Dupa interviul cu Tudor Oprea am hotarat ca vrem sa mai aflam ceva despre echipa ProCycling Geiger Team si am stat de  vorba cu unul din sponsorii principali – domnul Georg Geiger – administratorul Geiger Romania, care de 4 ani sustine echipa din Sibiu si cu ajutorul caruia concursul Geiger Mountain Bike Challenge a fost posibil si va ajunge in 2012 la a 5-a editie.

Cum a venit ideea de a sprijini si sustine o echipa de ciclism din Romania incepand de acum 4 ani?
Acum 4 ani nu vedeai prea multi ciclisti de mountain bike in zona Sibiului. Intr-o zi cand am urcat cu MTB-ul in Paltinis m-am intalnit cu un tip care arata destul de profesional pe bicicleta, am inceput o discutie despre interesul nostru comun si aceasta discutie s-a dezvoltat cu mult entuziasm. Aceasta intalnire cu Ovidiu Tanase a fost inceputul unui parteneriat cu echipa de ciclism din Sibiu.

Cum va simtiti in calitate de sponsor al echipei din Sibiu ProCycling Geiger Team? Sunteti multumit de rezultatele lor?
Ma simt foarte confortabil atunci cand sunt impreuna cu membrii echipei ProCycling Geiger si permiteti-mi sa spun ca sunt un pic mandru de dezvoltarea realizata de Ovidiu Tanase, Ovidiu Simen si Tudor Oprea. Rezultatele echipei noastre, peste tot prin tara, sunt impresionante si dau dovada succesului intregii echipe!

Care sunt planurile pentru viitor?Intentionati sa majorati contributia dumneavoastra financiara pentru echipa?
Sponsorizarea noastra a inceput cu cateva echipamente si an de an aceasta a fost extinsa cu contributie financiara. Anul acesta am adaugat pe langa sponsorizarea de echipament si cea financiara un autobuz pentru ca echipa sa se poata deplasa la toate concursurile. Suntem interesati intr-un parteneriat pe termen lung si vom incerca sa ramanem unul dintre principalii sponsori ai echipei ProCycling Geiger Team.

Firma Geiger este implicata si in sponsorizarea altor echipe de ciclism din Romania sau intentioneaza sa faca acest lucru?
Asa cum am mentionat, la baza deciziei de a sponsoriza o echipa de mtb sta interesul personal in acest sport. Acum, pentru ca echipa este foarte cunoscuta in Romania, firma Geiger primeste o multime de cereri de sponsorizare dar nu dorim sa ne extindem activitatile de sponsorizare. Ne implicam pentru a promova imaginea firmei noastre si sunt bucuros sa vad ca echipa noastra este un promoter perfect!

Cum vedeti evenimentele de ciclism in Romania? Exista loc de crestere si imbunatatire? Cum e comparatia cu evenimentele din Germania?
Oriunde este loc de imbunatatire dar cand ma uit in special la organizarea concursului Geiger Mountain Bike Challenge trebuie sa recunosc ca acest eveniment este la nivelul evenimentelor de MTB din Germania! Am posibilitatea sa vad si in spatele cortinei acestui eveniment si ceea ce vad este absolut profesionist. Apreciez cu adevarat entuziasmul si eforturile depuse de echipa pentru organizarea acestui eveniment.

Un mesaj la sfarsitul anului pentru riderii romani?
Sunt fericit ca am si aici posibilitatea de a felicita intreaga echipa pentru succesul din acest sezon. Ma refer la fantastica echipa de baza, precum si la echipa superba din spate. Va multumesc tuturor pentru implicare si pentru faptul ca ati aratat ca ProCycling Geiger Team este o echipa omogena.
Vreau sa urez tuturor ciclistilor romani si famililor lor un Craciun fericit si un An Nou plin de bucurii. Ramaneti sanatosi si mentineti focul aprins (Keep the fire burning)!

Foto credit: ciclism.ro

 

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.