O echipa de amatori pe care am remarcat-o tot mai mult in 2011 este Lotus Bike. La toate concursurile la care ii vedeam ne lasa sa intelegem ca sunt o echipa unita si prieteni foarte buni. Am stat de vorba cu Diana Pavlenco ca sa afam mai multe despre Lotus Bike.

De cand ati infiintat aceasta echipa si cum de v-ati gandit sa alegeti numele? Ce reprezinta?
Buna, multumim de invitatie. Echipa s-a format oficial in 2010 desi noi ne stiam mai demult din diferite contexte (facultate, servici, cartier). S-a dorit renuntarea la fumat, un mod de viata mai sanatos si mentinerea conditiei fizice. Lotus este chiar numele cartierului unde stau mai multi membrii ai echipei. Simbolistica lotusului in cultura asiatica este foarte variata, cu conotatii care difera in functie de zona de la sexualitate, puritate sau spiritualitate, dupa caz, insa numele a venit firesc de la un loc si e la fel de frumos ca si evadarea noastra prin sport, in special biking, deasupra apelor tulburi in care ne miscam zilnic, precum lotusul.

Cati membri are echipa? Povesteste-ne un pic despre ei.
Avem membri cu varste de la 13 ani la peste 40 de ani (la ultima categorie ne mandrim cu doua prezente pe podium anul asta) cu profesii diferite – economist, inginer, avocat, profesor universitar si…elevi. Cautam sa ne facem timp si de antrenamente de 1-2 ori pe saptamana. Pasiunea pentru sport ne influenteaza si celelalte arii din viata si aduce o disciplina binevenita in programul nostru zilnic. Fiecare din noi are niste arii de competenta si cumva ne-am setat rolurile in mod natural. Mie imi place sa scriu, Magda se ocupa de fotografii, Valentin Pasa si Victor Vasluian de editare video, traseele le propun in general ei, dar idei vin de la toti membri echipei. Avem si doi sponsori – High5 si Bikexpert. Facem comenzile de echipament impreuna, avem tricouri la fel, ne gandim chiar la o inscriptionare a bicicletelor cu logo-ul echipei. Daca o sa bem o data destul de mult poate vom compune si un imn.

Cum a fost anul 2011 pentru echipa Lotus Bike? V-am vazut participand la aproape toate tipurile de concurs (maraton mtb, duatlon, triatlon, alergare montana).
Da, asa e, as spune ca asta a fost cea mai mare realizare. Daca in 2010 am fost cu totii numai la maratoane de mountain biking, in 2011 ne-am diversificat alegerile in materie de evenimente sportive si ne-am testat limitele si in alt gen de competitii. Victor Vasluian a terminat doua triatloane la individual si a alergat primele lui doua maratoane de alergare la distanta de numai 7 zile (cel mai greu maraton montan – Piatra Craiului si cel din Bucuresti), Valentin Pasa s-a luptat asa cum ii e obiceiul cu ce e mai greu – cu maratonul de la Geiger, cu tura lunga de la Ranca impreuna cu Victor, tot ei doi au fost si la Prima evadare, Magda Pasa a facut un salt considerabil in clasamente in cursele de anul asta fata de anul trecut, iar Giani Bunea a urcat de doua ori pe podium la grupa lui. Dan si Raluca Jurcan, Alex Bunea si Lucian Bratu ne-au fost alaturi in unele din curse, speram la anul mai des daca programul le va permite. Eu am luat un loc 3 la triatlonul de amatori de la Reci la categoria mea de varsta si inafara de proba de inot care a fost foarte solicitanta pentru mine, restul a fost foarte usor. Mi-as dori sa vad mai multe fete ca au curajul sa se apropie de tipul asta de intrecere sportiva. Am urmarit cu interes evolutia lui Ciprian Balanescu, dar m-a inspirat sa particip si prietenul nostru din echipa, Victor, care a fost la Sf. Ana si la Fara Asfalt. O bucurie pentru noi este si ca echipa a rezistat in al doilea an si ca ne-am imbunatatit rezultatele, chiar daca avem si alte responsabilitati si un program incarcat si sunt sigura ca multi cititori si participanti la maratoane au provocarea asta, dar pana la urma asta e principala conditie cand ai o pasiune, sa-i faci loc in programul tau zilnic.

La cate concursuri ati participat in 2011?
Au fost 14 concursuri in tara la care Lotus Bike a avut cel putin un reprezentant, iar la Maratonul Vinului echipa noastra a avut prezenta cea mai numeroasa. Pana si copiii au fost la cursa de 10 km. Si aici ne-a placut foooarte mult organizarea si traseul. In general suntem un nucleu de 4-7 rideri care participam constant la concursuri, dar la turele noastre de biking “de placere” suntem mult mai multi, chiar si din alte echipe. Anul asta s-a intamplat ca eu sa particip si ca voluntar la Prima evadare si mi se pare chiar benefic sa treci de partea cealalta a baricadei din cand in cand. Mi-a placut mult, desi trebuie sa spun ca ma asteptam la mai mult haos la asa un eveniment de anvergura, dar experienta lor din anii precedenti si-a spus cuvantul si ne-au integrat cu usurinta si pe noi, proaspetii voluntari.

Care a fost cel mai bun concurs din acest an – din punct de vedere al organizarii, traseului, premiilor si la care v-ati simtit cel mai bine?
E foarte greu de ales unul. Geiger ramane un punct de referinta si apreciem organizarea cu atat mai mult cu cat stim ca e si foarte greu. Anul trecut a fost primul meu maraton de mtb la care am participat (din inconstienta, desigur! dar uite ca daca nu m-a omorat am mai participat si la altele dupa) si am impins si alunecat cu bicicleta pana la lacrimi si epuizare. Ne-a placut si ce s-a intamplat la Emmedue – si tura de sosea, si mtb intr-un singur w/e. Pe de alta parte si eforturile facute de echipa de organizare a Primei Evadari sunt de apreciat. Mi-aduc aminte ca au fost tunuri de caldura, paste calde la sosire, o gramada de amanunte care au facut din acest concurs o experienta de neuitat in ciuda vremii cainoase si a noroaielor. Pe de alta parte ne-am bucurat sa vedem aparitia unui nou concurs – Transalpin Bike – in niste locuri absolut fabuloase, la Ranca, si stiu ce eforturi a facut Paul Dragan pentru organizare. Vremea a fost potrivnica, dar povestile de dupa, cu grindina in creasta, sunt convinsa ca le vor afla si nepotii nostri. Stiu ca au fost si nemultumiri, dar locatia e speciala si fiind si prima editie e normal sa fie si dificultati. O initiativa frumoasa au avut si organizatorii triatlonului Sf. Ana cu inscriptionarea tricourilor cu numele participantului. Eu, dupa experienta de anul trecut am prins mare drag si de duatlonul din Brasov si am fost si anul asta, sustinatorii de pe traseu nu mai vorbesc cat de entuziasti au fost, organizatorii au pregatit tricouri absolut superbe pe care apoi le-am purtat cu mare drag … Si da, au dat unele speciale de dama pentru concurente! Sa spun ca au avut si DJ? Sa mentionez ca noi nu am participat nici la Maros Bike, nici la Medias, asa ca nu ne pronuntam. Ne simtim bine la mai toate concursurile la care participam si sentimentul asta e dat atat de organizare, dar si de echipa noastra, de pregatirea de dinainte, de peripetiile din traseu, de entuziasmul oamenilor care ne sustin pe parcursul traseului si destainuirile de dupa, stiti si voi. In plus avem ocazia sa ne facem noi prieteni.

Care a fost cel mai important concurs pentru voi si v-a solicitat cel mai mult?
Despre importanta putem spune ca toate sunt importante sau la fel de bine, nici unul, noi suntem amatori. Importanta vine din depasirea unui prag de rezistenta, a zonelor de confort Desi ne bucuram de un loc pe podium ca niste copii, testul e fata de noi insine, sa scoatem un timp mai bun la acelasi maraton fata de anul trecut, sa mergem la mai multe, la o tura mai grea sau sa ne diversificam abordarile. Ca sa raspund la partea cu solicitarea maxima dintre cele la care au participat ai nostri as mentiona Geiger, Predeal si Maratonul Pietrei Craiului.

Cum va simtiti la sfarsitul sezonului de pedalat? Cum va antrenati iarna?
Am iesit cu bicicleta la plimbare pana acum in decembrie. Ne antrenam si in sala la spinning sau alergand prin parc sau pe banda. Si chiar la ski.

Care sunt planurile de viitor ale echipei?
Daca anul asta numai doi dintre noi au participat la duatlon,.triatlon, maraton montan la anul vrem sa extindem asta la nivelul echipei. Pe scurt, urmarim sa facem un pas inainte si ne dorim sa fim sanatosi si sa ne simtim in continuare bine impreuna.
Ne uitam si la cifre, dar pentru Lotus Bike participarile la concurs nu sunt atat despre statistica, cat despre experienta traita, asa cum zice si motto-ul nostru – Just feel it.

Foto credit:  Magda Pasa, Victor Vasluian, ciclism.ro

2 COMMENTS

  1. Vreau sa-i felicit pe membrii trupei,i-am cunoscut intimplator la maratonul vinului,mi-au facut galerie si poze,cursa aia a fost cu acea cazatura urita,cu spartul barbii. M-am mai intilnit si la alte curse,pot zice ca am devenit amici desi,sincer,nu-i cunosc bine. Bicicleta si cursele au fost un liant extraordinar ptr. intemeiat prietenii si cunostinte noi,cel putin in ce ma priveste. Bafta in 2012 si sa ne vedem sanatosi pe la concursuri!

LEAVE A REPLY

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.