nairo quintana nacer bouhani julian arredondo turul italiei 2014Turul Italiei 2014 s-a încheiat la Trieste cu victoria lui Luka Mezgec de la Giant-Shimano. Slovenul a ţâşnit din pluton şi i-a întrecut la sprint pe Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing) şi Tyler Farrar (Garmin-Sharp).

Nairo Quintana a devenit

primul columbian care câştigă Turul Italiei. Rutierul de la Movistar a încheiat competiţia cu 2 minute şi 58 secunde avans faţă de conaţionalul său Rigoberto Uran (Omega Pharma – Quick-Step) şi 4 minute şi 4 secunde faţă de italianul Fabio Aru (Astana Pro Team).

Cu un avans de 36 puncte faţă de Giacomo Nizzolo (Trek Factory Racing), francezul Nacer Bouhanni (FDJ.fr) a fost cel mai bun sprinter. Clasamentul căţărătorilor a fost revendicat de columbianul David Arredondo (Trek Factory Racing). Quintana a fost fost declarat şi cel mai bun tânăr.