alin_rus

Ochelari ciclism cu lentila de vedere

Recommended Posts

alin_rus    0

Deoarece in ultima vreme nu reusesc sa citesc scrisul mic foarte bine s-a constat dupa un consult oftalmologic ca trebuie sa port ochelari de vedere (-1 cu -0.75) chiar tot timpul. Asta din cauza PC-ului, cam 10h/zi (job, faculta in ultimul an, IT). Fiind un impatimit al ciclismului, cum voi proceda cu ochelarii de ciclism?:-/ Am auzit ca sunt ceva ochelari mai speciali care iti permit sa atasezi si o lentila de vedere. Vreau sa va cer niste sfaturi si solutii in acest sens.:)>-

virusul    183

Încearcă la Aigner pe b-dul Bucresti, mi-a facut cei mai buni ochelari din viata mea cu lentile progresive,se găsește o soluție si pentru tine.

alin_rus    0

Încearcă la Aigner pe b-dul Bucresti, mi-a facut cei mai buni ochelari din viata mea cu lentile progresive,se găsește o soluție si pentru tine.

Nu ai la indemana o poza, sunt curios cum arata. Multumesc mult!

Cika    22

Si eu port ochelari la lucru, chiar dioptrii mari (+6 si +4) dar cand ma dau cu bicicleta port ochelari de soare si nu am nici o problema.

LucianLS    660

Nu stiu cum e cu hipermetropia dar cu miopia(cazul lui alin_rus sau al meu) nu-ti permiti sa nu porti ochelari cand vrei sa vezi bine afara.

revoltatul    1

Lentilele progresive nu au nici o treaba cu soarele sau lumina, ele sunt pentru dioptrii, lentilele heliomate sunt cele care se inchid la culoare la lumina soarelui. La ochelarii de vedere lentila nu se poatre curba foarte mult ( cum sunt la ochelarii sport care se muleaza pe fata ) deoarece incep sa apara distorsiuni. In Baia Mare am cautat la cel putin la vreo 4 laboratoare de optica si nu am gasit decat modelul clasic de ochelari de soare ( cel drept identic cu ochelarul de vedere ), desigur cu lentila cu dioptrie. Din cele mai sport care se muleaza ( curbate ) nu am gasit . La magazinul Extrem (Traian colt cu Republici) aveau o perecehe de ochelari ( la standul de ochelari ) la care se putea atasa lentila cu dioptri in spate lentilei colorate ( adica spre ochi, nu in afara ). Dar cel mai bine este sa fie ceruti si mers la o optica cu ei daca pot sa faca o lentila potrivita.

MaC®    4,562

E obligatoriu sa-i porti toata ziua?

Si eu am aceleasi dioptrii (astigmatism miopic, lentile cilindrice) dar mi s-a recomandat sa-i folosesc doar pt aproape (citit, calculator, TV) In restul timpului pot sa nu-i port...

Daca e obligatoriu, ar mai fi o varianta: lentilele de contact . Desi nici asta nu e o varianta ok mai ales pt cei care stau mai toata ziua cu nasu-n computer ar putea fi varianta pt biciclit.

Si nu cred ca e o varianta scumpa; gindeste-te ca niste ochelari de vedere & sport implica materiale mai bune, o alta manopera, trebuie deci sa fie destul de scumpi. Mai mult, trebuie sa fie ceva mai rezistenti la zgirieturi... ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea sa-i distrugi accidental mult mai usor decit ai putea-o face cu unii normali (pe care-i porti in conditiile de care pomeneam)

alin_rus    0

E obligatoriu sa-i porti toata ziua?

Si eu am aceleasi dioptrii (astigmatism miopic, lentile cilindrice) dar mi s-a recomandat sa-i folosesc doar pt aproape (citit, calculator, TV) In restul timpului pot sa nu-i port...

Daca e obligatoriu, ar mai fi o varianta: lentilele de contact . Desi nici asta nu e o varianta ok mai ales pt cei care stau mai toata ziua cu nasu-n computer ar putea fi varianta pt biciclit.

Si nu cred ca e o varianta scumpa; gindeste-te ca niste ochelari de vedere & sport implica materiale mai bune, o alta manopera, trebuie deci sa fie destul de scumpi. Mai mult, trebuie sa fie ceva mai rezistenti la zgirieturi... ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea sa-i distrugi accidental mult mai usor decit ai putea-o face cu unii normali (pe care-i porti in conditiile de care pomeneam)

Sa sti ca la varianta asta ma mai gandeam (cu lentile de contact). Am auzit si de la alti prieteni care poarta deobicei ochelari, folosesc lentile de contact pentru inot, schi alte sporturi. Eu inca nu m-am gandit sa port lentile de contact tot timpu deoarece tre sa fi mult mai atent in manevrarea lor si mai multe, dar ar putea fi o solutie atunci cand doresc sa fac ciclism. De exemplu 2 cutii (in total 6 lentile) imi sunt de folos pt 3 luni de zile. Si asta cred ca ar costa in jur de 2, 3 milioane. Poate si varianta cu acesti ochelari ar fi o varianta buna, insa daca lentilele de vedere sunt vizibile din exterior atunci arata cam aiurea:

[ATTACH=CONFIG]15493[/ATTACH] [ATTACH=CONFIG]15494[/ATTACH]

binenteles, cea mai buna buna varianta ar fi sa fac cum a facut Edgar Davids dar costurile ar fi cam mari.

Imagine postată

Edited by LucianTheOne

MaC®    4,562

Nici nu ti-as recomanda sa porti tot timpul lentilele de contact...

Dupa cum ziceam, am un amic caruia i s-a parut o solutie mai buna dar pt ca si el statea mai toata ziua in fata calculatorului a avut probleme... Deja dupa 7-8 ore avea senzatie de nisip in ochi si e f. nasol...

alin_rus    0

E u sunt nevoit sa port acesti ochelari tot timpul, indiferent ce fac. Nu ma asteptam sa primesc acest rezultat, ma asteptam la ceva ochelari de protectie pt PC, desi eram constient ca am ceva probleme, deoarce in ultimul timp nu mai reusesc sa citesc asa bine scrisul mic de la TV, dupa ce stau mai mult timp in fata pc-ului. Dar asta e. Treaba cu lentilele de contact purtate tot timpul nici eu nu prea sunt de acord, desi estetic e binenteles mai bine. Asa pt anumite activitati sportive poate sunt oki. Sa nu faca figuri ochii: ba cu ochelari ba cu lentile de contact:D Poate gasesc niste ochelari de ciclism care sa permita atasarea lentilei de vedere in interior (ca in imaginea de mai sus, cei albastri) dar fara sa fie vizibila din exterior si asta ar fi o varianta viabila.

ovidiu    1,546

Shimano are acel RX Clip care se poate atasa la ochelarii standard Equinox, Antares, S50R, S40R si Solsitce.

Product Details

dadu    16

Eu am astigmatism miopic (vad ca sunt si altii mai sus) si va spun ca nu trebuie sa ai dioptrii mari (pana in 1-1.5), astigmatismul e o adevarata pacoste si e cauzata de lucrul cu monitoarele.

Si eu trebuie sa merg la inca un control si o sa reiau cautarile de a gasi niste ochelari adecvati pedalatului. Ce va pot spune cu sigurata este ca exista, am vazut cateva modele superbe, costul ramelor fiind de cca 100 - 150 euro. Acestea sunt comandate din Germania si lentilele sunt montate la noi. Cand voi gasi linkul, o sa il postez.

Postase si Frank niste situiri ce aveau asa ceva, intr-un topic dedicat ochelarilor.

@alin_rus: faptul canu reusesti sa citesti scricul nici de aproape nici de departe (evident) se datoreaza astigmatimului; astigmatisdmul impune purtarea ochelarilor in permanenta (poate e in faza incipenta).

Lysergo    28

Pretul la lentile de contact e cel putin nesimtit in romania, recomand cu caldura 1-800-contacts.com

pacus    387

In urma cu 2 ani juma' am luat cadou unui prieten o pereche de rame SH+. Partea pt lentilele de vedere e detasabila, 3 seturi de lentile "de soare" si pretul undeva la 150 lei. Eu le-am luat de la Odorhei de la Bringa Haz http://bringahaz.ro/?lap=kapcsolat〈=ro Aveti aici datele de contact. Puteti incerca un telefon...poate au pe stoc/aduc. De expediat stiu ca expediaza oriunde :)

baudolino    9

Am auzit si de la alti prieteni care poarta deobicei ochelari, folosesc lentile de contact pentru inot, schi alte sporturi.

Cum puii mei sa inoti cu lentile de contact?

"Swimming with your contact lenses on, is possible but very risky. The health risk associated is merely dependent upon the body of water you are in. When swimming on lakes and rivers, there is a huge possibility for a microorganism called acanthamoeba to adhere to your lens, causing infection and inflammation of your cornea (acanthamoeba keratitis)."

uite pe cineva care si-a pierdut un ochi din cauza cauza acestei amibe: http://en.wikipedia.org/wiki/Momus_(musician)

Eu am dioptrii de -3 si folosesc ochelari de vedere pt ciclism, nu am avut nici o problema; sunt cu lentile heliomate, de plastic (deci usori); ochelarii de ciclism au avantaje mult mai mari?

la schi ii folosesc tot pe acestia, cu niste goggles OTG; ideea de a purta lentile de contact ma sperie, to be honest.

ioioccc    44

Folosesti ochelari de inot + lentile de contact, daca iei unii buni nu intra apa.

Lentilele de contact sunt foarte bune, deoarece corectia si campul vizual sunt mai apropiate de fiziologic. Si poti purta ochelari de soare care protejeaza mai bine ochii decat cei de vedere cu lentile heliomate, atat pentru lumina cat si pentru vant/praf/crengi etc.

Sigur, conditia este sa le suporti, ceea ce e mai dificil pentru unii si mai usor pentru altii in functie de sensibilitate. Sotia mea poarta lentile de contact de mai mult de 10 ani si nu are nici o problema; eu n-as suporta nici sa le pun pe ochi, dar sa le mai si tin 10-12 ore.

Pentru cei care vor sa incerce, exista lentile de unica folosinta cu care pot sa isi testeze sensibilitatea.

baudolino    9

Ok, am inteles; la inot mi se pare riscant, totusi, cu mama ochelarilor :(.

Exista ochelari de vedere cu lentile negre tot timpul, nu sunt lentile heliomate care-si schimba culoarea; nu-i deosebesti de ochelarii de soare.

dadu    16

ochelarii de ciclism au avantaje mult mai mari?

Protectie mai buna impotriva vantului.

virusul    183

Sa nu uitam de enervanta aburire a ochelarilor, mie mi se aburesc pe vremea asta rece si afara când fac efort și respir din greu la o urcare, ieri la un mic concurs abia mai vedeam ceva, si sa nu mai zic cand intru undeva pentru timp scurt si trebuie săi dau jos sa vad ceva pe un raft, si eu ma gadesc sa fac un control sa vad daca pot purta lentile, nevasta-mea poarta lentile de peste 15 ani și nu are nici o problema, cei drept costa cam 250 de ron la 3 luni un set de 3 perechi plus soluție.

savuts    105

Fiind un impatimit al ciclismului, cum voi proceda cu ochelarii de ciclism?;) Am auzit ca sunt ceva ochelari mai speciali care iti permit sa atasezi si o lentila de vedere.

Salutare.

daca nu te-ai hotarat deja pt ochelari, baga un ochi si aici: :: Mormotaland :: rucsaci,corturi,harti,saci de dormit,camping,alpinism,bricegi,ski,rucsacuri,turism - cumpara online . eu am luat de la ei modelul T415-1R - http://www.gogglepae.com/Z101.php?lg=en - model ce nu mai apare in lista acum. poti sa le scrii, sunt foarte de treaba.

spor la pedalat!

savuts    105

te-ai grabit.

remarca, te rog, la modelul T415R:

- protectia pt vant pe interior, detasabila;

- jarteaua elastica ce se monteaza in locul baretelor.

aceste doua elemente fac ca orice urma de vant/curent din timpul deplasarii sa fie insesizabila.

un mic minus la T415R, din punctul meu de vedere: lipsa unei perechi de lentile incolore pt situatiile in care te prinde noaptea pe drum (sper sa o rezolv la unul din magazinele de optica din bucuresti; pana acum 3 dintre ele nu au tehnologia sa taie dupa conturul dorit)