nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

289 posts in this topic

salutare tuturor,de aproximativ 1 luna sunt posesorul unu bTwin Triban 7.

dupa ce am'trecut' prin perioade DHS si Neuzer,sunt multumit de ea.O folosesc zilnic,peste tot pe unde am treaba in oras,iar la sfarsit de saptamana la ture medii,pana acum.

so,daca mai poseda cineva bicle bTwin,dati de stire

PS Eu am luat-o de la Decathlon

Spor la pedalat tuturor

0

PS Eu am luat-o de la Decathlon

On: Sunt niste biciclete acceptabile, iar fata de Dhs,fb,rich si ce mai e sunt cu mult peste.

Off: B'Twin e marca proprie Decathlon si se gaseste numai la ei, deci nu vad cum ai putea o sa iei din alta parte in afara de Decathlon si SH.

0

On: Sunt niste biciclete acceptabile, iar fata de Dhs,fb,rich si ce mai e sunt cu mult peste.

Off: B'Twin e marca proprie Decathlon si se gaseste numai la ei, deci nu vad cum ai putea o sa iei din alta parte in afara de Decathlon si SH.

asa este,ai dreptate,am considerat insa necesar si sa zic de unde am luat-o (chiar daca se cam subintelege)

0

Eu am una Rockrider 5.2 si una Comp 1 Alu Carbon. Sunt foarte foarte multumit. Nu le menajez si nu am nici o problema cu ele. Eu am 95 kg iar cursiera 8.9 kg si nu zice nici pis. Ba chiar am luat niste gropi si am dat-o pe jos de 2 ori. Ultima data eu ajungand la spital. Si ea tot functioneaza fara probleme. Si ca sa va contazic. Nu leeam luat de la decathlon.

0

Si ca sa va contazic. Nu leeam luat de la decathlon.

Si ca sa ne contrazici, ce? Ce incepe cu litera mare si se termina cu punct de obicei e o propozitie, iar o propozitie trebuie sa aibe macar subiect si predicat, care sunt alea?

De unde le-ai luat?

1

Pritene, te bagi in discutie fara rost. Da, ai dreptate, nu am scris corect insa am o scuza plauzibila. Atunci cand scrii de pe telefon, aceeasi tasta are mai multe functii. Nu am apasat destul iar telul a inregistrat punct in loc de virgula si atunci cand am lasat spatiu dupa ceea ce trebuia sa fie virgula, a pus automat litera mare. Iar la faza cu liniuata este aceeasi chestie. La mine liniuta este pe pe tasta E.

Dar sunt convins ca nu te-a dus mintea la posibilitatea asta. E mai usor sa arunci cu kkt decat sa studiezi toate posibilitatile.

Fericire maxima.

1

MicPitic, te rog frumos sa-ti controlezi tonul. Cel care agita spiritele inutil esti tu.

Ai reusit sa scrii doua posturi intregi si sa nu comunici mai nimic util. Ne spui de unde le-ai luat pana la urma, daca nu din Decathlon?

0

Nu te stiu de pe FT? Nu consider posturile inutile. In primul am explicat simplu si clar de ce sunt multumit de cele doua biciclete. In al-2-lea am explicat cauza greselilor de ordin gramatical. Am reactionat mai "efervescent" deoarece nu-mi plac acuzatiile negandite. Nu a fost intentia mea sa "incing spiritele". Faza cu "nu le-am cumparat de la decathlon" a fost mai mult in gluma. Bicicleta Rockrider am castigat-o la un concurs foto,aceasta fiind oferita ca premiu 1 iar cursiera am primit-o cadou.

Inteleg de ce te-ai autosesizat.

0

M-am autosesizat ca sa nu se ajunga la suspendari de acces din efervescenta prea multa. Din primul tau post se intelegea ca sustii ca cine zice ca marca B'twin se comercializeaza doar in magazinele Decathlon sau SH a spus o prostie si de aici lucrurile au degenerat. Am incercat sa lamuresc aspectul.

In privinta problemelor de ortografie, pe forumul asta nu sunt foarte apreciate, a exista chiar o campanie pe forum la un moment sub numele de "Scrie corect, sau esti analfabet!" sustinuta de un Mic ghid de limba romana. Asadar, nu pot sa-l acuz pe Adrian ca ti-a atras atentia.

PS: da, sunt si pe Fototarget.

Incetati cu offtopicurile.

0

Ma bag si io pe aici chiar daca nu am chiar b-twin.

Am un rockrider 5.0 , merg prin oras cu el.

Intre timp i-am scos schimbatoru de pe spate , schimbatoru de pe fata , frana de pe spate si toate cabluriile de la acestea :).

Am fost la un concurs cu ea anu trecut si i-am rupt ambele roti cu care a venit echipata , asa ca i-am pus 2 roti cu jante remerx si butuc joytech.

Mie mi se pare o bicicleta perfecta pentru oras , e foarte usoara si arata bine dar nu atat de bine cat sa o fure cineva :D.

0

eu am luat-o la "oferta" si deocamdata sunt destul de multumit.Initial voiam un T1 de la Merida dar nu stateam foarte bine cu bugetul.Am facut 2 drumuri la Ruse cu ea,e ok.

0

Salut,

Rockrider 5.1 model 2009

probleme pana acum - butuc pedalier schimbat in garantie pentru ca facea niste zgomote ciudate; frana spate s-a dereglat si a ras un sabot; cauciucurile originale sub orice critica, s-au netezit in 4-500 de km http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif.

Schimbat jantele fara motiv cu unele duble.

In rest toate bune si frumoase...la suma cheltuita cand am cumparat-o e mai mult decat corecta biticla.

Se prevede instrainare si upgrade prin inlocuire completa cu un model mai sus in gama.http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

0

Am un rockrider 5.0 , merg prin oras cu el.

Intre timp i-am scos schimbatoru de pe spate , schimbatoru de pe fata , frana de pe spate si toate cabluriile de la acestea :).

Am fost la un concurs cu ea anu trecut si i-am rupt ambele roti cu care a venit echipata , asa ca i-am pus 2 roti cu jante remerx si butuc joytech.

Ai lasat-o fara schimbatoare? Cum naiba s-au rupt ambele roti, ai dat cu ele in bolovani sau ai cazut? S-au rupt jantele sau spitele?
0

Ai lasat-o fara schimbatoare? Cum naiba s-au rupt ambele roti, ai dat cu ele in bolovani sau ai cazut? S-au rupt jantele sau spitele?

Jantele erau jumate , spitele unele pe din 3 si butucul era in forma de banana http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif .

Am fost la concurs in cluj la cluj winter race(concurs de xc) si prima tura s-au descentrat rotiile , l-a a 2-a tura s-au rupt primele spite si dupa pe la sf turei a 2-a la ultima coborare am facut-o bucati .

Oricum recomand biciclete din decathlon pt ca la ei chiar functioneaza garantia , bineinteles dupa tipete si urlete dar functioneaza :D .

Si da , am scos schimbatoarele ca a dat o masina peste mine acu vreo luna si s-a stricat schimbatoru de pe spate , si am zis sa il scot si pe ala din fata sa nu zica lumea ca n-am avut bani de schimbator ... sa zica ca am vrut io ssp http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif(glumesc chiar vreau de mult ssp)

0

Salut tuturor,

Sunt nou pe aici! Si eu am un Rock Rider 6.3 si o Merida Ninety-six Carbon 3000-D ( a doua e pe drum ! :) ). Pentru antrenament si mers in oras folosesc Rock-Riderul si sincer sunt foarte multumit ( in fiecare dimineata 30 km in parcul Tineretului asfalt+catarare+coborare ). Deci se descurca mai mult decat decent. Ba chiar la cat a costat sunt foarte multumit de noul cadru SIH!

0

Salut tuturor,

Sunt nou pe aici! Si eu am un Rock Rider 6.3 si o Merida Ninety-six Carbon 3000-D ( a doua e pe drum ! :) ). Pentru antrenament si mers in oras folosesc Rock-Riderul si sincer sunt foarte multumit ( in fiecare dimineata 30 km in parcul Tineretului asfalt+catarare+coborare ). Deci se descurca mai mult decat decent. Ba chiar la cat a costat sunt foarte multumit de noul cadru SIH!

Cum faci tu 30 km in Parcul Tineretului ? Dupa capul meu, o tura in Tineretului (cat de lunga se poate) nu are mai mult de 1,5-2 km. Chiar sunt curios, cand mai ies la plimbare cu familia o sa ma uit la kilometraj ...

In alta ordine de idei, felicitari pentru achizitii, sa le stapanesti sanatos.

Am vazut la Decathlon o bicicleta interesanta buna de ture mai lungi, la 999 Ron, cu dinam in butuc pe fata. Cred ca mergea un cadru de otel la ea in loc de aluminiu... sunt curios, a cumparat cineva ?

0

O tura are cam 2,6 km, cel putin asa spune ciclocomputerul ( setat ), deci rezulta un anumit numar de ture! Ce imi place im parcul Tineretului, ca are pante destul de abrupte, de la lac pana la intrarea dinspre sos. Oltenitei.

0

In sfarsit merge si site-ul Decathlon-ului cu un catalog complet si nu mai esti invitat in magazinele cu ".uk" sau ".fr" sa vezi produsele.

0

Mai mult de asta, vezi și stocurile din magazine :)

0

Odiseea unui 5.2 cumparat in primavara.

Un coleg si-a luat un 5.1 cand inca era vreo 1300 de lei (dupa o luna a scazut la 1000). A fost cu el la Prima Evadare, apoi se plangea ca merge greu si nu prea ii tin bine franele pe saboti. A schimbat franele cu niste Shimano pe disc, mecanice, normal ca a fost nevoie sa schimbe si rotile pentru ca butucii nu au prindere de disc. Cu butucii noi (Novatec) e incantat ca se invart rotile foarte usor :)

Apoi a fost in cateva ture gen muntii Baiului si alte drumuri nu prea dificile (pentru bicicleta) si doua maratoane, Ploiesti si Comana. Intrucat se plangea din ce in ce mai des ca "ii sare" si viteza si lantul a comandat o linie Deore XT (deraioare, manete schimbatoare, angrenaj) pe care i-am montat-o acum 2 zile. Surprizele au fost:

- pinioanele spate SRAM 830 nu erau prea uzate (nu are 1000 km), dar pinionul al doilea (ca dimensiune de la mic la mare) avea un dinte rupt

- angrenajul are foaia mica tocita rau de tot si parca si un dinte rupt

- in urma transplanturilor succesive cred ca a scapat de vreo 2 kg, poate mai mult. Pana si schimbatorul spate (Alivio) cantarea infernal de mult, angrenajul la fel (mai ales monoblocul), rotile nu stiu exact dar e diferenta si acolo

Concluzia: 1300 de lei e cam mult pentru un cadru, furca low-end, pipa, ghidon, tija si sea. Asta e tot ce a ramas din bicicleta originala, restul a fost schimbat si acum e o bicicleta bunicica, dar la un cost final mare, asa ca Rockrider 5.2 nu merita cumparat ca MTB ci doar ca city bike cu aspect si pretentii de MTB.

1

Ba chiar și șaua a schimbat-o cu una cu gel atunci când și-a montat frânele și roțile.

Presupun că toți trebuie să trecem prin pașii ăștia intermediari. La momentul respectiv, o asemenea bicicletă a fost potrivită și suficientă pentru nivelul și nevoile estimate. Omul nu știa dacă o să-i placă sau nu. Dacă l-ar fi luat pasiunea, era avantajos să ia direct o biclă beton care să-l servească mulți ani, dar pentru care n-ar fi fost pregătit fizic. Dacă ar fi abandonat sportul, ar fi rămas pe cap cu o investiție scumpă. Așa că a decis să cheltuiască puțin penru ceva acceptabil și să împingă cheltuielile mari pe termen mai lung, chiar dacă e mai puțin eficient așa. Iar acum, un upgrade a fost varianta mai ieftină decât a mai plăti și un cadru, o furcă, etc.

Pe de altă parte, ai dreptate: Rockrider e pentru uz nepretențios, ocazional, pe trasee lejere (de fapt pierzi garanția dacă te duci cu ea la concursuri sau pe trasee dificile), doar aspectul și poziția fiind de MTB. Pentru cineva care știe deja că-i place ciclismul și vrea o bicicletă bună, ar fi recomandat să mai strângă din buci și să ia ceva mai bun decât Rockrider.

0

pai aproximativ la aceiasi bani - 1.400 RON parca, e in hervis un FUJI echipat mai bine dar nu mai stiu ce model era...

hai ca furca aia de rockrider nu e chiar low end...e mai degraba "low end + 0,5" http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

low - low sunt suntour alea de pe dhs.

0

Las' că din Hervis mi-am luat io biclă, în două săptămâni am schimbat butucul pedalier și în doi ani au mai rămas doar cadrul și schimbătorul spate din ea, că-n rest am schimbat tot sau urmează să schimb (pipa și tija de șa sunt arme albe). Ghidonul a fost atât de greu încât răspunsul corect la întrebarea „unde mergi” trebuia să fie „unde vrea ghidonul meu”. Angrenajul acum am descoperit că era 24-34-42, încât nu pot monta pe el un schimbător XT. După experiența asta, nu mai recomand biciclete din magazinele astea pentru mai multe sporturi sau, mai rău, din hipermarket.

0

mi-am luat si eu din decathlon un rockrider5.0.stiam marca din franta.cind ma duceam in vizita pe acolo nu ratam ocazia si incalecam o bicla de-a cumnatului meu,un decathlon rockrider, de care am fost extrem de multumit.de aceea am zis sa fiu conservator si aici am luat aceeasi marca dar un alt model,cel maiieftin.cred ca e o alegere corecta pentru oras si pentru iesiri de placere prin imprejurimi.ce vreau sa va spun ca la pretul la care am luat-o,450 lei,ii cam lipsesc accesoriile.am mai pus pe ea aripi,pompa,bidon etc.acum are alt aspect.am descoperit in kaufland un stand special pentru biciclete.standul e al firmei,,prophete"(germana)si au preturi chiar acceptabile la pompe,aripi,bidonase de apa,catadioptrii etc.prima data am crezut ca sint chinezarii din plastic.nu este asa.am luat un cric reglabil pentru bicicleta si e afcut in portugalia.repet,la preturi sint ok.recomand.

0

Eu am b'twin sport 2, e marime mare 63 cm, imi palce foarte mult, are si furca spate si furca fata de carbon, sunt multumit de ea.

0