După cursa de ieri se poate spune că doar cine nu risca nu căştigă. Damiano Cunego a cîştigat Turul Lombardiei după o manevă extrem de riscantă, o evadare din pluton cu 15 km înainte de linia de finish, pe coborîrea de la Civiglio-

“Sunt fericit . A fost o zi extraordinară şi am dat absolut toul pentru această victorie. Am vazut că pot să fac diferenţa şi am pedalat ca un nebun”, a declarat Cunego după cursă.

Cunego, cîştigător al Amstel Gold Race în 2008 şi al Giro în 2004 a mai cîştigat Turul Lombardiei în 2004 şi în 2007. În 2008 a reuşit să căştige ediţia cu numărul 102 după ce a parcurs un traseu de 242 km cu startul la Varese şi cu finish-ul la Como.

Rezultate:

1 Damiano Cunego (Ita) Lampre                                            5.37.04 (43.078 km/h)
2 Janez Brajkovic (Slo) Astana                                              0.24
3 Rigoberto Uran (Col) Caisse d'Epargne
4 Giovanni Visconti (Ita) Quick Step                                        0.33
5 Karsten Kroon (Ned) Team CSC - Saxo Bank
6 Mauro Finetto (Ita) CSF Group Navigare
7 Chris Horner (USA) Astana
8 Stefano Garzelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
9 Morris Possoni (Ita) Team Columbia
10 Francesco Failli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
11 Craig Lewis (USA) Team Columbia
12 Christian Pfannberger (Aut) Barloworld
13 Alexandr Kolobnev (Rus) Team CSC - Saxo Bank
14 Alessandro Ballan (Ita) Lampre
15 Matteo Tosatto (Ita) Quick Step
16 Federico Canuti (Ita) CSF Group Navigare
17 Andrea Noè (Ita) Liquigas
18 Matthew Lloyd (Aus) Silence - Lotto
19 Luca Mazzanti (Ita) Tinkoff Credit Systems
20 Rinaldo Nocentini (Ita) AG2R La Mondiale
21 Pieter Weening (Ned) Rabobank
22 Domenico Pozzovivo (Ita) CSF Group Navigare                              1.04
23 Roger Beuchat (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli      1.34
24 Sylvester Szmyd (Pol) Lampre
25 Manuele Mori (Ita) Scott - American Beef
26 Cadel Evans (Aus) Silence - Lotto
27 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) Euskaltel - Euskadi
28 Joaquin Rodriguez Oliver
29 Jurgen Van Goolen (Bel) Team CSC - Saxo Bank                             2.20
30 Serguei Klimov (Rus) Tinkoff Credit Systems
31 Maxime Monfort (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
32 Francesco Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
33 Juan Mauricio Soler (Col) Barloworld
34 Daniel Moreno Fernandez (Spa) Caisse d'Epargne
35 Gilberto Simoni (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
36 Vladimir Miholjevic (Cro) Liquigas
37 Vincenzo Nibali (Ita) Liquigas
38 Kanstantsin Siutsou (Blr) Team Columbia
39 Leonardo Bertagnolli (Ita) Liquigas
40 Massimo Codol (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                       2.26
41 Niklas Axelsson (Swe) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli    3.04
42 Ivan Velasco Murillo (Spa) Euskaltel - Euskadi                           3.17
43 John Gadret (Fra) AG2R La Mondiale
44 Alberto Losada Alguacil (Spa) Caisse d'Epargne
45 Marco Pinotti (Ita) Team Columbia                                        4.10
46 Francesco Gavazzi (Ita) Lampre
47 Martin Velits (Svk) Team Milram                                          5.52
48 Andry Grivko (Ukr) Team Milram
49 Walter Fernando Pedraza Morales (Col) Tinkoff Credit Systems
50 Alan Perez Lezaun (Spa) Euskaltel - Euskadi
51 Iñigo Landaluze Intxaurraga (Spa) Euskaltel - Euskadi
52 Michael Barry (Can) Team Columbia
53 Gorazd Stangelj (Slo) Lampre
54 Gustav Erik Larsson (Swe) Team CSC - Saxo Bank
55 Francesco Bellotti (Ita) Barloworld
56 Danilo Hondo (Ger) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli       7.37
57 Michele Scarponi (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
58 Pablo Lastras Garcia (Spa) Caisse d'Epargne
59 Robert Gesink (Ned) Rabobank                                             9.27
60 Grischa Niermann (Ger) Rabobank
61 Ermanno Capelli (Ita) Scott - American Beef
62 René Mandri (Est) AG2R La Mondiale
63 Wim Van Huffel (Bel) Silence - Lotto
64 Kjell Carlström (Fin) Liquigas
65 Andrea Tonti (Ita) Quick Step
66 Sébastien Minard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
67 Roberto Traficante (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
68 Gabriele Missaglia (Ita) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
69 Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Credit Systems
70 Chris Anker Sørensen (Den) Team CSC - Saxo Bank
71 Volodymir Gustov (Ukr) Team CSC - Saxo Bank
72 Valerio Agnoli (Ita) Liquigas
73 Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Credit Systems
74 Steven Cummings (GBr) Barloworld
75 Jean Eudes Demaret (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
76 Imanol Erviti Ollo (Spa) Caisse d'Epargne
77 Michael Rogers (Aus) Team Columbia
78 Davide Viganò (Ita) Quick Step
79 Nicolas Hartmann (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone                10.17
80 Andrea Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo                 10.27
81 Michael Schär (Swi) Astana                                              11.19
82 Matej Mugerli (Slo) Liquigas
83 Marlon Alirio Perez Arango (Col) Caisse d'Epargne
84 Javier Aramendia Llorente
85 Olivier Bonnaire (Fra) Bouygues Telecom
86 Roman Kireyev (Kaz) Astana
87 Benoît Joachim (Lux) Astana
88 John-Lee Augustyn (RSA) Barloworld
89 Mathieu Ladagnous (Fra) Française des Jeux
90 Giuseppe Palumbo (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
91 Florent Brard (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
92 Lucas Euser (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30
93 Kevin Hulsmans (Bel) Quick Step                                         16.20
94 Thomas Danielson (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Paolo Tiralongo (Ita) Lampre
DNF Matteo Bono (Ita) Lampre
DNF Marco Marzano (Ita) Lampre
DNF Mauro Santambrogio (Ita) Lampre
DNF Simone Masciarelli (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF Luca Paolini (Ita) Acqua & Sapone - Caffe Mokambo
DNF Philip Deignan (Irl) AG2R La Mondiale
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Alexandre Usov (Blr) AG2R La Mondiale
DNF Jean-Charles Senac (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Ludovic Turpin (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Berik Kupeshov (Kaz) Astana
DNF Gregory Rast (Swi) Astana
DNF Andrey Zeits (Kaz) Astana
DNF Diego Caccia (Ita) Barloworld
DNF Gianpaolo Cheula (Ita) Barloworld
DNF Enrico Gasparotto (Ita) Barloworld
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) Bouygues Telecom
DNF Yohann Gène (Fra) Bouygues Telecom
DNF Erki Pütsep (Est) Bouygues Telecom
DNF Perrig Quemeneur (Fra) Bouygues Telecom
DNF Thomas Voeckler (Fra) Bouygues Telecom
DNF Anthony Charteau (Fra) Caisse d'Epargne
DNF Yann Huguet (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Staf Scheirlinckx (Bel) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Alexandre Blain (Fra) Cofidis - Le Crédit par Téléphone
DNF Francesco Tomei (Ita) CSF Group Navigare
DNF Fortunato Baliani (Ita) CSF Group Navigare
DNF Filippo Savini (Ita) CSF Group Navigare
DNF Marco Frapporti (Ita) CSF Group Navigare
DNF Ariel Maximiliano Richeze (Arg) CSF Group Navigare
DNF Josu Agirre Aseginolaza (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Aitor Hernandez Gutierrez (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Markel Irizar Aranburu (Spa) Euskaltel - Euskadi
DNF Mickaël Chérel (Fra) Française des Jeux
DNF Timothy Gudsell (NZl) Française des Jeux
DNF Anthony Roux (Fra) Française des Jeux
DNF Jelle Vanendert (Bel) Française des Jeux
DNF Steven Cozza (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Huub Duyn (Ned) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Michael Friedman (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Daniel Martin (Irl) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF David Zabriskie (USA) Team Garmin-Chipotle p/b H30
DNF Mauro Facci (Ita) Quick Step
DNF Alessandro Proni (Ita) Quick Step
DNF Leonardo Scarselli (Ita) Quick Step
DNF Bram De Groot (Ned) Rabobank
DNF Rick Flens (Ned) Rabobank
DNF Koos Moerenhout (Ned) Rabobank
DNF Bauke Mollema (Ned) Rabobank
DNF Paul Martens (Ger) Rabobank
DNF Rubens Bertogliati (Swi) Scott - American Beef
DNF Raivis Belohvosciks (Lat) Scott - American Beef
DNF Angel Gomez (Spa) Scott - American Beef
DNF Hector Gonzalez Baeza (Spa) Scott - American Beef
DNF Josep Jufre Pou (Spa) Scott - American Beef
DNF Nazareno Rossi (Swi) Serramenti PVC Diquigiovanni-Androni Giocattoli
DNF Mario Aerts (Bel) Silence - Lotto
DNF Christophe Brandt (Bel) Silence - Lotto
DNF Dario David Cioni (Ita) Silence - Lotto
DNF Yaroslav Popovych (Ukr) Silence - Lotto
DNF Johan Van Summeren (Bel) Silence - Lotto
DNF Scott Davis (Aus) Team Columbia
DNF Jason McCartney (USA) Team CSC - Saxo Bank
DNF Luca Barla (Ita) Team Milram
DNF Sergio Ghisalberti (Ita) Team Milram
DNF Brett Lancaster (Aus) Team Milram
DNF Matej Jurco (Svk) Team Milram
DNF Sebastian Schwager (Ger) Team Milram
DNF Fabio Sabatini (Ita) Team Milram
DNF Nikita Eskov (Rus) Tinkoff Credit Systems
DNF Mikhail Ignatiev (Rus) Tinkoff Credit Systems
DNF Alexander Serov (Rus) Tinkoff Credit Systems

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.