Într-o etapă a 20-a a Turului Franţei 2010, dintre Longjumeau şi Paris pe distanţa 102,5 km, în care cicliştii au sărbătorit pe Champs-Elysees, Mark Cavendish (HTC-Columbia) a ajuns la al 5-lea succes în această ediţie a Marei Bucle, după ce s-a impuns la sprint în faţa lui Alessandro Pettachi (Lampre) si a lui Julian Dean (Garmin – Transitions).

Clasamentul general nu a suferit modificări importante, astfel că Alberto Contador (Astana) şi-a păstrat tricoul galben, câştigând pentru a treia oară Turul Franţei; pe locul 2 s-a situat Andy Schleck (Saxo-Bank), luxemburghezul a câştigat clasamentul tinerilor, îmbrăcând tricoul alb; treapta a treia a podiumului la general a fost ocupată de rutierul rus, Denis Menchov (Rabobank). Celelalte tricouri distinctive au fost câştigate după cum urmează: cel verde din clasamentul pe puncte de italianul Alessandro Pettachi; cel alb cu buline roşii de cel mai bun căţărător de francezul Anthony Charteau (Bbox Bouygues Telecom)

Deşi nu a primit un tricou distinctiv, cel mai combativ rutier a fost desemnat francezul Sylvain Chavanel (Quick Step), iar premiul pentru cea mai bună echipă a Turului Franţei 2010 a fost acordat echipei lui Lance Armstrong, Radioshack.