turul romaniei 2013 prolog

Localitatea bihoreană Marghita a fost gazda prologului ediției cu numărul 50 a Turului ciclist al României.

Turul Ciclist din 2013 a dat naștere deja multor controverse în săptămâna care a precedat startul, cu un nou scandal generat de Secretarul General Vasile Selejean, care a acuzat actuala conducere că nu a atras bani pentru acest tur și că a utilizat fondurile în mod necorespunzător. Discuțiile nu au împiedicat însă startul acestei ediții și desfășurarea în condiții bune a prologului de la Marghita.

Echipa Kolls Cycling Team (Ucraina) a ocupat prima poziție cu 16’52″08, ucraineanul Mihailo Kononenko fiind astfel primul purtător al tricoului galben de lider al clasamentului general.

Pe locurile următoare în prolog s-au situat Tuşnad Cycling Team(Romania) şi Utensilnord Ora24.eu (Ungaria). Echipa naționala a României a ocupat locul 7.

Luni este programată etapa 1: Marghita-Carei-Satu Mare-Baia Mare (167,5 km).