O etapă nebună, nebună, nebună… cea de-a treia etapă a Turului Franţei 2010 a creat diferenţe în clasamentul general, la fel ca o etapă cu final în ascensiune.

Desfăşurată între Wanze şi Arenberg – Porte du Hainaut pe distanţa de 213 km, cea mai grea etapă de până acum din Turul Franţei 2010, a adus cicliştilor 13,2 km de pavate, împrumutate din clasicele de primăvară, care au făcut diferenţa, astfel, Chavanel a pierdut tricoul galben, după ce a fost nevoit să-şi schimbe de 2 ori bicicleta din cauza pavatelor, Lance Armstrong (RadioShack) a pierdut 55 de secunde faţă de Contador, în urma unei pene pe aceleaşi pavate, Frank Schleck a spus adio Turului, după o căzătură suferită, bineînţeles pe aceleaşi pavate…

Totuşi etapa a fost şi norocoasă pentru alţi ciclişti, printre aceştia, îl putem enumera pe Thor Hushovd (Cervelo) care a câştigat sprintul final, preluând astfel şi tricoul verde al sprinterilor, sau pe Fabian Cancellara care şi-a recăpătat tricoul galben de lider în clasamentul general, dar nu în ultimul rând pe Cadel Evans (BMC) care este cel mai bine clasat dintre toţi marii favoriţi la victoria finală, el urcând pe locul 3 la general, la 39 de secunde de Cancellara, dar cel mai important pentru el, este că are 30 de secunde în faţa lui Andy Schleck (Saxo Bank), 1 minut şi o secundă în faţa lui Alberto Contador (Astana) şi 1 minut şi 51 de secunde în faţa unui Armstrong, care va trebui să dovedească o formă incredibilă în munţi pentru a reuşi cel de-al 8-ulea succes in Le Tour.