MaC®

Scaun pentru copii

Recommended Posts

MaC®    4,562

Scuze, am tot cautat unde as putea pune aceasta informatie.

Daca nu e ok aici rog un moderator sa o mute.

Am fost aseara in Kaufland - Barbu Vacarescu si aveau la oferta: 9,99 ron (da, ati citit bine - una suta mii lei vechi) ceea ce vedeti in atasament.

Atentie ca marea majoritate nu au prinsa acea bara-suport (o gasiti pe undeva pe linga) sau au cutiuta cu piesele de prindere desfacuta si/sau rupta. In plus sint prafuite rau (dar asta nu-i o problema deloc)

Una peste alta ar fi vreo 7-8 scaunele ok (din cele vreo 10 vazute).

Se gasesc in 2 locuri: la un capat de raft spre culoarul de trecere si in zona camping.

E posibil sa fie disponibile si in celelalte magazine Kaufland.

Bafta

p.s. scuze pt calitatea pozelor, cf. legii lui Murphy, era evident ca s-a terminat bateria aparatului foto... Asa ca-s facute cu telefonul...

bobimanta    123

Nu-s parinte inca, dar prin zona bicicletelor am observat ca piesele de calitate costa mai mult. Diferenta dintre scaunelul de 10 lei si cel de 100 de euro ce o face? Fereasca

Sfantu'!

MaC®    4,562

Ok, ma bucur ca oamenii au inceput sa-si puna problema sigurantei mult mai mult ca pina acum...

1.) Acest scaun nu e o chinezarie (sau un DHS-ism - parca vad ca sar dhs-istii pe mine acum.. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif)

2.) Acest scaun este conform cu norma EN 14344:2004 (se poate vedea in poza) - Detalii mai multe despre standard: aici sau aici

3.) De multe ori siteul producatorului ( in cazul de fata Belleli ) ofera foarte multe informatii despre seriozitatea lui (felul in care e organizata informatia, calitatea pozelor, etc..)

4.) Se gaseste si la Decathlon UK, poate acest fapt inspira mai multa incredere; desi nu e poate la fel de scump ca si Hamax;

5.) Auzisem o persoana care zicea ca aceste scaunele erau in vara pe la 80 ron...

6.) Nu am actiuni la Kaufland ;),

7.) Citeva cuvinte despre mine (d.p.d.v siguranta rutiera): carnet din 91, undeva la vreo 600000 km facuti, 5 amenzi (una cu 68km/h - oa!, ce "periculos"! ; alta in Gura Vaii pe valea Oltului cu 73, in dreptul camerei minunat pozitionate la 20m de intrarea in localitate, restul: o centura nepurtata intre 2Mai si Vama Veche, si alte asemenea maruntisuri), 3 accidente (toate 3 in oras, 2 din vina mea: tamponare din spate, nimic semnificativ, si unul in care am fost tamponat din spate la semafor); posesor de scaun(e) baby pt masina marca Römer (marca folosita si de EuroNCAP la testele de crash)

Mno, acum dupa ce se proceseaza informatia de la punctele de mai sus, oferta asta prezinta incredere? :-T

Trevizes    2,331

1) e aproape imposibil sa nu scrie "Made in China" pe el.

2) conform cu o norma este constructia produsului. Nu este un certificat de calitate pentru acest produs.

3) poate ca este produs belleli, dar trebuie sa fie vreun lot cu probleme ale carui cheltuieli de aruncare la gunoi erau mai mari decat vinderea in ... Est.

4) se gaseste si la decathlon e adevarat dar incepand de la 22 lire sterline ...

5,6,7 - in afara subiectului :-T

greu de dat un verdict, dintr-o discutie, iar 10 lei nu e asa mare valoare incat sa merite atatea discutii. Si eu am luat de la Plus ochelari de ciclism "germani" cu 8 lei in ziua de oferta, dar nu erau buni de nimic ca protectie la lumina solara, in rest sunt buni, nu s-au rupt, ii mai am si azi, dar nu-i folosesc ...

• Upvote 1

LucianTheOne    5,131

Acelasi scaun costa la Bikexpert 160 lei.

Suficient de dubios.

Tot asa anuntase cineva ca sunt casti la vreo 7-8 lei pe la un supermarket...:-T

• Upvote 1

MaC®    4,562

Imi cer scuze ca am vrut sa ajut.

Eu am cumparat unul.

Ma gindeam ca poate aceasta informatie mai foloseste cuiva...

Manualul TIPARIT are inclusiv instructiuni in limba romana (ceea ce f. multe alte produse nu au)

Dar poate ca am pus eu botul la o oferta...

Ok, rog asadar un moderator sa stearga topicul, prea multe discutii pe marginea unui produs mult prea ieftin si posibil mult prea dubios...

vera    238

Nu il sterg, e un topic bun. Poate mai pun poze cu accesorii pt bebe si alti parinti si astfel faceti schimb de pareri. :D

maus    1,295

Si eu folosesc unul ,dar :D l-am montat pe un portbagaj,ptr ca cu sistemul lui de prindere stresul pe cadrul de bicla e foarte mare,mai ales ca, copilul creste.Si sistemul de prindere pe cadru este jenant si la bulane.

MaC®    4,562

Update:

In urma unei rugaminti venite din partea unui user care nu are in zona magazin Kaufland, m-am oferit sa-i cumpar eu unul...

La cel din Sebastian (aflat linga uzina "unde sudez" / "string_suruburi_precum_Charlie_Chaplin" ) nu aveau deloc; nici nu au avut.

Am mai facut pe seara un drum la cel din Floreasca si iote surpriza. Mai erau doar 3 buc, toate incomplete... Am adunat din resturile celor 3 cam 80% dintr-unul intreg...

Mno, sau mesajul meu si-a atins scopul (a trecut cam putina vreme de la postarea mea) si au fost oameni carora chiar le-a folosit, sau a fost cineva "descurcaret" si a cumparat tot dupa ce a citit p-acilea (urmeaza mega-oferte la bazar), sau poate chiar or fi fost cumparatori oarecare (aici am dubii... la procentul mic al biciclistilor din Buc. si la sub-procentul acelor-biciclisti-din-Buc.-cu copil-mic e putin credibil)

p.s.1 - pe scaunel e stantat "made in Italy", precum si o informatie cum ca e conform cu normele de securitate bla-bla-bla... Asa e bine?

p.s.2 - ma incearca un usor regret ca nu le-am cumparat pe toate care erau complete, sa le sterg de praf si sa le pun apoi la bazar la modicul pret de - sa zicem - 80ron... uau!, mai putin de jumatate din pretul real.. As fi fost mai credibil?

hodi stefan    36

Scaunele pentru copii sunt foarte utile si protejaza copilul sa nu cada ,sa nu-si prinda picioarele la roata sa poata parintele sa pedaleze lejer,

ce le mai scumpe sunt facute cu un plastic de caitate si au avantajul ca ofera o lejeritate pentru copil ,la plimbari mai lungi copii mai adorm.

hipopotanu    824

eu am luat pt fi-mea ASA CEVA, pot sa zic, doar, ca e foarte bun, foarte sigur, stai tot timpul cu ochii pe copil si mie mi se pare mult mai protejat cand e intre mainile tale!

sunt mult mai rigide cele de pus pe porbagaj, dar eu nu am curajul, sa pun copilul in spatele meu si sa nu stiu ce face!

singurul dezavantaj la el, este ca daca nu-l poti prinde pe cadru, iti trebuie un spatiu mai mare intre cadru si pipa, ca sa-l poti prinde pe ghidon.

hodi stefan    36

[ATTACH=CONFIG]17037[/ATTACH]2002 turul europei dar aproape toate pozele postate de mine pe forum ar trepui postate pe acest toopic

Flipper_gl    4

scaunul ala Belleli este iar la "oferta" la kauflland dar acum e la un pret de 10 ori mai mare: ~100lei - in galati

Tancul    122

Ce amintiri, imi aduc aminte cum ai mei ma duceau pe bicicleta, in scaun pe portbagaj, ce amintiri:D, merita clar un scaun pentru portbagaj.

adi.murariu    500

Pustiul meu in Martie implineste un an, taman bine, exact cand incepe si perioada mea de refacere si vreau sa cumpar un scaunel pentru al lua cu mine in plimbari. Acum intrebarea e ce ar fi mai sigur si mai bine pentru el, scaun cu montare in spatele bicicletei sau cu montare in fata mea intre sa si head tube?

Eu inclin sa cred ca ar fi mai buna varianta a doua dar as vrea sa vad si alte pareri. Ceva de genul: http://www.weeride.com/Kangaroo-Center-Mounted-Child-Bicycle-Carrier

Daca are vreo importanta, bicicleta e un Cube Reaction RX.

alex.burlacu    819

Pustiul meu in Martie implineste un an, taman bine, exact cand incepe si perioada mea de refacere si vreau sa cumpar un scaunel pentru al lua cu mine in plimbari. Acum intrebarea e ce ar fi mai sigur si mai bine pentru el, scaun cu montare in spatele bicicletei sau cu montare in fata mea intre sa si head tube?

Eu inclin sa cred ca ar fi mai buna varianta a doua dar as vrea sa vad si alte pareri. Ceva de genul: http://www.weeride.c...Bicycle-Carrier

Daca are vreo importanta, bicicleta e un Cube Reaction RX.

Cât e mic, scăunelul ăla e perfect... depinde cât de bine e dezvoltat puştiul. Am avut ocazia să testez pentru puţin timp un astfel de scăunel, însă fata mea era deja prea mare pentru ca acesta să mai fie o soluţie pentru noi.

hipopotanu    824

eu de asta am avut inca il mai am, dar am rupt unul dintre suruburile de prindere.

mi-e mi s-a parut cea mai buna solutie atunci, ca-l avea intre mainile mele si vedeam tot timpul ce facea

de acum 3 ani si pana acum, oricum cred ca au aparut mai multe modele, dar cel putin cat e mic copilul mie mi se pare mai sigur in fata

cand creste si esti sigur pe el si depaseste gramajul acceptat de scaun poti lua ceva mai bun si de pus si in spate

Cam asa stau picii in calestile lor

Imagine postată

• Upvote 1

emil.Rulez    1

Stie cineva marci bune de scaune pt copii pt bicicleta? Ceea ce am gasit "acasa" e plastic ieftin chinezesc...

(o idee e pe poza atasata:P)

post-6713-0-98221700-1327674381_thumb.jpg

adi.murariu    500

Va multumesc pentru opinii si sugestii.

Am studiat mai atent prinderile pentru scaunele cu montare in fata si sunt destul de putine care sa se potriveasca la actuala configuratie a bicicletei mele :(.

ma atragea cel mai mult din ce am gasit pentru ca imi oferea un spatiu pentru genunchi ceva mai mare decat restul ofertelor, dar imi lipsesc cativa mm de gat la furca :(. Belleli nu se potriveste nicicum pentru ca au un singur model si are prinderea pe head tube si nu e loc nici aici. Weride pare ca ar merge, dar cu emotii mari si asta, pentru ca n-am gasit niste dimensiuni minime necesare pentru instalare.

O varianta ok din punct de vedere al prinderii ar fi Bilby Junior de la Polisport (Multumesc sorinspd!) care are prinderea pe seat tube.

Imagine postată

Mai studiez, mai caut.

AdrianN    0

cum se recomanda pt o mai mare siguranta a purta copilul pe bicicleta: pe cadru in scaun sau pe portbagaj in scaun?