Clubul sportiv Maros din Cluj Napoca este infiintat din 2008. Pe sportivii din Cluj si nu numai, in echipamentul alb cu sigla Maros, ii vedem la toate concursurile din tara si de aceea am dorit sa aflam parerea lor despre anul 2011 si concursurile la care au luat parte.
Am stat de vorba cu binecunoscutul Elisei Miron, membru fondator al Clubului Sportiv Maros, coordonator al curselor Maros Bike XCO Cup si Maros Bike Marathon.

Cum a fost anul 2011 pentru echipa Maros Sport?
Destul de modest as zice din punct de vedere al rezultatelor dar bogat in privinta numarului de curse la care membrii nostri au luat parte.

Cati membrii are echipa? Au fost ceva schimbari in 2011 in echipa? Pe cine o sa vedem in 2012 concurand alaturi de voi?
Suntem 10 rideri plus doi membri fondatori. In 2011 echipa a fost compusa din sportivi legitimati (cu licenta Elite, UCI) si nelegitimati, dupa cum urmeaza:
Sportivi cu licenta UCI: Tudor Radu, Elisei Miron (subsemnatul), Vlad Sabau, Zoltan Deak si singurul junior din echipa – Sergiu Paraschivu.
Sportivi nelegitimati: Nicolae Andreica, Dan Boldi, Dorin Coza, Marius Muresan si Voicu Penciulescu.
Fata de anul precedent in 2011 a venit in echipa Zoltan Deak, un rider cu experienta in zona Gravity (downhill, 4x, trial) care a dorit sa participe din start la grupa Elite, fara sa ‘testeze piata’ la amatori desi acolo ar fi avut sanse mai mari pentru clasari pe podium. In acelasi timp, Mihai Olar a plecat din echipa, intr-un mod tacit, renuntand si la licenta.
Pentru sezonul ce urmeaza cred si sper ca vom ramane in aceeasi formatie, neavand un buget care sa ne permita ‘achizitionarea’ unor nume importante. Probabil ne vom largi aria membrilor, daca va fi cazul, doar la categoria ‘amatori’.

La cate concursuri ati participat in 2011? Cate podiumuri ati ocupat anul acesta?
Cum spuneam la inceput, am avut un an foarte incarcat, cel mai incarcat de pana acum, riderii nostri participand in total la 43 de competitii, dintre care 6 in afara tarii.
Sapte rideri din echipa noastra au reusit sa urce pe podiumurile competitiilor la care au participat, in total insumand 49 de podiumuri, dintre aceastea 16 au fost pe cea mai inalta treapta a podiumului. Si ca sa continuam cu statisticile, trebuie sa spun ca  juniorul nostru din Resita a obtinut cele mai multe clasificari pe podium, mai exact a urcat de 14 ori pe podium dintr-un total de 17 competitii la care a participat.
Toate competitiile la care am participat si rezultatele pot fi vazute pe site-ul nostru: team.marossport.ro

Care a fost cel mai bun concurs din acest an – din punct de vedere al organizarii, traseului, premilor?
Maratonul nostru 🙂 Lasand gluma pe mai tarziu, e destul de greu sa facem un top al competitiilor. Cred ca DHS Corvin Maraton a avut cele mai bune premii, iar din punctul meu de vedere in privinta organizarii Mediasul e castigator. Din punct de vedere al traseului, Geiger Maraton a avut un traseu complet si spectaculos.
Daca punem in calcul si competitiile din afara tarii Duna Maraton din aproape toate punctele de vedere, mai putin din punctul de vedere al premiilor desi nu a fost cazul nostru la acest capitol.

Care a fost cel mai important concurs pentru voi si v-a solicitat cel mai mult?
Cu siguranta Campionatul National de Cross-Country Olympic a fost cel mai important concurs, deoarece aici se acorda titlul national si totodata puncte importante in clasamentul UCI. Asta ca sa vedeti ca obiectivul principal pentru noi nu sunt premiile
In privinta celui mai solicitant concurs, raspunsul difera de la rider la rider. De exemplu pe mine Alien Cycling Maraton m-a terminat fizic si psihic la propriu, in timp ce pentru Sergiu cel mai solicitant a fost maratonul nostru, pentru Tudor a fost Geiger Maraton iar pentru Vlad a fost Surmont Challenge.

Cum va simtiti la sfarsitul sezonului de pedalat? Cum va antrenati iarna?
Obositi, mai ales ca nici unul dintre noi nu e pro rider, asta insemnand ca pe langa curse si antrenamente fiecare are un job, ceea ce dauneaza grav refacerii, mai ales dupa cursele solicitante. Fiecare dintre noi a avut cate o pauza la final de sezon asa ca acum avem forte proaspete… pentru sarbatori. Incercam sa diversificam antrenamentele pe perioada iernii: alergam, mergem la sala, la bazin, la schi si snowboard dar cel mai fain sport pentru noi ramane tot mountainbiking-ul, pe zapada.

Care sunt planurile de viitor ale echipei?
Ca orice sportiv, ca orice echipa, ne dorim sa fim mai buni. Din pacate multi dintre noi nu mai sunt la prima tinerete in sport si nu mai visam cu ochii deschisi. Cu toate astea credem ca putem fi mai sus in clasamente si pe asta ne vom concentra in primul rand. De-asemenea va trebui sa selectam mai bine cursele la care vom merge. Apar tot mai multe competitii in Romania si am ajuns in momentul in care nu mai putem participa la toate cursele din tara, asa cum se intampla cu cativa ani in urma.

Fiind responsabil si cu organizarea concurilor Maros Bike XCO Cup si Maros Bike Marathon ne poti spune cand sunt acestea programate? Ce va fi nou in aceste concursuri in 2012?
Vom pastra ‘traditia’ in continuare, Maros Bike XCO Cup a fost stabilita pentru data de 21 aprilie 2012 si este publicata deja din octombrie in calendarul UCI iar Maros Bike Marathon este programat in continuare pentru ultima duminica a lunii septembrie, mai exact pe data de 30 septembrie. Totusi in privinta competitiei de XCO, s-ar putea sa revenim asupra datei, deoarece in weekend-ul respectiv sunt foarte multe curse similare in tarile apropiate si fiind o cursa internationala, ne dorim o participare numeroasa de afara. Noutatea pentru aceasta cursa e faptul ca a fost aprobata ca si “class 1”, ceea ce presupune ca primii 15 sportivi din categoria Elite Men vor obtine puncte UCI in clasamentul mondial. O alta noutate este faptul ca am reiscris in cursa UCI categoria de fete si ne-am dori sa vedem mai multe romance in cursa.

Planificati si organizarea altor concursuri ptr 2012?
Vom continua traditia de a incheia sezonul competitional printr-un fan race – Cluj Winter Race al carui coordonator este colegul meu, Vlad Sabau. Alte competitii nu avem in plan momentan si cred ca nici nu e cazul, pentru ca exista si alte cluburi in Cluj care organizeaza competitii si pe care in limita posibilitatilor le sprijinim, cum ar fi seria pe etape Clujul Pedaleaza sau Trofeul Ardealul.
Cine va ajutat in acest sezon si va va sustine si in 2012?
Alaturi de noi a fost ca in fiecare an Maros Bike si marcile distribuite: Focus Bikes, Continental, BBB si Magura si pe aceasta cale dorim sa le multumim tuturor pentru sprijinul acordat.

Foto credit: ciclism.ro, http://team.marossport.ro/

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.