Christophe Riblon Ag2r La Mondiale etapa 18 turul frantei 2013Prima victorie pentru ţara gazdă în Turul Franţei a venit în etapa regină, prin Christophe Riblon (Ag2r La Mondiale), care s-a impus în prima manşă din istoria competiţiei în care s-a treversat de doua ori faimoasa căţărare Alpe d’Huez, în a doua parte a traseului de 172,5 km. Făcând parte din evadarea zilei, francezul a fost lăsat în urmă la poalele ultimei ascensiuni pe Alpe d’Huez de către Tejay van Garderen de la BMC, dar a recuperat pe a doua porţiune, întrecându-l pe americam la 2 kilometri de final. Riblon a trecut singur linia de sosire, urmat la 59 secunde de van Garderen şi la 1’27” de Moreno Moser (Cannondale).

În spate s-a dat o altă luptă, cea a tricoului galben. Rutierii de la echipa Saxo-Tinkoff au fost alerţi toata etapa dar Alberto Contador nu a putut face faţă atacului lui Chris Froome ( Sky) pe pantele mai line ale căţărării finale pe Alpe d’Huez. Nairo Quintana (Movistar) şi Joaquim Rodríguez (Katusha) au ţinut pasul cu Froome care l-a avut alături pe Richie Porte. Dar până şi Froome a dat semne de slabiciune. Fiind ajutat să se alimenteze de Porte, britanicului a fost lăsat în urmă de Quintana şi Rodriguez la 5 km de finish. Cei doi au câştigat un minut faţă de Froome, care la rândul său i-a luat un minut lui Contador. Spaniolul se află acum la general la 5’11” de lider, în timp ce Quintana a urat pe locul trei la 5’32” de britanic.