Serviciul Transparenţă Decizională   

RĂSPUNS LA CERERE           

Persoana de contact: Gabi Florea

Nr. 305/30L/2/     .02.2013

CRM nr. 1133625/30.01.2013

Către:

Numele si prenumele petentului: STAN PAPUSA

Adresa: Str. Penumele ei, nr. care este, sector 3, Bucureşti

E-mail: inainte de arond@gmail.com

Stimate Domnule STAN PAPUSA,

Urmare cererii dumneavoastră nr. 1133625/30.01.2013, transmisă pe email şi  înregistrată la Direcţia Asistenţă Tehnică şi Juridică  cu nr.305/30L/31.01.2013, formulată în conformitate cu prevederile Legii nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public, vă comunicăm că aceasta a fost transmisă spre analiză şi răspuns Direcţiei Transporturi, Drumuri, Sistematizarea Circulaţiei din cadrul aparatului de specialitate al Primarului General.

Cu stimă,

DIRECTOR EXECUTIV,

GEORGIANA ZAMFIR

Şef Serviciu,

Gabi Florea

Întocmit,

Consilier Juridic L. Şerban

31.01.2013,2 ex.

NUmai io am premit d-asta?

:-??

0

Am primit si eu.

0