Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo) a preluat conducerea în clasamentul general după ce a câştigat etapa a treia în Turul Qatar 2011. Germanul ajutat de echipa sa a reuşit să profite de vântul puternic şi de neşansa lui Tom Boonen (Quick Step), care a făcut pană şi a pierdut contactul cu plutonul fruntaş cu 40 de kilometri înainte de finalul cursei. Un alt rutier care a profitat de situaţia belginaului a fost Mark Renshaw’s (HTC-Highroad) , cel care va încheia ziua pe locul doi, în timp ce lui Bennati i-a rămas poziţa a treia.

Şase rutieri au animat etapa care a cuprins 3 ture de circuit de 50 kilometri între Al Wakra şi Mesaieed. Andrew Fenn (An Post-Sean Kelly), Alexander Kristoff (BMC) Ronan Van Zandbeek (Skil-Shimano), Tanel Kangert (Astana), Stijn Neirynck (Topsport Vlaanderen) şi Russell Downing (Team Sky) au evadat la kilometrul 36, dar au fost ajunşi cu un tur încă de parcurs. Profitând de problemele lui Boonen, Haussler a reuşit să îl întreacă pe australianul Mark Renshaw ( HTC-Highroad) pe ultimii 50 de metri ai etapei, italianul Daniele Bennati (Leopard Trek) ajungând al treilea, acesta fiind de-altfel şi ordinea în clasamentul general.