Pentru ca  este sfarsitul anului, frigul s-a lasat afara si concursurile s-au terminat, am hotarat sa facem o serie de interviuri cu echipele din Romania ca sa aflam parerea lor despre cum a fost anul 2011.
Normal ca incepem cu cea mai buna echipa de Mountain Bike din tara, pe care ciclism.ro o sustine neconditionat. Pentru aceasta l-am intervievat pe Tudor Oprea, managerul echipei ProCycling Geiger Team.

Cum a fost anul 2011 pentru echipa ProCycling Geiger Team?
Un sezon foarte reusit, cu rezultate bune pe plan national. Cred ca am reusit sa ne construim o imagine de adevarata echipa, desi a fost primul an in noua forma de organizare.

Cati membrii are echipa? Am vazut ca au fost ceva schimbari in echipa? Pe cine o sa vedem in 2012 concurand alaturi de voi?
Echipa de baza este formata din 6 rideri. Alaturi de ei sunt si altii care participa la competitii dar in acelasi timp sustin echipa atat moral cat si logistic in multe situatii.Deocamdata singura noutate este Cristi Losonczi, care s-a alaturat ProCycling Geiger Team si va face parte din echipa de baza de anul viitor. In schimb Marius Petrache nu va mai fi in echipa in 2012.

La cate concursuri ati participat in 2011?
Am participat la mai mult de 30 de competitii. Au fost printre ele si cateva pe sosea, printre care si Turul Sibiului – o competitie foarte bine cotata. De asemenea am participat la cateva competitii in afara tarii dintre care as remarca Feneberg Marathon (Oberstdorf – Germania) unde am luat locul 3 pe echipe si Szilvasvarad Maraton (Ungaria) unde Lucian Logigan si Marius Petrache au terminat pe pozitiile 1 respectiv 3.

Cate podiumuri ati ocupat? Cate au fost locul 1 ?
Sportivii nostri au fost de 90 de ori pe podium, din care 45 au fost locuri 1.

Care a fost cel mai bun concurs din acest an – din punct de vedere al organizarii, traseului, premiilor?
Nu vreau sa ma pronunt in privinta celui mai bun concurs pentru ca sunt implicat direct in organizarea catorva evenimente. Totusi cred ca ar trebui sa inceapa trierea concursurilor de mountain bike, avand in vedere ca unele sunt jalnice si isi propun doar obtinerea de profit. Echipa noastra cred ca are un rol important in asta prin experienta membrilor sai. Vom face publice anul viitor pe site-ul echipei impresiile referitoare la organizarea competitiilor la care vom participa.

Care a fost cel mai important concurs pentru voi si va solicitat cel mai mult?
Cele mai importante si difcile au fost, pe categorii: Campionatul National de Cross Country, Geiger Mountain Bike  Challenge si Turul Ciclist al Sibiului, fiecare cu dificultate specifica disciplinei, respectiv cross country, maraton, sosea.

Cum a fost participarea la concursul Turul Ciclist al Sibiului, avand in vedere ca totusi sunteti specializati in mountain bike si nu aveti asa multa experienta pe sosea?
A fost foarte interesanta. Eram sceptici multi dintre noi ca vom reusi sa terminam cu bine Turul. Pana la urma insa nu a fost chiar atat de rau iar la nivel de echipe din Romania cred ca ne-am clasat onorabil. Asteptam cu nerabdare editia 2012.

Cum va simtiti la sfarsitul sezonului de pedalat? Cum va antrenati iarna?
Suntem gata sa o luam de la capat pentru 2012. Deocamdata vremea ne-a permis sa facem antrenamente pe sosea in cea mai mare parte. Atunci cand vremea nu ne permite ne antrenam in sala, pe hometrainere. Incercam sa facem acest lucru tot in echipa intrucat antrenamentul indoor devine plictisitor daca il faci de unul singur. Pentru inceputul anului viitor avem in plan un cantonament intr-o tara cu temperaturi mai ridicate, pentru a acumula cat mai multi kilometri.

Care sunt planurile de viitor ale echipei?
2011 a fost inceputul, in 2012 vom construi peste fundatia din 2011 si speram ca si rezultatele sa apara. Evident scopul principal este participarea la cat mai multe competitii importante si obtinerea unor rezultate bune. In functie si de bugetul pe care vom reusi sa-l strangem, vrem sa participam la mai multe competitii in Europa in 2012.

Find responsabil si cu organizarea concursului Geiger Mountain Bike Challenge ne poti spune cand l-ati programat? Ce o sa fie nou, deoarece aproape in fiecare an ati adus o mica modificare traseului?
Editia 2012 a Geiger MTB Challenge va fi in 19 august. Ne dorim sa construim un single trail nou de coborare de pe Magura, pentru a inlocui actuala coborare deteriorata de “prietenii” nostri cu motociclete. De asemenea speram sa gasim o varianta mai putin periculoasa, dar la fel de tehnica, pentru a 2-a coborare de pe traseul lung.

Planificati si organizarea altor concursuri ptr 2012?
Da, vrem sa initiem un circuit de mountain bike organizat de ProCycling. Probabil anul viitor vor fi 3 etape: Sibiu, Brasov si Targoviste.

Cine va ajutat in acest sezon si va va sustine si in 2012?
Dorim sa multumim partenerilor care ne-au sustinut in acest sezon competitional si care si-au exprimat disponibilitatea de a ne fi alaturi si in 2012: Geiger, Ideal, Fogliani, Transimont, Faresin, Tehnogym, Shimano, PowerBar, Polar, Action Sport.

Foto credit: Robert Ghement, ciclism.ro

5 COMMENTS

  1. In bravo a tutti I ragazzi del team
    Cercheremo di starvi ancora più vicino…..per gustarci meglio tutte le vittorie!!!!
    In bocca al lupo!!!!

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.