In asteptarea celebrarii centenarului din 2009, a 91-a editie a Turului Italiei, se va desfasura in perioada 10 mai – 1 iunie 2008, pe parcursul a 21 de etape, care vor insuma 3423,8 km.

RCS Sport, organizatoarea competitiei, a pregatit un traseu atat pe placul sprinterilor si cataratorilor, dar si a specialistilor in contra-timp. Dupa un start dat astazi la Palermo, in Sicilia caravana se va pune in miscare spre nord, iar dupa trei saptamani si 3423 de kilometri parcursi va ajunge in deja traditionalul Milano.

Un total de 21 de etape – 6 de plat, 7 de munte mediu, 4 de munte inalt si tot atatea de contratimp vor pune la incercare ciclistii spre deliciul iubitorilor acestui frumos sport.
Vom avea, pentru prima oara de la editia din 1988, patru etape de contra-timp care vor numara 73,3 km. Etapa deschizatoare a turului de astazi este un contatimp pe echipe pe plat, disputat pe o distanta de 28,5 km in Palermo, intre piata Politeama si teatrului Massimo. Celelalte doua etape de contra-timp vor fi in cea de-a zecea zi, pe distanta de 36 km de la Pesaro la Urbino si in ziua cu numarul 16-a pe lungimea de 13,8 km intre San Vigilio Di Marebbe –si Plan De Corones.
Insa cel care poate conta decisiv in desemnarea castigatorilui este contratimpul individual ce se va desfasura in ultima zi la Milano pe distanta de 23,5 km.
Traseul care va traversa Dolomitii si Alpii va numara cateva catarari pe traseu, adevarate pietre de incercare pentru rutieri. Numai in ultima saptamana a competitiei vom avea patru etape cu final in ascensiune: pe Alpe di Pampeago (Val di Fiemme) in etapa 14, Passo Fedaia (Marmolada) in etapa 15 – etapa regina, Plan de Corones in etapa 16 si Monte Pora in etapa 19. Insa etapa decisiva pare a fi etapa 20 cu legendarul Passo di Gavia la 2 618 m, cel mai inalt punct al turului, urmat de teribilul Mortirolo (1 854 m) si Aprica (1 173 m).
Sprinteriilor le sunt rezervate sase etape de plat, incluzand cea mai lunga etapa a turului – etapa a sasea dintre Potenza si Peschici (247 km).

Programul turului va arata in felul urmator:

Etapa 1 sambata 10 mai 2008 Palermo – contraconometru pe echipe 28,5 Km
Etapa 2 duminica 11 mai 2008 Cefalu’ – Agrigento 207 Km
Etapa 3 luni 12 mai 2008 Catania – Milazzo 208 Km
Etapa 4 marti 13 mai 2008 Pizzo Calabro – Catanzaro-Lungomare 187 Km
Etapa 5 miercuri 14 mai 2008 Belvedere Marittimo – Contursi Terme 170 Km
Etapa 6 joi 15 mai 2008 Potenza – Peschici 247 Km
Etapa 7 vineri 16 mai 2008 Vasto – Pescocostanzo 179 Km
Etapa 8 sambata 17 mai 2008 Rivisondoli – Tivoli 200 Km
Etapa 9 duminica 18 mai 2008 Civitavecchia – San Vincenzo 194 Km
Luni 19 mai 2008 zi de pauza
Etapa 10 marti 20 mai 2008 Pesaro – Urbino – contratimp individual 36 Km
Etapa 11 miercuri 21 mai 2008 Urbania – Cesena 193 Km
Etapa 12 joi 22 mai 2008 Forli’ – Carpi 171 Km
Etapa 13 vineri 23 mai 2008 Modena – Cittadella 192 Km
Etapa 14 sambata 24 mai 2008 Verona – Alpe di Pampeago/Val di Fiemme 195 Km
Etapa 15 duminica 25 mai 2008 Arabba – Passo Fedaia/Marmolada (Dolomiti) 153 Km
Etapa 16 luni 26 mai 2008 San Vigilio di Marebbe – Plan de Corones – contratimp individual 13,8 Km
Marti 27 mai 2008 zi de pauza
Etapa 17 miercuri 28 mai 2008 Sondrio – Locarno 192 Km
Etapa 18 joi 29 mai 2008 Mendrisio – Varese 182 Km
Etapa 19 vineri 30 mai 2008 Legnano – Presolana/Monte Pora 228 Km
Etapa 20 sambata 31 mai 2008 Rovetta – Tirano 224 Km
Etapa 21 duminica 1 iunie 2008 Cesano Maderno – Milano – contratimp individual 23,5 Km

La start se vor alinia 197 rutieri (mai putin Max Richeze care a fost depistat pozitiv cu stanazol), cate 9 ciclisti din fiecare dintre cele 22 de echipe invitate.
Castigatorul din 2007, Danilo Di Luca, in ciuda schimbarii echipei (transferat in noiembrie de la Liguigas la LPR) si a acuzatiilor de dopaj de care a fost achitat de Comitetul Olimpic Italian, este in masura sa isi apere titlul. Dintre italieni, care au 66 de victorii generale ni se indreapta atentia si catre Gilberto Simoni, invingatorul din 2001 si 2003, transferat in iarna la Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli, dar si spre spre Damiano Cunego, Riccardo Ricco invingatorul de anul trecut din etapa ce a cuprins Tre Cime di Lavaredo, Paolo Savoldelli, Franco Pellizotti de la fost echipa a lui Di Luca – Liquigas si actualul sau coechipier Vincenzo Nibali invingatorului din Giro del Trentino.
Invitarea in ultimul moment a echipei Astana a imbogatit lista favoritilor cu cateva nume: Alberto Contador – invingatorul din Turul Frantei de anul trecut, americanul Levi Leipheimer si germanul Andreas Kloden, proaspatul invingator al Turului Normandiei.De mentionat este si rusul Denis Menchov (Rabobank), dublu invingator in Vuelta.

Sa urmarim si lista de start a turului:

LPR Brakes                                          AG2R La Mondiale

1 Danilo Di Luca (Ita)                              11 Tadej Valjavec (Slo)
2 Paolo Bailetti (Ita)                              12 Philip Deignan (Irl)
3 Gabriele Bosisio (Ita)                            13 René Mandri (Est)
4 Riccardo Chiarini (Ita)                           14 Laurent Mangel (Fra)
5 Giairo Ermeti (Ita)                               15 Rinaldo Nocentini (Ita)
6 Jure Golcer (Slo)                                 16 Nicolas Rousseau (Fra)
7 Daniele Pietropolli (Ita)                         17 Blaise Sonnery (Fra)
8 Paolo Savoldelli (Ita)                            18 Alexandre Usov (Blr)
9 Alessandro Spezialetti (Ita)                      19 Yuriy Krivtsov (Ukr)

Astana                                              Barloworld
21 Levi Leipheimer (USA)                            31 Francesco Bellotti (Ita)
22 Alberto Contador Velasco (Spa)                   32 Patrick Calcagni (Swi)
23 Vladimir Gusev (Rus)                             33 Félix Rafael Cardenas Ravalo (Col)
24 Antonio Colom Mas (Spa)                          34 Steven Cummings (GBr)
25 Maxim Iglinsky (Kaz)                             35 Enrico Gasparotto (Ita)
26 Steve Morabito (Swi)                             36 Christian Pfannberger (Aut)
27 Andrey Mizurov (Kaz)                             37 Carlo Scognamiglio (Ita)
28 Andreas Klöden (Ger)                             38 Mauricio Soler (Col)
29 Assan Bazayev (Kaz)                              39 Geraint Thomas (GBr)

Caisse d'Epargne                                    Cofidis - Le Crédit par Téléphone
41 Marlon Alirio Perez Arango (Col)                 51 Mickaël Buffaz (Fra)
42 Joan Horrach Rippoll (Spa)                       52 Kevin De Weert (Bel)
43 Vladimir Karpets (Rus)                           53 Bingen Fernandez Bustinza (Spa)
44 Pablo Lastras Garcia (Spa)                       54 Nicolas Hartmann (Fra)
45 Francisco Perez Sanchez (Spa)                    55 Steve Zampieri (Swi)
46 Mathieu Perget (Fra)                             56 Yann Huguet (Fra)
47 Joaquin Rodriguez (Spa)                          57 Damien Monier (Fra)
48 José Rujano Guillen (Ven)                        58 Nick Nuyens (Bel)
49 Luis Pasamontes Rodriguez (Spa)                  59 Rik Verbrugghe (Bel)

CSF Group Navigare                                  Euskaltel - Euskadi
61 Emanuele Sella (Ita)                             71 Josu Agirre Aseginolaza (Spa)
62 Fortunato Baliani (Ita)                          72 Lander Aperribay (Spa)
63 Ariel Maximiliano Richeze (Arg)                  73 Koldo Fernandez De Larrea (Spa)
64 Luis Felipe Laverde Jimenez (Col)                74 Aitor Galdos Alonso (Spa)
65 Julio Alberto Perez Cuapio (Mex)                 75 Dionisio Galparsoro Martínez (Spa)
66 Filippo Savini (Ita)                             76 Markel Irizar Aranburu (Spa)
67 Matteo Priamo (Ita)                              77 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa)
68 Tiziano dall'Antonia (Ita)                       78 Alan Perez Lezaun (Spa)
69 Domenico Pozzovivo (Ita)                         79 Ivan Velasco Murillo (Spa)

Française des Jeux                                  Gerolsteiner
81 Mickaël Chérel (Fra)                             91 Robert Förster (Ger)
82 Timothy Gudsell (NZl)                            92 Thomas Fothen (Ger)
83 Yauheni Hutarovich (Blr)                         93 Johannes Fröhlinger (Ger)
84 Lilian Jégou (Fra)                               94 Oscar Gatto (Ita)
85 Yoann Le Boulanger (Fra)                         95 Sven Krauss (Ger)
86 Guillaume Levarlet (Fra)                         96 Andrea Moletta (Ita)
87 Jérémy Roy (Fra)                                 97 Volker Ordowski (Ger)
88 Tom Stubbe (Bel)                                 98 Davide Rebellin (Ita)
89 Jussi Veikkanen (Fin)                            99 Matthias Russ (Ger)

Team High Road                                      Lampre
101 Mark Cavendish (GBr)                            111 Marzio Bruseghin (Ita)
102 André Greipel (Ger)                             112 Paolo Bossoni (Ita)
103 Adam Hansen (Aus)                               113 Fabio Baldato (Ita)
104 Tony Martin (Ger)                               114 David Loosli (Swi)
105 Marco Pinotti (Ita)                             115 Sylvester Szmyd (Pol)
106 Morris Possoni (Ita)                            116 Simon Spilak (Slo)
107 Frantisek Rabon (Cze)                           117 Mirco Lorenzetto (Ita)
108 Kanstantsin Siutsou (Blr)                       118 Mauro Santambrogio (Ita)
109 Bradley Wiggins (GBr)                           119 Francesco Gavazzi (Ita)

Liquigas                                            Quick Step
121 Daniele Bennati (Ita)                           131 Paolo Bettini (Ita)
122 Kjell Carlström (Fin)                           132 Alexander Efimkin (Rus)
123 Dario Cataldo (Ita)                             133 Addy Engels (Ned)
124 Vladimir Miholjevic (Cro)                       134 Mauro Facci (Ita)
125 Vincenzo Nibali (Ita)                           135 Juan Manuel Garate (Spa)
126 Andrea Noè (Ita)                                136 Hubert Schwab (Swi)
127 Franco Pellizotti (Ita)                         137 Kevin Seeldraeyers (Bel)
128 Alessandro Vanotti (Ita)                        138 Andrea Tonti (Ita)
129 Charles Wegelius (GBr)                          139 Giovanni Visconti (Ita)

Rabobank                                            Saunier Duval - Scott
141 Denis Menchov (Rus)                             151 Riccardo Riccò (Ita)
142 Graeme Brown (Aus)                              152 Alberto Benitez Roman (Spa)
143 Bram De Groot (Ned)                             153 Raivis Belohvosciks (Lat)
144 Theo Eltink (Ned)                               154 Eros Capecchi (Ita)
145 Mathew Hayman (Aus)                             155 David Cañada (Spa)
146 Dmitry Kozontchuk (Rus)                         156 Ermanno Capelli (Ita)
147 Gerben Löwik (Ned)                              157 Iker Camaño Ortuzar (Spa)
148 Paul Martens (Ger)                              158 Luciano André Pagliarini Mendonca (Bra)
149 Mauricio Alberto Ardila Cano (Col)              159 Leonardo Piepoli (Ita)

Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli     Silence - Lotto
161 Gilberto Simoni (Ita)                           171 Geert Steurs (Bel)
162 Alessandro Bertolini (Ita)                      172 Dominique Cornu (Bel)
163 Danilo Hondo (Ger)                              173 Francis De Greef (Bel)
164 Raffaele Illiano (Ita)                          174 Dries Devenyns (Bel)
165 Ruslan Ivanov (Mda)                             175 Nick Gates (Aus)
166 Gabriele Missaglia (Ita)                        176 Matthew Lloyd (Aus)
167 Daniele Nardello (Ita)                          177 Robbie McEwen (Aus)
168 Carlos José Ochoa (Ven)                         178 Jurgen Van Den Broeck (Bel)
169 Jose Rodolfo Serpa Perez (Col)                  179 Wim Van Huffel (Bel)

Slipstream Chipotle Presented By H30                Team CSC
181 Magnus Backstedt (Swe)                          191 Anders Lund (Den)
182 Julian Dean (NZl)                               192 Bradley McGee (Aus)
183 Ryder Hesjedal (Can)                            193 Chris Anker Sørensen (Den)
184 David Millar (GBr)                              194 Gustav Erik Larsson (Swe)
185 Jonathan Patrick Mc Carty (USA)                 195 Jason McCartney (USA)
186 Danny Pate (USA)                                196 Jens Voigt (Ger)
187 Christopher Sutton (Aus)                        197 Michael Blaudzun (Den)
188 Christian Vande Velde (USA)                     198 Nicki Sørensen (Den)
189 David Zabriskie (USA)                           199 Stuart O'Grady (Aus)

Team Milram                                         Tinkoff Credit Systems
201 Erik Zabel (Ger)                                211 Evgeny Petrov (Rus)
202 Igor Astarloa Ascasibar (Spa)                   212 Vasili Kiryienka (Blr)
203 Markus Eichler (Ger)                            213 Luca Mazzanti (Ita)
204 Sergio Ghisalberti (Ita)                        214 Alberto Loddo (Ita)
205 Matej Jurco (Svk)                               215 Mikhail Ignatiev (Rus)
206 Alberto Ongarato (Ita)                          216 Nikolay Trusov (Rus)
207 Enrico Poitschke (Ger)                          217 Pavel Brutt (Rus)
208 Fabio Sabatini (Ita)                            218 Serguei Klimov (Rus)
209 Marco Velo (Ita)                                219 Alexander Serov (Rus)

by zonconel

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.