ovidiu

Intalnirea Ciclism.ro 2009 31.07.2009 - 02.08.2009

315 posts in this topic

Va fi in vara si va fi la Balea.

Am discutat cu mai multi oameni si am ajuns la concluzia ca ramane cea mai buna locatie.

Ne intalnim Vineri seara si vom pleca Duminica.

Anul acesta sper ca organizarea sa fie la inaltimea asteptarilor voastre(voi fi la Sibiu din primavara asa ca ma pot ocupa mai serios).

Astept sugestiile voastre. Ce credeti ca trebuie facut ca sa iasa totul bine? ce trebuie sa imbunatatim (comparand cu ce a fost in 2008)?

O sa propun o data in primavara. Trebuie sa strecor intalnirea intre cele 3 concursuri pe care le organizez; Hermannstadt bike(xc), Geiger Mtb Challenge si Contratimpul pe sosea de la Paltinis.

0

daca fiecare isi aduce In traista toate cele trebuincioase petrecerii va fi brici

cred ca e de ajuns daca Ciclism.ro pune la dispozitie gratarele,eventual un generator si niste 'lautari' ?

PS

sa nu iasa confuzii

'lautari'=statie si boxe

0

Ar merge si un generator de mici si bere.Daca vin toti ca Unqgica ,iar o sa aiba baietii chef de povestit.:rolleyes:

0

Ore clare de plecare, de ajungere in varf (limita maxima) si de sosire la baza, stabilite de la inceput. Masina care ii ridica de pe traseu pe cei intarziati sa aiba un interval clar stabilit in care ii colecteza de pe traseu pe ultimii doritori de a ajunge in varf. Dincolo de ora de sosire stabilita, fiecare este pe cont propriu. Eu as tine si evidenta celor care pleaca, ajung sus, si ii mai regasesti jos. Vor fi foarte multi, un du-te vino sus-jos si oamenii nu se cunosc intre ei.

0

Generator am achizitionat de anul trecut, pentru Geiger MTB Challenge.

In principiu vreau sa avem un pavilion mare sub care sa stam si o sa fac sigur rost de un proiector ca sa ne uitam la niste filme cu ciclism, seara la o bere:D

La partea cu organizarea de traseu nu cred ca este nevoie de o masina tehnica care sa ii ia pe cei care nu ajung sus. Traseul este dus intors asa ca cei care nu reusesc pot sa isi dea drumul la vale. In maxim 40 de minute se ajunge inapoi la tabara de baza.

In cazul in care cineva vrea sa urce ultima portiune in masina o sa avem in vedere sa il ajutam. Detaliile acestea o sa le stabilesc eu cu baietii din Sibiu.

Voi veniti cu berea si cu voia buna (de fapt berea o dau din nou eu:D).

Va atrag atentia ca nu este intalnirea mea. Este intalnirea noastra!

Este important sa va implicati cat mai mult ca sa avem un weekend frumos.

0

vreau sa stiu cu ce se ajunge cel mai usor de la brasov la carta sau cartisoara si cam cat costa ca nu ma cred in stare sa pedalez intr-o zi 200 de km si ziua urmatoare sa mai si urc pe trans :rolleyes::P

0

Pedalezi doar de la brasov la carta :D.

Ovidiu daca iti sta in putere ai putea sa pui o vorba buna la METEO - sa nu mai fie lapovita sus, iar seara sa nu fie ploaie ci doar luna plina. Cum fu data trecuta mie imi placu. Recomand la toata lumea care va veni sa le fie inimile pline de voie buna si distractie. In rest totul va fi OK.

Anul asta la "Intalinrea Ciclism.ro" mai aduc un mic membru (daca se poate o suzeta cu gust de bere :rolleyes:.

0

vreau sa stiu cu ce se ajunge cel mai usor de la brasov la carta sau cartisoara si cam cat costa ca nu ma cred in stare sa pedalez intr-o zi 200 de km si ziua urmatoare sa mai si urc pe trans :rolleyes::P

Eu stiu varianta cu sosirea la Ucea: Mersul trenurilor

si de acolo 8 km pana la cartisoara

Poti cauta si altele pe Mersul trenurilor poate ai noroc sa fie chiar din m. ciuc.

Alta varianta e sa ajungi cu trenul la sibiu la o ora rezonabila si sa te alaturi trupei care pleaca de aici sau directia gara si primul tren spre porumbacu sau ucea.

Edited by popez
uitai ceva
0

@muti: m-am gandit si la asta dar cred ca numai atunci o sa pedalez de la brasov pana acolo daca o sa am companie :rolleyes:

0

vreau sa stiu cu ce se ajunge cel mai usor de la brasov la carta sau cartisoara si cam cat costa ca nu ma cred in stare sa pedalez intr-o zi 200 de km si ziua urmatoare sa mai si urc pe trans ;):P

Haha, eu asa am facut anul trecut :(. Adica am plecat din Brasov si m-am oprit sus la Balea :) Poate mergem impreuna anul asta, eu mai am un prieten care va veni si el sigur.
0

Anul trecut intalnirea a avut loc in perioada 27-29 IUNIE

0

@radiera: Daca o sa pot merge, de ce nu? n-ar fi rau:D o sa mai vedem cu timpul ;)

0

Super tare, pt ca nu am mai fost, intreb si eu ca omul : cazare, unde, cum, costuri, haleala ???!!!

Si o rugaminte : se poate opri tarficul auto cat urc eu , multumesc ?!:rolleyes:

0

Daca vorbesti cu baietii care au fost anul trecut o sa iti explice ce si cum.

Exista o poiana foarte mare unde se sta cu cortul iar cei care vor sa stea la gazda se pot caza in sat.

Sambata seara se face focul, se beau berile, se mananca carnea(ce mai ramane dupa ce navaleste maus prin mici).

Programul va fi afisat atunci cand stabilim data exacta.

0

Ovidiu, am inteles bine, vrei in primavara? Oare cat masoara stratul de zapada sa zicem in 15 aprilie la Balea? Si cum e vremea in general la altitudinea aia (daca in iunie era sezonul de ploaie dupa-masa)?

Stiu ca sunt viteji care au fost pana sus in decembrie, dar aici totusi vrei sa aduni ~100 oameni... daca mi se va potrivi data, eu vin oricum, unde-s multi puterea creste si nu mi-e frica de conditii.

0

Nu va fi primavara, ai inteles gresit.

Va fi in Iulie sau August.

0

mai traficantule[axe],cu cazarea va ajut eu,30-40 de lei pe noapte,Insa majoritatea flacailor deja cunosc Cartisoara

ca pe propriile lor buzunare

anul trecut foarte multi au venit cu cortul,originala idee,au ramas toata noaptea In inima baieramului,fara griji de genul;'dar eu cum mai ajung la locul de cazare ?':D

0

Sansele ca vremea sa fie mai buna in august, sunt mai mari decat in oricare alta luna, cel putin teoretic...cu criza asta nu cred ca mai vine ploaia pe la noi, se cam inchid robinetele:p

Va merge cineva pana la vidraru sau curtea de arges si retur, de la cartisoara?

0

Cu putin noroc, cea mai buna cazare este un sac de dormit si o foaie de cort, pentru a le folosi mai dinspre ziua.

Daca anul trecut, asa cum cei ce au participat la organizarea Trans 2008 isi amintesc, eu eram printre cei mai pesimisti anul acesta sunt optimist.

Eu estimam un numar de 30 de (bi)ciclisti si in realitate s-au adunat 116 si multi din cei ce sunt cu state vechi au lipsit.

Anul acesta si de la an la an speram sa fie mult mai bine, sa se simta mai concret ca cineva se ocupa ca oamenii sa vina, sa se bucure, sa se distreze si cel mai important sa fim pe biciclete.

Sa fim sanatosi si sa ne vedem cat mai multi.

0

Nu va fi primavara, ai inteles gresit.

Va fi in Iulie sau August.

Perfect, asta vroiam sa clarific, poate nu m-am exprimat bine.

Eu prefer august, si nicidecum iulie, asa mi se va potrivi intre nunta si planuita calatorie de 'luna de miere'.

0

...O idee foarte buna. Sper sa ajung si eu anul acesta la Marea Intalnire... De preferat ar fi luna august pentru ca pana atunci sa fiu apt d.p.d.v. al formei fizice si deja sa fi terminat examenele de licenta.

0

Nu e cam mult pentru o zi?
0

Sansele ca vremea sa fie mai buna in august, sunt mai mari decat in oricare alta luna, cel putin teoretic...cu criza asta nu cred ca mai vine ploaia pe la noi, se cam inchid robinetele:p

apoi sa stii ca pe mine ma bate gandul de anul trecut sa fac o tura pana dincolo ca nu am vazut zona aceea dar nu stiu daca ma tin picioarele chiar intr-o zi totul. sincer, insemna peste doua sute de km si asta nu ii bai dar ii urcus :eek:. eu m-am tot gandit sa fac o tura cartza curtea de arges rm valcea brezoi voineasa si apoi spre lacul vidra de pe lotru si spre TARA Hategului (evident in etape) este doua o dorintza !!!

si acum la oile nostre. oricand ii adunarea dar de preferinta vara. anul trecut am fost de pasti si era zapada , ursup2roti a fost si inainte de turul ROMANIEI si am vazut ce zapada era. asa ca........... vara ar fi ideal

de cazare eu recomand ca si anul trecut corturi cat mai multe corturi mancare : apetit ciclism , bere ; felul doi bere apoi niscai ciclism ; felul trei sticlism

ps Ovidiu si lumea Sibiu daca sunteti gazne ne dorim sa ramaneti si voi peste noapte cu noi

0