nicuvasile2008

B-TWIN Fan Club

Recommended Posts

hibigibi    40
Eu am b'twin sport 2, e marime mare 63 cm, imi palce foarte mult, are si furca spate si furca fata de carbon, sunt multumit de ea.

Intrebare:

(Preambul: nevasta-mea are mai nou o Rockrider 5.1 c2)

Este ceva la aceasta bicla care se strica (statistic vorbind) fff repede?

Este ceva care musai si neaparat trebuie inlocuit cu altceva?

Multam anticipat

wirespot    520

În principiu n-ar trebui să aibă probleme de nouă şi să sperăm că nici mai Încolo... Depinde cum e folosită, cum e Îngrijită, reglată etc. Mergi la un shop de biciclete pentru un set de reglaje (În principal frÎnele) şi pentru a elimina orice surpriză. În rest, vezi pe parcurs dacă apare ceva.

Multam'.

Momentan am identificat prima problema:

Indiferent cat as strange imbusurile de la ghidon, acesta tot se poate stramba daca opui un efort oarecare.

Ceea ce nu bun!

Odden    907

la 5.1, daca tot ajungi la un magazin, schimba sabotii. vei avea o surpriza placuta. Dupa un an de folosire, am schimbat vreo 3 camere (asta din cauza cauciucurilor rubena) si un cauciuc pe spate. Unsa la 2-3 saptamani, spalata cu jet de apa, solutii chimice si WD40 la 2-3 saptamani (nu este recomandat) si nu are nimic. Am mers cu ea cat de cat agresiv, sa vad cat tine. Am luat bicicleta sa ma reacomodez cu mersul pe bicicleta si am tras de ea ca un nebun. TINE! Pt. 749 de lei este super. Nu spun ca un DHS nu tinea. Poate da, poate nu. Dar asta (b'twin 5.1) nu mi-a dat niciodata senzatia de fier vechi. Nu am simtit teama ca poate ceda. Poate cel mai misto lucru este ca nu am descentrat rotile absolt deloc. Si am luat gropi, si borduri, incercand sa invat cateva manevre necesare in trafic. Mi-a placut sincer. Dar este totusi o bicicleta pt relaxare. Parc, alei, poteci si atat. Singura problema, sa zic asa, este ca nu se mai aude pacanitul ala cand nu dau din pedale si trosneste usor monoblocul cand pedalez fortat. Dupa un an de chinuri, eu zic ca tre' sa o pup si'n STOP ca are doar problemele astea.

Daca tot e a sotiei, sa ii schimbi si saua. Daca iti pasa de sotia ta.

wirespot    520

Nu se mai aude păcănitul -- adică nu se mai aude freewheel pe spate? Că ar fi ciudat. :)

Dar vorba ta, nu-s probleme foarte grave. Pune un mecanic să se uite la monobloc şi butuci în primăvara asta, pentru orice eventualitate.

leobarbu05    31

A mai vâzut careva vreun B-TWIN VITAMINE de vânzare pe undeva?

Era bicicleta aia portocalie ieftină la 300 de lei, cu o singură viteză.

Odden    907

Cum suna PUNE UN MECANIC :)) Pai ce, eu's proprietarul mecanicilor? "Treci ma si cauta pacanitul ca nu-l mai aud". Lasand gluma acolo unde a plecat si pacanitul meu, o sa trec cat de curand sa se uite la butuci si la monobloc. monoblocul cred ca o sa-l schimb. Chiar daca nu e nevoie. E prea teapana bicicluta. Tre sa schimb si eu ceva. Numai asa, sa stiu ca am schimbat ceva...

@leobarbu05 - Intreaba la Decathlon de ea. Eu stiu ca nu o mai au de ceva timp. Nici anul trecut in primavara nu mai era. Poate mai aduc...

wirespot    520

Păi da, pune un mecanic, că în definitiv cu asta se ocupă. :) Du-o pur şi simplu la un magazin de biciclete unde ştii că există un mecanic ok (e un topic pe-aici unde poţi întreba) şi zi-i că vrei o verificare generală. Un mecanic bun ştie la ce să se uite şi o să-ţi spună dacă are vreo problemă. Iar un mecanic cu adevărat bun o să-ţi spună şi ce să nu schimbi.

pt ca am fost multumit de achizitia precedenta de la Decathlon,azi mi-am luat un Rockrider 5.0.o sa fie "cal de bataie" pt oras,ca sa nu mai omor cursiera prin Buc.Pt ce vreau eu,doar oras,si ft rar off roaf light,mi se pare super ok.

Odden    907

Am observat ca maresc si scad preturile mereu. Nu se hotarasc sau care e treaba? Lucreaza dupa euro? eu am luat 5.1 la 749. in august era 779. In toamna scazuse acum iar e 779. Wtf?

GabAdrian    10

Salutare, eu am cumparat de curand un Btwin rockrider 8.0 model 2011 (era ultimul la oferta) din Decathlon Pallady. Am bagat-o la un triathlon de iarna(Winter Tri Challenge) prin niste gropi acoperite de apa (deci le-am luat tare, in viteza), zapada, noroi (un pic), Mai precis erau de toate. Am curata-o eu asa pe exterior dar cred ca mi-a intrat mizerie pe la rulmenti sau alte zone mobile si a inceput sa scartatie in diverse momente(nu tot timpul) cand rulez cu ea. E un scartait metalic ascutit. Intrebarea era cand se merge la prima revizie gratuita cei de la service o desfac, o curata si o ung calumea? Adica se merita sa merg la ei, sau o ung pe exterior si atat?

Multumesc frumos!

Adrian

sincer,nush cat de ok sunt mecanicii de acolo.eu as incerca in alta parte...asta asa,ca o parere personala

wirespot    520

La rulmenţi sper că nu ţi-a intrat nimic... E posibil să fie doar lanţul. Ai putea învăţa cu ocazia asta să-ţi cureţi lanţul că nu e greu şi oricum o să trebuiască s-o faci periodic.

GabAdrian    10

@wirespot

Salut, problema e ca scartaitul se aude si daca pedalez si daca o las "sa curga" dar in mod special cand trag de ghidon. Dar nu tot timpul. Se aude mai bine dupa o perioada in care am mers cu bicla. Poate o fi lantul nu ma pricep, cu toate ca sunetul parca vine din alta parte.

In alta ordine de idei, a apelat cineva pana acum la prima revizia gratis de la Decathlon? sau orice alta revizie facuta la ei?

jericho    3

Se pare ca nu... eu am fost o singură dată pentru un reglaj minor... revizia gratuită voi încerca s-o fac zilele astea dacă ma mai primesc, normal era s-o fac prin octombrie …

puterfixer    2,308

La Decathlon am avut mult de așteptat la service, și au făcut o treabă mai slab decât aș fi făcut-o eu. Apoi, pentru un coleg ce și-a rupt urechea de deraior de la o biclă Rockrider, n-am avut de unde cumpăra piesa de schimb. Service-ul ăla e acolo doar ca să fie, pentru reglaje superficiale și probleme mai mult cosmetice, nu chestii mai complicate, nici măcar un spălat de lanț. O fi ea garanție gratuită, da' e cam frecție la piciorul de lemn; pentru probleme serioase, gen scos nisipul din butuci, te duci la un service serios contra cost sau înveți să faci singur întreținerea.

pegroeg    6

Salut,

Anul trecut in vara mi-am cumparat si eu de la Decathlon o cursiera Btwin Triban 3, 54 cm top tube orizontal cu ~ 1600 de lei.

Mi s-a parut un pic cam mare (am 1,69) si au fost de acord sa o schimbe (dupa vreo 2 luni). Au comandat un cadru marimea 51 dar din pacate avea rotile de 26 '' si nu am fost de acord.

Am schimbat la ea pana acum pipa (60 mm in loc de 100 ) si saua (Selle Italia Gel Flow).

Folosesc bicicleta in principal pentru mersul la serviciu, traseul:

Drumul Taberei (Hanul Drumetului) - Razoare/Leu - Cotroceni - Plevnei - Victoriei - Stefan cel Mare - Piata Dorobanti - Floreasca - Pipera si invers.

Pot sa spun ca trec si peste linii de tramvai si pe astfalt mai putin bun. Pana acum nu am avut probleme. Am mers in jur de 500km.

Referitor la service:

- am fost sa imi regleze schimbatoarele si fata si spate pentru ca ceva freaca atunci cand merg. Dupa vreo 40 min in care a lucrat baiatul acela, am plecat acasa cam in aceeasi stare. Si acum am aceeasi problema, dar merg asa pentru ca nu am reusit sa ajung la alt service. Tipul de la service mi-a zis ca mai bine nu se poate, acum nu stiu daca s-o putea.

Tot de la Decathlon am un vitezometru Btwin, wireless de care sunt foarte multumit. Functioneaza foarte bine.

In concluzie, sunt multumit de bicicleta, mai putin de haraitul lantului, dar ... m-am obisnuit.

GabAdrian    10

Am inteles, si va multumesc pentru impartasirea experientelor. Si eu o sa merg in urmatoarele luni pe la ei dar macar acum stiu sa nu am mari asteptari.

Numai bine !

Adrian

p.s. Daca alte persoane au mai avut si alte experiente, rog sa le scrie aici, pt ca ajuta pe toata lumea.

leobarbu05    31

Am fost și eu la service la ei. Am rămas plăcut impresionat. Avusesem o problemă cu schimbătorul față și ei mi-au făcut cel mai bun reglaj și mai fusesem și la încă vreo 2 ateliere.

GabAdrian    10

@leobarbu05

Merci, uite si un mesaj mai optimist. Poti sa imi zice la care Decathlon ai fost? Deoarece am inteles ca pot merge atat timp cat sunt in garantie la oricare din magazinele lor.

Numai bine !

Adrian