uriasu_12

Mai multe probleme care trebuie elucidate

Recommended Posts

uriasu_12    8

1. PEDALE : M-am gandit sa achizitionez un set format din pedale SPD Shimano si niste pantofi SIDI pentru mountain biking, dar multe cunostinte de-ale mele spun ca in cazul unei cazaturi/unui accident as ramane cu bicicleta atasata de mine si urmarile ar fi mult mai grave. Ca atare m-am gandit la un set format din niste pedale plate si niste skateri ca sa faca aderenta buna deoarece m-am saturat sa-mi alunece piciorul de pe pedala fie uscat, fie umed sau sa-mi stea gresit pe pedala si multe altele. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif

2. INGRIJIRE: Pe moment nu am dispozitive speciale de ingrijire a bicicletei si nici bani sa arunc pe acestea. Tot ce imi trebuie sunt niste sfaturi cu privire la un diluant bun pe care merita sa-l cumpar si un ulei care sa pot unge lantul fara sa atraga murdaria. De asemenea, as dori si cateva pareri cu privire la vaselina cu care sa ung butucii, rulmentii, pedalele pe interior(vb. de ax), etc.

3.FURCA: De ceva timp furca de care dispun nu mai lucreaza asa cum trebuie. Am un SR Suntour Nex 4610 V2 care este cu mult mai rigida(si nu e de la reglajul preload) fata de cum era acum 2 luni. Nu mai amortizeaza gropile calumea si m-am gandit ca poate ia venit vremea de o revizie. Are cineva idee cum as putea sa fac o revizie la ACEASTA furca(nu ma intereseaza la alta) sau cat m-ar costa un service? :(

4.FRANELE: Am o pereche de frane pe disc hidraulice Shimano Non-Series carora le-a scazut puterea de franare. Stie cineva vreo solutie care ar degresa/decontamina placutele de frana sau cat m-ar costa altele noi si cum se inlocuiesc acestea in etrier?

5.CAUCIUCURI. Iata ca a venit si iarna si avem nevoie de niste cauciucuri pentru gheata. Imi poate recomanda cineva ceva cu tepi care sa ma scape de griji? Am vazut cateva produse de la Schwalbe, dar la preturi de te lasa pe spate si unele doar pentru roti de 26 de inch.

6.SCHIMBATOR FATA: Imi poate recomnda cineva un schimbator de fata cu tragere in jos care sa inlocuiasca un Shimano C-101 si sa fie compatibil cu manetele de schimbator Shimano Deore 2010, cu conditia sa fie situat mai sus ca gama Deore sau macar Deore.:)

Multumesc. Astept raspunsuri, fara Off-Topicuri. :D

pinkbike    1,678

1. Ia-ti SPD-uri si lasa povestile.

2. Diluant: motorina sau wd40. Ulei de lant: spray cu teflon, dar nu de bicicleta, preferabil de moto sau ceva heavy duty pentru transmisii auto. Vaselina: Motorex, dar nu exista una buna la toate, difera tipul in functie de aplicatie (petroliera, sintetica, cu teflon, pentru butuci, pentru clicheti etc).

3. Furca ta e foarte simpla, o teava mica in alta mare, si in teava mica un arc. Ca sa o desfaci iti trebuie doar o tubulara pentru piulitele de jos. Daca a ruginit o iei la smirghel fin. Refaci gresarea, eventual schimbi semeringurile daca ai de unde, si asta e tot.

4. Placutele nu se decontamineaza cu solutie, la nevoie in tura poti incerca pepsi, e mai bun decat nimic dar e mai mult placebo. Cel mai bine le arzi pe aragaz si le iei la smirghel, materialul e poros si trebuie indepartat stratul superior in care a intrat ulei.

5. Nokian. Sunt scumpe, grele, si doar pentru gheata nu pentru zapada. Pe asfalt se strica. Nu prea renteaza decat daca ai gheata non stop 3-4 luni pe an.

6. Deore http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

radu_vadan    836

Clar ia-ţi SPD-uri, alea sunt basme că rămâi legat de bike.

Pentru curăţare, WD40, cârpe şi o perie.

Vaselinele sunt de mai multe feluri, recomand ceva sintetic special pt bike.

La furcă poţi să-i dai de cap singur cu un set de chei, WD40 şi ulei. Aşteaptă-te la un preţ de 50 de lei la o intervenţie la service.

Plăcuţele sunt consumabile, schimbă-le.

Cauciucurile cu ţepi atâta costă, spre 40 de euro bucata. Plus că nu prea ai de ales, în ţară găseşti 2-3 modele.

Deore, găseşti pe bazar sub 100 de lei.

• Upvote 2

uriasu_12    8

Vad ca toata lumea opteaza spre SPD-uri. Poate cineva sa ma convinga din propria experienta ca o cazatura accidentala nu va avea treaba cu faptul ca port SPD-uri/sau cu faptul ca raman legat de bicicleta si aceasta va veni peste mine si eu voi suferi mai mult daca aveam pedale simple fara prindere?

Cu ingrijirea m-am lamurit.

La furca pe care o am exista vreun pericol sa se intample vre-un accident daca nu sunt atent?(cum a fost cu Sebi)

Poate cineva sa-mi dea un link cu ceva modele de cauciucuri 28/29 cu tepi?(ca sincer nu prea am gasit)

La schimbatorul de foi m-am lamurit.

maus    1,295

Nu ramai legat de bicla .Daca ti-o furi se declipseaza imediat,nu-ti face griji.Inceputul e greu,pana te prinzi si-ti intra in instinct cum se scoate piciorul.Majoritatea pedalelor au reglaj ca sa se decupleze mai repede sau mai greu.Mergi in prima faza cu ele slabe ,si daca dai un partz mai tare sar imediat... :blink:

La furca tre sa fii atent.La alea cu aer e regula sa le scoti presiunea.La alea cu arc e important sa nu stai in fata sagetii. ;)

radu_vadan    836

Cred că de SPD-uri va trebui să te convingi singur :) Eu atât îţi spun, că nici pe MTB, nici pe cursieră, nu m-aş lipsi de ele pentru nimic în lume.

La furca ta, nu, pentru că nu are compresie pe aer.

cauciucuri:

http://www.bike24.com/1.php?pgc=127:454;content=7;navigation=1;menu=1000,2,103,105;mid=0

Dacă ai roţi de 28, ştiu sigur că la www.bykeservice.com mai au o singură bucată de cauciuc cu ţepi, în jur de 40 de lei, dar nu ştiu să-ţi spun nici ce marcă e nici ce model. Sună-i şi vezi.

scavenger    11

Poate cineva sa ma convinga din propria experienta ca o cazatura accidentala nu va avea treaba cu faptul ca port SPD-uri/sau cu faptul ca raman legat de bicicleta si aceasta va veni peste mine si eu voi suferi mai mult daca aveam pedale simple fara prindere?

Pe mine cand ma intreaba cineva asta, ii spun ca prefer o cazatura de pe loc pentru ca am uitat sa scot piciorul, decat una la 60km/h pentru ca mi-a alunecat piciorul de pe pedala... ;)
  • Upvote 3

MLADEN    3,091

@uriasu_12, nu-ţi lua SPD-uri, mai bine nişte platforme cu pantofi corespunzători.

• Upvote 1

Drysna    190

1. Ia SPD pe o parte/platforma pe cealalta... avand in vedere ce bicicleta ai sigur o folosesti si pentru plimbari fara papuci SPD probabil.

Daca ai putea purta pantofi cu SPD tot timpul fara compromisuri prea mari mergi pe full SPD. Avantajele sunt enorme parerea mea, toti iubitorii de XC aproape le folosesc. Faza ca esti legat de picioare e doar un mit, singurele cazaturi mai frecvente sunt cele de pe loc.

Mai sunt 7 topicuri cu discutii de genul asta cred.

2. Poti spala intai cu motorina, apoi usuci si gresezi cu WD40. Eu prefer http://bikenet.ro/produse/21/Produse%20de%20intretinere/1763/lubrifiant-finish-line-wet-cross-country

• Upvote 1

tomcat    223

uriasule da un search inainte de a posta. La majoritatea intrebarilor tale exista deja raspunsuri si discutii consistente.

o sa-ti raspund legat de SPD-uri pentru ca am fost oarecum in situatia ta.

Am mers tot cam tot anul asta fara SPD-uri , dar bineinteles dupa cum am vazut la majoritatea celor care participa la maratoanele de MTB , SPD-urile au multiple avantaje (eficienta mai mare pe urcare, siguranta pe coborariri, o usurinta mai mare de a sari peste denivelari mai ales cand ai viteza , pedalezi mai usor din picioare , asigurarea unei pozitii corecte la pedalare , si probabil mai sunt). Am de o luna SPD-uri dar am circulat pe ele numai pe sosea. Fii pregatit sa cazi la inceput , dar o sa cazi in cel mai stupid mod cu putinta - de pe loc :) . In rest iti ofera chiar o senzatie de siguranta suplimentara as zice.

MLADEN    3,091

[...] SPD. Avantajele sunt enorme parerea mea, [...]

Ce avantaje enorme ai observat când ai trecut pe SPD?

eficienta mai mare pe urcare,

Foarte relativă chestia asta.

Ca să ajungi să ai un plus de la SPD-uri la pedalat îţi trebuie foarte mult exerciţiu. O dată că muşchii ţi-s subdezvoltaţi şi după aceea pentru coordonare, că dacă trebuie să gândeşti să pedalezi, îi degeaba. Şi nu în ultimul rând trebuie ca plămânii şi inima să facă faţă surplusului de efort.

siguranta pe coborariri,

Chiar din contră. Eu mă simt mult mai sigur când îs cu pedale normale, în special în curbe când dacă-s cu SPD-uri şi derapează bicicleta, "ciu-ciu" mai apuc să pun piciorul jos deoarece decuplezi foarte greu piciorul aflat sus.

o usurinta mai mare de a sari peste denivelari mai ales cand ai viteza ,

Din nou, eu sar mai sus şi mai lung când îs cu pedale normale... probabil deoarece SPD-urile cam imobilizează genunchii...

pedalezi mai usor din picioare ,

Nu văd nici o legătură.

asigurarea unei pozitii corecte la pedalare

Corect dar cu precizarea că şi cu pedale normale pedalezi corect, dar trebuie să verifici din când în când că îţi stau bine picioarele pe pedale.
  • Upvote 6

han    598

avatajele pedalelor automate sunt foarte mari si mi se pare aiurea sa spuna cineva ca nu ar fi bune sau ca ar fi periculoase. daca tie iti este frica de ceva nu incerca sa ii convingi pe toti de lucrul respectiv.

daca ceva ar fi periculos la un accident acelea ar fi pedalele cu ratrapa, in cazul in care curelele ar fi strase tare. asa cum au mai spus si altii la o cazatura pedalele spd se declipseaza automat datorita loviturii din lateral. am patit asta in doua situatii: o data cu look pe cursiera si alta data cu spd pe un mtb. eu merg cu spd-uri tot timpul si crede-ma ca merg zilnic prin oras prin trafic, ceea ce inseamna scos pantoful de nenumarate ori din pedala. deja a devenit reflex.

succes si curaj prietene !

MLADEN    3,091

avatajele pedalelor automate sunt foarte mari

Concret...?

si mi se pare aiurea sa spuna cineva ca nu ar fi bune sau ca ar fi periculoase. daca tie iti este frica de ceva nu incerca sa ii convingi pe toti de lucrul respectiv.

daca ceva ar fi periculos la un accident acelea ar fi pedalele cu ratrapa, in cazul in care curelele ar fi strase tare. asa cum au mai spus si altii la o cazatura pedalele spd se declipseaza automat datorita loviturii din lateral. am patit asta in doua situatii: o data cu look pe cursiera si alta data cu spd pe un mtb. eu merg cu spd-uri tot timpul si crede-ma ca merg zilnic prin oras prin trafic, ceea ce inseamna scos pantoful de nenumarate ori din pedala. deja a devenit reflex.

succes si curaj prietene !

Ideea îi atunci când cu pedale normale reuşeşti să pui piciorul jos în ultimul moment cu SPD-uri eşti pe jos. Când zbori "OTB" atunci nu mai contează aşa de mult ce pedale ai.

Ce mi se pare mie aiurea îi să minimalizezi un pericol real fără să-ţi asumi consecinţele.

• Upvote 6

Dan71    133

"1. PEDALE : M-am gandit sa achizitionez un set format din pedale SPD Shimano si niste pantofi SIDI pentru mountain biking, dar multe cunostinte de-ale mele spun ca in cazul unei cazaturi/unui accident as ramane cu bicicleta atasata de mine si urmarile ar fi mult mai grave. Ca atare m-am gandit la un set format din niste pedale plate si niste skateri ca sa faca aderenta buna deoarece m-am saturat sa-mi alunece piciorul de pe pedala fie uscat, fie umed sau sa-mi stea gresit pe pedala si multe altele. http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/dry.gif"

Sa stea gresit piciorul pe pedala tine de autocontrol si sunt mai multe pozitii nu este numai una. La SPD cand doresti sa relaxezi anumiti muschi si sa schimbi pozitia piciorului pe pedala nu poti. Cauta niste pedale cu coroana din otel daca cele cu coroana din aluminiu nu te ajuta si incaltamintea sa aiba ceva striatii si sa nu fie talpa din cauciuc foarte tare sau ceva de genu. Eu folosesc niste adidasi nike de alergat si nu mi-a alunecat pedala de sub picior pana acuma numai in cazuri mai rare in care sigur si cu SPD imi aluneca piciorul sau imi rupeam eu glezna.

Nu am folosit SPD pana acuma dar ti-am spus ca vad eu logic si niste avantaje la pedala normala.

SPD posibil ca iti ofera un sentiment de control mult mai bun si nu trebuie sa fii "stresat" in timpul mersului pe bicicleta ca nu stai cu piciorul bine pe pedala.

La restu te mai ajuta colegii, apropo la 6 un raspuns e .. Deore(Deore, Deore XT, Deore SLX) :D . Sunt 3 tipuri, vezi de care ai acuma pe bicicleta si cumpara unul lafel. Daca modelul actual merge bine cumpara tot dinala.

Shimano Deore XT M771 sau Shimano Deore XT M772

Daca asta e cel care il ai tu cred ca modelul al doilea ce l-am postat mai sus e similar, daca gresesc sper sa fiu contrazis :) .(mai mult ca sigur oricare din cele doua e bun)

Poti sa iei si XTR daca tu doresti dar pretul creste considerabil. Modelele de mai sus sunt undeva pe la 130 ron fiecare.

maus    1,295

Hai mai nu va mai alintati .Cei care nu au folosit ,e normal sa fie contra ,iar cei care au folosit nu ar concepe sa mai mearga fara.

Trebuie intelese ambele tabere ,si fiecare face ce vrea si cum vrea.(punct)

• Upvote 1

thor66six    452

Eu am fost reticent inainte sa folosesc pedale SPD. Totusi pentru ca toata lumea folosea am zis ca wtf.

In prima ora de folosire am cazut de doua ori. De pe loc, pentru ca nu le slabisem de la surub si erau stranse la maxim. Asa ca le-am slabit complet si de atunci nu am mai cazut niciodata. Intre timp m-am obisnuit cu ele si merg asa de peste un an.

Pentru mine principalul avantaj a fost ca mi-a fixat piciorul intr-o pozitie. Intre timp am renuntat la SPD si am trecut la pedale Crank Brothers road. Quattro SL se numesc, dar nu sunt la fel de multumit, tocmai pentru ca tipul asta de pedala imi ofera mai multa libertate de miscare a calcaiului, stanga-dreapta. E drept insa ca piciorul iese din clips extrem de usor, aproape natural.

Pe catarare te ajuta mult, dar trebuie ca actiunea de tregere a pedalei sa devina un reflex, eu mai uit. Nu musai sa tragi de pedala cu eceeasi forta cu care impingi in cealalta. E suficient pentru inceput sa iti sustii greutatea piciorului si tot e un castig.

Sincer eu nu as mai concepe sa folosesc pedale fara clip. De altfel am facut si proba iarna trecuta cand am vrut sa folosesc niste bocanci pe pedale normale. O tura am facut si la urmatoarea am pus la loc SPD-urile, cu tot riscul ca imi vor ingheta picioarele.

tomcat    223

As trage o concluzie. SPD-urile nu sunt o fita . Pur si simplu sunt folosite de majoritatea celor ca fac ciclism mai profesionist pentru ca au avantaje. Dar ca sa beneficiezi de aceste avantaje trebuie sa : stii sa le reglezi ,sa ai conditie fizica specifica, sa ai experienta in pedalare cu SPD-uri si in mod evident reflexele necesare. Normal ca sunt si zone unde SPD-urile au dezavantaje - de exemplu nu am vazut SPD-uri la downhill. Eu zic sa incerci si sa judeci din propria experienta. Am o pereche de SPD-uri Shimano M505 primite de la CristiC de care nu mai am nevoie.

Daca le vrei da-mi PM - doar sa promiti ca le dai si tu altcuiva cand iti iei altele ;).

virusul    183

Si eu de cam un an am trecut la SPD, de fapt dual side, o fata spd una plata, am căzut de vreo 2-3 ori de tantalu când ma opream și uitam sa scot piciorul, o data am căzut mai tare de m-am spart tot și pe mine și bicicleta la un salt când am aterizat prea tare, spdurile au ieșit instant fără probleme și nu aveau nici o legătura cu faptul ca eu am fost prea curajos când nu trebuia.

Avantaje văzute si simțite de mine:

1. Pot pedala mult mai mult si mai tare din cauza ca folosesc mai multi mușchi, și trag și împing cu piciorul.

2. Nu mai forțez genunchi deloc încercând sa apas pe pedale si sa-mi țin piciorul unde trebuie.

3. Stabilitate si control mult mai bun al bicicletei la coborâri, ( simți ca o ai intre picioare si o tragi cum vrei, e o parte din tine)

4. Eu având dual side,o folosesc și în oraș foarte ușor, pe urcări mai lente si foarte tehnice mai scot câte un picior din spd câteodată până prind mai multa experiența.

Dezavantaje ar fi doar ca dacă vrei mai multe feluri si tipuri de pantofi spd sa te coste mai mult decât niște bascheți de mall, dar merita fiecare bănuț.

Eu zic ca și începător poți merge o vreme de siguranța cu dual side, pe urma poți decide singur dacă treci la full spd sau nu, depinde de deprinderea ta de a le folosi, dar MUSAI TREBUIE ÎNCERCAT ÎNAINTE DE A SPUNE NU.

ps. astea le folosesc eu Shimano PD-A530 au 380 de grame

Imagine postată

http://www.bike24.com/1.php?content=8;navigation=1;product=6411;page=1;menu=1000,4,136,33;mid=0;pgc=0;orderby=2

• Upvote 4

MLADEN    3,091

Hai mai nu va mai alintati .Cei care nu au folosit ,e normal sa fie contra ,iar cei care au folosit nu ar concepe sa mai mearga fara.

Trebuie intelese ambele tabere ,si fiecare face ce vrea si cum vrea.(punct)

Cine a spus că eu nu folosesc SPD-uri? :P

Am început să le folosesc deoarece:

Pentru mine principalul avantaj a fost ca mi-a fixat piciorul intr-o pozitie.

Şi după aproape 1 an şi vreo 2300km abia încep acuma să trag instinctiv de pedale în sus. Din cauza asta sunt tare curios care-i avantajul ăla enorm pe care ţi-l dau SPD-urile.

În cazul de faţă nu le recomand deoarece consider că dezavantajele sunt mai mari ca avantajele.

Îi foarte uşor să spui cuiva să folosească clipless iar în cazul în care îşi rupe ceva din cauza lor să-i trânteşti "ce să-ţi fac dacă n-ai fost în stare să îţi decuplezi piciorul destul de rapid" sau "ce să-ţi fac dacă eşti prost şi crezi tot ce se srie pe net"

Cel mai ironic îi că eu am ajuns să fiu cel care predică siguranţa... http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Deci revin, @uriasu_12, eu îţi recomand pedale de genul acesta:

Imagine postată

deoarce îţi oferă aderenţa necesară fără să fi legat de bicicletă.

În cazul în care vrei să experimentezi cu clipsuri şi nu te interesează greutatea, atunci să-ţi iei de genul acesta:

Imagine postată

Nu musai sa tragi de pedala cu eceeasi forta cu care impingi in cealalta. E suficient pentru inceput sa iti sustii greutatea piciorului si tot e un castig.

Asta faci şi când n-ai clipless.

Normal ca sunt si zone unde SPD-urile au dezavantaje - de exemplu nu am vazut SPD-uri la downhill.

Cum să nu fie folosite la DH? De ex. Steve Peat.
  • Upvote 2

MBZ    4,644

Folosesc SPD si la mtb si la cursiera,ambele XTR.

La un cadru cu geometria corecta SPD in primul rand reduce posibilitatea ce agatare la sol prin designul lor minimalist, in al doilea rand sunt foarte practice pentru un contro mai bun al biclei din bicioare si pentru reglajul echilibrului. Asta in special la cei care au mers cu ele de timpuriu si si-au format obisnuinta, si la cei care nu au trecut prin mai multe discipline. Cei care au facut BMX, FR, DH, FSSP pot merge si in sosete.

Nu in ultima instanta servesc si la cresterea motricitatii daca ti-ai format reflexul de a trage.

O importanta majora o are insa reglajul lor, atat al pedalelor cat si centrarea placutelor pe pantofi. Abia dupa ce aceste reglaje sunt ajustate corespunjator, dau o pozitie buna a picorului, si nu se vor pune niciodata carcei in talpa.

Alt avantaj al SPD este robustetea lor, pedalele fiind foarate greu de rupt sau indoit prin lovituri in pietre, lemne sau cioturi.

Incepand de anul acesta, Shimano care sunt lideri in SPD ca raspandire au corectat o deficienta si au marit platforma de sprijin asa ca au devenit mult mai bune si in distribuirea efortului pe ansamblul pedalei.

Eu sunt atat de obisnuit cu ele ca pot merge si descult sau in pantofi de lac cu scarţ Imagine postată

In trafic este foarte utila clipsarea pentru ca iti da posibilitatea ca piciorul de atac sa fie intotdeauna adus unitar cu pedala sus in pozitia de plecare.

Dupa cum s-a zis e chestie de obisnuinta, eu accidentandu-ma de cateva ori la sarituri mai ample atunci cand nu eram cu incaltarile SPD si reflex ma comportam ca si cand as avea bicicleta legata de mine. Bine inteleles ca nu o puteam salta dupa mine tragand-o prin pedale si la fel la aterizare imi alunecau talpile, rezultand niste inconveniente in zona inghinala Imagine postatăImagine postatăImagine postată

Probabil din cauza obisnuintei nu pot face la fel de sigur pe mine o serie de manevre fara SPD cum le-as face cu SPD si am verificat .

Fiecare este liber sa-si testeze preferintele si sa mearga pe ce-i convine mai bine.

Eu pedalele Look nu le-am suportat si in consecinta nu le-am folosit niciodata la cursiera, nici macar SPDSL.

Pentru curatarea lantului sfanta este motorina sau gazul lampant, daca ai unde sa faci operatia. Daca nu, cu o folie, o carpa veche si atentie, poti face operatia folosind dizolvantul pentru lant de la Cyclone si in sufragerie. Mi se pare mult mai bun decat WD40 si nici nu pute asa de pestilential.

Ulei ti-as recomanda pe baza de teflon, Shimano verde sau Finish Line verde. NU ingretoseaza lantul si nici nu-l imbacseste cu conditia de a fi curatat corespunzator si uns cum se unge corect.

Cele ceramice nu sunt rele deloc dar nu cred ca fac o mare diferenta.

Placutele de frana se decontamineaza cu acelasi sacaz de la Cyclone (spray de 600 ml) sau alcol tehnic.

De scos placutele este simplu, mai greu iti va fi sa le pui pe cele noi daca pistonale nu sunt curatate bine de calamina si nu permit retragerea completa si revenire usaora in garnituri.

Anvelope pentru gheata nu au multe alternative. Sunt cele cu tinte din carburi metalice. Iti este necesar maxim unul, cel de pe fata, pentru a evita alunecarile laterale ce pot duce la fracturi de clavicula sau probleme la sold. Nu este atata gheata la noi ca sa merite. Pentru zapada merg orice profile cramponate degajat si ti-as recomanda King of Traction de la Kenda.

Schimbator de fata Shimano SLX, imbatabil sub raport calitate/greutate/pret.

• Upvote 2

Drysna    190

@mladen Toti au scris in mare cam o singura data, insa tu de 4 ori.

O mai pateam si eu, se manifesta destul de des sindromul asta :) Cica lumea mi-a zis mie ca ar fi frumos sa scriu o data ce am de zis si sa las pe altii dupa; poate te ajuta si pe tine sfatul asta :P

• Upvote 4

csuporj    541

Cu Spd-uri sau fara, tine mai mult de obisnuinta. Cei care aveti Spd si dupa cativa ani ati facut o tura fara Spd, ia mergeti vreo 10 zile fara Spd, si concluzionati dupa. Ca daca ai mers 2 ani fara Spd, si-ti pui Spd-urile pentru o zi, cred ca nici aia n-o sa-ti placa prea mult. Da, Spd-ul ajuta la urcari lente si la coborari nu foarte periculoase. (Daca vezi ca zbori peste ghidon, fara Spd daca ai noroc "fugi" peste ghidon, cu Spd sigur zbori ca superman - se desface Spd-ul, dar nu-ti mai poti controla picioarele prea bine.) Dar nu cred ca e o diferenta mai mare de 3% in eficienta cu Spd, la un biciclist obisnuit. Degeaba tragi in sus, daca nu mai ai dupa aia putere sa impingi in jos, ca nu te tin plamanii. Pe "profesionisti" posibil sa-i ajute mai mult.

MLADEN    3,091

@mladen Toti au scris in mare cam o singura data, insa tu de 4 ori.

O mai pateam si eu, se manifesta destul de des sindromul asta :) Cica lumea mi-a zis mie ca ar fi frumos sa scriu o data ce am de zis si sa las pe altii dupa; poate te ajuta si pe tine sfatul asta :P

Mda, eu am prostul obicei să cer şi argumente...

Şi apropo, nu mi-ai răspuns la întrebarea de mai sus. ;)

• Upvote 3

radu_vadan    836

MLADEN, avantajele pedalelor tip SPD sunt clare şi toţi cei care le folosesc le ştiu:

1. pedalare mult mai rodundă, îţi foloseşti mai eficient musculatura piciorului pentru că nu numai împingi în pedale, ci şi tragi la revenire.

2. control mult mai bun al bicicletei. Pe coborârile tehnice mai ales, dar şi pe cele de viteză, elimini riscul de a rămâne cu un picior în aer. În plus ai un control excelent asupra roţii din spate, folosind picioarele.

Şi evident, dacă ar fi aşa cum susţii tu, dece crezi că toţi profesioniştii, fie că sunt de la şosea, XC sau DH, se dau cu pedale SPD?....

• Upvote 1