liquigas etapa 1 Liquigas a parcurs cei 7,7 kilometri ai etapei care a deschis ediţia cu numărul 63 a Turului Spaniei în 8’21” . Locul doi a fost ocupat de Euskaltel-Euskadi la 8 secunde iar locul trei de Caisse d’Epargne. La final italianul Filippo Pozzato a îmbracat tricoul auriu. Quick Step a ocupat locul 4 la 10 secunde iar favoriţii, CSC-Saxo Bank, cu câştigătorul Turului Franţei Carlos Sastre, au terminat pe locul cinci la 11 secunde.

 

 

 

 

Clasament general dupa etapa 1

135 POZZATO, Filippo ITA LIQ 8:21
132 AGNOLI, Valerio ITA LIQ m.t.
136 QUINZIATO, Manuel ITA LIQ m.t.
131 BENNATI, Daniele ITA LIQ m.t.
139 VANOTTI, Alessandro ITA LIQ m.t.
134 FRANZOI, Enrico ITA LIQ m.t.
138 STANGELJ, Gorazd SLO LIQ a 8
81 ANTON, Igor ESP EUS a 8
83 FDEZ DE LARREA, Koldo ESP EUS a 8
10º 82 ASTARLOZA, Mikel ESP EUS a 8
11º 84 LANDALUZE, Iñigo ESP EUS a 8
12º 85 MARTÍNEZ, Egoi ESP EUS a 8
13º 88 TXURRUKA, Amets ESP EUS a 8
14º 87 PÉREZ MORENO, Rubén ESP EUS a 8
15º 51 VALVERDE, Alejandro ESP GCE a 9
16º 57 PASAMONTES, Luis ESP GCE a 9
17º 54 ERVITI, Imanol ESP GCE a 9
18º 55 MORENO FERNÁNDEZ, Daniel ESP GCE a 9
19º 53 GARCÍA ACOSTA, J. Vicente ESP GCE a 9
20º 58 RODRÍGUEZ OLIVER, Joaquín ESP GCE a 9
21º 52 ARROYO, David ESP GCE a 9
22º 56 LOSADA, Alberto ESP GCE a 9
23º 59 ZANDIO, Xabier ESP GCE a 9
24º 143 BOONEN, Tom BEL QST a 10
25º 141 BETTINI, Paolo ITA QST a 10
26º 144 GARATE, Juan Manuel ESP QST a 10
27º 147 TONTI, Andrea ITA QST a 10
28º 142 BARREDO, Carlos ESP QST a 10
29º 7 BRESCHEL, Matti DEN CSC a 11
30º 9 GUSTOV, Volodymir UKR CSC a 11
31º 2 KOLOBNEV, Alexandr RUS CSC a 11
32º 6 KROON, Karsten NED CSC a 11
33º 4 VAN GOOLEN, Jurgen BEL CSC a 11
34º 3 CUESTA, Iñigo ESP CSC a 11
35º 1 SASTRE, Carlos ESP CSC a 11
37º 188 SERRANO, Ricardo ESP TCS a 12
37º 185 KIRYIENKA, Vasili BLR TCS a 12
38º 183 ESKOV, Nikita RUS TCS a 12
39º 181 IGNATIEV, Mikhail RUS TCS a 12
40º 189 TRUSOV, Nikolay RUS TCS a 12
41º 187 PEDRAZA, Walter Fernando COL TCS a 12
42º 182 ROVNY, Ivan RUS TCS a 12
43º 184 PETROV, Evgeni RUS TCS a 12
44º 156 HORRILLO, Pedro ESP RAB a 13
45º 153 FLECHA, Juan Antonio ESP RAB a 13
46º 157 DE MAAR, Marc NED RAB a 13
47º 152 ARDILA, Mauricio COL RAB a 13
48º 151 FREIRE, Óscar ESP RAB a 13
49º 155 GESINK, Robert NED RAB a 13
50º 158 NIERMANN, Grischa GER RAB a 13
51º 154 KOZONTCHUK, Dmitry RUS RAB a 13
52º 159 ELTINK, Theo NED RAB a 13
53º 31 CONTADOR, Alberto ESP AST a 14
54º 32 KLÖDEN, Andreas GER AST a 14
55º 38 RUBIERA, José Luis ESP AST a 14
56º 33 LEIPHEIMER, Levi USA AST a 14
57º 37 PAULINHO, Sergio POR AST a 14
58º 171 ZABEL, Erik GER MRM a 15
59º 175 JURCO, Matej SVK MRM a 15
60º 174 GRIVKO, Andriy UKR MRM a 15
61º 178 SCHWAGER, Sebastian GER MRM a 15
62º 176 KUX, Christian GER MRM a 15
63º 179 VELITS, Martin SVK MRM a 15
64º 172 DIUDIA, Volodymyr UKR MRM a 18
65º 106 SCHRECK, Stephan GER GST a 18
66º 101 REBELLIN, Davide ITA GST a 18
67º 105 STAMSNIJDER, Tom NED GST a 18
68º 109 ZAUGG, Oliver SUI GST a 18
69º 104 LANG, Sebastian GER GST a 18
70º 107 SCHUMACHER, Stefan GER GST a 18
71º 103 GATTO, Oscar ITA GST a 18
72º 108 HAUSSLER, Heinrich GER GST a 18
73º 102 FRANK, Mathias SUI GST a 18
74º 129 TIRALONGO, Paolo ITA LAM a 19
75º 127 NAPOLITANO, Danilo ITA LAM a 19
76º 122 BALLAN, Alessandro ITA LAM a 19
77º 121 CUNEGO, Damiano ITA LAM a 19
78º 125 MARZANO, Marco ITA LAM a 19
79º 124 BRUSEGHIN, Marzio ITA LAM a 19
80º 148 TOSATTO, Matteo ITA QST a 19
81º 63 DUQUE, Leonardo COL COF a 20
82º 64 FERNÁNDEZ, Bingen ESP COF a 20
83º 67 MINARD, Sébastien FRA COF a 20
84º 68 NUYENS, Nick BEL COF a 20
85º 65 HARY, Maryan FRA COF a 20
86º 61 CHAVANEL, Sylvain FRA COF a 20
87º 62 DE WEERT, Kevin BEL COF a 20
88º 66 MONCOUTIE, David FRA COF a 20
89º 19 USOV, Alexandre BLR ALM a 20
90º 17 MONDORY, Lloyd FRA ALM a 20
91º 11 NOCENTINI, Rinaldo ITA ALM a 20
92º 12 ARRIETA, José Luis ESP ALM a 20
93º 16 LOUBET, Julien FRA ALM a 20
94º 14 DUPONT, Hubert FRA ALM a 20
95º 15 GADRET, John FRA ALM a 20
96º 162 CORNU, Dominique BEL SIL a 20
97º 168 TJALLINGII, Maarten NED SIL a 20
98º 161 POPOVYCH, Yaroslav UKR SIL a 20
99º 169 VAN AVERMAET, Greg BEL SIL a 20
100º 166 LLOYD, Matthew AUS SIL a 20
101º 115 GARCÍA DAPENA, David ESP KGZ a 21
102º 116 HERRERO, David ESP KGZ a 21
103º 118 MAYOZ, Iban ESP KGZ a 21
104º 114 DOMÍNGUEZ LEMOS, Gustavo ESP KGZ a 21
105º 113 CÉSAR VELOSO, Gustavo ESP KGZ a 21
106º 119 VORGANOV, Eduard RUS KGZ a 21
107º 75 LEMOINE, Cyril FRA C.A a 23
108º 76 MARINO, Jean Marc FRA C.A a 23
109º 74 KERN, Christophe FRA C.A a 23
110º 72 HINAULT, Sébastien FRA C.A a 23
111º 78 ROCHE, Nicolas IRL C.A a 23
112º 71 HALGAND, Patrice FRA C.A a 23
113º 73 HUNT, Jeremy GBR C.A a 23
114º 79 TALABARDON, Yannick FRA C.A a 23
115º 177 SABATINI, Fabio ITA MRM a 23
116º 117 MARTÍNEZ ACEVEDO, Serafín ESP KGZ a 24
117º 112 CASTAÑO, Carlos ESP KGZ a 24
118º 111 MOSQUERA, Ezequiel ESP KGZ a 24
119º 186 BRUTT, Pavel RUS TCS a 25
120º 126 MORI, Massimiliano ITA LAM a 26
121º 93 DI GREGORIO, Rémy FRA FDJ a 27
122º 92 DELAGE, Mickael FRA FDJ a 27
123º 94 GILBERT, Philippe BEL FDJ a 27
124º 95 JOLY, Sébastien FRA FDJ a 27
125º 91 CASAR, Sandy FRA FDJ a 27
126º 97 MEERSMAN, Gianni BEL FDJ a 27
127º 96 LADAGNOUS, Matthieu FRA FDJ a 27
128º 46 JEROME, Vincent FRA BTL a 28
129º 45 GESLIN, Anthony FRA BTL a 28
130º 44 FLORENCIO, Xavier ESP BTL a 28
131º 41 CHAMPION, Dimitri FRA BTL a 28
132º 48 PICHOT, Alexandre FRA BTL a 28
133º 42 CLEMENT, Stef NED BTL a 28
134º 47 LABBE, Arnaud FRA BTL a 28
135º 86 PÉREZ, Alan ESP EUS a 30
136º 36 NOVAL, Benjamín ESP AST a 31
137º 35 BAZAYEV, Assan KAZ AST a 31
138º 49 BONNAIRE, Olivier FRA BTL a 31
139º 137 SANTAROMITA, Ivan ITA LIQ a 33
140º 133 CORIONI, Claudio ITA LIQ a 33
141º 24 MARTINEZ PÉREZ, Fco. José ESP ACA a 35
142º 29 RUIZ SÁNCHEZ, José ESP ACA a 35
143º 26 ORTEGA, Manuel ESP ACA a 35
144º 27 ESTRADA RUIZ, Juan Javier ESP ACA a 35
145º 21 CARRASCO GÁMIZ, José Luis ESP ACA a 35
146º 13 DION, Renaud FRA ALM a 41
147º 43 CLERC, Aurélien SUI BTL a 42
148º 8 BLAUDZUN, Michael DEN CSC a 46
149º 5 HAEDO, Juan José ARG CSC a 46
150º 173 GAJEK, Artur GER MRM a 46
151º 34 MURAVYEV, Dmitriy KAZ AST a 47
152º 146 VIGANO, Davide ITA QST a 49
153º 28 ROSENDO PRADO, Jesús ESP ACA a 54
154º 23 LÓPEZ GIL, J. Antonio ESP ACA a 54
155º 89 VELASCO, Ivan ESP EUS a 55
156º 18 POULHIES, Stéphane FRA ALM a 55
157º 165 KAISEN, Olivier BEL SIL a 58
158º 164 JACOBS, Pieter BEL SIL a 1:00
159º 39 VAITKUS, Tomas LTU AST a 1:10
160º 123 BINDI, Emanuele ITA LAM a 1:11
161º 128 SANTAMBROGIO, Mauro ITA LAM a 1:11
162º 149 VAN IMPE, Kevin BEL QST a 1:12
163º 145 WEYLANDT, Wouter BEL QST a 1:12
164º 77 RASCH, Gabriel NOR C.A a 1:16
165º 99 MOUREY, Francis FRA FDJ a 1:21
166º 98 VANENDERT, Jelle BEL FDJ a 1:21
167º 25 MORENO BAZÁN, Javier ESP ACA a 1:22
168º 22 CARRASCO RAMÍREZ, J.Antoni ESP ACA a 1:22
169º 167 SENTJENS, Roy BEL SIL a 1:29
170º 163 DOCKX, Bart BEL SIL a 1:29

Clasament echipe

Liquigas LIQ 8:21
Euskaltel – Euskadi EUS a 8
Caisse D’Epargne GCE a 9
Quick Step QST a 10
Team CSC – Saxo Bank CSC a 11
Tinkoff Credit Systems TCS a 12
Rabobank RAB a 13
Astana AST a 14
Team Milram MRM a 15
10º Gerolsteiner GST a 18
11º Lampre LAM a 19
12º Cofidis, le credit par telephone COF a 20
13º AG2R – La Mondiale ALM a 20
14º Silence – Lotto SIL a 20
15º Xacobeo – Galicia KGZ a 21
16º Credit Agricole C.A a 23
17º Française Des Jeux FDJ a 27
18º Bouygues Telecom BTL a 28
19º Andalucia – Cajasur ACA a 35

LĂSAȚI UN MESAJ

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.