Prima întrecere importantă a anului, Tour Down Under se va desfăşura între 18 şi 25 ianuarie, în Adelaide, Australia de Sud. Devenită anul trecut prima competiţie UCI ProTour din afara “graniţelor” Europei, anul acesta revenirea lui Lance Armstrong pe şosea o face cu atât mai aşteptat.

Turul va fi deschis de un prolog în lungime de 51 km, un circuit constituit din 30 de ture a 1,7 km fiecare, în care se va înconjura Parcul Rymill din Adelaide, al cinci-lea oraş din Australia ca mărime. Vom avea şi 5 sprinturi la kilometrul 5,10,15 şi respectiv 20 în dreptul liniei de start.

De marţi, după ziua de pauză de luni, ne vom delecta cu 6 etape ce vor urma un traseu modificat faţă de anul trecut. Acestea vor arăta în felul următor:

Marţi (20 ian.) Etapa I – Norwood – Mawson Lakes, 140 Km
Miercuri (21 ian.) Etapa II – Hahndorf – Stirling, 145 Km
Joi (22 ian.) Etapa III – Unley – Victor Harbor, 136 Km
Vineri (23 ian.) Etapa IV – Burnside Village – Angaston, 143 Km
Sâmbată (24 ian.) Etapa V – Snapper Point – Willunga,148 Km
Duminică (25 ian.) Etapa VI – Circuit Adelaide City Council, 90 Km

Deşi cel mai mediatizat nume a fost cel al lui Armstrong, printre favoriţii la tricoul ocru, tricoul de lider, se numără şi Andre Greipel (câştigătorul de anul trecut). Germanul va fi ajutat, în încercarea sa de a egala singurul ciclist care a reuşit dubla în Tour Down Under – australianul Stuart O’Grady (învingător în 1999 şi 2001), de o echipă Columbia puternică, care îi include pe George Hincapie, Adam Hansen şi pe campionul Australiei la contratimp, Mihael Rogers. Atenţia spectatorilor se va mai îndreapta şi spre compatrioţii lor: Baden Cooke (UniSA – Australia) învingător în etapa a 7-a a Turului din 2007, Robbie McEwen (Team Katusha), Matt Goss de la Saxo Bank (fosta echipă CSC) sau spre tasmanianul Wesley Sulzberger, care de anul trecut este rutier al echipei Française des Jeuxs. Să nu-i uităm însă, nici pe Vladimir Efimkin, Oscar Pereiro sau Jens Voigt care vor putea face o figură frumoasă în acest tur.

Lista de start

Team Columbia - High Road       Astana

1 Andre Greipel (Ger)           11 Lance Armstrong (USA)
2 George Hincapie (USA)         12 Assan Bazayev (Kaz)
3 Michael Rogers (Aus)          13 Jesus Hernandez (Spa)
4 Bernhard Eisel (Aut)          14 Michael Schar (Swi)
5 Mark Renshaw (Aus)            15 Maxim Iglinskiy (Kaz)
6 Greg Henderson (NZl)          16 Steve MorabENo (Swi)
7 Adam Hansen (Aus)             17 Jose Luis Rubiera (Spa)
 
Ag2R La Mondiale                Silence - Lotto
 
21 Martin Elmiger (Swi)         31 Mario Aerts (Bel)
22 Sebastien Hinault (Fra)      32 Glenn D'hollander (Bel)
23 Vladmir Efimkin (Rus)        33 Pieter Jacobs (Bel)
24 Alexandr Pliuschin (Mda)     34 Olivier Kaisen (Bel)
25 Nicholas Roche (Irl)         35 Jonas Ljungblad (Swe)
26 Rene Mandri (Est)            36 Matthew Lloyd (Aus)
27 Alexander Efimkin (Rus)      37 Tom Stubbe (Bel)

Team Katusha                    Team Saxo Bank

41 Robbie McEwen (Aus)          51 Stuart O'Grady (Aus)
42 Gert Steegmans (Bel)         52 Jens Voigt (Ger)
43 Kenny De Haes (Bel)          53 Nicki Sorensen (Den)
44 Juan Horrach (Spa)           54 Kasper Klostergaard (Den)
45 Stijn Vandenbergh (Bel)      55 Matthew Goss (Aus)
46 Sergey Klimov (Rus)          56 Frank Hoj (Den)
47 Nikolay Trusov (Rus)         57 Anders Lund (Den)

Bbox Bouygues Telecom           Cofidis

61 Matthieu Sprick (Fra)        71 David Moncoutie (Fra)
62 Mathieu Claude (Fra)         72 Mickael Buffaz (Fra)
63 Vincent Jerome (Fra)         73 Aliaksandr Usau (Blr)
64 Laurent Lefevre (Fra)        74 Guillaume Blot (Fra)
65 Rony Martias (Fra)           75 Florent Brard (Fra)
66 Alexandre Pichot (Fra)       76 Julien El Fares (Fra)
67 Perrig Quemeneur (Fra)       77 Rein Taaramae (Est)
 
Francaise Des Jeux              Caisse D'Epargne
 
81 Mikael Cherel (Fra)          91 Oscar Pereiro (Spa)
82 Remy Di Gregorio (Fra)       92 Luis Leon Sanchez (Spa)
83 Timothy Gudsell (NZl)        93 Jose Rojas (Spa)
84 Jussi Veikkanen (Fin)        94 Pablo Lastras (Spa)
85 Yoann Offredo (Fra)          95 Nicolas Portal (Fra)
86 Jeremy Roy (Fra)             96 Imanol ErvENi (Spa)
87 Wesley Sulzberger (Aus)      97 Mathieu Drujon (Fra)

Quick Step                      Euskaltel - Euskadi

101 Allan Davis (Aus)           111 Josu Agirre (Spa)
102 Matteo Tosatto (ENa)        112 Pablo Urtasun (Spa)
103 Dries Devenyns (Bel)        113 Inaki Isasi (Spa)
104 Davide Malacarne (ENa)      114 Andoni Lafuente (Spa)
105 Francesco Reda (ENa)        115 Markel Irizar (Spa)
106 Hubert Schwab (Swi)         116 Sergio De Lis (Spa)
107 Kurt Hovelijnck (Bel)       117 AENor Hernandez (Spa)

Team Milram                     Lampre - N.G.C

121 Christian Knees (Ger)       131 Matteo Bono (ENa)
122 Luca Barla (ENa)            132 Emanuele Bindi (ENa)
123 Martin Muller (Ger)         133 Andrea Grendene (ENa)
124 Markus Eichler (Ger)        134 Mauro Santambrogio (ENa)
125 Willem Stroetinga (Ned)     135 VENaliy Buts (Ukr)
126 Thomas Rohregger (Aut)      136 Volodymyr Zagorodniy (Ukr)
127 Ronny Scholz (Ger)          137 David Loosli (Swi)

Rabobank                        Liquigas

141 Graeme Brown (Aus)          151 Maciej Bodnar (Pol)
142 Bram De Groot (Ned)         152 Cladio Corioni (ENa)
143 Mathew Hayman (Aus)         153 Gianni Da Ros (ENa)
144 Jos Van Emden (Ned)         154 Jacopo Guarnieri (ENa)
145 Rick Flens (Ned)            155 Aliaksandr Kuchynski (Blr)
146 Tom Leezer (Ned)            156 Francesco Chicchi (ENa)
147 Kai Reus (Ned)              157 Frederick Willems (Bel)

Garmin - Slipstream             Fuji - Servetto

161 Julian Dean (NZl)           171 Daniele Nardello (ENa)
162 Trent Lowe (Aus)            172 Ermanno Capelli (ENa)
163 Timmy Duggan (USA)          173 Hilton Clarke (Aus)
164 Chris Sutton (Aus)          174 Javier Megias (Spa)
165 Cameron Meyer (Aus)         175 Davide Vigano (ENa)
166 Ryder Hesjedal (Can)        176 William Walker (Aus)
167 Christian Meier (Can)       177 Ivan Dominquez (USA)

UniSA - Australia               

181 Baden Cooke (Aus)           
182 Aaron Kemps (Aus)           
183 Scott Davis (Aus)           
184 Travis Meyer (Aus)          
185 Jack Bobridge (Aus)         
186 Simon Clarke (Aus)          
187 Matthew Wilson (Aus)     


3 COMMENTS

  1. Salut,
    Un prieten mi-a spus ca de la eurosport, doar pe eurosport asia pacific poti vedea un rezumat de 30 min despre cursa, in rest doar daca gasesti vreo televiziune locala care sa difuzeze online sau varianta platita a celor de la cycling.tv.

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.