Penultima Cupă Mondială la ciclo-cross din sezonul 2008-2009, organizată la Roubaix nu a adus mari surprize. Terenul noroios şi alunecos creat de ploaia ce a căzut ieri, peste Roubaix au fost pe placul americancei Katherine Compton (Spike Shooter) şi a belgianului Erwin Vervecken (Revor-Jartazi Continental).

Katie Compton a avut un start destul de slab, ciclista în vârstă de 30 de ani din Colorado Springs accelerând în runda a doua, de-altfel cea mai rapidă a competiţiei feminine (7’10”). Cu două ture înainte de final americanca a căzut pe o coborâre, dar şi- revenit rapid câştigând cursa în faţa nemţoaicei Hanka Kupfernagel (Itera-Stevens), pe care a întrecut-o cu 9 secunde. Cu toate acestea Hanka Kupfernagel conduce confortabil la general cu 370 puncte, urmată de Brand Daphny Van Den cu 305 puncte şi Katherine Compton (270 puncte). Compton de-altfel nu va mai concura în ultima etapă de cupă, cea de pe 25 ianuarie de la Milano, Italia, ciclista concentrându-se asupra Campionatelor Mondiale care vor avea loc peste două săptămâni în Hoogerheide, Olanda.

Competiţia masculină a fost dominată de campionul mondial din sezonul trecut, Erwin Vervecken (36 ani), veteranul urcând pe podium a patra oara consecutiv la Roubaix. Belgianul i-a depăşit pe campionul Cehiei Zdenek Stybar (Fidea Cycling) şi pe conaţionalul său Sven Nys (Landbouwkrediet-Colnago). Dar Nys a adunat destule puncte (540) asigurându-şi primul loc la general.

Pentru băieţi la U23 si juniori aceasta a fost ultima competiţie de Cupă din seria celor patru programate. La Under 23 putem spune că a fost clar dominată de germanul Philipp Walsleben, care le-a câştigat pe toate, cumulând 240 puncte. La juniori, olandezul Tijmen Eising a avut trei victorii câştigând această ediţie de Cupă Mondială cu 225 puncte.