Sign in to follow this  
Followers 0
Gabalex

Cum sa imi repar bicicleta

40 posts in this topic

Sunt mai solid din fire,dar asta nu ma impiedica sa pedalez.De aici a rezultat si problema mea,dupa cum se stie Bucurestiul e plin de gropi si ptr a evita sa fii calcat de masini mergi pe trotuar deci de aici rezulta ca urci si cobori borduri.Problema care o am e ca mi s-au spart coroanele de la axul pedalelor,am cumparat altele dar nu stiu cum se desfac,acolo este un surub pe care l-am desfacut dar pedala se opune in continuare.CE SA FAC? CUM SE DESFACE?Ma poate ajuta cineva?Bicicleta e marca APEX sau asa ceva adresa de web a fabricantului e www.crosscycle.com tipul este CROSS.Asta daca ajuta la ceva.

0

Se foloseste o presa pt axul pedalier...poti sa o cumperi tu sau poti merge la un service de bicle si nu te doare capul

0

Daca si spui unde stai rezolvam.

Adica in ce oras.

0

am avut si eu modelul asta de presa,slabuta :?

mi s-au spart coroanele de la axul pedalelor,am cumparat altele

e vorba chiar de pedale, sau de butucul pedalier?

In ambele cazuri calitatea a lasat de dorit,un butuc pedalier sau niste pedale ca lumea nu se strica cu una cu doua,cat dai atata face.

daca esti din Buc te pot ajuta In orice problema,date pe PM.

PS

renunta la mersul pe trotuar,masinile au alta treaba.

0

Sunt din Bucuresti si dak ajuta adresa de mess este gabrielmariusalexandru@yahoo.com.

Problema e de la axul pedalier nu de la pedale,si nu imi explic de ce sa dus asa de repede,si sincer nici nu prea stiu unde se situeza dpdv calitativ tipul asta de bicileta,am dat mai sus adresa productorului si tipul de bicicleta,asa ca dak ma poate ajuta cineva si din acest punct de vedere ii sunt recunoscator.Oricum multumesc la toti cei care mi-au dat un sfat.

0

Toate sunt Cross.

ce e..full suspension, hardtail?

Zi exact tipul.

0

Dupa poze si tipul pieselor prezente pe ea (de altfel gasibile in piata la taraba rd-ty18,mf-tz06,sl-rs31-6) e comparabila cu rebuturile de la dhs ori fb care se stie sunt de unica folosinta.

Un ax pedalier de calitate nu cedeaza asa cu una cu 2 si nici bilele ori coronitele.

Problema ta e simpla de tot .Inlocuiesti ce e defect si gata -mai mergi o tura.

Vezi ca basso sa oferit sa te ajute.

0

Nu iti mai lua coronite pune-ti butuc pe rulmenti ala o sa te tina mult timp si nu o sa mai ai probleme

0

Nu iti mai lua coronite pune-ti butuc pe rulmenti ala o sa te tina mult timp si nu o sa mai ai probleme

Pai da dar monoblocul acela cred ca costa cit un sfert de bike.
0

Gata am rezolvat problema,v-am urmat sfatul si am dus-o la un service.Pt echilibrat roata spate si inlocuit coroanele la axul pedalelor am dat 300000,nu stiu daca este mult sau putzin.

Acum am alta problema nu shtiu cum sa-i intretzin bicla ca presupun ca sunt anumite chestii care trebuiesc facute, ca de exemplu curatirea lantului si a foilor sau a pinioanelor,ungerea componentelor etc.Si as vrea dak poate cineva sa-mi zica si mie ce si cum se face.

0

La ce service ai fost? Si eu caut unul.

Am o trepidatie pe cadru la viteza mica...

0

http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif Pentru trepidatie la viteza mica trebuie schimbat cauciucul si pus unul fara desen... neted si lucios :oops:

De altfel ai sa vezi ca pe cauciucurile cramponate mai bune scrie ca nu se recomanda pentru rulajul pe asfalt...... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif

In cel mai rau caz mai desumfla-l un pic.... merge mai greu dar nu mai trepideaza.... :roll:

0

:oops: multumesc!

sper ca problema mea este cea mentionata si nu alta mai grava :?:

0

Vezi sa fie aranjat bine cauciucul pe janta sa nu fie intrat intr-o parte mai bine si in cealata iesit

0

pare ok din punctul asta de vedere, multumesc.

ramane rugamintea de a-mi recomanda un service - din cate am vazut se pare ca trebuie sa centrez si rotile putin...

0

Service-ul unde am fost eu este undeva la Razoare,la intersectia bulevardelor Timisoara cu Drumul Sarii si cu Trafic Greu.Chiar la vulcanizarea ce este vizavi de biserica de acolo.

0

valeu! 8O

multumesc, dar ceva gen piata obor sau imprejurimi nu este? :roll:

0

Sincer nu stiu si mie imi era mai aproape la Obor.Dar acolo am gasit.

0

In jurul mag Obor este Magellan - actualul As Sport Florescu langa Cimintirul Armenesc... este un pic mai scump dar lucreaza bine daca ii impulsionezi un pic pe baieti...

Cat despre cel de pe Trafic Greu.... aia acum un an lucrau pentru Rich Bike (chinezi).... nu cred sa aiba chiar mecanici specializati...

Ma dezamagiti profund daca veniti cu recomandari din astea :oops:

Si inca un amanunt cand nu ai cauciucul pus bine pe janta se simnte ca o bataie nu ca o trepidatie... 8O

0

multumesc, catalin!

ai cumva informatii si despre "bebe", cum lucreaza?

0