Cu 15 ani în urmă Roman Urbina citea despre spaniolul Juan de Cavallón şi expediţia sa de 20 de ani în munţii din Costa Rica. Expediţia spaniolului a pornit de la Pacific şi a luat sfârşit în zona caraibelor iar Urbina a decis să parcurgă la rândul său acest traseu.

34 de oameni au răspuns chemării lui Roman Urbina. Traseul a străbatut nouă din cele douăsprezece microclimate care pot fi întâlnite în Costa Rica, o aventură care a permis curajoşilor aventurieri să treacă peste vulcani majestuosi, munti de o frumuseţe magica, ape de cristal si paduri tropicale. Calătoria a devenit un eveniment anual şi în acest fel a luat naştere La Ruta de los Conquistadores. La ora actuală, după 15 ani,  “La Ruta” este considerată cea mai grea cursă de MTB din lume.

În primele 12 ediţii doar localnicii au câştigat competiţia. În 2005, cel care este foarte probabil cel mai faimos mountain biker din toate timpurile, Thomas Frischknecht , a câştigat competiţia. El a fost primul câştigător care nu a fost născut în zonă. În 2006 columbianul Leonardo Páez, a fost cel care a câştigat iar în 2007 numele persoanei care a urcat pe prima treaptă a podiumului a fost Ramirez Mendez  Federic.

Anul acesta, ediţia cu numărul 16 al “La Ruta” este deschisă localnicilor dar şi sportivilor din întreaga lume, toţi nerăbdători să ia startul unei curse extraordinare.

Harta etapa 1: Jacó – Ciudad Colón

• Ora de start: 05:00 a.m.
  • Ora maximă sosire: 05:30 p.m.
  • Distanţa: 110 km (68.7 miles).
  • Timp maxim pt parcurgerea traseului: 12 ore – 30 minute cu medie de 8.8 km/h.
  • Climat: Pădure tropicală, Pădure subtropicală, Zonă tropicală uscată.
  • Câştigătorul de anul trecut: Federico “Lico” Ramírez. T: 05:12:36.

Harta etapa 2:Ciudad Colón – Tres Ríos

• Ora de start: 07:00 a.m.
  • Distanţa: 76 km (47.5 miles).
  • Timp maxim pt parcurgerea traseului: 10 ore – 30 minute cu o medie de 7.20 km/h.
  • Climat: Pădure subtropicala.
  • Câştigătorul de anul trecut: Federico “Lico” Ramírez. T: 03:50:00.

Harta etapa 3:Tres Rios – Turrialba

• Distanţa: 66.7 km (41.6 miles).
  • Timp maxim pt parcurgerea traseului: 10 ore – 30 minute cu o medie de  6.35 km/h.
  • Climat: Pădure tropicala. Wind and rain. Drastic climatic changes.
  • Câştigătorul de anul trecut: Federico “Lico” Ramírez. T: 03:34:25.

Harta etapa 4: Turrialba to Bonita Beach

• Distanţa: 125 km (78.1 miles).
  • Climat: Pădure subtropicală, Pădure tropicală.
  • Câştigătorul de anul trecut: Thomas Dietsch. T: 05:03:15.